Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Anyukák! Csecsemőgondozásban...

Anyukák! Csecsemőgondozásban tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés

Hamarosan szülni fogok. Eddig minden rendben van, a baba szépen fejlődik, van időm tenni-venni, ami biztos, hogy gyökeresen meg fog változni a picur születésével.


Tanácsokat szeretnék kérni, mert ahány könyv, annyiféle tippet ad, jó lenne így, röviden, összefoglalva látni tanácsokat.


- Ha nincs kocsim, mivel érdemes várost járni? Kenguruval / kendővel vagy inkább babakocsival? Egyáltalán: a kenguru / kendő mikortól használható, hányadik hónaptól? Mikortól szabad és mennyi időre kivinni levegőzni / sétáltatni utcán a babát?


- Amikor nem alszik egy csecsemő, átlagosan mennyi időt tölt ébren, nem számítva az etetési időt? Itt leginkább arra gondolok, hogy hogyan / mit lehet egy egészen pici babával játszani, érdeklődését felkelteni, mi az, amit már lát / hall / jól érzékel, és ezért léközheti? Milyen játékokat érdemes nekik adni? Pl. színes legyen vagy inkább zenélő, vagy mindkettő?


- Hány hónaposan mire képes átlagban egy baba? Tudom, hogy minden baba eltérő fejlődési ritmusú, de úgy kb?


- Mindig kiságyban altatjátok? Már oda is fektetitek még ébren, vagy a ti ágyatokban alszik el, és csak utána teszitek a kiságyába?


- Tényleg olyan jó a bébiőr, mint mondják? Használjátok ti is?


- A védőnő fog arról tájékoztatni majd, hogy mikor milyen védőoltásokat kell megkapnia a babának? Védőnőn kívül kell látnia orvosnak a babát, "ellenőrzésképpen", vagy csak ha megbetegszik?


- Télen ti milyen ruhában (hány rétegben) szoktátok elaltatni a babát? Kis sapkát télen alváshoz szokott-e nálatok kapni? Zoknit nyáron szoktatok-e a lábára tenni, ha otthon van?


- Mikortól lehet a babának pl. gyümölcsöt / nyers zöldséget adni?


- Meddig tartson a szoptatás? Amíg el nem fordítja a fejét, hogy elég volt? Hogyan másképp szokták jelezni a babák, hogy nem kérnek több tejcsit?


- Ha az anyuka nem tud szoptatni, akkor rögtön tejalapú tápszert kell a babának adni?


- Miben / hogyan szoktátok fertőtleníteni az edényeket, cumikat? Gépi sterilizálóban? Kifőzitek vízben?


Bármilyen tanácsot szívesen fogadok, hirtelen ennyi kérdés jutott eszembe, be ha tudtok egyszerű, időkímélő kis praktikákat bármivel kapcsolatban, azokat megköszönném :)



2015. júl. 10. 10:20
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:

Ó igen, plüss és egyéb mosható játékokat milyen gyakran mossátok ki?


Mennyi időközönként érdemes a babát fürdetni? Úgy hallottam, nem jó, ha az újszülötteket és kis csecsemőket naponta fürdetik..mennyi ideig legyen a baba vízben? Mik a jó fürdetők (márka)? A kis buksiját is mindig megmossátok?

2015. júl. 10. 10:25
 2/17 anonim ***** válasza:
78%

Jó sok kérdés:)


Várost járni legkényelmesebb babahordozókendővel vagy babakocsival, a kengurukat felejtsd el. Ha a hordozókendő hazsnálatát van lehetőséged hordozási tanácsadótól megtanulni és jól begyakorolni oktató babával már a szülés előtt, akkor a megfelelő kötésben akár az első életnaptól hordozhatod benne a babádat.


