Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Betegségek, oltások » A baba mennyi idős korában...

A baba mennyi idős korában lehet leghamarabb észrevenni, ha (enyhén) szellemi fogyatékos?

Figyelt kérdés
Akár enyhén, akár fokozottan..

2018. febr. 15. 05:43
 1/6 anonim ***** válasza:
19%
1 hónapos kor körül már figyelmesek annyira, hogy látszana, ha valaki nem lenne oké.
2018. febr. 15. 05:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
90%
Egy fenét. Még neurológus se állapítja meg olyan korán. 1 év alatt nem szoktak ilyet kijelenteni. De még akkor se így mondják, mert korai fejlesztéssel rengeteget lehet hozni.
2018. febr. 15. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Egyáltalán nem mindegy, hogy milyen mértékű a "sérülés", de nemigen adnak erre irányuló diagnózist egykönnyen idejekorán és az intelligencia eleve nagyon nehezen mérhető. Nem kommunikáló gyereknél meg nopláne. Az én fiam mivel extrém koraszülött volt, eleve folyamatos kontroll alatt állt a koraszülött-utógondozás keretében és amúgy is, fejlődésneurológus monitorozta rendszeresen és egyéb szakemberek, továbbá a megyei szakértői bizottság elé is már idejekorán kerültünk. Az autizmus-spektrumzavar és az ADHD diagnózist már 5 éves kora előtt megkaptuk. Ellenben azt, hogy "tanulásban akadályozott", az iskolai besorolás szerint, hivatalosan ez a BNO F70 (enyhe mentális retardáció-ez a papírforma szerinti neve, ha borzalmasan is hangzik, ezt említik köznyelven enyhe értelmi fogyatéknak)8 éves kora után egy hónappal állapították csak meg. Nyilván, ha közepes vagy súlyos (ezek a besorolások vannak még ugyanerre), az előbb is észrevehető, de ha "csak" kis mértékben sérült, pláne ha egyéb diagnózis is van, ami nehezíti a kommunikációt, akkor az sokkalta körülményesebben állapítható meg. Nálunk is ez volt és még mindig nem tudják konkrétan felmérni az intelligencia hányadosát, mert rengeteg mindenre tudja a választ, csak egyszerűen nem hajlandó válaszolni, vagy együttműködni gyakran, így meg nehéz objektíven bármilyen tesztet s elvégezni. Ergo én azt gondolom, ha egy gyermek enyhén sérült értelmileg, az nem feltétlenül derül ki hamar, de ha amúgy rendben van, tehát nem nehezítik egyéb állapotok és körülmények, akkor legkésőbb óvodás korban észrevehető. A korai fejlesztés rengeteget dob mindenen és hihetetlen eltérések vannak az egyéni fejlődésben is. Ha nincsenek szélsőséges tünetek, akkor szerintem ezt nem állapítják meg senkiről csecsemő korban. Ha mondjuk agyi oxigénhiánnyal születik egy kicsi, esetleg agyvérzést kap születés közben, vagy után, akkor elve fokozottan monitorozzák a fejlődését, de egészséges ütemben fejlődő gyermeknél szerintem ez nemigen állapítható meg jó darabig, továbbá a gyerekek hihetetlen mód kompenzálnak minden területen és mint mondottam volt, a korai fejlesztéssel sok esetben a már reménytelennek titulált eseteket is normál szintre lehet hozni. Így, ha csak egy kicsi nincsen "katatón", avagy egyéb extrém módon eltérő állapotban csecsemőkorban, akkor ilyen diagnózist nem fog rá egy orvos sem adni, hiszen ez nem egy egyértelműen mérhető dolog és kismillió oka lehet az eltérő fejlődésnek. Nyilván megvan a protokoll, hogy leghamarabb hány éves kortól adható ki erre irányuló diagnózis, mivel szakember nem vagyok, csak érintett szülő, ezt pontosan nem tudom,bár biztosan utána lehet keresni, de csecsemőkorban egészen biztosan még nem jelentik ki ezt senkiről. Azért az általánosságban biztosan el lehet mondani, hogy minél nagyobb az eltérés, minél súlyosabban érintett a gyermek, annál hamarabb derül ki. Enyhe értelmi fogyatékot azonban óvodás kor előtt nemigen diagnosztizál egy szakember sem, persze biztosan akad egy 5-10 % kivétel itt is, ami csak erősíti a szabályt.
2018. febr. 15. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

3# választ csak kiegészíteném.

Az az 5-10% kivétel az, akinek olyan genetikailag örökölt szindrómája van, aminek része egy bizonyos fokú fogyatékosság. De ebben az esetben is csak maga a betegség mutatható ki genetikai vizsgálattal. Ilyen például a Down-kór. Van, aki teljes életet tud élni vele, akár diplomát is szerezhet, más pedig élete végéig gondozásra szorul.

Egyébként teljesen egyetértek azzal, amit írtál.

2018. febr. 15. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
52%
Tudom, hogy ez nem válasz a kérdésre, de láttam én már olyan 6 év körülit is, akin ránézésre abszolút nem látszott (mármint külsőleg), csak a viselkedésén, vagy érthetetlenül beszél/egyáltalán nem beszél...
2018. febr. 15. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Minél súlyosabb, annál hamarabb észrevehető, az enyhe fok inkább nagyobb ovis, vagy kisiskolás korban (itt most első osztályt értek ez alatt). De inkább iskolakezdésnél derül ki, mert nem látványos.
2018. febr. 15. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!