Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Miért lehet az hogy régebben...

Miért lehet az hogy régebben 3-4 gyereket is szültek a nők, most pedig sokszor 1-nél megállnak?

Figyelt kérdés
Nekem 1 kislányom van és úgy érzem nincs erőm több gyerekhez. Hasfájós volt,az első 3 hónapban végig sírt szinte,nappal csak rajtam-velem tudott aludni,késöbb is még wc-re is alig tudtam kimenni,most másfél éves mégis sokszor éjszakázom vele . Régebben hogyan tudták ezt 3x-4x is végig csinálni azt nem tudom. Lehet én vagyok gyenge de sokszor olvasom hogy 1-nél nem akarnak többet. Le a kalappal azok előtt akik több gyereket nevelnek. Régebben pedig sokan szültek 3-4 vagy több gyereket is,mi lehetett akkor más?
2020. ápr. 2. 06:41
1 2 3
 11/30 anonim ***** válasza:
90%

Nagymamám az 50-60as években szülte a gyerekeit, de még akkor is 5ből 3 meghalt picinek olyan komplikációk miatt, amit ma már simán tudnak kezelni, szóval ez is benne volt sajnos.

A többit szépen leírták. Sokkal többet segítettek a nagyobb gyerekek és nem nyűgnek élték meg, hanem összetartásnak.

Én nagybátyáim is sikernek élték meg, hogy kivették a részüket abból, hogy olyan jó lett a termés, finom lett a házi bor, vagy bármi.

Igaz, hogy nem egy állatbarát, de nagyon jó kis családi program volt a disznóvágás. Gyerekként imádtam, hogy az egész család összejött, sokat nevettünk, mindenkinek megvolt a maga feladata.

Ma meg rá nem lehetne ilyesmire venni a fiatalok többségét.

2020. ápr. 2. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 anonim ***** válasza:
89%
Sok érdekes, hasznos, megfontolandó választ kaptál (a kérdés is jó). Nekem még van egy tippem: a baba-biznisz. Korábban, amikor nem volt még ennyire jellemző itthon (vagy máshol) a fogyasztói társadalom, megszülték a picit, bebugyolálták valamibe, és kész. Ma viszont, nézd meg itt egy-két olyan kérdésre, hogy "ti mennyit költöttetek babakelengyére", hogyan röpködnek a százezrek meg a milliók, és ha valaki leírja, hogy nem kell ennyi minden egy kisbabának, le van oltva, hogy de igen, és hogy régen nem volt ennyi minden elérhető és jól meg is haltak a kisbabák, és hogy ha nem költesz rá ennyit, akkor neked nem is fontos a babád. Nagyon könnyű ebben az életszakaszban ebbe belemanipulálni a szülőket, és nagyon sikeres is ebben a babacucc-ipar. És hát ahogy nő, úgy lesz egyre "drágább" a gyerek, mert ez is kell, az is kell... Szóval szerintem az is benne van a dologban, hogy akkora anyagi teher lett mára egyetlen gyerek is, hogy sokan nem bírnak egynél többet bevállalni. Én is boldogan terelgetnék sok gyereket itthon, de úgy néz ki, megállunk egynél, de NAGYON MAXIUMUM kettőnél. Nincs igazán passzív jövedelmünk, inkább csak megtakarításnak lehet nevezni, és munkahelyen dolgozunk mindketten, nem lehet ezt anyagilag bírni.
2020. ápr. 2. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/30 anonim ***** válasza:
81%

Régen nem voltak ennyire magukra hagyva az anyák. Nem az volt, hogy a gyerek és a háztartás is csak az ő dolguk, emellett legyenek ápoltak, csinosak, fittek, az sem baj, ha szellemileg is frissek, mert a férjük számára vonzónak kell maradni, ilyen szempontból is meg kell felelni, különben megcsalják, lecserélik őket.

A gyerekgondozás és -nevelés is más volt. Nem kaptak annyi figyelmet, törődést és foglalkozást, mint ma. Dolog volt, haladni kellett, nem volt opció, hogy a gyerek ezt ellehetetlenítse, az volt a prioritás, hogy el legyen végezve maradéktalanul. Ha a pici közben hányásig ordította magát, akkor így járt, hamar rájött, hogy fölösleges, ezért később már nem tette, és nem zavart sok vizet. Utána pedig aktívan kivette a részét a munkából, és nem ám úgy, hogy több kárt csinált, mint hasznot, mert megkapta volna a magáét érte...