- Egy újszülött szinte csak eszik és alszik, néha az evésbe is belealszik:) Az első napokban-hetekben ne számíts konkrét ébrenléti időre. Nem játékra van még ilyenkor igénye, és legjobban Te érdekled őt, az arcod, a simogatásod. Néhány hetesen sem kell még feltétlenül játékokat venni, elég néhány színes kép emberi arcokról, sőt, legelőször csak kontrasztos csíkok, stb. A zenélő játékokat tartogasd későbbre, az egészen pici babáknak ez túlságosan sok inger is lehet, amivel nem biztos, hogy meg tudnak bírkózni.


- Azt fejből nem tuom, hogy hány hónaposan mit kell tudnia egy babának, az biztos, hogy három hónapos kora körül jó, ha lekerül a padlóra, hogy tudja gyakorlni a kúszást-mászást, persze a maga ritmusában. Addig elég, ha időnként nappal hasára fekteted. Fontos, hogy soha, soha ne erőltess olyan mozgást, amire ő még nem áll készen, tehát ne lépegettesd, ne ültesd, nem szabad karjánál fogva járatni.


- Majd meglátod, hogy a te babád kiságyban szeret-e jobban aludni, vagy a karodban alszik majd el, vagy melletted az ágyban. Egyik verzió sem jobb vagy rosszabb a másoknál.


- A babának lehetőleg nem bébiőr kell, hanem a te állandó jelenléted. Ha alvásidőben kimész a szobából, természetesen jól jöhet, de a légzésfigyelő is elég.


- A védőnőnek kötelessége tájékoztatni minden haosnlóról, ami felvetettél. Az első időkben gyakrabban látja majd orvos ellenőrzésekkor, később csak fél évente, évente.


- Télen a lakásban nem kell sapka. egy éves koráig eggyel több réeteget adj rá, mint amennyi rajtad van, ez az alapszabály. Nyáron is akkor adj zoknit, ha rajtad is van.


- 6 hónapos kor után adhatsz először gyümölcslét, zöldségpürét.


- A legjobb az igény szerinti szoptatás. Addig és olyan gyakran szopjon a kicsi, ahogy kéri. ne az órát nézd, hanem a gyerekedet! Kivétel, ha betegség miatt aluszékony, akkor erőltetni kell kicsit.


- Ha az anyuka valamiért nem tud szoptatni, akkor első dolga legyen szoptatási tanácsadót felkeresni és a gyermekorvost. A gyermekorvos ad tápszert, de a cél az legyen, hogy a szoptatási tanácsadó segítségével, ha cak egyetlen mód van rá, mielőbb sikerüljön a szopttaás, illetve megnövekedjen a tejtermelés. Sok esetben ez annyira jól sikerül, hoyg atápszert teljesen el lehet hagyni és sokáig anyatejes lehet a baba. FOntos, hogy ne cumisüvegből, hanem pl. szoptanít készülékből vagy svéd itatótálkából tápláld a csecsemőt ilyenkor, hogy ne legyen cumizavaros, ami gátolná, hogy vissza tudjon térni a szoptatáshoz.


- fertőtlenítésre teljesen jó a kifőzés, de az első hónapok után az ésszerűség határain belüli higiénia elég, nem kell mindig mindent kifőzni.

2015. júl. 10. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:

- Ha a köldökcsonk leesett, akár minden nap is fürödhet a baba, de tiszta víznél több nem kell, legfeljebb heti két-három alkalommal kell a fürdővízbe valami kímélő tisztító, pl. organikus szappan vagy fürdető.


- plüssjátékokat olyan gyakran mosd, ahogy pl. az ágyneműjét az elején. Később akkor, ha koszosnak látod, vagy fertőző betegségek után.

