Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Nem foglalkozom eleget a babával?

Nem foglalkozom eleget a babával?

Figyelt kérdés

Kisfiam 5 hónapos, jól kezelhető baba. Vannak jobb és rosszabb napjai, szakaszai, de szerencsére semmi extra.

Így néz ki a napunk. 6 és 8 között ébredés, szopi, tisztába tétel. Aztán beteszem a járókába, míg megreggelizem. Ha elunja magát közben, átteszem a játszó szőnyegére. Közben megnézem egy részt egy 20 perces sorozatból. Aztán tornázom egy negyed órát, felöltözöm, ilyesmik, ezt vagy vele vagy lefektetem, ha már elálmosodik. Stb, stb.

A lényeg, hogy a nap nagyon kicsi százalékát teszi ki, hogy célzottan játszom vele. Inkább viszem magammal a házimunka közben, mondókázom neki pelusozáskor figyelemelterelésképp, szóval úgy érzem, mindent csak úgy "mellékesen" csinálok vele. Remélem érthetően leírtam.

Félek, hogy emiatt nem fog jól fejlődni. Az egyik barátnőm egész délelőtt jatszik a babájával. Én ezt nem tudom. Rossz anya vagyok?

Nagyon szeretem, de sokszor tehernek érzem.

Irigylem a férjemet, aki naponta kb. másfél órát tölt vele (mikor hazajön), és játszanak, nevetgélnek. Úgy érzem, ha én is ennyit látnám, sokkal tartalmasabban töltenénk el az időt és több kedvem is lenne hozzá.

Nem stimmel velem valami?

Hiányzik a régi, gondtalan életünk. Most, hogy ő már itt van, nem szeretnék nélküle élni, és Isten őrizz, hogy valami történjen vele, de szoktam arra gondolni, hogy jobb lett volna, ha bele se kezdünk. De akkor meg megőrülnék egy gyerekért, tudom. Tiszta hülye vagyok és utálom magam emiatt. Van ezzel más is így?

Én azt hittem, az anyaság csupa szent érzés. Hát én nem mindig érzek így.

Sokat segítenétek a tapasztaltaitokkal, köszönöm.



2016. febr. 11. 10:18
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
64%
Kérdező, el tudsz néha szakadni a picitől, legalább 1-2 órára? Jót tenne szerintem.
2016. febr. 11. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
95%

Szia! Az én lányom most 14 hónapos. De elejétől kezdve rengeteget foglalkoztam és foglalkozok vele,mellette főzök,takarítok és foglalkozok magammal,de ami tény,h egy 5 hónapos kisbabával...

Hogy is mondjam.. Nem lehet annyit és úgy foglalkozni mint egy nagyobb babával. Mint írtam rengeteget foglalkoztam vele az nem azt jelenti ,(tudom szégyen) hogy feltétlen élveztem a csőrgőzést meg a kukucska játékokat ha érted mire gondolok. Sokszor nem volt kedvem csak úgy ücsörögni mellette és gügyögni. De megtettem,ő érte. Amúgy erre nekem az volt a megoldás,h nagyon sokat mentünk,csavarogtunk. Nekem is jó volt és ő is élvezte.

Most h nagyobb ilyen téren sokkal könnyebb,együtt takarítunk,teregetünk,főzünk,eszünk,bevásárolunk,egyszóval mindent együtt csinálunk,nem sokat kell külön leülni vele játszani mert elszórakoztatja magát és részt tud venni a mindennapokba,míg azért egy 5hós nem igazán.

Azt tudnám tanácsolni,h picit tedd tartalmasabbá azt az időt amit együtt töl ötök. Legyen minőségi idő! Az én lányom imádta,h ott vagyok neki,tudatosan csak vele foglalkozok! Viszont kell az is,h egyedül is szorakoztassa magát.

Nem vagy rossz anya. Idővel amikor nagyobb lesz sokkal rugalmasabb lesz minden.

