Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Bölcsődék » Régen hogy mentek közösségbe...

Régen hogy mentek közösségbe a gyerekek?

Figyelt kérdés

Mondjuk 1950-60 előtt.

El nem tudom képzelni, hogy oldották meg, hogy közösségbe kerüléskor ne legyenek folyton betegek a gyerekek, hiszen most is folyton azok a bölcsiben. Pláne hogy régebben nem volt 500millió gyógyszer, folyamatos orvosi felügyelet, orrszívó, vitaminok, babysitter. 50-es években pl fixen sokan dolgoztak, mamám pl varrónő volt. Hogy tudott dolgozni "beszoktatáskor"? Vagy csak simán vitték a gyerekeket közösségbe taknyosan is?

Vagy ilyen sokat változott q világ, és régen nem volt ennyi felsőlégúti betegség? (Ironizálok)

De elég ha csak 30-40 évre visszamegyünk, mi 1 évesen bölcsibe mentünk, hogy tudott anyukám dolgozni teljes munkaidőben? (Kérdeztem, nem emlékszik).

Töriórát kérek, nyugodtan jöhetnek a sztorik, elméletek, tények, cáfolások, csak kultúráltan.


2022. jan. 30. 10:51
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
94%

Az 50-es évekről nincsenek sztoriim, de a férjem a 80-as évek végén volt bölcsis, anyósom mindig mondja, hogy ilyen nem volt, hogy taknyosan, köhögősen nem mehet a gyerek, csak lázzal tartották otthon.

A másik meg, hogy nagyobb volt a család, a nagyszülők többnyire már nem dolgoztak, valaki tudott vigyázni a gyerekekre.

2022. jan. 30. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
90%

Ezen én is gondolkodtam már, anyukám simán 8-16 dolgozott mellettem és a 2 bátyám mellett is (elég nagy a korkülönbség, 10 illetve 12 év köztem és köztük, szóval ők egyszerre voltak picik, én meg egyedül, jóval utánuk). Soha nem volt olyan, hogy túl sokat kellett volna otthon maradnia velünk, és féltette volna a munkáját. A bátyáimnál még volt segítsége mondjuk, mert akkoriban az egyik nagymamám nálunk lakott, de mire én voltam ovis-sulis korú, már semmi. Én sem értem. Nekem a nagycsoportos fiam tavaly szeptembertől december közepéig 1 heteket ment oviba, aztán 2-t hiányzott (azóta viszont szerencsére nem volt beteg, de akkor kb folyamatosan). Plusz van egy másfél éves húga, aki még itthon van velem, de idén bölcsibe megy, és akkor majd simán lehetnek akár felváltva is betegek. Dunsztom sincs, hogy az istenben nem fognak kirúgni. Az egyetlen dolog, amibe egy icipicit tudok kapaszkodni, hogy a kicsi kb minden nyavaját elkapott, amit a bátyja hazahozott az oviból tavaly, úgyhogy talán, mondom TALÁN kicsit edzettebb immunrendszerrel megy majd közösségbe, mint anno a fent említett báty, amikor még egyedüli gyerek volt. Ő bölcsis koráig nem is volt beteg.

És én még nem is szólhatok egy szót sem, mert anyósom itt lakik 10 percre, és bármikor tud vigyázni rájuk. Na de bakker, azért non-stop nem lesz pofám napi 8 órára rábízni minimum 1, esetenként akár 2 beteg, nyűgös, lázas, stb. gyereket. És akkor menedzselje a gyógyszerbevételüket is, ennek ebből ekkor ennyit, annak akkor amabból amannyit....szenvedjen a kicsivel, ha nem akar (vagy nem tud) aludni, ügyeljen rá, hogy a nagy azért ha úgy van, tanulgasson meg pótolja az anyagot nap közben (ő suliba megy idén), stb. Ez így ilyen mennyiségben nem az ő dolga...

