Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Ha külföldön dolgozom, és...

Ha külföldön dolgozom, és szeretnék hazamenni ha kismama leszek, mire számíthatok?

Figyelt kérdés
Miből számolnak gyedet, vagy kaphatok e egyáltalán külföldi munkaviszonnyal? Vagy csak gyest kaphatok? Kell hozzá otthon is valamennyit dolgoznom? Köszönöm szépen ha valaki tud válaszolni!
2011. jan. 5. 21:41
 1/4 anonim ***** válasza:

A munkaviszonyod megmarad, ugy jossz haza?

Tehat azon idoszak alatt, amikor kulfoldon is megkezdodik a szulesi szabid?

Ha igen, akkor semmi gond, mert ugyanaz az osszeg jar neked, ami kint jarna, legalabbis ha eu-n belul vagy, akkor a szulessel kapcsolatos ellatas importalhato.

Elvileg az allamkincstarnal ezt kerned kell, jobb ha szemelyesen mesz be, mert nem az alap ugymenet lesz. Ok kerik le kintrol az adataidat es ha visszaigazoljak, hogy valoban ott jar neked az osszeg, akkor az allamkincstaron keresztul fogod kapni forintban.

Es elvileg a csaladi potlekot is, merthogy biztositas szempontjabol ahhoz az orszaghoz tartozol, ahol a munkaviszonyod van (neked, vagy a ferjednek).

De ennek jarj utana pontosan, nekem ezt az allamkincstarnal mondtak, vegul nem ertunk vele, mert csak par honapra mentunk haza es nem erte meg vegigsakkozni a dolgot, mert lehet, hogy addig tartott volna ezt elintezni, amennyi idot otthon toltunk.

Ugyhogy en csak jeleztem a kinti munkaltatomnak, hogy ideiglenesen "nyaralni" hazamegyunk. Azt mondta, hogy semmi gond es tovabbra is folyositott mindent.


Mondjuk ha kismamakent jossz mar haza es nem csak szules elott, amikor mar szulesi szabi cimen lehetsz igazoltan tavol a munkahelyedtol, akkor talan mas a helyzet.

Mert kulfoldon altalaban nem divat tappenzre engedni a kismamakat, dolgozni kell, amig nem kezdheted meg a szulesi szabit.

Ha viszont felmondasz es nem lesz folyamatos munkahelyed, az teljesen mas teszta. Az esetben ha nem vallalsz Magyarorszagon is munkat (nem tudom mennyi ido lehet a ketto kozott, de meg van hatarozva, hogy hany nap lehet az allaskeresesi szunet), akkor csak gyes-t fogsz kapni.

Nem tudom, hogy miert akarsz mar kismamakent is otthon lenni, de talan gondoljatok ezt at.

Ha tartogatod az eves szabikat es csak akkor veszed ki, mielott kezdened a szulesi szabit, akkor huszonparadik hettol valszeg mar igy sem kellene dolgoznod, viszont marad a munkaviszonyod, marad a penzed es utana meg nyugodtan hazamehettek, sok ido lesz meg szulesig.

Otthon is ellatnak rendesen az EU-s kartya alapjan.


Pl a mi esetunkben: Angliaban voltam kismama, ott a 29. hettol lehetett kezdeni a szulesi szabit. De mi tudtunk, hogy babat vallalunk, ezert egesz evben nem vettem ki szabadsagot (valamint elore is ki lehet venni ami arra az evre jar), igy 28 munkanapnyi szabim gyult ossze, ez kb 6 het szabadsagot jelentett. Igy a 23. hettol kiirattam magam szabadsagra, utana egybol kezdtem a szulesi szabit, tehat vegig igazoltan, fizetetten voltam tavol es jart minden tamogatas.

OK, hazajottunk nehany honapra, de nagyon nem volt mindegy, hogy a kevesebb, mint 30 ezer forintos gyest kapom, vagy 200-300 ezer forintot. Az is szempont, hogy utana egy evig megmarad a munkaviszonyom akkor is, ha meg babazok es nem megyek vissza. Ha utana sem megyek vissza es felmondok, akkor ezt egyben kifizetik es ez ujabb masfel honapnyi teljes munkabert jelent.


Ha megis ragaszkodsz a felmondashoz es kimamakent haza akarsz koltozni, akkor a munkanelkuli hivatalt is keresd fel, mert baratnom kapott Magyarorszagon kulfoldi munkaviszony alapjan munkanalekulit, szinten kintrol igazoltak neki vissza es a max munkanelkulit kapta honapokig.

2011. jan. 6. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

De aranyos vagy hogy írtál nekem! Köszönöm szépen!

Velem a helyzet az, hogy a két év alatt amióta kint vagyunk, és csak 4,5 hónapot dolgoztam 2010. áprilistól augusztus közepéig.

Mivel csak szezonális munkára vettek fel. A férjemet azóta átvette a cég. Szóval nekem a két év alatt ennyi munkaviszonyom van.

Sajnos így esélyem sincs arra hogy meglegyen a 26 hetem, ami kellene az itteni "gyed"-hez.

Így semmi más lehetőségem nincs itt, mint az hogy child tax credit, és a work tax credit, amit a férjem vesz igénybe jelenleg is.

Viszont mivel dolgoztam ezt a 4,5 hónapot, jövőre szinte semmit nem fogunk kapni, egy fizuból meg nem lehet kijönni.