2016. febr. 11. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:

Eddig nem nagyon ment, de mostmár 3-4 órát kibír két szopi közt és így talán néha menni fog. Beszéltünk is már erről a férjemmel, ő is támogatná. Az a baj, hogy falun lakunk (nagyváros mellett) és nem lehet csak úgy 1-2 órára elugrani valahova, ennyi időt elvisz csak az út oda-vissza. Este megint csak kilőve, mert csak én tudom lefektetni, apánál üvölt. Apa mókázni jó, anya nyugtatásra.. :)

De ez szerintem is nagyon jót tenne. Hátha sikerül majd.

2016. febr. 11. 10:57
 14/18 anonim ***** válasza:
98%

Ami pedig a babával való közös játékot illeti: a lényeg, hogy együtt legyetek, hogy lásson. Hogy te közben tornázol, házimunkát végzel, zuhanyzol, vagy bármi mást csinálsz, lényegtelen. Egy csecsemő számára MINDEN fejlesztő hatású, issza magába az információkat. Ha a hétköznapi tevékenységeid során lát téged és kommunikálsz vele (akár csak hangosan kommentálod, hogy éppen mit csinálsz) az bőven elég. Célzottan játszani ebben a korban teljesen felesleges, elég, ha lehetővé teszed számára a mozgást és elérhetővé a felfedezhető játékokat.


Elárulom, a célirányos foglalkoztatás sokszor pont megakadályozza a baba fejlődését, például amikor anyuka szájbarágósan mutogatja és magyarázza a babának, hogy a formabedobónál mit hová kell bedobni, akkor elveszi a gyerektől a legfontosabbat: a kísérletezés, a próbálkozás, az önálló felfedezés lehetőségét.


Aztán ott a szereptanulás... már egy éves kortól van funkciója annak, hogy a gyerek mit lát a szülőtől, milyen mintákat sajátít el tőle, hiszen utánzással tanul. A lányomnak onnantól, hogy kezdett felállni, volt kis seprűje, kis porszívója, kis edényei, még kis fűnyírója is. És utánzott mindenben, amit én csináltam éppen, azt akarta ő is, a saját kis játék eszközeivel!


A családi szocializáció akkor zajlik egészségesen, ha nem a család alakítja az életét a gyerekhez, hanem a gyerek nő bele a család megszokott rendjébe.


És még valami... nyugodtan passzold le időnként! Komolyan! Ha jól elvan apukával, akkor menj el kicsit mozogni, kikapcsolódni, barátnőzni; ha vannak elérhető nagyszülők, akkor fokozatosan szoktasd hozzá, hogy velük is van, és csináljatok a férjeddel kettesben is közös programot. Ettől nem leszel rossz anya, sőt! A gyereknek elsősorban KIEGYENSÚLYOZOTT, BOLDOG anyára van szüksége, nem pedig egy mártírra.


Ami pedig az érzéseket illeti: van egy idealisztikus elképzelésed arról, hogy mit kéne anyaként érezned, és bűntudatot van amiatt, hogy nem azt érzed. A gond nem az érzéseiddel van, hanem az idealizált elvárásaiddal! Ha elengednéd azt a gondolatot, hogy mit KELLENE érezned, máris nem lenne bűntudatod. Igenis éld át, mondd ki a negatív érzéseidet, és tudatosítsd, hogy emiatt nem kellene bűntudatodnak lenni! Teljesen normális, ha néha rosszul érzed magad az anyai szerepben, hogy néha tehernek érzed, hiszen valóban hatalmas felelősséggel, nagy megterheléssel jár. Az lenne a furcsa, ha nem így éreznéd. Hidd el, ha megéled a negatív érzéseket - bűntudat nélkül! -, akkor enyhülni fognak. Engedd meg magadnak, hogy így érezz!