2022. jan. 30. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
93%
...hozzáteszem, én is simán mentem, ha csak köhögtem meg folyt az orrom. Akkoriban nem volt problémázás ezen. Meg volt tanítva, hogy hogy kell rendesen kifújni az orromat, mindig volt a zsebemben otthonról hozott zsepi, aztán viszlát. Ahogy az első írja, akkor nem mentem, ha lázas voltam. És ha ez most is így lenne, akkor a fiam is csak 1 hetet hiányzott volna, mert egyetlenegyszer volt csak lázas, a többi alkalom sima köhögés-orrfolyás volt. Csak hát most tüsszent egyet a gyerek, és másnap nem viheted. (#2 voltam)
2022. jan. 30. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
19%
A kötelező oltásokkal valóságos atomcsapást kap az immunrendszer: [link]
2022. jan. 30. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
93%
Nem kell 1950-60-ig visszamenni, én pl. 32 éves vagyok ('89-ben születtem), és még amikor én voltam ovis meg kisiskolás, akkor is úgy volt, ahogy az #1 meg a #2 írja. De amúgy nem is emlékszem rá, hogy suliból olyan hű de sokat hiányoztam volna. Anyám azt mondja, nagyon ritkán voltam beteg (lázas beteg). Lehet azért is, mert nem kellett 2 köhintés miatt hazamennem és másfél hetet otthon lennem.
2022. jan. 30. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
59%
Épp ez az, 2es! Régen nem volt szégyen, rossz dolog a nagyszülők segítségére számítani ilyen esetben...ma meg bűn. A gyerekek immunrendszere edzettebb volt, nem mostak kezet azonnal, amint picit is koszos lett és nem fertőtlenítettek folyton mindent. A családok nagyobbak és összetartóbbak voltak, nem akkor került először közösségbe a gyerek, amikor bölcsis lett. Most meg csak és kizárólag anya, apa van annak a gyereknek a közelében (mert jajj csak az anyjára van szüksége,senki másra). Nekem anya azt mondta, hogy egy kis takonykórral, köhögéssel még simán mehettünk oviba, bölcsibe.
2022. jan. 30. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 babyboom567 ***** válasza:
91%

Apukám 1954-ben született,úgy emlékszem azt mondta a nagymamám,hogy 6 hét szülési szabadság volt,utána, vagy ment bölcsibe,vagy fel kellett mondani.

Ők bepróbálkoztak a bölcsivel, de nem bírta apám, szóval nagymamám felmondott,és egy fizetésből tengődtek.

De ez csak a városokban volt, falun kb senki sem járt bölcsődébe, anyámék sem.A falusi nagymamám míg csinálta a dolgát a ház körül, vagy a veteményesbe,vitte magával a gyerekeket.

Keresztanyám mesélte, hogy őt a nagyanyja, beásta a földbe derékig, míg egy egy sor veteménnyel/szőllővel/stb, végzett,ha már nagyon messze volt, átásta egy másik lyukba.

Meg hatalmas családban éltek,mindenki ismert mindenkit, sőt valahogy mindenki mindenki rokona volt.Nagyapámnak 9 testvére volt, nagymamámnak 8.Mindegyiknek 4nél több gyereke született, nem tudom pontosan mennyi, de anyáméknak minimum 68 édesunokatestvérük van/volt.Szóval tuti volt mindig valaki aki tud vigyázni egy gyerekre,ha extrém fontos.

2022. jan. 30. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
100%
Én 33 vagyok, arra emlékszem, ha nem mehettem oviba, akkor valamelyik szülőm, nagyszülőm vitt magával "dolgozni".
2022. jan. 30. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
100%

anno nem a mostani beszoktatási rendszer volt. csak otthagytad a gyereket, nem tartott 2 hétig. rendszeresen átöltöztették bölcsődei ruhába a gyerekeket, mesélte az egyik tanárom hogy csak egy szál pelenkában adta be a gyereket.

anno voltak elkülönítők is, a csoportból nyíló kis terem, amin nagy felületen üveg volt, a csoportból is látta a gondozónő a gyereket. bár ha jól tudom ezt csak fertőző betegség esetén használták amíg a szülő odaért a gyerekért.

kicsit később tudok "szakirodalmat" küldeni, ha érdekel mi volt régen:) de ha bölcsőde történetre rákeresel, találhatsz infókat. módszertani levelekben is vannak régi dolgok (ezek a magyar bölcsődék egyesületének oldalán fent vannak). akkor vokony éva kis magyar bölcsőde történet c. írása is fent van neten, meg talán Nyitrai Ágnesnek is van hasonló témájú írása, hirtelen ezek ugrottak be

2022. jan. 30. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
25%
Nem volt ennyi fertozo betegseg,evente 2* voltunk max betegek. Most megy mindenki mint zsidoban a fajdalom,wellness,sieles,tengerpart,hozzak viszik a virusokat. Akkor max a Balcsin nyaraltak nyáron aztan csok. Biztos hogy nem volt ennyi korsag.
2022. jan. 30. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!