Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Nevelnétek a gyereketeket úgy...

Nevelnétek a gyereketeket úgy fel, hogy semmi TV, Rádió, internet, számítógép, csak beszélgetés, kifestő, később olvasás, társasjáték?

Figyelt kérdés

Múltkor hallottam egy ilyen családról. Otthon a villanyt csak világításra használják, nincs TV-jük, rádiójuk, számítógépük, a szülőknek van okostelója, laptopja, de csak ügyintézésre.


Otthon a gyerekekkel játszanak, beszélgetnek, színeznek, gyurmáznak, társasoznak, a nagyobb gyereket 5 évesen megtanították olvasni, és kezdik tanítani furulyán játszani.



Ti mit gondoltok az ilyen fajta nevelésről? Nevelnétek így a gyereket?



2020. nov. 24. 21:27
1 2 3
 11/24 Newly válasza:
68%

Vannak előnyei, és vannak hátrányai is.

Előnyei: A gyermeknek nagyobb eséllyel nem romlik el a szeme., Sokkal fejlettebb lesz, akár az iskolában, akár máshol.

Hátrányi: A mai világban már igen fontos szerepet játszik a technika.

Véleményem: Szerintem nem szabad a gyermekeket elvonni a kütyüktől, de nem szabad sokáig engedni, hogy nyomkodja.

Newly

2020. nov. 24. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
55%
Nem, ez idiótaság. Egy olyan világban élünk ahol a technika a mindennapok része, mi értelme annak ha az ember nevel egy Mauglit. Van az a film; Az őserdő hőse amikor a civilizálatlan Dzsungel George beszabadul a városba, kb olyan szinten van mint egy majom. Ki akarja ezt a saját gyerekének? Előbb-utóbb be kell lépnie a modern világba, akkor majd aztán lesz ne mulass, nem lesznek erre vonatkozó normái, félni fog, naiv lesz és rohadtul le lesz maradva a társaitól. Sokkal ésszerűbb ha ebbe a világba a szülő vezeti be ahogy felnő miközben felállítja a szabályokat is. Lehet játszani az ősembert de ha tetszik ha nem, egy modern, technika vezérelt világot élünk, én pedig a magam részéről ezzel lépést óhajtok tartani. A kislányom 2,5 éves, szokott iPaden mesét nézni és játszani, a TV-t is nézi de a kulcsszó a mérték!
2020. nov. 25. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
64%

Biztos hogy nem. Az van, hogy hiába akarnak egyesek szembemenni a világgal meg az idővel, a technológia általánosságban nagyon pozitívan járult hozzá a világhoz, lassan az élet minden területén megjelenik és semmi jele hogy ez változna.

Azok a gyerekek akik most születnek, abszolút digitális bennszülöttek, és ez is lesz tőlük elvárva. Használni fogják ezeket a készségeket a tanulmányaik során, a munkahelyükön, mindenféle ügyintézéshez, vásárláshoz, még sorolhatnám. Mint ahogy a korábbi generációk megtanultak ovis/kisiskolás korukban utcai pénzbedobós telefonról telefonálni, papíralapú térképet olvasni vagy borítékot címezni, a mostani gyerekek akkor fognak boldogulni ha megtanulnak böngészőt használni, érintőképernyőt kezelni vagy bluetooth-os eszközöket csatlakoztatni.

Már most látom hogy aki felnőttek közül nem tudja az hatalmas hátrányban van mert egyre megkerülhetetlenebbek ezek a dolgok. Sok hivatallal online felületen, emailben a legegyszerűbb kapcsolatba lépni, és nem csak az okostelefon hanem a boltban az önkiszolgáló pénztár és a bkk jegyautomata is érintőképernyős. Persze a mostani időseknek még elnézzük mert nem ebben nőttek fel, és segítünk nekik ha szitkozódva püfölik a képernyőt vagy ordibálnak a chatbottal. De a most születő generációnak már nincs mentsége, aki nem mozog otthonosan ebben a világban az egyszerűen életképtelen lesz.

Ilyen neveléssel azt lehet elérni hogy a gyerek egész életében ki lesz közösítve, mindig le lesz maradva, bizonytalan lesz az őt körülvevő világban, kb mintha analfabéta lenne. Később pedig teljesen alkalmazhatatlan lesz bármilyen nem betanított fizikai munkára, de lehet hogy addigra még arra is.

Nem azt mondom hogy a gyereknek az anyjából kifele jövet már a kezébe kell adni az iPhone 12-t. Lehet korlátozni az eszközökkel töltött időt, lehet letiltani egyes foglalatosságokat (pl vég nélküli sorozatnézést vagy ostoba freemium játékokat), lehet fejlesztő, oktató jellegű programokat telepíteni hogy azzal játsszon a gyerek. De nem tudom elfogadni ezt a “jajj félünk a csúnya gonosz ismeretlen technológiától ezért úgy teszünk mintha 1920 lenne” hozzáállást.

Inkább bátorítani kéne a kicsiket hogy hasznos dolgokkal foglalkozzanak a technológia kapcsán, megtanítani nekik a felelős, kritikus böngészést, internetes biztonságot, netes etikettet, akár beíratni őket kisiskolásoknak szóló robotikai, programozó szakkörre ha érdeklődnek, nem elzárni őket attól amerre halad a világ.

