Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Betegségek, oltások » Kinek milyen idős korban...

Kinek milyen idős korban diagnosztizálták az autizmust?

Figyelt kérdés
Sokszor olyat hallok, hogy csak óvodás vagy iskoláskorban kaptak diagnózist. Ez amiatt van, mert később fordultak szakemberhez a problémával vagy nem voltak olyan markánsak a tünetek, hogy biztos diagnózist kapjon?
2022. márc. 11. 21:32
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
68%
Ez amiatt van, mert általában kortárs közösségbe kerülve szembetűnőbbek a "tünetek", mint egyéni megszokott közegben.
2022. márc. 11. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
61%
Kolléganőm fiának 4 évesen. Indokolatlan dühkitoresek miatt az oviban.
2022. márc. 11. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
67%

De gondolom ha később is kap diagnózist a gyerek, utólag visszagondolva eszükbe jut a szülőknek, hogy "ez meg ez a tünet is lehetett az autizmus jele"

Tehát nem hiszem, hogy 3 éves korig egyáltalán nem volt semmi tünete, inkább csak nem gondolták, hogy az gond lehet

2022. márc. 11. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
63%

2,5 évesen.

Már 1 évesen láttam rajta, hogy más mint a többi, de akkor még mindenki legyintett, hogy csak túlaggódom a dolgot, minden gyerek ilyen, max az enyém többemberes baba.

2 évesen tankönyvbe illő tüneteket produkált: nehezen aludt el, rosszul evett (nagyon érzékeny a szagokra, ízekre, textúrákra), csak pépesett evett még. 1 évesen kezdett szavakat használni, fél év múlva mintha mindent kitöröltek volna az emlékezetéből, a játékokkal nem játszott rendeltetésszerűen, csak pakolta őket, félt az emberektől, nem kereste a gyerektársaságot, sokszor voltak repetitív mozgásai, dühkitőrései, szinte 0-24-ben sírt, stb.

Vannak szülők, akik annyira hárítanak, hogy az egyértelmű jelek ellenére, diagnózis után sem fogadják el a tényt, hogy a gyerekük érintett és vannak tényleg nagyon enyhe esetek, ahol alig lehet észrevenni a gyereken, hogy más lenne (vagy mert olyanok a tünetei vagy mert jól maszkol)

2022. márc. 11. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Akinek nincs viszonyítási alapja, hogy mi lehet a normális fejlődés része és mi nem, annak jogosan nincs rálátása. Plusz az autizmus úm. tünetegyütteseit kitevő készségek és viselkedések többsége 1,5 éves korra alakulnak ki leghamarabb összességében. Lehetnek részterületekről tünetek, de azok a normál fejlődés során is megjelenhetnek majd eltűnhetnek, valamint ameddig nincs elegendő tünet, addig nem diagnosztizálható. Tehát pl az autizmus triásza (vagy az összevonás diádja) területén elég sok dolgot a normál fejlődésben is csak 1,5 éves kor felett lehet megfigyelni, elvárni.
2022. márc. 11. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
54%
Igen, ahogy az 5-ös válaszoló is írja. Pl sok helyen olvasom, hogy 3 éves korig kb minden gyereknek van valamilyen (vagy akár több) autisztikus tünete, ami később elmúlik
2022. márc. 11. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
32 évesen kaptam diagnózist. Rengeteg embert ismerek, aki felnőtt korban. Akár 50 évesen is.
2022. márc. 12. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
20%
3 éves kor alatt felelőtlenség egy dokinak diagnosztizálnia ezt. Majdnem minden gyerek mutatt ekkor még 1-1 autizmusra hajazó tünetet, de ettől még nem autista minden ilyen gyerek. Ismerek olyat is, akinél 8 ilyen tünet volt egyszerre és 4 éves korára már semmi. Azóta pedig már 14 éves és még mindig teljesen egészséges és semmi autizmusra utaló jel nem maradt meg. Szóval nálunk 3-5 éves kor előtt ezzel nem foglalkoznak. Van viszont olyan eset is, ahol 8 és 12 éves ismerős gyereket diagnosztizáltak. Ott a szülők nem akartàk elfogadni a helyzetet.
2022. márc. 12. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Kedves 7-es! Érdekelne, hogy miért ilyen későn kaptál diagnózist? Milyen tüneteid vannak/voltak? Mióta?

Milyen voltál gyerekként?

2022. márc. 12. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
70%

9-es :


Nemcsak én jártam így, hanem rengetegen. Nem egyedi eset. Magyarországon nagyon elmaradott még manapság is autizmus diagnosztizálás, nemhogy akkor, amikor én voltam gyerek. Akárhány orvostól kérek most is valami oknál fogva segítséget, a válasz hogy felnőtt autistával ritkán találkozik, ezért nem ért hozzánk. A legfőbb probléma szerintem az, hogy nem modernizálják a tankönyveket, ha véletlen tanulnak is rólunk valamit. Még mindig teli van sztereotip hülyeségekkel, hogy nekünk nincsenek érzelmeink, nem vagyunk képesek empátiára, nem mutatunk rá dolgokra, nem nézünk mások szemébe, stb. Elismerem, hogy némelyikünkre igaz, de nem mindegyikünkre. Megpróbálnak minket beskatulyázni, aki pedig nem illik ebbe bele, annak tüneteit nem veszik elég komolyan. Biztos csak hisztis vagy, introvertált, depis, anorexiás, stb.

Rengeteg olyan autista van, mint én. Sőt, a legújabb kutatások szerint mi vagyunk többségben. Nem pedig csúnyán mondva a szobanövény kategória. Mi észrevesszük miben térünk el az átlagtól és kompenzáljuk hiányosságainkat. Komoly agymunkával persze. A környezet csak annyit vesz észre, hogy a furcsán viselkedő gyerek “kinövi” az autisztikus dolgait, habár olykor nehéz vele. De ezt betudják kamaszkori hisztinek, fáradtságnak, stressznek. Évtizedekig megtagadjuk önmagunkat, szerepet játszunk, úgynevezett maszkolást végzünk, számunkra nem komfortosan élünk. Pár évtized után kikészülünk, jönnek a másodlagos mentális problémák, mint például súlyos depresszió, evészavarok, hangulatingadozás, agresszió. Én is emiatt kerültem pszichiáterhez, aki végre rájött mi a bajom valójában.

A védőnő, összes óvónő és tanár, de még a gyermekorvos, háziorvos is benézte, szart sem ért a tudásuk. Nemhogy gyermekkoromban, de most sem. Kevesen értenek a jól funkcionáló autistákhoz. Sem felismerni, sem segíteni nem tud nekünk szinte senki.

2022. márc. 12. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!