Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » A 80-as években, a papírpelenk...

A 80-as években, a papírpelenkák bejövetele előtt hogy zajlott a pelenkázás?

Figyelt kérdés
Sokkal nehezebb volt, mint manapság? Maga a pelenkázás folyamata egy időigényesebb, kimerítőbb dolog volt? Hogyan birkóztak meg az anyagpelenkák mosásával, és azzal, hogy mindig legyen használatra kész tiszta pelus? Az anyagpelusok rosszabbul tartották magukban a pisit-kakit, gyakrabban voltak "balesetek"?
2010. márc. 25. 12:28
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
76%
Én nemrég láttam a Filmmúzeumban a privátfilmekben egy esti fürdetési, etetési rituálét kb az ötvenes években. A pelenkázás olyan volt, hogy volt egy csomó vászon anyag, azzal körbetekerték a babát úgy hogy a lábát szinte mozgatni se tudta. Aztán berakták a szűk pólyába. Közben az apuka egy nagy kondérba, olyanba mint amit disznóölésen használnak, beletette a kakis pelenkákat kifőzni, és nagy fakanállal kevergette mint a levest. Hát nem volt egyszerű az biztos. Egyébként anyám is mesélte mikor ő kisbaba volt náluk is ugyanigy volt, és mivel akkor nagy szegénység volt csak akkor adtak rá rendes textil pelenkát mikor jött az orvos, máskor maradtak a foltos lepedő darabok.
2010. márc. 25. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
75%
Anyum meselte, hogy volt kb 5-6 textilpelenka, amit folyton mosni, kifozni kellett, azt adta ram es arra egy gumibugyit, hogy ne csusszon le. De allandoan kifolyt, ugyhogy az olyan haznal ahol baba volt lehetett erezni a "kellemes" szagot. Es a popsi folyton piros volt. Hogy nekem most milyen konnyu dolgom van az en picimmel! :)
2010. márc. 25. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
71%
szia! Azért az még nem a kőkorszakban volt, ahogyan az első leírta! Anyu az öcsémet a 90-es évek közepén még textílpelusba csomagolta. Nem volt sokkal nehezebb, ki lehetett bírni. Anyunak nem volt autómata mosógépe, hanem az a régifajta tekerős, aminek volt külön centrije is. Minden nap két órát mosott. A pelusozás sem volt nehezebb, a felső textílpelsut háromszögbe hajtotta, a gyerek lába közötti részhez pedig még egy kisebb anyagot tett. Mikor később már több lett a pisimennyiség, akkor a lába közé egész nagy textílpelenkát tett. Az egészet nylonbugyival rögzítette. Nyilván gyakoribbak voltak a „pisis” balesetek, de ki lehetett bírni. Azt hiszem, időközönként ki is főzték a pelenkát és rendszeresen vasalták, mert az is jót tett a pisifoltoknak.
2010. márc. 25. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
94%

Sziasztok! na akkor én most leírom. én a hetvenes évek végén voltam kismami.

az alapkelengyéhez tartozott min. 20 db. pelenka,de, ha 30 volt az jobb volt.

a csehektől hoztuk a jóminőségű pelust, mert a honi csapnivalóan rossz volt.

volt még az ugynevezett pelenkabetét, ami egy kis hosszúkás nedvszívó csikszerű anyag volt.

aki jól állt anyagilag, az már ezt a betétet kaki után kidobta.

szóval spéci módon háromszögbe hajtottam a pelenkát,közepébe a betét,a háromszög csúcsa a baba lábaközött. itt fölhajtottuk, két oldalt szembehajtottuk, a deréknál betűrtük.

erre jött a rugibugyi, ami papentos volt.naponta 6-7 pelenkacsere volt, a kakist hipósvízbe áztattuk, hogy fehér maradjon.elég nagy bugyor volt szegény babákon, meg nem is nagyon tűrték a pelenkázást, úgy, hogy sokszor kellett velük bírkózni.

én két naponta mostam, és eleinte vasaltam is.ja és ötször öblítettem, kádban, mert még automata mosógép sem volt.

nehéz volt, de akkor az volt természetes.

örülök, hogy a mostani fiatalasszonyoknak már sokkal könnyebb.

üdv.

2010. márc. 25. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
93%

Nekem akkor születtek a lányaim, úgyhogy textilpelusoztam eleget. Azóta ismerősök gyerekeit papírpelusoztam, úgyhogy van összehasonlítási alapom.

Levenni, feladni nem nehezebb, és időben is kb egyforma a textilpelusozás, mint az eldobhatós.

A pelusokból naponta kb 8-10-et "elhasznált" a baba, plussz még számolni kellett arra, hogy kimosni, megszárítani, kivasalni is idő, úgyhogy 40-50 pelenka volt. Persze az, hogy naponta ki mennyit adott rá, az anyuka függő volt. A pelenkát háromszögbe hajtottuk, a közepén egy vastagabb résszel (hát ezt így hosszú lenne elmagyarázni, de meghajtani nem sok volt) Lehetett venni papír pelenkabetétet, ami felfogta a kakit, és a pelenkába már kevesebb jutott. Patentos gumibugyik voltak, abból is kellett méretenként 5-6. A használt pelust vízben kiöblítettük a pisitől-kakitól. Az első babámnál még autómata mosógépünk sem volt, forgótárcsásban mostam, forró vízben. A másodiknál meg 90 fokos programon mostam. Száradás után vasaltam.