2015. júl. 10. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
31%

- én babakocsi párti vagyok, szerintem egészségesebb egy gyerek gerincének, mint hordozni, régi tévhit, hogy magzatpózban kellene tartani születés után is, plusz rengeteget jelent, hogy a kocsi tárolóészébe tudsz pakolni

- az agyi idegpályák fejlődésével a magzati reflexek eltűnnek, és megjelennek az átmeneti és későbbi reflexek, ezek alapján tudják a neurológusok, hogy megfelelően fejlődik e, nagyban összefügg a mozgásfejlődésével, idegrendszeri zavarok esetén izomkötöttség/lazaság jelenhet meg bizonyos területeken, ami látható is lesz , pl féloldalas kúszás, vagy egyéb asszimetriák formájában, főleg komplikált szülés, akár pillanatnyi oxigénhiányos állapot esetén is megnő a eltérések esélye. az idegrendszer csak alvás közben tud igazán fejlődni, ügyelni kell arra, hogy sokat aludjon, illetve alvás közben fejlődik az agy és nő a baba.

- nálunk a légzésfigyelő, bébiőr is volt egyben.

de eleinte jobb a közelében aludni, mert nagyon praktikus ha pl félálomban kell szoptatni, ha kéznél van a kicsi

- a védőoltások tekintetében az orvos is tájékoztat, védőnőben én nem annyira bízom, ill a nem kötelező oltásokról jobb, ha szülő is utánajár, nekem és bnőmnek sem mondta az orvos(más orvosunk van, másik városban élünk), ők le is csúsztak a rotáról.

- itthon ahogy a kórházban is az "hivatalos" ruházata, ujjatlan body, rövidujjú body és vagy ujjatlan tipegő, vagy itthon ha hűvös van, a tipegő hosszúujjú, az anyák álltalában hálózsákra esküsznek, plusz esetleg takaró. nálunk nem jött be, mert csavarodik rajta a hálózsák.

- 6 hónaposan javasolt megkezdeni a hozzátáplálást(sokan 4-5 hósan kezdik..)mert akkor érett a baba emésztőrendszere, első hónap 2 hét alma kóstoltatásból ál, másik 2 hét pl őszibarack, nem tanácsos az ízeket változtatgatni, a cél eleinte, hogy megszokja, nem csak tej van a világon.6-7 hónap között a glutént mindenképp be kell vezetni, nem háztartsi kekszel mert az tojást tartalmaz, ami allergén, de mindennek megvan, hogy mikor érdemes bevezetni. ha érdekel, mellékelek táblázatot.

- én mérleggel néztem a súlyát, hogy eleget evett e, kórházban mondtak erre képletet, mennyit javasolt ennie egy étkezésre, súlyától függ. valaki a babára bízza, nálunk nem jött be, mert összevissza evett, és sírás, hasfályás, szenvedés volt az egészből, jobb, ha van rendszer, napirend.

-eleinte járni kell anyatejért, az anyatej gyűjtő állomásra, nem tanácsos tápszerrel indítani, de sokakat ez nem érdekel

- van mikros sterilizáló, nagyon prakikus, én lábasban főztem, nem árt havonta cserélni a cumisüveget

- tanácsot nemigen tudok adn ki kell mindent tapasztalni

2015. júl. 10. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
31%

- én babakocsit használtam, hordozhatsz, de arra készülj fel hogy utána baromi nehéz lesz babakocsiba erőltetned, ha mondjuk valami miatt épp nem tudod hordozni - pl télen, mikor nehéz felöltöztetni a hordozóba...

A védő nő azt mondta, első két hétbe 10 percet legyen levegőn, utána már lehet fél órát, órát is, 6. hét után pedig minél többet.


A második kérdésedre itt találhatsz választ:

[link]

[link]


itt megtalálod hétről hétre hogy mit kell tudnia és miket érdemes vele játszani


- mindenképp ragaszkodj a kiságyhoz, a kezdetektől, hogy lehetőleg később ne kelljen őt átszoktatni. Légy következetes. Ez a legfontosabb. Ha ott altatod, soha ne vedd őt ki, mert két három éjszaka alatt képes megszokni hogy veled alszik :)

- használok bébiőrt, kerthez nagyon jó, mert ha felébred, hallom azon keresztül, légzésfigyelőt is használunk. Ugyan nagyon kevés évente a bölcső halál - mindössze 16 eset, és nyilván eleve beteg, koraszülött babák főleg, de engem megnyugtat hogy van.