2020. nov. 25. 05:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
60%
5 évesen megtanítani olvasni ,elég káros mert 6 évesen megy majd iskolába ott meg unatkozni fog mert tud már olvasni így nem fogja hagyni többit tanulni és ő lesz rossz gyerek akire mindenki panaszkodni fog ,amúgy meg oviba kötelezö járnia .
2020. nov. 25. 06:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
63%

6 évesemmel ezt egyelőre sikerül megvalósítani. Alapból rottyon van az idegrendszere, eszemben sincs tovább károsítani, ezzel együtt magammal is kibszni, mert így is elviselhetetlen a viselkedése.

Az meg, hogy kiközösítik majd a kortársai, nem tud bekapcsolódni a beszélgetéseikbe, játékaikba, őt pl. pont nem fogja érdekelni. 😁 Autista (is). Neki kényszer és teher a velük való együttlét, köszöni, de egyáltalán nem is kér belőlük. Bár nálunk az oviban ez még nincs jelen, és szerintem általános első éveiben sem biztos, hogy lesz. Talán majd felsőben.

2020. nov. 25. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
94%

Egy 5 évessel még nem nagy kunszt így élni, nekünk is megy az, hogy semmi mese, semmi tévé, semmi képernyő (neki). A könyveket imádja. Egyébként az idegrendszere neki is rotty, eredetileg 3 éves koráig akartunk teljes tiltást, de mivel menet közben derültek ki dolgok, most se ajánlgatjuk neki a tévét, neki meg nem hiányzik, mert nem ismeri. Az óvodai közösség még nem olyan, hogy hátránya legyen ebből.

Hozzáteszem: férjem informatikus, úgyhogy kütyüben nincs hiány, internettől se vágjuk el magunkat, éppen ezért hagyományos tv előfizetés nem is lesz.

Őt is meg fogjuk mindenre tanítani, anélkül nem lehet élni, de óvodásként még semmit nem veszít a hiányával.

Tehát azt gondolom még jól csinálják, kérdés a folytatás. Azért mire az első iskolai informatika óra eljön, jobb ha megismerkedik otthon.

2020. nov. 25. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
74%

Mivel ez a 21. század, ez ma már nem megoldható szerintem, így már nem érdemes egy nagyobb, iskolás gyereket teljesen elzárni a technológiától.

Az ilyen gyerek azért nagy hátrányba kerülhet a többivel szemben, ha még 8-10 éves kora után is így nevelik.

Digitális oktatást pl. hogyan oldják meg?

Egyébként nem értem h pl a rádió hallgatása milyen kárt okozhatna egy gyereknek (kérdező szerint rádiójuk sincs), vagy hétvégén mondjuk egy rajzfilm, film megnézése, ez ma már a mindennapjaink része, ezt teljesen tiltani hülyeség.

2020. nov. 25. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
70%

Majd ha nagyobb lesz az a gyerek és látja az osztálytársainál, barátainál az okostelefont, beszélgetnek egy játékról, sorozatról akkor úgyis ő is ki akarja majd próbálni viszont ha előtte tényleg semmit nem lehetett neki akkor kb úgy fogja kezdeni mint ma a mi mamáink akik laptopot vettek (<3) :D

Én kisgyerekként imádtam mesét nézni, mindig is nagy volt a képzelőerőm és rengeteget játszottunk a barátaimmal egy mese alapján.

Volt hogy kb a fél délután mesét néztem mert épp egy maraton ment a kedvenceimből? Volt. De mellette volt hogy egész nap a barátaimmal játszottam kint és úgy kellett beimádkozni, vagy a tesómmal a szobámba egész nap babáztam :D Szóval szerintem hülyeség ez a semmi elektronikai kügyü, vagy napi fél óra mese szabály mert visszagondolok magamra vagy a kortársaimra akkor mindig betudtuk osztani magunknak hogy mindenből jusson bőven :D Mondjuk lehet hogy a mostani gyerekéknél más, azért már én is szólnék ha tényleg egésznap csak a mesét nézné és nem menne játszani akár egyedül akár a barátaival.

2020. nov. 25. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
78%

Az ilyen szülő ugye nem használ autót se, meg porszívót, konyhai gépeket, mosógépet, telefonálás és email helyett levelet küld, a híreket csak nyomtatott sajtó keresztül követi, semmit nem rendel házhoz a neten, egy üzlet nyitvatartását sem nézi ott meg, vagy egy receptet, vagy bármit, és a fizetését is készpénzben veszi fel? Ha nem, akkor ez nem csak értelmetlen, de képmutató dolog is. Ezeknek a dolgoknak a nagy része már a szülők gyermekkorában is létezett, ők maguk is ebbe nőttek bele, vagy az elterjedésükkor tanulták meg használni. A rendelkezésre álló technikai eszközöket a gyerekeknek is meg kell tanítani használni, koruknak megfelelően, hiszen ezeknek az készségeknek a megléte később elvárás lesz, és nem csak felnőtt korukban, hanem már az iskolában is.

Ez nem zárja ki, hogy együtt játsszon, beszélgessen a család, de a nevelés része, hogy ezekre a dolgokra is megtanítom. Kivéve, ha egy civilizációtól ezart teruleten élnek, vagy egy amis faluban, ott oké.

2020. nov. 25. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
90%

Mi arra tanítjuk, hogyan használja felelősséggel.

5 éves és sokszor együtt szoktunk kiránduló helyet keresni a neten, ahová hétvégén megyünk.

Együtt keresünk receptet, amit elkészítünk.

Múltkor érdekelte, hogyan néz ki a légy szeme. Googleban megnéztük. Ezekután még sok bogárra rá kellett keresnünk. 😄

Autókázás közben hallgatunk rádiót.


Nem csak film nézésre vagy játékra használható minden kütyü.

2020. nov. 25. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!