Voltak "balesetek", de azért nem volt túl gyakran. Ki lehetett tapasztalni, hogy melyik babát milyen gyakran kell tisztába tenni.

A kórházból hazahozás után nem volt piros a fenekük. Akkor még nem volt bababarát kórház, és az újszülöttosztályon nem igény szerint, hanem órarend szerint tették tisztába a babákat. Amikor hazahoztam őket, nagyon csúnya volt a fenekük, de utánna sohasem.

Könnyebb most, hogy nem kell mosni, vasalni, de ki lehetett bírni.

Nem egészen a kérdésre válaszolva, de talán épp itt a gyakorikérdéseken volt, hogy valami fertőzést kapott a baba a papírpelustól.

2010. márc. 25. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
84%

Még én is emlékszem a régi pelenkázásos időszakra, a hugomat ezerszer pelenkáztam. 10 évesen már ezt simán csináltam.

Mi a használt textilt áztattuk először egy tálban, abban gyűltek a mosni valók. Anyu néha kifőzte, néha csak a mosógépben mosta, szerencsére az már volt nekünk, bár 5 gyerekre volt is mit mosni! A többi előttem már leírták!

Még annyit hozzáteszek, hogy anyu korán elkezdte a szobatisztaságra nevelést, én 1 évesen szobatiszta voltam.

2010. márc. 25. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
76%

92-93-ban született gyerekeimet textilpelenkáztam,a kicsi tavaly született ő már papírpelenkás.

Éjszaka pelenka+volt Éva és Ágnes betét.Az Éva eldobhatós(vatta volt a közepében),a másikat lehetett mosni(amolyan popsitörlő elődnek is használhattad).Kellett még pelenkavédő ez nylon volt.

A pelenkázás menete.

Pelenkavédő,rá a pelus(én nem hajtogattam,csak csíkban tettem).A pelenkavédőt két oldalt kellett volna megkötni,de akkor lecsúszott volna,ezért először a hátsó füleket előre,aztán az elsőket hátra kötötted.A pelenkavédőkből volt a méret,mint most a pelenkákból.

Gyakorlott mozdulattal nem tartott sokkal tovább,mint most.

Naponta 6-8 pelenka fogyott.Hetente egyszer tuti,hogy a szivacs is ment a gépbe(kókuszmatrac sem volt),mert ez a pisit,kakit nem nagyon tartotta.A popsit mindig mostam,kentem.Jó bőrű gyerekeim voltak,de a feneke a kicsinek gyönyörű,bármilyen papírpelust is használunk.

Mosás:vödörben gyűjtöttem.Flóraszeptben áztattam,aztán forraltam vizet és a kádban leöntöttem.2 tele kádban kiöblítettem(nem volt még vízóra sem),centriztem,szárítottam és vasaltam.

Most könnyebb ezerszer!

2010. márc. 25. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
85%

már leírtam , hogy milyen volt az én időmben, de most a többi kommentet is elolvasva, szinte nosztalgikus hangulatom támadt.érdekes módon akkor sokkal többet jártunk kirándulni, és most szembe jutott a kertes házaknál kiteregetett hófehér pelenkák látványa.egymáshoz csipeszelve fújta, fújta a szél őket....

nekünk panelosoknak meg ott volt az a bizonyos pelenkaszárító, az az összecsukhatós.de hát mikor is lett volna összecsukva, meg a fregoli a kád fölött.

de mégis jó volt, szép volt, mert fiatalok voltunk.

bocs a kis kitérőért.

2010. márc. 25. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Hmm, érdekes válaszok. :) Ezekszerint valamivel nehezebb volt, de nem volt egetverő dolog. És mit csináltak akkor, ha a baba azonnal összecsinálta az alá csúsztatott pelust? Mindig volt annyi tiszta pelus, hogy egyszerűen aláraktak megint egy frisset, vagy valami más trükk kellett?



Ha valakinek vannak még tapasztalatai a témával kapcsolatban nyugodtan írjon.

2010. márc. 26. 15:00
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

szia, volt még a háromszögbe hajtott pelenkára az Ágnes betét, az olyan vattaszerű csík volt.

De igazából nem volt könnyű szerintem, hamarabb lettek a gyerekek önállóak és nem volt olyan egyszerű bárhova is elmenni hosszabb időre.

Abban az időben a tárcsás mosógép volt, meg a centrifuga, ill. a kútról húztuk a vizet a mosáshoz, öblítéshez. 37 éves vagyok és én a húgom pelenkáit gyerek fejjel mostam, akkor 9 voltam. Mivel minden nehezebb volt, több idő kellett mindenhez, sokkal kevesebbet babusgatták a gyerekeket. Persze ahol volt segítség, az más. Nem volt akkor az asszonyoknak összehasonlítási alapjuk úgy mint most nekünk, ezért nem érezték annyira hogy rossz, de még én is megmosolygom azt az anyát, aki a mai világban azon nyavalyog, hogy semmire nincs ideje.

Egy pozitív azért volt ebben a textiles dologban. Előbb lettek a gyermekek szobatiszták. Érthető módon önállók is előbb lettek...

2010. márc. 27. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!