Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » 7 hónapos babám nagyon lassan...

Franka kérdése:

7 hónapos babám nagyon lassan fejlődik fizikailag! Nektek hogy volt?

Figyelt kérdés
Járunk dévény-tornára, most már heti kétszer kell a gyógytornász szerint, és itthon is "edzeni" kell a picit. Megfordult már párszor a hátáról a hasára, de elég nehezen megy neki, így nem erőlteti. A hasáról még soha nem fordult a hátára. Ki tudja tolni magát, de ezen kívül jóformán semmit nem csinál, pedig sokat van hason. Veletek mi volt a helyzet? Van aki hasonló cipőben jár/járt?
2014. márc. 4. 10:15
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Az én lányom is le volt maradva mozgásfejlődésben, legalábbis a többi, környékünkön élő, hasonló korú gyerekkel szemben. Más gyerek már szaladt, ugrált, cigánykerekezett, az enyém meg úgy éreztem, hogy semmit nem csinált.


Nem hordtam Dévény tornára (pedig gondoltam rá), mert az nagyon messze volt elérhető a környékünkön,autó hiányában, napi két buszjárathoz igazodva,majd a buszállomástól még négy km séta... Na, ebből nem kértem.


A falu öreg védőnője (aki már nyugdíjas volt akkor), ő gyakran eljött csevegni magánemberként, mondta, hogy túl divatos mostanában, hogy a szülők a fejlesztő tornára hordják a gyereket, de igazából jóval kevesebb gyerek szorulna rá, mint amennyit oda citálnak.

Túl nagy a versenyszellem a szülőkben, és félnek, hogy a gyerek valamiben lemarad, "mert a Pirike fia már csinálja, az én Józsikám meg nem". És rohannak "dévényezni". És a fejlesztőházaknak ez bizony nagy üzlet.


Szóval, elmondta, hogy ne aggódjak, hanem nézzek csak körül: régen se hordták mindenféle fejlesztő foglalkozásokra a gyereket, és mégis, egy egészséges felnőtt embernek se okoz gondot a járás, a szaladás, a leülés, a megfordulás. Pedig akkor sem voltak különbek a gyerekek, mint ma, csak nem volt ekkora a versenyszellem. Hagyták, hogy a gyerek mindent megcsináljon magától.

Sőt, Albániában a mai napig szokás, hogy a gyereket egészen egy éves koráig egy szoros pólyában tartják, a magas fertőzésveszély miatt, és csak egy éves kor után hagyják a gyereket mászni, és láss csodát, egy-két hónap múlva azok a gyerekek ugyanott tartanak, mint a nyugati társaik, akiket mindenféle drága tornára hordtak a szüleik.


Szóval, az én lányom 10 hónaposan is csak épp gurította magát. Majdnem egy éves volt, amikor mászni kezdett, ezzel egy időben felhúzta magát a bútorok mellett, és oldalazott. 14 hónapos koráig mászott/oldalazott, majd egyszer csak elindult, és elesés nélkül járt. 15 hónaposan pont ott tartott, mint azok a korcsoport társai, akik már fél évesen felálltak és jártak.

2014. márc. 4. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Maximálisan egyet értek az előttem szólóval. Rengeteg mindennel próbálják meg lehúzni a mai anyukákat, mert tudják, hogy a legtöbb szülő mindenét odaadná a gyerekért, inkább koplal. Sajnos ilyen a világ. A Dévény torna is ilyen szerintem. Biztos hogy van akinek kell, meg az is biztos, hogy nagyon jó, de indokolatlanul sok gyereket hordanak ilyen helyekre.....