- a védőnő szól az oltásokról, és mindenről tájékoztat, és bátran kérdezhetsz tőle, ezekre a kérdéseidre is mind válaszolna ő is :)

- az éjjeli alváshoz sose adj rá sapkát. A fején keresztül szellőzik. Télen nálunk 23 fok van, rugiba, bodyba, zokniba alszik, és egy takaró kerül még rá.

- zoknit ilyen melegbe nem teszek rá, de ha 20 fok köré esik a hőmérséklet, akkor igen.

Ha már jár, és kő padló van vagy járólap, természetesen adhatsz rá.

A gyümölcsöt már a hozzátáplálástól adhatod nyersen, a zöldségeket 10-12 hónapos korig minimum érdemes megfőzni.

- A legtöbb babának esze ágába sincs jelezni ha már nem akar szopizni, szeretnek csak úgy rajta lógni. Negyed óra-20 perc alatt egy lassabb csecsemő is kiüríti a mellet, ezért érdemes úgy csinálni, hogy először az egyik melleden eszik 20 percet, majd átrakod a másikra is 10-15 percre. Legközelebb ebből az utóbbi mellből eteted. Később, 6-7 hósan már 5 perc alatt végez, és akkor már minden más érdekesebb neki a mellednél, tehát jelzi is ha elég volt :)

- újszülötteknek hipoallergén tápszert fognak felírni a kórházban ha szükséges. Ezek nagyon jó minőségűek, nyugodtan megbízhatsz bennünk, később az orvos írja majd receptre. Ha csak nem tejérzékeny a babád, akkor tejalapút adnak.

- én mikrós sterilizálót használok, nagy találmány, érdemes rá beruházni..egyszerűbb és gazdaságosabb mint vízben kifőzni.

Tányért, kanalat ebbe nem lehet bele tenni, de mire tányért kanalat használsz, van már olyan nagy, hogy ne kelljen neki fertőtleníteni..


Jó tanács még: kérdezz a védőnőtől mert itt sok ellentmondásos választ fogsz kapni :)

2015. júl. 10. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

A kengurut miért nem javaslod?


A bébiőrt inkább akkor használnám, mikor éjjel mindannyian alszunk, attól félek egy kicsit, hogy mi van, ha éjjel kimarad a légzése és észre sem veszem? :(

2015. júl. 10. 10:44
 7/17 anonim ***** válasza:

jó tanács(mégis írok, )minden szoptatás után máshogy tedd le aludni, hogy ne deformáldjon a koponyája, fodrász bnőm mondja, hogy rengeteg embernek vagy "csapott" a feje, vagy púpos, nem sok, akinek szabállyos a koponyája..

oldalt fektetve "pumatartásba tedd, felső keze és lába enyhén előre nyújtva

2015. júl. 10. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
64%
a kenguru amúgy már ülni tudó babáknak való
2015. júl. 10. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

" FOntos, hogy ne cumisüvegből, hanem pl. szoptanít készülékből vagy svéd itatótálkából tápláld a csecsemőt ilyenkor, hogy ne legyen cumizavaros, ami gátolná, hogy vissza tudjon térni a szoptatáshoz. "


Igen, ezt olvastam már több helyen is, de a cumisüveg miért zavarhat be a szoptatásba? Szoptatáspárti vagyok teljesen, én annak örülnék, ha ameddig csak lehet, addig tudnám majd szoptatni, csak ha esetleg mégsem úgy jön össze, ahogy szeretnénk...

2015. júl. 10. 10:47
 10/17 anonim ***** válasza:
75%
A kenguru egy merev valami, semmilyen szempontból nem képes felvenni a baba gerincének alakját és megtartani azt csigolyáról csigolyára. Ezért a kisbaba nyeklik-nyaklik benne, a szeméremcsontján lóg benne, ortopédiai szempontból kifejezetten nem előnyös helyzetben van. Ráadásul a hordozó személynek is rendkívül kényelmetlen.
2015. júl. 10. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!