Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Betegségek, oltások » Mennyibe kerül a bárányhímlő...

Mennyibe kerül a bárányhímlő elleni oltás? És hányszor kell beadni? Te mikor adattad be a babádnak?

Figyelt kérdés

2012. nov. 15. 21:46
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
29%
Nekem nem javasolta a dokink. Nem lehet minden ellen beoltani, és ez pont nem a legszükségesebb oltás.
2012. nov. 15. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
54%

Milyen vírus okozza, és hogyan terjed a bárányhimlő?


Hasonlóan az övsömörhöz a varciella zoster nevű vírus okozza, cseppfertőzéssel terjed, és a használati tárgyak is közvetítik.


Milyen időszakban fertőz és milyen hosszú a lefolyása?


Leginkább a téli és a tavaszi hónapokra jellemző, és egy-két hét a lefolyási idő. Ha valaki elkapta a betegséget, általában két hétig nem panaszkodik, amíg a vírusok a szervezetében szaporodnak. Körülbelül 14 nap után jelentkeznek az első kiütések.


Kik vannak leginkább kitéve a megfertőződésnek?


A bárányhimlőn az emberek 85-90 százaléka átesik, de legfőképpen a gyermekközösségekben terjed. A bárányhimlő az egyik leggyakoribb fertőző gyermekbetegség. Magyarországon évente 60-70 ezerre tehető a megbetegedések száma, az esetek nagy részében (75-80 százalékában) a betegek 15 év alattiak. Világszerte tapasztalható azonban, hogy az elmúlt húsz évben a 15 éves korosztály felé tolódott a betegség és nőtt a súlyosabb, komplikáltabb és kórházi ellátásra szoruló esetek száma.


Milyen tünetekkel jár a betegség?


A viszkető pöttyök mellett gyakori a nem túl magas láz (37,5 - 38,5°C), a gyengeség, étvágytalanság és hasfájás. A bárányhimlős gyermekek a viszketős hólyagok miatt igen nyűgössé, nehezen kezelhetővé válnak. Gyakori tapasztalat az is, hogy családon belül a másodikként megbetegedő gyermeken lényegesen több hólyag jelentkezik, a harmadiknak pedig már a bőre színe is alig kivehető a sok hólyag miatt.


Milyen következménnyel jár, ha a gyerekek elvakarják pöttyeiket?


Az elvakarás elfertőzést okoz. Nem gyakran, de előfordul, hogy ezekből az elvakarásokból időről időre komolyabb fertőzés alakul ki, amit már csak a gyermek antibiotikumos kezelésével lehet rendbe hozni.


Kikre jelent nagyobb veszélyt a fertőzés?


Serdülőkortól kezdve súlyosabb lehet a betegség, valamint szövődményei is gyakrabban fordulnak elő. Fokozott veszélynek vannak kitéve a várandós édesanyák és az újszülötteik, az immunhiányos emberek.


Mely időszakban járhat súlyosabb következménnyel a betegség a várandós édesanyák újszülöttei számára?


Az anya terhessége folyamán vagy közvetlenül a szülés előtt megfertőződött újszülötteknél krónikus kihatásokkal kell számolni. A méhen belül átvészelt varicella után még egy bárányhimlő nem alakulhat ki, ám ezeknek a gyerekeknek övsömörük lesz, ami gyakran a szemet is érinti, és rendszerint a szaruhártya homályának hátrahagyásával gyógyul. Ha a kismama a szülés előtt öt napon belül betegszik meg bárányhimlőben, akkor az újszülöttnél súlyos lefolyású, ún. progresszív varicella fordul elő, melynek halálozása kezelés nélkül 20%.


Milyen következményekkel, szövődményekkel kell számolni?


Súlyos szövődmény a vírus okozta tüdőgyulladás, ami főleg felnőttekben, újszülöttekben vagy immunhiányos emberekben fordulhat elő. Előfordulhat szív gyulladás, melyet szívzörej kísér, illetve ízületi gyulladás, mely ízületi fájdalommal jár. A máj szintén begyulladhat, de ennek általában nincsenek tünetei. Néha a szövetekben bevérzések léphetnek fel. A bőrsebek baktériumokkal felülfertőződhetnek és ez a szövődmény orbáncot, s piodermát vagy hólyagos ótvart okoz. Az agyvelőgyulladás, amely a betegség vége felé vagy 1-2 héttel később fordulhat elő, átlagosan 1000 betegből kevesebb, mint egyet érint. Az agyvelőgyulladás fejfájást, hányást, bizonytalan járást, zavartságot és görcsöket okozhat, s bár lehet halálos, a teljes felépülés esélye általában jó. A Reye-szindróma ritka, de nagyon súlyos szövődmény, csaknem mindig 18 éven aluliakban lép fel és 3-8 nappal a kiütések megjelenése után kezdődik.