2020. ápr. 2. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/30 anonim ***** válasza:
90%

Egyrészről nem volt alternatíva, hiszen nem nagyon tudtak védekezni akkoriban, gyakorlatilag bármelyik együttlét után terhes maradhatott az asszony, meg kellett szülni. Így is sokszor 7-8 terhességből maradt meg 3-4, örültek, ha az asszony nem halt bele.

Másrészről könnyű úgy ennyi gyereket nevelni, ha nem te vagy az egyedüli, aki neveli. Generációk éltek együtt, a nagyszülő nem 90 éves magatehetetlen öregember volt, aki maga is gondoskodásra szorult, hanem 60 éves, ha fizikai munkára már nem is volt képes, gond nélkül rá lehetett bízni a gyereket.

Harmadrészről nem volt ez akkoriban annyira túlgondolva, hogy mit fog enni a gyerek, miből lesz felnevelve. Nincs teje az anyának? Nem baj, akkor kap a tehénből. Sír egész éjszaka? Tessék, egy kis máktej. Ahogy előttem leírták, a 4-5 éves gyereket már simán be lehetett vonni a házimunkába, ismerek olyan családot is, ahol a 6 éves gyereknek az ebédet kellett megfőznie, míg a szülők meg a nagyobb gyerekek a földeken dolgoztak. Persze a kaja olyan lett, amilyen, de hát éhes ember nem válogat ugye. Nem úgy mint most, hogy a 12 éves kamaszra nem lehet rászólni, hogy a saját szobáját rakja rendbe, mert a végén még lelkisérült lesz, meg amúgy is ADHD-s, Aspergergeres, és a végén még idegrohamot kap, ha egy másodpercre is alkalmazkodnia kell a körülötte lévőkhöz.


Ugyanakkor azzal sem értek egyet, hogy idealizáljuk ezeket a régi korokat. Melyikünk örülne, ha oda kéne költöznie a párja szüleihez, ahol a fiatal menyecskének nincs véleménye, azt csinálja, amit az anyósa mond neki, ha szájal, elverik? Idézet egy ismerősömtől, akinek az édesanyja még ilyen körülmények között élt, első gyermekét császárral kellett világra hoznia, mire apósa ezt mondta: az a tehén, amelyik nem tud elleni, levágják. Nem állítom, hogy most nincsenek kisarkítások, végletek, de azért azok a "régi szép idők" mindenkinek szépek voltak, csak épp azoknak nem, akik erre a kérdésre válaszoltak. Nagyon idillikus ez a közös disznóvágás és társai, de én jobb szeretem, ha a közös családi program az egy diplomaosztót követő családi ebéd, vagy egy gyermek megszületésének az ünneplése, nem azé, hogy van mit ennünk.

2020. ápr. 2. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 A kérdező kommentje:
De akkor ha régen nagyjából minden jobb volt,miért változtak meg a dolgok? Mondjuk a gyereknevelést miért nem csináljuk úgy mint régen? Vagy más dolgokat? Olyan mintha saját magunknak nehezítenénk meg a saját életünket.
2020. ápr. 2. 11:22
 16/30 anonim ***** válasza:
94%
Most az emberek kevesebb, de biztosan egészséges gyereket akarnak, akinek a szülésébe nem halnak bele és akinek boldog gyerekkora van, és aki majd ezért cserébe fogja őket szeretni sarkításként kis trónörökösként. Régen inkább hasznos embert akartak faragni belőle, a többi járulékos veszteség volt, mert jobban elfogadták, hogy az élet senkinek sem csak játék és mese, sokszor nem a terveink szerint alakul. A történelemben is nagyon sokáig a gyerekeket kisméretű felnőttként vs. másodrangú emberként kezelték (ezért nem volt pszichológia vagy óvóda vagy a nőknek tanítás is csak 1800-as évek közepétől kezdett divatba jönni... stb.). Aztán régen az öregséget tisztelték (ahogy ez már csak keleten van divatban) és - nemrég olvastam - Petőfi korában még kb. csak 14 évesen kezdtek menstruálni a lányok, 1-2 évre rá meg már férjhez is mentek. Ma egyre hamarabb érnek, mégis mindenki a koránál fiatalabb akar lenni, sok felnőtt lelkileg gyerek, többek között ezért is kitolódott a gyerekvállalás is, amibe persze, hogy kevesebb gyerek fér bele.
2020. ápr. 2. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/30 A kérdező kommentje:
Hiába védjük gyermekeinket,próbáljunk stabilabb érzelmi hátteret adni,nem hagyjuk sírni őket stb. olyan mintha a mostani generáció " rosszabb" szemtelenebb,másabb lenne. Régen is voltak biztos ADHD-s gyerekek és társai de nem hiszem hogy olyan sok mint most. Valamit nagyon elrontunk de nem tudom mit,mi lenne a nevelésbe a jó út,talán a régi és az új idők között valahol
2020. ápr. 2. 13:34
 18/30 anonim ***** válasza:
63%

