Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Hogy kap az ember fizetést...

Hogy kap az ember fizetést (pénzt), amíg otthon van a babával?

Figyelt kérdés

Bocs a szakszerűtlen kérdésért, de nem vagyok járatos a témában.

Az egyik ismerősöm most 3 hónapos terhes, és már nem dolgozik, otthon van. Erre az időszakra hogy kap fizetést? Illetve 3 évig még otthon vagy a gyerekkel, hogy kapsz pénzt? A fizetés bizonyos százalékát, vagy konkrét összeget adnak?

Mi is szeretnénk babát hamarosan, de nem szeretném ezeket az ismerősömmel megbeszélni...


2010. okt. 7. 16:20
 1/3 anonim ***** válasza:
87%
Szülésig táppénzt kap, ez a fizu 60 %-a. Szüléstől 168 napig Tgyást kap, ez a fizu 70%-a, utána gyed, ez a fizu 60%-a.
2010. okt. 7. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Nos, amíg otthon van valaki a szülésig (ha a terhessége miatt nem tud dolgozni, de ez nem törvényszerű), akkor táppénzen van, tehát kb. ugyan olyan, mintha azért lenne otthon, mert beteg, így kap pénzt is.

A babája születése után 6 hónapig terhességi gyermekágyi segélyt kap, ez a szülési szabadság, ilyenkor a fizetése 70%-át kapja (ha jól tudom, nálunk legalább is még így volt 3 éve), de ebbe beleszámít minden, egy átlagból számítják ezt ki, szóval ha pl. sokat túlórázott, kapott pótlékokat, esetleg prémiumokat is, akkor azokból is számítják. A hat hónap után a gyerek két éves koráig GYED-et kap, ebbe (legjobb tudomásom szerint) a törzsbére számít bele, annak a százalékát számítják. Most hogy ez 60% vagy 70%, azt nem tudom, én hetvenre emlékszem.

A gyerek két éves korától három éves koráig GYES-t kap, ez már nem függ a munkaviszonytól, ez egységesen mindenkinek olyan 25 ezer forint körüli összeg havonta. Ennek a folyósítása alatt már akár vissza is mehet dolgozni, de az előbbi kettőt le kell mondania, ha korábban szeretne visszamenni dolgozni. Ezek mellett még a családi pótlék jár, ami 12 ezer körül van. Ezek mind havi összegek.


Sajnos nekem nem egészen naprakészek az információim, pl. most a GYES-nél is lesz változás, asszem nem lehet majd mellette dolgozni, vagy nem úgy, ahogy eddig. De ha érdekel, keress rá arra, hogy családtámogatási ellátások, akkor minden fontos infót megtalálsz.

2010. okt. 7. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm a válaszokat
2010. okt. 8. 15:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!