Hány éves kortól adható és milyen védettséget jelent a védőoltás?


A védőoltás alkalmazásával a betegség szövődményeivel együtt megelőzhető. Kilenc hónapos kortól adható. 12 éves korig 1 oltás, míg 13 éves kor felett 2 oltás szükséges a 100%-os védettség eléréséhez. Oltással a serdülőkortól kialakuló betegség súlyosabb lefolyása kivédhető, valamint kiküszöbölhető a felnőtt kori övsömör létrejötte, és súlyossága csökkenthető.


Mennyi idő alatt biztosít védettséget az oltás?


15-20 nap alatt alakul ki a védettség, míg a bárányhimlő lappangási ideje 14-21 nap.


Mennyi ideig garantál védettséget az oltatás?


Az elmúlt 20 éves tapasztalat alapján megállapítható, hogy a vakcina teljes védelmet biztosító ellenanyagszintet produkál. Ez hosszú távú, felnőtt korra is kiterjedő védettséget jelent.


Beadható más oltással együtt a bárányhimlő elleni védőoltás?


Bármilyen más védőoltással együtt beadható, de csak ellentétes oldalra vagy karba. Nem szívható össze egy fecskendőbe egyik oltással sem. A kötelező védőoltások közül beadható a kanyaró-rubeola-mumpsz elleni oltással, és a járványos gyermekbénulás elleni Sabin-cseppekkel.


Érdemes oltást adni, ha valaki (például a gyermek) fertőzött emberrel érintkezik?


Igen, ebben az esetben minél hamarabb, a találkozást követő 48 órán belül kell igényelni, ugyanis a védettség hamarabb kialakul, mint a fertőzés.


Milyen hatása van a vakcinának arra, aki már átesett bárányhimlőn?


Ha olyan valaki kap oltást, aki már védett, ebből semmilyen hátránya nem származik, csak a meglévő immunitása fog – várhatóan – erősödni.


Kiknek ajánlott az oltás?


A bárányhimlő elleni vakcina kimondottan ajánlott terhesség előtt álló, terhességet vállaló, és a betegségen még át nem esett nőknek, hiszen a várandósság első három hónapjában bekövetkező fertőzésnek magzatkárosító hatása van. A vakcináció számos esetben a maradandó károsodás kikerülését jelenti az immunkompromittáltak, illetve az immunrendszert legyengítő kezelésben részesülők számára.


Vényköteles az oltás?


Igen, csak orvos írhatja fel.


Milyen áron lehet hozzájutni az oltáshoz?


A védőoltás ára 6207 Ft. Az oltás alkalmazása a betegség járulékos költségeit is csökkenti. Egy amerikai költséganalízis szerint a bárányhimlő elleni oltás költséghatékony is: minden 1 dollár, amit az oltásra költenek, 5 dollárt spórol abból a kiadásból, amit a bárányhimlő kezelésére fordítanak. A Németországban elvégzett felmérés adatai is ezt az eredményt támasztják alá.


Mióta alkalmazzák az oltást az orvosi gyakorlatban?


Magyarországon 1998-ban törzskönyvezték, azonban többnyire nem ismeretes a lakosság körében. Japánban és Koreában 1986 óta rutinszerűen oltják a lakosságot. Az USA-ban 1995-ben tették kötelezővé a bárányhimlő elleni védőoltást. Az amerikai példát számos ország követi. A vakcina népszerűsítésére létrejött EUROVAR, a European Varicella Foundation 2002-ben a közép-kelet európai országokra is kiterjesztette működését.



Az Avantgarde Group szervezésében Oltás vagy tűzoltás… címmel 2003. október 21 –én megrendezett kerekasztal-beszélgetés a fertőző gyermekbetegségekről és megelőzésükről háttéranyaga.

A beszélgetés szakmai résztvevői voltak:

Csiszár Lászlóné, a MAVE titkára a fertőző gyermekbetegségekkel kapcsolatos védőnői tapasztalatokról.

Dr. Mészner Zsófia, gyermekinfektológus a bárányhimlő szövődményeivel és megelőzésével kapcsolatos közhiedelmekről és tévhitekről.

Dr. Lintner Ferenc, szülész-nőgyógyász a fertőző gyermekbetegségekről a várandósság idején.

Prof. Dr. Budai József, csecsemő és gyermekorvos, a fertőző betegségek szakértője a védőoltásokról szerzett 50 évnyi tapasztalatokról.

