Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Vajon igaz-e, hogyha pici...

Vajon igaz-e, hogyha pici babának minden nap felolvasnak mesét, az folyékonyan megtanul beszélni akár 1 éves korára (vagy másfél? )

Figyelt kérdés

Kérlek írjatok ellenpéldát is, mert a környezetem, most ezt az elvárást támasztotta elém.

Mert a szomszédban a kisfiúnak az anyja minden nap felolvasott és a fiú folyékonyan beszélt állítólag. Most már 6 éves és fele annyira sem beszél amúgy (lelki okok talán)


2011. jún. 29. 07:12
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

Ez hülyeség. Én nem olvastam fel a gyereknek, mindig csak nézegettük a képeket a könyveiben. Még csak azt sem mondhatom, hogy hűűű de sokat beszéltem volna hozzá, szerintem átlagosan csináltam, tehát nem voltam soha az az egész nap be nem áll a szám típusú anyuka. Tulajdonképpen 17,5 hónapos kora óta olvasunk mesét is, és mégis gyönyörűen beszél 21 hónaposan, pedig kisfiú. Egyre több mondatot mond, és több száz szavas szókincse van, 1 éves korában kezdett el igazán egyre több szót mondani.

De ez abszolút nem ezen a felolvasás-dolgon múlik, ebben biztos lehetsz.

2011. jún. 29. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

A meseolvasás a gyerek szókincsét bőviti és a mondatszerkesztést könnyíti meg. De nem kötött életkorhoz. Az enyémeknek nem egy, hanem sok mesét olvastunk minden nap (szerintem ez a normális) a lányok nagyon hamarnagyon szépen beszéltek, a fiam 2 éveskoráig semmit. De utána mint egy felnőtt,összetett mondatokkal.

De az biztos,hogy a szókincsük nagy volt, tökéletesen használtak különböző ragozásokat (pl.magáztak, tetszikeztek) és ami a legfontosabb megszerették a könyvet.

2011. jún. 29. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

Nekünk rengeteg mesét olvastak annak idején anyuék. Igényeltük is, meg akkor nem nagyon volt mindennapos dolog a tv. 14 hónap van mindössze közöttünk. Én viszonylag hamar kezdetem beszélni, öcsém viszont 3-4 évesen is csak a maga nyelvén volt hajlandó. Mindent megértetett a külvilággal, amit akart, de nem szavakkal.

Véleményem szerint a beszéd szempontjából nem is annyira a mese a fontos, hanem, hogy egész nap folyamatosan beszéljenek a gyerek környezetében. Hallja magát a beszédet, ha egyedül vagyunk itthon is folyamatosan beszélek hozzá. Ha hazajön a párom és megbeszéljük a napi dolgokat, akkor is apró kora óta ott van velünk. Szerintem a mese inkább a képzeletvilága kialakítása szempontjából fontos.

2011. jún. 29. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

Én azt mondom, hogy ez gyerekfüggő. A korán beszélő gyerekek szülei szeretik azt hinni, hogy ez miattuk van :)

Nekem a nagyobbik lányom 1 évesen kezdett beszélni, 20-22 hónapos korában már mondatokban beszélt, sokszavasakban, nem 2-3 szavas tőmondatokban) teljesen helyesen ragozott.

A kisebbik lányom most 20 hónapos, mindent megért, de pár szót hajlandó csak mondani, anya, apa, kakaó, hoppá... nagy ritkán cere (=szeretlek). Ő egyszerűen ilyen, nem AKAR beszélni, nagy kópé amúgy is, látszik rajta sokszor, hogy direkt dacol velünk. Pedig hozzá is ugyanannyit beszélünk/beszéltünk, igaz, ő például nem volt sosem hajlandó nézegetni a babaszótáros lapozót, amit anővére imádott, és az első szavait abból tanulta. A kicsi lapoz benne kettőt, és elhajítja. Amikor a nagynak mesélek, azt hallgatja ő is, mivel ő is ott ül velünk, mégsincs rá hatással.

Ez szerintem ugyanolyan dolog, mint a mozgásfejlődés, vannak gyors, ügyes gyerekek, és vannak lustibbak. Ha nincsen testi betegség a háttérben, akkor csak a türelem segít.


