Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » A gyerekem örökölni fogja az...

A gyerekem örökölni fogja az alkoholizmust?

Figyelt kérdés
32 éves vagyok, most jutottam oda, hogy gyerekvállaláson gondolkozzak. 29 éves koromtól nem iszom, viszont addig alkoholista voltam, közel 10 évig. Az utolsó pár év nagyon durva volt. Szerencsére sikerült letennem, de többször is hallottam arról, hogy a függőségeket öröklik a gyerekek. Mennyire kell ettől tartanom? Sajnos a múltat nem tudom megváltoztatni, de a jövőt igyekszem. Mondták azt is, hogy így eszembe se jusson így gyereket vállalni. Tudom, hogy nem kellett volna ennyire lecsúsznom anno, bánom is, és minden nap harcolok ezzel. De úgy érzem sikerült révbe érnem, és szeretnék gyereket. Mit gondoltok, tényleg ilyen szinten örökölni tudja, hogy esetleg az ő élete is meg lenne pecsételve emiatt? Köszönöm ha válaszolsz, azt is tudom lesznek bántó, ítélkező válaszok, de remélem akad egy pár normális, segítő válasz is.

2023. márc. 28. 10:11
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
95%

A szüleim alkoholisták voltak mindketten. Nekem is voltak durva időszakaim. Nem évek, nem folyamatosan, nálam időszakos volt. Amikor valami rossz történt az életben, akkor nagyon le tudtam csúszni. Olyankor eltartott néhány hétig, aztán összeszedtem magam.

De mindig érzem, hogy könnyen rá tudnék függni bármikor, ha úgy hozná az élet. Kemény meccseket vívtam magammal az évek során. De mióta a fiam megszületett, azóta teljesen tartom a mértéket. Havonta talán 1x iszom 1 pohár bort. Vagy ritkábban. Nem akarom, hogy az legyen előtte példaképpen, ami nekem volt.

2023. márc. 28. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
67%
Tedd fel magadnak a kérdést! Te csakis azért ittál mert minden szép és jó volt, a szüleid kiegyensúlyozott gyermekkort teremtettek meg neked csak az a fránya genetika. Gondolom nem. Ettől igen örökölhető és neked elképesztő nagy felelőséged van abban, hogy soha sem az alkohol legyen a válasz nekik. Ezt elsősorban úgy tudod megtenni, ha még most terápiára jársz és megtöröd a generációs traumát.
2023. márc. 28. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
93%

Apám alkoholista volt, nagyon sokat szégyenkeztem a viselkedése miatt óvodás koromtól. Mindkét szülőm napi egy doboz cigit elszívott mellettünk.

Soha nem dohányoztam, ki se próbáltam. Folyton megharagszanak rám társaságban mert nem iszom alkoholt sem, kicsit rosszul esett, de már nem érdekel. Ha azon mentek volna át mint én talán megértenék. Az utóbbi években alkalmakkor már azért egy pohár valami enyhe alkoholos koktélt meg szoktam inni. Ennyi.

Elvileg a függőségre a hajlamot lehet maximum örökölni. Dehát az sem biztos. Meg manapság kinek nincs valami függősége pl.: mobil nyomkodás, kávé, evés stb.

2023. márc. 28. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%
Nem biztos. A nagyapám alkoholista volt. Az édesanyám nem, nagyon ritkán iszik, akkor is mértékkel. Én is.
2023. márc. 28. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%
Nem az alkoholizmus örökölhető, hanem a fuggosegre való hajlam.
2023. márc. 28. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, és hogy saját tapasztalatokról is írtatok. Igen, a leírásban már úgy írtam, hogy a függőséget, csak a kérdést nem jól fogalmaztam meg.
2023. márc. 28. 10:49
 7/17 anonim ***** válasza:
100%
A hajlamot örökölheti, de ez nem jelenti azt, hogy fogja is.
2023. márc. 28. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

5-ösnél a pont!


A függőségre való hajlam öröklődik, nem az alkoholizmus. Vagyis jobban kell figyelni arra is, hogy pl. ne legyen internetfüggő, képernyőfüggő. Ez azt is jelenti, hogy kicsi korában lehetőleg ne nézzen képernyőt, és utána is csak óvatosan adagold neki ezeket.

Az alkoholról kb. ugyanezt lehet mondani. A lényeg, hogy a teljes tiltás sosem célszerű, inkább a szülei társaságában igyon először, ne a haverokkal házibulin. Szokja meg, hogy egy pohár nem gond, de egyszer csak meg kell állni a fogyasztással. A helyes szokások kialakítása nagyon fontos. Ha kamaszodik, beszélj neki őszintén a magad pokoljárásáról, és mondd el, hogy szeretnéd őt ettől a szenvedéstől megkímélni.


Nem írtál párodról, sőt azt sem, férfi vagy vagy nő. Gondolom te, mint gyógyult alkoholista, semmit nem ihatsz. Az volna az optimális, ha a párod ún. társasági ivó lenne, vagyis bármikor koccintana vendégségben, de sosem inná le magát részegre. Ez lenne a legjobb minta a gyerekednek arra, hogy hogyan lehet inni mértékkel. Azt semmiképp se várd el tőle, hogy absztinens legyen, ezzel gyakorlatilag az alkoholizmus felé taszítanád.

2023. márc. 28. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

Apám alkoholista, mind két szülőm dohányzik is.


Én és tesóm nem dohányzunk, és alkoholt is talán negyedévente (alkalmakkor) fogyasztunk. Akkor is pár pohárral, még a spiccesség is ritka.

Apósom szintén alkoholista. A férjem 1 évben 1x iszik meg egy pohár bort. Az egyik ok hogy többnyire ő a sofőr ha hivatalosak vagyunk valahova, a másik pedig h egyszerűen nem kívánja.

A hajlam lehet h örökölhető, de nem hinném h ez dönt

2023. márc. 28. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
Hárman vagyunk tesók, apu volt alkesz, egyik bátyám az lett, a második fiatalon sokat ivott, balhés is volt, de szerintem 20-25 éve nem ivott. Én nem szeretem a piát, bulin szoktam túltólni, de ez évente 1-2 alkalom.
2023. márc. 28. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!