Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Mi a helyzet a kismamák...

Mi a helyzet a kismamák elbocsátásával? Egyszer csak kaphatok egy levelet, hogy ki vagyok rúgva?

Figyelt kérdés

Csak a GYES alatt, vagyis a baba két éves kora után vagy előtte is?


Köszönöm


2012. ápr. 28. 20:28
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Régen úgy volt, hogy a gyermek 3 éves koráig mindenképp kellett foglalkoztatni a nőt. Ha a GYES lejártával jelentette be, hogy vissza akar menni dolgozni, akkor azt hiszem 2 hónapig még mindenképp kellett foglalkoztatni. Tehát, ha a GYED lejártával visszamentél dolgozni, akkor volt még 1 év biztos munkahelyed.

Az új Munka Törvénykönyve alapján viszont nem érvényes a védettség, ha a kismama vissza akar menni dolgozni, és nincs a végzettségének megfelelő nyitott pozíció. Tehát, ha a gyerek 1 éves korában szeretnél visszamenni dolgozni, akkor is elküldhetnek. Amíg otthon vagy, és nem jelzed, hogy dolgozni szeretnél, addig szerintem nem rakhatnak ki, mert elméletileg a védettség megmaradt. Csak hát gyakorlatban most már bárkit felvehetnek a helyedre határozatlan időre, mert az új jogszabály szerint senkinek nem kell a helyét fenntartani.

2012. ápr. 28. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Szóval inkább maradjak itthon 3 évig, mert ha 2 év múlva visszamegyek akkor kirúghatnak?


Ebben mi a logika már megint.....


Köszönöm :-))

2012. ápr. 28. 20:37
 3/12 anonim ***** válasza:
Első, ezt honnan szedted? Nem változik a védettség. Ugyanúgy a gyerek 3 éves koráig jár, de előre megmondhatja a munkáltató hogy a védettség lejárta után nem tart igényt rád. Eddig nem tehette meg csak utána. Szerintem ez tök normális dolog, mert legalább van idő keresgélni, nem akkor szembesülsz a dologgal mikor lejárt a 3 év.
2012. ápr. 28. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Új Munka Törvénykönyve, július 1-jétől, hitetlenek, olvasgassátok:

[link]

2012. ápr. 28. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Szerintem, ha 2 év után vissza akarsz menni, tedd meg. 6 órás munka mellett jár a GYES. Ha meg főállásba mennél, és mégis kirúgnak, akkor a GYES-t még mindig igényelheted újra. Én visszamentem, most töltöm a szabimat, majd meglátjuk mi lesz július 1-től, mert munka, az nem nagyon van. Éljen a családbarát Kormány!

1. voltam.

2012. ápr. 28. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

[link]


Egy kicsit igaza van az elsőnek és a hármas válaszolónak is. A védelem a gyerekek 3 éves korig jár, de vannak bizonyos indokok, amivel elbocsátható a kismama. Olvassátok el a cikket!

2012. ápr. 28. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Bocsi első, jól írtad, csak nem tudok olvasni :( utolsó vagyok
2012. ápr. 28. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Igen, amit én linkeltem be, abban is leírják:

"Ha az anya nem marad otthon a baba 3 éves koráig, hanem korábban visszatér dolgozni, és időközben a cégnél "úgy alakul", hogy nem tudják visszavenni a korábbi munkakörébe, és a munkáltató nem is tud felajánlani másik hasonló munkakört, akkor a munkáltató megteheti majd, hogy nem állásidőre küldi az anyukát, hanem elbocsáthatja "

Ez a lényeg. Régebben úgy volt, hogy a nőt a gyermek 3 éves koráig kellett foglalkoztatni. Nem lehetett alóla jogszerűen kibújni, most viszont van egy kiskapu.

Egészen konkrétan, ha mondjuk felvesznek valakit a helyedre határozatlan időre, és aztán szeretnél visszamenni dolgozni, akkor közölhetik veled, hogy nincs a végzettségednek megfelelő nyitott pozíció. Ez védettség?

Persze értem én, hogy a munkaadónak elég ciki volt, hogy volt egy beosztottja, aki otthon volt a gyermekkel, és szülés után bármikor bejelenthette, hogy dolgozni szeretne, és akkor rögtön helyet kellett biztosítani neki. Aztán ha meg sokat volt beteg a gyerek, akkor a nő megtehette, hogy bejelentette, hogy mégis otthon marad a gyerekkel, aztán 2 hónap múlva megint mondhatta volna, hogy szeretnék dolgozni. Ez nem tartható állapot. A törvényt kidolgozó munkajogászok erre hivatkoztak, amikor ezt az agyament paragrafust beleírták. De akkor nem ezt kellett volna csinálni, hanem valami olyasmit, hogy a nőnek min. fél évvel előtte nyilatkozni kell, hogy mikor akar dolgozni. És akkor tartsa ehhez magát. Mert szerintem senki vagy legalábbis kevesen játsszák el a fent leírt szitut, pláne, ha komolyan szeretnének még annál a cégnél dolgozni. A törvényalkotók úgy csinálnak, mintha a munkaadók lennének kiszolgáltatott helyzetben, nem a kisgyerekes anyák.

2012. ápr. 28. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Nekem most csak az nem világos hogy ha vissza akarok menni, de nincs állás, kirúgnak. Akkor tuti hogy visszamehetek gyed-re? Ahhoz munkaviszony kell, nem? Vagy az számít hogy amikor szülés után igényeltem, akkor volt?
2012. ápr. 28. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Ha a GYED-et megszakítod, azt nem lehet újra igényelni, szóval azt azért jól meg kell gondolni. GYES-t a gyermek 3 éves koráig bármikor lehet igényelni újra.
2012. ápr. 28. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!