Úgy néz ki hogy megint mehetnék márciustól augusztusig dolgozni, de az megint csak erre az időre lenne megoldás, és sajna mivel a támogatásoknál mindig az előző évet veszik alapul, így pont mire már nem dolgozhatok nem kapunk semmit, csak egy minimális összegű child tax creditet.

Szóval ezért gondolkodtunk abban, hogy hazamennénk. De hát ott sem lenne könnyebb.

Sajnos itt nem sok meló van, részmunkaidősre esélyem sincs. De tesót meg nagyon szeretnénk a kislányomnak, már nagyon szeretne.

2011. jan. 6. 10:37
 3/4 anonim ***** válasza:

Egy-ket tippet meg tudok adni.

Ha epp dolgozni fogsz terhesen, de mondjuk nem hatarozatlan ideju a szerzodesed, vagy nem lesz meg a 26 heted, akkor maternity allowance szerintem jarna neked:

[link]


Ez szinte annyi, mint amennyit az kap, akinek megvolt a fel ev munkaviszonya elotte, annyi a kulonbseg, hogy akinek volt fel ev az az elso hat hetben a fizuja 90%at kapja es csak azutan jon 33 heten at a heti 124 font, aki maternity allowance-n van, az 39 heten at heti 124 fontot kap.


Ha epp nem lesz munkad es nem lennel erre jogosult, akkor pedig itt vannak ezek a lehetosegek:

[link]


Ezekbol az allaskeroit peldaul szinte biztosan kaphatnad es ha azt kapod, akkor tuti, hogy jar a sure start maternit grant. Ez 500 fontos egyszeri osszeg, az allaskeresoi ugy tudom fel evig jar es ha van hazastars, vagy elettars, akkor 100 font korul van hetente. De ebben lehet, hogy tevedek, az egyik baratnom mar kerte, de nem most volt, nem emlekszem tisztan.


Ez mindenkeppen jarna szinten: [link]

Egyszeri osszeg, 190 font, a terhesseg 25. hetetol igenyelheto.


Hirtelen ennyi jutott eszembe.

Egy dolog biztos: ha a ferjednek van fix helye, akkor annyit mindenkeppen probaljatok meg, hogy bementek egy jobcenterbe es kifaggattok egy ugyintezot a lehetosegekrol, tamogatasokrol. Segitokeszek szoktak lenni.

Sok lehetoseg van, amirol nem is tudunk.

Merthogy a hazakoltozes sem annyira jo dolog. Mi is megprobaltunk hazamenni egy evre, annyival konnyebb helyzetben voltunk, hogy mint irtam nekem jart innen normalis maternity pay. A ferjem hamar kapott otthon is munkat, azt hittuk, hogy minden jo lesz, de tevedtunk. A ferjem viszonylag jol keresett, de csereben ugy kizsigereltek, hogy alig lattuk, a fizetesenek eleg nagy resze elment a benzinre, kocsira, mert csak tavol tudott gyorsan elhelyezkedni, sokban volt a haz fenntartasa, ket gyerek van, az o napi szintu ellatasuk, illetve a mi viszonylag kenyelmes, biztonsagos eletmodunk fenntarthatatlan volt otthon. Nem luxusrol beszelunk, csak siman arrol, amit itt megszoktunk, hogy mondjuk a napi cikkeket, kozmetikumokat akkor vegyem meg, amikor akarom, ne akkor, amikor ho eleje van, stb.

Olyanrol mar nem is beszelek, hogy nyaralni eselyunk sem volt menni, egyszeruen nem telt ra, valamint azert ha mondjuk itt, Angol foldon tortent velunk olyan gond, hogy pl elromlott a mosogep, vagy venni kellett hirtelen valamilyen tartos dolgot, akkor itt nem kellett meg napokat sem gondolkodnunk rajta, annyi tartalekunk mindig volt, otthon kifosztottuk az osszes tartalekunkat es nem is tudtuk potolni.

Nah mindegy, nem elvenni akarom a kedved, csak mi is nagy lendulettel terveztuk el, hogy milyen jo lesz otthon, mennyivel konnyebb, ennek az lett a vege, hogy csalodtunk es johettunk is vissza, ami nem konnyu. Azota azzal szenvedunk, hogy a ferjem hasonlo jo munkat kapjon, amilyen a hazakoltozes elott volt neki, illetve sikeruljon hasonlo olcso, de jo helyre koltoznunk, stb. Szoval eleg sokba kerult nekunk ez a kirandulas. (Az oda-visszakoltozes miatti idegsorvadasrol mar nem is beszelek, ket gyerekkel nem konnyu a mobilitas.)

2011. jan. 6. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Igen, egyenlőre mi sem szeretnénk, ha nem lenne muszáj.

Sajna most hogy olvastam 2011 áprilistól nagyon sok mindent itt is megváltoztatnak, és pl. a 190 font már csak annak jár, aki most január végéig még betölti a 25 hetes terhességet.

Utána már nem. Az 500 font is már csak az első terhességre jár. Azt is most olvastam hogy ami a jobcenterplus -tól járna, ahhoz is meg kell lenni a 26 hétnek 66 héten belül. Ha jól értelmeztem. [link]

Itt olvastam most róla.

Azért szerintem mindenképpen érdemes lesz majd elmennünk a jobcenterbe és érdeklődni.

Jó lenne ilyeneket is tudni hogy két gyerekre mennyivel növekszik meg a child tax credit, esély van e esetleg a concil tax kedvezményre... stb.

Nagyon szépen köszönöm az eddigi segítséged! Aranyos vagy! :)

2011. jan. 6. 12:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!