Amúgy az én babám is hasonló volt. Nagyon sokáig nem csinált semmit. (én legalábbis úgy éreztem) ha letettem a földre akkor is csak feküdt és leskelődött, nem igazán mozgott. Aztán 7 hónapos kora körül egyik napról a másikra elkezdett kúszni, először hátra, majd 1 hónap múlva előre is. De úgy mint aki világ életében ezt csinálta. Ugyanez volt a mászással és a felállással is. Azt gondoltam, hogy még nagyon sokáig nem áll fel, mert nem láttam rajta, hogy már ott tartana, aztán láss csodát mégiscsak felállt, de olyan masszívan erősen, mint aki már hónapok óta gyakorolja. Vannak ilyen típusú babák. Az hogy nem csinálja még nem biztos hogy azt jelenti, hogy nem tudja, épp csak figyel, nézi amit te meg a környezetében lévők csinálnak és úgy tanul. Egyszercsak mikor úgy érzi elkezdi csinálni is. Pont erre példa az albán babák helyzete is, amit az előttem lévő írt.

Szóval ne aggódj túlságosan, minden rendben lesz!

2014. márc. 4. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
30%

Jól teszed, hogy viszed, ne foglalkozz az előző hozzászólásokkal. Nem voltak ilyenen, fogalmuk sincs mi ez, hogyan működik. Nem is értem, hallottak alapján hogy írhatnak véleményt. Legalább tájékozódnának az alapítványnál......

A fiamnál már a születése után megállapították a nyaki hipotóniát, de kiverte a biztosítékot nálam, hogy 2,5 hónapos korára kaptunk csak időpontot a fejlődésneurológiára....

Akihez jártam kismama tornára gyógytornász, feljött és azonnal elküldött Dévényre. A nyaki hipo mellett C tartás is volt, amit senki nem vet észre. Az hogy felesleges-e nem hinném, mert amikor ott vagy a babával mindent elmondanak, hogy melyik tünet mit jelent. 5 alkalom elég volt akkor. A neurológián én voltam persze a felelőtlen szülő, mert nem ők kapták a lóvét a kezelések után az Oep.-től. Találtak persze valamit, amiért kontrollra visszacitáltak, amit a gyógytornász megnézett és semmi tünet nem volt. Elvittem maszek fejlődés neurológushoz, ő sem találta a kollégája diagnózisát.....

Kontrollra elvittem, olyan stílusban beszélt velem a vén szatyor és úgy nyúlt a gyerekemhez aki üvöltött és nem akarta visszaadni !!!!!, hogy kivettem a kezéből, felöltöztettem és eljöttem. A biztonsági őrt küldte utánam, ki kellett hívnom a rendőröket. Nagyon durva volt.

Kúszni 8 hónaposan kezdett, de kommandózott, 10,5 hónaposan szintén Dévényen tanítottuk mászni, kontrollon minden rendben volt. Kb 40 ezret költöttünk 2 éves koráig erre, nem hinném, hogy ez fog földhöz vágni és inkább nem ennék, ha ettől egy jobb élet esélyét kapná a gyerekem.

Régen is volt, Anna néni 75 év körül van, csak az OEP és az orvosok nem ismerik el, hogy nagyobb arányban gyógyít, mint a nyugati orvoslás. A számok magukért beszélnek.

Lusta gyerek nincs, csak olyan, aki valamiért nem a megfelelő ütemben fejlődik.

[link]

2014. márc. 4. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Kedves 3as, én nem azt mondtam, hogy ne vigye, hanem azt hogy manapság indokolatlanul sok gyereket hordanak dévényes fejlesztésre. Sajnos nem minden gyógystornász tisztességes és rengeteg pénzt lehúznak a szülőkről, pedig lehet hogy semmi szüksége rá a gyereknek. Saját tapasztalatból beszélek, nem hallottak alapján. Én is voltam egy tisztességes dévényesnél, aki megnézte a babámat, megmutatta, hogy mit kell vele otthon tornászni, és többször nem kellett visszamennünk. (csípője volt picit kötött egyébként) Persze szakorvossal is konzultáltam ő is alátámasztotta ezt. Másik gyógytornász kapásból heti 2 alkalmat javasolt 1 hónapig ugyanerre. Tanulság: nem árt ha több emberrel konzultálsz! Nem a pénzen múlt volna, ha tényleg kell, akkor naponta hordtam volna fél évig ha kell, de a szomorú igazság az, hogy csak le akartak húzni! Mint mondtam sajnos nem minden gyógytornász tisztességes, sokan igyekeznek kihasználni a szülők gyerek felé érzett aggodalmát és ebből hasznot faragni. A csípője tökéletesen rendbe jött a kisfiamnak azóta, 100 % egészséges.

