Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Milyen tapasztalataitok...

Milyen tapasztalataitok vannak a hagyományos mosható textilpelenkával, amit régen is használtak? Mennyi plusz munkát igényel ezzel pelenkázni a babát és mennyit lehet spórolni vele? Tényleg hamarabb lesznek tőle szobatiszták?

Figyelt kérdés
Elgondolkodtunk, hogy a gyereknél ilyet fogunk használni, milyen tanácsokat tudtok adni?

2017. jan. 14. 20:51
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
71%

IMádom mikor néhányan olyan dologról adnak jó tanácsokat (vagy azt hiszik, hogy jó) amit soha ki sem próbáltak, és halvány dunsztjuk sincs róla.

Igen a hagyományos pelenka használható pelenkázásra. A tudomány elég sokat fejlődött. Így már azt is tudjuk, hogy teljesen felesleges hipózni meg kézzel dörzsölgetni, mert a mosógépben 60 fokon ez megy magától.

Egy pelenkakészlet ára ha sima tetra pelenkát veszünk alapul: kényelmes 3-4 napi mosás esetén napi 8 cserével számolva 30-40 db tetra pelenka és ehhez 6 db PUL pelenkakülső (a modern egészséges légáteresztő fajta amibe nem fülled bele a popsi) 1 db tetra ára a jobbaké 500 Ft a külsők ára a jobbaké 4000 Ft így könnyen kiszámolható, hogy a szett ára: 44000 Ft

ez a beruházási költség.

Erre jön a napi használati költség, ami esetünkben a mosás. Kapd elő a mosógéped könyvét és nézd meg (mindegyikben benne van) mennyi vizet és energiát használ el egy 60 fokos ciklus alkalmával. Az enyém 7 kg-os, amit ki sem tölt a 30 db tetra amit kimosok alkalmanként. Így először kimosom 15 perces gyorsmosással a nagyját, aztán mehet mellé törülköző, ágynemű, más babaruha, ami bírja a 60 fokot. A mosás ára így pelenkánként elenyésző 5 Ft körül van. 3 év alatt napi 8 pelenka 3*365*8=8760 pelenkacsere ennek mosási költsége: 43800 Ft

Használtam még kakifogó papírt, aminek darabja 5-10 Ft között volt. De mivel csak a kakisat kellett kidobnom így nem fogy annyi belőle mint az eldobható pelusból. Napi 2-3 max. 3 év alatt napi 3 db 32850 Ft ment el erre a költségre. De ezt nem kötelező használni. A kakit le lehet zuhayoztatni a WC-be papír nélkül is.

Így összesen 3 év alatt költöttem a pelenkázásra 44+43,8+32,85=120,650 Ft-ot.

Majd ugyanezt a pelenkakészletet használtam a 2 gyermeknél, ott 3 év alatt költöttem 75000 Ft-ot

A 3. gyereknél vettem még 20 db tetra pelenkát, mert némelyik már nyúzott volt. így rá költöttem 85000 Ft-ot.

Összesen a 3 gyermek pelenkázására: 280000 Ft-ot.

Ugyanez eldobhatóból még a legeslegolcsóbból is 3 gyerek 3 éves koráig napi 5 pelenkával ami átlagosan 45 Ft-ba kerül (az mese egyébként, hogy egy 5-ös 6-os pelenka ami 45 Ft többet bír, mint a mosis) és ezze tényleg nagyon baráti árakat és mennyiségeket figyelembe véve:

3*3*365*5*45= 739125 Ft. Akárhogy is nézem fél milliót sporoltam a mosival.

DE ÉS EZ FONTOS:

Én napi 8 db cserével számoltam a mosható pelenka esetében, így a gyermekem max 3 órát van egy pelenkában. A világon semmi nincs ami ennél egészségesebb. Amint nedves lesz jelzi, és lecserélem. Nem a saját rothadó vizeletében pácolódik órákon át. Ha napi 5 db eldobhatóssal számolok, akkor ugye átlag 5 órán keresztül a gyereken van a pelenka. És hiába száraz érzetű a felülete, a bomló vizelet által kibocsátott ammónia gáznemű. És nagyon irritatív mérgező gáz.

Ha kicsit is törődök a babám egészségével, akkor cserélem a pisis pelenkát, akkor is, ha eldobható van rajta. Vagyis nem elég a napi 5 db.

A pelenkakiütés nem a mosható pelenkák mellékhatása, hanem az eldobhatóké. A pelenkázos korszakunkban jó ha 3 vagy 4 közepes doboz sudocream fogyott el. Mert nem volt rá szükségünk. Az is akkor, amikor eldobhatósban volt. A tiszta száraz pamut nem szívja ki a bőrét, nem irritál, nem okoz kipirosodást.