2016. febr. 11. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:

Mindenesetre köszönöm a pozitív, biztató kommenteket és a negatív kritikát is (legfőbbképp azt, hogy mindenki civilizált tudott maradni). Nagyon nehéz erről beszélni, csak a férjem és anyukám ismeri az ilyen jellegű gondolataimat. Bevallom, nem mernék kiállni velük a nyilvánosság elé (csak itt névtelenül). Jól esett írni erről, már sokat keresgéltem pedig a témában, de ezek most az én gondolataim.

Nagyon jó lenne, ha erről beszélnének az anyukák, szülők. Mert nyilvánvalóan vannak mások is így ezzel. Persze van akinek vattacukor az élete és imád otthon lenni (imádtam én is, amíg a nyüzsiből jártam haza feltöltődni meg aludni) és rengeteg barát veszi körül (külföldön élünk, vannak barátok, ismerősök, de legkedvesebb barátaim otthon maradtak). Nyilvánosan! Tudom, hogy engem semm nem tudott volna visszatartani attól, hogy gyereket akarjak, de talán felkészültebb lettem volna.

2016. febr. 11. 11:14
 16/18 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó, köszönöm, talán ez volt a leghasznosabb tanács mind közül. Pont így csinálom, ahogy írtad is (meg mások is), mindent kommentálok (ha főzök, ha takarítok, ha pelenkázom).

A fő rossz érzést az érzéseim keltik bennem, de dolgozom rajta, hogy elengedjem őket :)

2016. febr. 11. 11:18
 17/18 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem is normális amit gondolsz/érzel. Minden nap nem egyforma van, hogy gondolunk ilyen dolgokat, hisz már nem az van amit akarunk, hát persze. Az én babám 2 hónapos, én sem tartom magamat nagy játszótársnak, de sokat beszélek hozzá, énekelek, vannak játékai azokkal ügyesen eljátszik egyedül (játékhíd, pihenőszékében).Én sokszor gondolok arra, hogy ha nő akkor remélem, hogy lesz türelmem hozzá, hogy játszódjunk, éppen ezért mert én sem tudom elképzelni magam, hogy egész nap játszodjak vele. Van nekem is egy barátnőm aki egész nap játszik vele, és sokszor elgondoltam, hogy dehát főzni, takarítani kell stb nekem, hogy lesz időm :) Na de attól persze mindent meg fogok tenni és szivesen fogom tenni. Amúgy meg léteznek azok az anyák is akiknek minden cukorfelhő. vannak az ilyenek és vannak az olyanok :)) Ez normális, és az is, hogy nem beszélsz róla, hisz jobb ezeket ne tudja a külvilág, mert hamar lehet véleményt formálni egy mondatból is, aztán kezdődnek az ítélkezések.Mindenki helyzete más, és másképp éli meg.
2016. febr. 11. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
100%

Én már nem foglalkozom az ítélkezésekkel, elég sokat foglalkoztam gyakorlati pszichológiával, és megtanultam, hogy mindig is voltak bennem negatív érzések, akkor is, amikor nem voltam éppen tudatában, elfojtottam őket és máshol törtek utat. Számtalan alkalommal voltam tanúja, amikor valakinek komoly fizikai tünetei (pl. hetek óta tartó migrén) múltak el pillanatok alatt csak attól, hogy képes volt beszélni a negatív érzéseiről.

Az emberi elme úgy működik, hogy a számára kínos, vállalhatatlan érzéseket igyekszik elfojtani a tudattalanba, nem engedi felszínre törni. Ha pedig mégis felszínre tör, akkor bűntudatot élünk meg, mert hát hogy képzelem én, hogy ilyen érzéseim vannak...

Azt kell tudatosítani, hogy MINDEN érzés jogos, nem lehet elvitatni, hiszen attól, hogy nem akarom, még érzem! Minél jobban küzdök egy érzés ellen, annál nagyobb szorongást okoz. Ha pedig egyszerűen csak megengedem magamnak, akkor ez a szorongás elmúlik. Tényleg működik, én már évek óta gyakorlom a negatív érzéseim megélését, és azóta sokkal kiegyensúlyozottabb vagyok! :)

2016. febr. 11. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!