Azt hogy a kérdező babájának van-e szüksége fejlesztésre vagy nincs, nem a mi tisztünk eldönteni, (de nem is ezt kérdezte ), nyilván a megfelelő szakember ezt megtette, és az anyuka ennek megfelelően járt el.

2014. márc. 4. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Első vagyok. Én sem azt mondtam, hogy a kérdező ne vigye a babáját Dévény tornára. Szíve joga, és szerintem sem haszontalan. Amúgy én is nagy tisztelője vagyok Anna néni munkásságának, még ha nem is úgy tűnik az írásomból.


Én is elgondolkodtam rajta, hogy vigyem-e a lányomat, de a távolság miatt kimaradt az életünkből.

Autónk akkor épp nem volt, és nem akartam kitenni a gyereket egy "buszhoz rohanós-majd 4 km séta a fejlesztőházig-, majd rohanás a vissza buszhoz" napoknak.


És jól esett az idős védőnéni támogatása, tanácsai,miszerint meglátom, az én gyerekem is meg fog csinálni mindent a maga idejében, időt hagyva a gyermeknek, hogy a saját ütemében fejlődjön, és mindent akkor csináljon, amikor a saját idegrendszere megérik rá..

És azt is elmondta, hogy régen azért a "nagykönyv" is más irányelvek szerint volt megírva, nemcsak a hozzátáplálást illetően voltak mások a szabályok, de mozgásfejlődés terén is több időt hagytak a gyermeknek a saját ütemében megérni.

És ez a nagykönyv a mai napig rendszeresen változik (ld. egyik évben adj a gyereknek minél előbb glutént,hogy kiderüljön, allergiás-e, másik évben nehogy adj 3 évesnél fiatalabbnak, harmadik évben meg megint kezdd el már 10 hónaposan adni).


Visszatérve a mozgásfejlődéshez:

A lányomnál születésekor adaptációs zavart állapítottak meg, lehet ez okozta a megkésett mozgásfejlődést. De mint írtam, 15 hónaposan pont ott tartott, mint azok a gyerekek, akik mindent a bizonyos nagykönyv szerinti időben kezdtek el.


Igenis, nagyon hasznos a Dévény torna!!!!


Ugyanakkor az elmúlt évtizedben született gyerekek kétharmadát hordták/hordják fejlesztő tornára, és ez azért elgondolkodtató. Valóban MINDEN ESETBEN szükség van erre? Valóban ennyire selejtes lenne a mostani generáció? Rosszabb lenne, mint a mai 40-50-60-80 évesek voltak? Vagy a több száz éves generációk voltak? Azért ezt kötve hiszem.

Nézz meg egy mai átlag ötven évest. Tud járni? Persze, hogy tud! Ha megkérdeznéd a szülőjét, mikor kezdett el járni, lehet azt mondaná, másfél évesen. Megkésett vele? A mai irányelvek szerint igen.


Írtad, kedves 3. válaszoló, hogy 10,5 hónaposan, Dévény tornán tanítottátok a babádat mászni. Ugye tudod, hogy 1-2 hét múlva magától is mászott volna?


Írtad, kedves 3. válaszoló, hogy Anna néni 75 éves körül van. Amikor ő elkezdte a munkásságát, akkor még valóban GYÓGYTORNA volt a gyógytorna,és azokon segített elsősorban, akiknek tényleg szükségük volt rá. Mára ez már elüzletiesedett. Sajnos.