Nem volt egyik gyermeknek sem semmilyen mozgásfejlődési problémája. A pelenka pontosan abban a békatartásban tartotta kicsi korukban a lábukat, ami kellett az egészséges csípőfejlődéshez. Nagyobb korukban sem akadályozta őket a mozgásban sőt. Pontosan időben se nem korán se nem későn tanultak meg mászni, ülni, járni.

Azt állítják sokan, hogy a kislányoknak hugyuti fertőzést okozhat. Hát ez nagy tévedés. Mivel lecseréljük a pelenkát, nem nedves pelusban ücsörög a baba. Akkor sem, ha pl fél óra mulva fürdetek. Mivel nem dobok 50 Ft-ot az ablakon ha fél órára lecserélek egy pelust.

Továbbá: nem számoltam azzal, hogy a három fiam milyen egészségkárosító hatást szenvedne el az olcsó vegyszeres műanyag pelenkáknak köszönhetően.

nem számoltam azzal, hogy a 16425 db koszos pelenka megtöltene 328 60 l-es kukát aminek az elszállítása nincs ingyen.

nem számoltam azzal, ez a több mint 16 000 pelenka valahol egy szemétlerakóban rothad, szennyezi a vizet, a földet, és mindent ami körülötte van. Kóbor állatok szétszedik belehempergőznek, majd hozzák vissza a trutyit a kertünkbe.

És még oldalakon keresztül lehetne sorolni, hogy milyen előnyei vannak, ha a gyermekünk egy tiszta vegyszermentes, természetes textilben tölti a napjait, egy kőolajszármazékokból előállított műanyag zacskóval szemben.


Tény és való, hogy ez nem a nemtörődöm kényelmes megoldás. Tény, hogy a mosható pelenkát le kell cserélni, sűrűn (az eldobhatót is le kéne, de az ugye sokba kerül). Nem azért mert kiázik, hanem mert a baba jobban érzi magát száraz pelenkában mint pisisben.

Hogy mennyi meló ez:

a pelenkacsere kb 2x annyival tart tovább, mint az eldobhatóval. Mivel a pelenkát a csere előtt össze kell hajtogatni, és a pelenkakülső erre kialakitott részébe bele kell dugni. ez kb 30 mp pelenkánként.

A koszos pelenka kezelése: ha csak pisis akkor be kell dobni egy vödör hideg ecetes vízbe (nem az ecete nem árt a pamutnak) Érdemes a vödörbe mosóhálót tenni, mert akkor gyorsabb a mosógépbe rakni a pelenkákat.

Ha kakis akkor a zuhany segítségével a kakit a wc-be küldjük (ha volt papírunk akkor egyszerűbb, mert a papírral együtt csak belefordítjuk a cuccot a WC-be) a pelenkát pedig a vödörbe. (van aki kisurolja a foltokat, szerintem felesleges a mosógép megoldja. Vagyis többletmeló csak akkor van

ha kakis.

Mosás: vödörből a mosóháló segítségével kivesszük a pelenkákat. Kicsit csavarunk rajta, és bedobjuk a mosógépbe. Majd elindítunk egy 15 perces mosást. Aztán mellé tesszük a többi mosnivalót és elindítunk egy 60 fokosat. Kb alkalmanként 5 perc. Ha kész csipeszes zokniszárítóra felcsiptetjük 30 db kb 5 perc alatt kint van. hetente így a mosással eltöltök 30 percet. NEM VASALOM. Minek. A 60 fok sterilizált. A pelenka nedvszívó képessége pedig jobb ha gyűrött egy kicsit, mintha élre van vasalva. A szárítóról egyenesen a kosárba rakom, azt pedig a polcra a gyerekszobában.


3 gyermeket pelenkáztam mosipelusba, volt időszak amikor két pelenkás volt egyszerre a háznál. használtunk eldobhatósat is, de csak ha elutaztunk otthonról hosszabb időre.

Nem bántam meg. Igen nagyon sokat spóroltam vele. Ott, ahol minden fillér számít, bizony nagyon jól jön. És nem csak így lehet már mosizni, vannak már nagyon profi, mosható bugyipelusok, meg betétes pelenkák is, amikkel még ennyi meló sincsen. Ami szvsz nagyon fontos, hogy jó minőségű pelenkát vegyünk, mert nem mindegyik bírja a 3 gyereket kiszolgálni. Inkább 1x jobbat mint 3x gagyit.

2017. jan. 17. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
60%
10-esnek üzenem, hogy ne aggódjin ha több pelenkát vesz. Egész jó áron el lehet adni, ha még jó, és már nem kell. Így ha több pelenka van, azok kevésbé használódnak el, magasabb áron el lehet adni. A végére nagyjából ugyanott van az ember. Ha veszek 30 db-ot amit használtan féláron eladok, az kb ugyanaz mintha vettem 15 db-ot és rongyosra mostam 3 év alatt.
2017. jan. 17. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!