Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Hogy lesz ebből önálló evés?

Hogy lesz ebből önálló evés?

Figyelt kérdés
13 hónapos a lányom.Egy éves koráig 2 foga volt, most kibújt még 5, de ezeknek csak a teteje van kint.8 hónapos kora óta eszik darabosat is, de ha a pépessel együtt van, akkor kb. 30 g után úgy dönt, hogy köszöni szépen.Szóval vagy pépeset adok neki, vagy darabosat.Néha eszik abból, amit mi, de ez csak néhány kanál vagy falat.A vajas zsömlét, sajtot stb. morzsánként adom a szájába.Volt, hogy a kezébe adtam a kiflit, és mindig akkorát leharapott, hogy öklendezés lett a vége.Ha a tányérjára teszem a falatkákat, felcsippenti és a szájába teszi, és meg szoktam engedni, hogy együtt fogjuk a kanalat, de akkor meg képes mélyre lenyomni magának.Mikor lesz ezekből a morzsányi falatkákból rendes evés?Hogyan áll át egy kisgyerek??Eléggé elkeserítő ez nekem, mert úgy érzem, nem jól csinálom.Ti hogyan oldottátok meg, hogy ne öklendezés legyen a vége?
2011. okt. 30. 10:01
 1/6 anonim ***** válasza:
Még most múlt 1 éves, hogy enne magától?! Nem is értelek, minek kell siettetni?! Majd ha itt lesz az ideje, meg fogja enni rendesen a darabosat, meg fogja fogni a kanalt és rá fog jönni, hogy kell betenni a szájába rendesen. Mindennek meg van a maga ideje. Nagyon jó így, ahogy van. Majd ha ő megérik rá, akkor megeszi a darabos-pépeset illetve majd később önállóan is megtanul enni. Nekem is 13 hós a babám, de ez fel sem merült bennem, hisz még kicsi, ráér megtanulni.
2011. okt. 30. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszi! Én is úgy gondolom, hogy kicsi még hozzá, de a csapból is ez folyik..Pl. az egy éves status kérdőíven is szerepel, hogy önállóan eszik -e..Tőlem nem kérdezték meg, csak azokat, amik benne voltak a kis könyvben.Szóval akkor jelezni fogja, ha megérik rá?
2011. okt. 30. 10:19
 3/6 anonim ***** válasza:

Nem értem, hogy ha már eszi a darabosat, akkor minek adsz neki még pépeset? Sokkal nehezebb pépeset egyedül bekanalazni, mint villával felszurkálni a darabosat.

Az, hogy hány foga van, nem jelent semmit. Rágni az ínyükkel is tudnak. Másfél éves kora előtt nem volt a kisebbik lányomnak rágó foga, mégis 9,5 hónapos korától csak darabosat evett. (Igaz, ez tényleg korai, de ő akarta így, én meg örültem, hogy nem kell turmixolnom)


A rágás egyébként nem tanult dolog, hanem reflex, úgyhogy ez "magától" alakul ki a gyerekeknél.


Adj neki kanalat/villát, had próbálja egyedül. Persze ennek feltétele az, hogy belemész abba, hogy kicsit többet kell takarítani, viszont hamarabb megtanul egyedül enni.

Akkor tud próbálgatni, ha van mivel.


Szerintem ez Rajtad múlik, hogy hogy szeretnéd. Négy gyerekes barátnőméknél pl. az volt az elmélet, hogy csak ne legyen nagy mocsok az asztalnál. Ők két éves korukig a gyerekeknek semmit nem adtak a kezükbe, és etették őket, akkor meg már olyan ügyesek, hogy kb. egy hét alatt megtanulták ügyesen.

Én meg ahogy lehet, hagytam őket egyedül, 14 hónaposan már a levest is egyedül ették. Persze ha fáradtak voltak, akkor kérték, hogy etessem őket, de alapvetően hamar megtanulták, másfél évesen már a koszolás is elhanyagolható volt.


Ehhez az is hozzá tartozik, hogy én mindig együtt ettem a gyerekekkel, az "etetés" sosem volt egy külön "attrakció", és asztalra csatolható etetőszéket használtunk, így az asztali szokásokat is rögtön megtanulták, sosem rángattak terítőt vagy nyúltak késhez stb. És jobban meg tudták figyelni, hogy mi felnőttek hogyan csináljuk, ezért valahogy akarták is egyedül elég korán.

2011. okt. 30. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Ja, és még egy dolog, én rendes fém evőeszközt adtam nekik viszonylag hamar, villából pedig 4 ágú tortavillát, ami kisebb, de ugyanolyan, mint egy normál villa.

Sajnos a gyerekeknek készített evőeszközök (a műanyagok) úgy vannak megcsinálva, hogy bár nem tudnak vele balesetet okozni, de főleg a villa használhatatlan, még én is nehezen tudok vele valamit is felszúrni, úgy meg semmi értelme... Irtó hamar megtanulják a villahasználatot, és ügyesek, nem szúrják meg magukat, viszont van sikerélmény.

2011. okt. 30. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

14 hó körül érnek meg a babák arra, hogy egyedül kanalazzanak - kisebb-nagyobb sikerrel és maszattal :)

Viszont megmarkolható, majszolható darabosat (kifli, babakeksz, banán, sajt... stb.) nyugodtan adj a kezébe. Persze, hogy lesz néha öklendezés, de ez a tanulási folyamat része.

1 éves kortól, de sokszor már hamarabb, képesek felcsipegetni kisebb dolgokat, így adhatod már neki a puhább gyümölcsöket, zöldségeket egy pici tálban felvagdosva.


Ilyen korban az, hogy etetik és ő beszíjazva tűri, a legtöbb babát már nem köti le (ezért van sokszor, hogy szórakoztatni kell közben, hogy egyen). Viszont az önálló evés jó játék, meghozza az étvágyat - még ha fele mellé is megy és jó pár félrenyelés lesz, mire rájön, mekkorát kell harapni, mennyire megrágni és milyen mélyre is menjen a kanál... (Egyébként ez utóbbinál lehet, hogy ügyesebben kezelné, ha nem együtt fogjátok.) Szóval csak bátran, de ugrásra készen :)

2011. okt. 30. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat!! Szerintem a rágás és az ínnyel szétnyomás azért nem ugyanaz.A normális rágáshoz azért kellenek fogak, legalábbis szerintem.Sokszor észrevettem, hogy egészben nyeli le a darabokat.Az öklendezések vették el a kedvem a darabos kajától, legalábbis együtt a pépessel.Megeszi ugyan, de nem mennyiséget, fintorog stb.Ez a játék az evéssel jó ötlet, kipróbáljuk!
2011. okt. 30. 14:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!