2014. márc. 4. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
49%

Nem biztos, hogy mászott volna: a láb és kézsorrend megvolt, de belesietett és állandóan orra esett és esze ágában nem volt mászni, csak kúszni, azt meg nem szabályosan és már 2,5 hónapja így kúszott. A segítség annyi volt, hogy kendővel megemeltem a pocakját.....


A mai 40-50-60 éves korosztálynál még nem voltak diszes problémák diagnosztizálva és ma már ezeknek az okait tudjuk, legalábbis azokat amikkel csökkenthető ez a kockázat baba korban és ez a mozgásfejlődés. Fejleszteni ok nélkül nem kell, de ha valami tolódik akkor ott szakembernek meg kell néznie és segítenie. Az orvostudomány nem üzletiesedett el? terhesgondozás, szülés, az orvosok pénzt kapnak gyógyszerek után, a kórház azután, hogy papíron minél többet foglalkozott veled. Valójában meg is dögölhetsz, ha nem raksz a megfelelő zsebekbe. 2 éves korig ha valami elmarad azt már nem nagyon lehet pótolni....

2014. márc. 4. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Meglassult mozgásfejlődése van a babádnak, de ne keseredj el, ha foglalkozol vele, és lassú, de folyamatos a fejlődés, simán utolérheti a kortársait. + éves kor az az idő, amikor kb ugyanazt kell tudniuk a gyerekeknek (mozgás, beszéd stb)Az én kislányom 14 hónapos, születésekor megállapított váll, nyaki hipotónia miatt 2 hónapos kora óta járunk dévényre. Én mellette neurológiára is vittem. 6-7 hónaposan tudott fogni, 9-10 hónaposan forgott stabilan hasról-hátra, és vissza. Egyéves kora után kezdett el önállóan kúszni, bár csak most vált szabályossá. Négykézláb feltornázza magát, kutyázik, de még nem mászik. Érdemes tsmt tornát is végezni vele (ez babáknál plédben hintáztatás, nagylabdán hintáztatást stb. jelent), mert a vesztibuláris rendszerének jót tesz, ami pedig a mozgásfejlődésre, testtudat kialakulására van jó hatással. A dévényes lehet, hogy tud tanácsot adni ebben. Mi most korai fejlesztőbe járunk a 14 hós kislányommal,mert a beszédfejlődése sem indult meg. Egyébként meg az a véleményem, hogy egyrészt a diagnosztikai módszerek fejlődése miatt tűnik úgy, hogy több problémás gyerek van, másrészt pedig a nem megfelelő mozgásfejlődésnem nem egyenes, hanem lehetséges következményei pl a diszlexia stb. Ezen kívűl nem tudhatjuk, felnőttkorban milyen pl mozgásszervi problémánk adódhat egy kisgyermekkori nem kezelt problémából. Ha valaki úgy érzi, hogy nincs rendben valami, és megteheti, vigye a gyermekét szakemberhez, ártani nem árt a gyógytorna, vagy a dévény, max nem használ. Egyébként vannak oep finanszírozott korai fejlesztők, egy-két helyen dévény terápia is elérhető, csak iszonyú nagy meló felkutatni őket, bejutni hozzájuk. Kitartást és sok türelmet kívánok neked. Már próbálom én is azt mantrázni magamnak, hogy ez nem egy verseny, és nem szabad elkeseredni, fogunk még szaladni is :)
2014. márc. 5. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Előző vagyok, a + az 3 éves kor akart lenni.
2014. márc. 5. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a sok hasznos választ!! Mi egy baráthoz járunk dévény tornára, ő nagyon lelkiismeretesen végzi a dolgát, igyekszik fejleszteni Jankát, csak őszintén azt reméltem, hogy pár alkalom, és nem lesz szükség többre, erre most még több kell majd. Tartja magát a pociján, de a kézfejét sokszor kifordítja, próbál kúszni, de nem halad előre. Kicsit aggódom érte, bár voltunk neurológián, és az orvos szerint semmi baja.

Mindenesetre várom a további leveleket, nagyon megnyugtató válaszokat kaptam, köszönöm :)

2014. márc. 6. 15:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!