Édesanyám elmondása szerint a munkáltatók is máshogy álltak hozzá!

35-40 év között vagyunk a tesómmal!

Ha betegek voltunk anyám vagy apánk NYUGODT szívvel otthon maradhatott velünk!

15 éves a nagylányom!SOHA,EGY PERCET nem voltam táppénzen vele,pedig jócskán volt beteg (20hónaposan kezdte a bölcsit)!

Beteg?Szükséged van a munkára?

Akkor old meg szépen!

2 gyerekem van és bizony ez is közrejátszott abban,hogy nincs 3.

Illetve a fentebb soroltak közül is rengeteg igaz!

2020. ápr. 2. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/30 anonim ***** válasza:
84%

Nagyon jó válaszokat kaptál!


Amit hozzátennék az utolsó kommentedhez kérdező hogy sok múlik a környezeten is. Nem hagyjuk őket sírni, mert már tudjuk micsoda károkat okoz. Később pedig esetleg beleragadunk ebbe és már rutinból nem hagyjuk sírni.. Pedig idővel rá kell hagyni a hisztiket(most nyilván nem pici babára gondolok)! De sajnos a környezet is úgy néz a hisztiző gyerek anyjára mint a véres ronggyra. Ha nevelni próbálja akkor ott rögtön, akkor az a baj... Mert jaj szegény gyerek. Ha pedig anyuka tudja hogy adott helyzetben úgy sincs foganatja a nevelésnek (majd később ha negnyugodott) akkor meg ez a baj. És persze vannak azok a szülők, akik ezen tekinteteket úgy kerülik el hogy inkább megtesznek mindent a gyereknek.

Így lesz végül kiskirály egy gyerek, és a fene se akar ebből többet.

2020. ápr. 2. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/30 anonim ***** válasza:
71%

Szerintem a sok problémás gyerek nem (csak) a nevelés miatt van. Mit neveltél félre azon a gyereken, amelyikkel már születése óta, gyakorlatilag a kórházban sem lehetett bírni? Az enyémtől kiakadtak a csecsemősök is, pedig ők nyilván sokat láttak már...

Annak, hogy egy gyerek "normális" legyen, kőkemény biológiai alapjai vannak. Neurobiológiai. És ha nagyon alaposan vizsgálnánk, kiderülne, hogy a mai leendő anyák töredéke egészséges csak ténylegesen, a szó szoros értelmében. Nem kellenek nagy problémák, egy kis D-vitaminhiány is épp elég... Aztán a várandósság alatt kap valami gyógyszert, antibiotikumot, mondjuk egy hüvelyi fertőzésre. Esetleg cukros, magas vérnyomásos. Majd jön a szülés, a mai gyakorlat rengeteg ártalommal jár. És már kész is az eleinte csak hasfájósnak meg többemberesnek titulált baba, akiről később kiderül, hogy az idegrendszere nem teljesen ok. Már ha kiderül, nem pedig egész gyerekkorában neveletlennek hiszik. Egy kicsit vagy nagyon tropa idegrendszerű babával, majd kisgyermekkel pedig elég élhetetlenek a mindennapok, természetes, hogy ilyenből nem kér még 2-3-at senki...

2020. ápr. 2. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!