2012. nov. 15. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:

2x kell oltatni, tavaly olyan 9 eft/oltás volt az ára.

1. 2 évesen.

2. 1 évesen.

2012. nov. 15. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

Kb. 10-11.000 ft-ért vettem 2 hónapja.

2 x adta be az orvos, 18 hónaposan és 20 hónaposan. (Nem emlékszem pontosan, hogy 1 vagy 2 hónap volt az ismétlő előtt.)

2012. nov. 15. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
42%

Nem veszekedni akarok, csak tényleg érdekel!!!!

Ki miért oltat ellene? Miért gondoljátok, hogy rosszabb, mint mikor mi voltunk gyerekek?

Hangsúlyozom, csak érdekel és nem akarok kötekedést! :)

2012. nov. 16. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

Kedves utolsó!

Gyerekkoromban én is megkaptam, gondolom még rajtam kívül mások is. Voltam bárányhimlős és rózsahimlős is kevés pöttyel. A gyerekorvosunk nekünk ajánlotta a beadást, véleménye szerint ettől az oltástól még lazán elkap(hat)ja a bárányhimlőt, csak max átvészeli 3 pöttyel.

Bízom benne, így beadatjuk.

Viszont azt is megértem aki ellene van.. manapság ez már mindennel így van.. sosem tudhatjuk hogy mi lesz ha, vagy mi lett volna ha....

2012. nov. 16. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

Nekem ajánlotta a gyerekorvos, így én beadattam. Elvileg 6 hétnek kell legalább eltelnie a 2 oltás között. 8800 volt a vakcina, 1000 Ft a beadás. Szóval egy oltás durván 10.000, a kettő meg ugye 20.000.

Nekem amúgy azt is mondta a doki, hogy ettől még el kaphatja a Bárányhimlőt, de a szövődmények miatt nagyon jó beadni.

2012. nov. 16. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Nekünk is az orvos mondta, hogy manapság annyira durva lefolyása lehet a bárányhímlőnek, ami össze sem hasonlítható a mi időnkben tapasztalt tünetekkel. Ahogy többen is írták, ettől még megkaphatja a betegséget, de kisebb esélye lesz a szövődménynek. Plusz ha sokat van óvodás korúak között a kicsi, nem árt, ha egy kicsit "fel van vértezve".


Amúgy én is megértem, ha valaki az oltások ellen van, minden szülőnek egyéni joga eldönteni, milyen szemléletet képvisel. Nem egy oltástól lesz több vagy kevesebb a gyerekünk :)

2012. nov. 16. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Miért adattuk be?

Pont most voltak itt nálunk a fiam 4 éves barátjai. Rá 2 nappal szóltak, hogy a gyerekei (3gyerek) bárányhimlős lett.

Na ez volt november elején. Azóta is betegek, nyűgösek, nem lehet őket hetek óta kivinni ugyebár. Se nappaluk, sem éjszakájuk. És lesz e egyéb mellékhatása, nem tudom, mert nem beszéltem velük, csak hogy mennyire hisztérikusak.

Áldom az eszem,hogy a két gyerekemet beoltattam. Most 18 napja ennek és egyenlőre semmi bajuk.

Arról nem is beszélve, hogy napokon belül szülök, tök jó lenne, ha a bárányhimlős gyerekeimhez kellene az újszülöttet hazahozni.

2012. nov. 16. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
49%

Bár én nem oltattam, és ha még lenne 10 gyerekem se oltatnám. Hogy miért?? Az oltás 18-20 évig véd, még pontosan sem tudják. az én gyerekeim pici korukban átestek, az egyik durván pöttyös volt a másik kevésbé. Simán játszottak, elvoltak. Megfelelően kell kezelni és utána azonnal immunerősítés. Örülük , hogy túl vagyunk.

Viszont a férjem gyerekkorában volt himlős, de csak pár pöttyel. Nem lett elég védett. Elkapta tőlük. Súlyos-súlyos szövődményei lettek!

Azt mondom mivel bizonytalan, hogy meddig véd az oltás, lehet épp kimegy a hatás, elkapja a 18 éves nagylány pl és örökre meddő marad. Szóval essen csak át. Ha fizetnének sem mérgezném őket oltással!

Egy sima náthának is lehetnek szövődményei, bármi fordulhat súlyosra, nem értem a riogatást. De hát ez a gyógyszerbiznisz. Bárki hiszi, higgye el nem minket szolgálnak az oltások, hanem mi szolgáljuk őket sok-sok pénzzel.

2012. nov. 16. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!