Az, hogy egy nagyobb gyerek miért válik hallgataggá, szintén bonyolult kérdés, lehet tényleg szorongásos oka, de az is lehet, hogy ő ilyen introvertált, befelé forduló személyiség lesz felnőttként is, aki inkább csak csendesen szemlélődik.

2011. jún. 29. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

Egy gyerek a beszélő környezetben tanul meg beszélni.

Semmi köze ahhoz, hogy minden nap hall-e mesét vagy sem.

Gondold el, ha pl. ez a baba csak és kizárólag felolvasott mesét hall, azt is minden féle képi illusztráció nélkül. Hát bizony elég nehezen tanult volna meg beszélni, főleg nem 1 éves korára.

A gyerek a beszédet azáltal tanulja meg, hogy figyeli a hozzá beszélő hanglejtését, gesztusait, mimikáját. Egy-egy tárgyhoz, cselekvéshez, tevékenységhez kötődnek a szavak.

Tökéletesen elég egy babának, ha a tevékenységek, játék közben beszélnek hozzá, megmutatja anyuka mi micsoda, megnevezi.

Könyveket is lehet nézegetni, ha van rá igénye a babának, de főleg az egyszerű, nem túlzsúfolt képes könyveket. Lehet hangokat utánozni, énekelni, mondókázni. Nagyon sokat segítenek a beszédfejlődésben.

Az meg, hogy melyik gyerek mikor tanul meg (folyékonyan) beszélni, teljesen egyén és azért persze környezet függő is.

Nem kell engedned a családi nyomásnak. Nem írod, hány hónapos a babád, de elérkezik majd az az idő, amikor tényleg kíváncsi lesz a mesékre. Addig meg szerintem maximum az esti lefekvés, rituálé része, de valójában nem sok mindent ért belőle, így a beszéd fejlődésében nem ez lesz a meghatározó.

(gyógyped. anyuka)

2011. jún. 29. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
Hát, én kb. 3 hónapos kora óta minden nap olvasok fel neki mesét, most 9 hónapos.Imádja a könyveket, majd kiugrik a bőréből, ha leveszem a polcról.Egyelőre lapozgatja, gyűrögeti, próbálná bekapni, és nézegeti, amiket mutogatok.Nálunk nem esti rituálé, hanem napközben amikor úgy gondolom, előveszem a mesekönyvet.Nem a beszéd miatt, nem is azért, mert fejleszti, hanem egyszerűen csak azért, hogy hallja a hangom.Sokszor nehezemre esik folyamatosan beszélni hozzá, mert úgy nehéz, hogy ő nem válaszol, és főleg akkor nehéz, ha nagyon fáradt vagyok.Ha felolvasok neki, akkor folyamatosan hallja a hangom, ennyi a célom mindössze a mesével.Egyre változatosabban gőgicsél,a múltkor mondta,hogy aja, meg álmá, de nem gondolom, hogy ez miattam lenne.Első gyerek, nem tudom, mikor fog beszélni, de ő imádja ezeket a közös programokat, és nekem ez a fontos!
2011. jún. 29. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
49%
Ártani nem árt, de biztos többet használ, ha tudatosan tanítod a beszédre. Pl. rámutatsz tárgyakra, hogy "látod, ott a szék" meg hasonlók és akkor gyorsan megtanul. erre van példa a családban, hogy kisbabát így tanítottak, hamar és nagyon szép kiejtéssel beszélt.
2011. jún. 29. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
Férjemnek minden nap olvastam, 3 éves koráig meg se mukkant. Nekem is olvasott anyu minden este és én meg korán elkezdtem beszélni. Szerintem nem ettől függ. De ártani semmiképp se árthat :D
2011. jún. 29. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

A férjednek olvastál 3 éves koráig???


Egyébként nem tartom szerencsésnek idomítani a gyereket csak azért, hogy a szomszédasszonynak lehessen dicsekedni. Megtanul a gyerek beszélni mindenképp egy egészséges környezetben, ha pár hónappal később de magától, saját erejéből, az nagyobb teljesítmény mintha napi idomítás árán kicsivel előbb de nem saját ütemének megfeleően fejlődik.

2011. jún. 29. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
Ezt nem tartom idomításnak, csak inkább ideális környezet biztosítása a tanuláshoz. Attól még ő tanul, nem te helyette.
2011. jún. 29. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!