Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Baj, ha nem anyagilag, hanem...

Baj, ha nem anyagilag, hanem inkabb szellemileg es erzelmileg akarjuk megalapozni a gyerekek jovojet?

Figyelt kérdés

Olvasom, hogy sokan azert vallalnak egy, maximum ket gyermeket, mert tobbnek nem tudnak megalapozni biztosan a jovojet anyagilag.

Tehat hogy a gyereket tanittatni kell, lakast venni, anyagilag tamogatni, stb.


En viszont nem ebben latom a megoldast.

Mi negyen vagyunk testverek, nagyon kiegyensulyozott kornyezetben nottunk fel, mindig osztonozve voltunk a tanulasra, arra, hogy talpraesettek legyunk, forogjon az agyunk, kitartoak legyunk, tegyuk magasra a lecet, stb.

De ez nem abban nyilvanult meg, hogy kulonorakra jartunk sok penzert, vagy az egyetem/foiskola alatt is vegig mindent a szuleink fizettek, nem ok vettek az elso autot, nem ok vettek a hazat/lakast.

Valahogy az volt a termeszetes, hogy ezeket magunk erjuk el es nem szakadtunk bele, csinaltuk a dolgunkat.

Peldaul en 18 eves korom utan szinte egyaltalan nem tartottam igenyt anyagi tamogatasra a szuleimtol, igy is volt valamennyi, de evidens volt, hogy inkabb a tanulmanyi eredmenyemmel kerulok be egyetemre, dolgoztam vegig mellette valogatas nelkul, abbol es osztondijbol tartottam fent magam, majd a ferjemmel kettesben alapoztuk meg az eletunket a sajat keresetunkbol.

De a testvereim is igy csinaltak, tehat nem egyedi az eset.

Lehet, hogy en gondolom rosszul, de a meglevo ket gyermekem melle en abszolut nem felek meg vallalni egyet (vagy kettot, ha az idonkbe belefer). Ugy gondolom, hogyha tudom oket is hasonlo ertekrend szerint nevelni es meg tudom adni nekik azt a szellemi es erzelmi tamogatast, amit mi is megkaptunk, akkor megalljak a helyuket az eletben.

Nem celunk az, hogy a gyermekeinknek tobb milliot rakjunk felre 18 eves korukra, vagy mi vasaroljunk nekik lakast/hazat.

Van meg valaki, aki igy gondolja manapsag?


2011. júl. 24. 22:19
1 2
 1/19 ava87 ***** válasza:
78%
Én pl. teljesen úgy gondolom, ahogy te, és a szüleim engem is hasonló szellemben neveltek (bár mi csak ketten vagyunk testvérek, de asszem ez itt lényegtelen).
2011. júl. 24. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
77%

Én teljesen igazat adok neked és én is hasonlóan gondolom, mint te. Az anyagi dolgok mulandók, viszont az, amit megtanulhatnak, amit érzelmileg kaphatnak, az soha nem múlik el. Ezekre a későbbi életükben is tudnak majd támaszkodnia azok a gyerekek, akik ezek szerint az értékek szerint vannak nevelve. persze, bizonyos anyagi biztonság kell, de nem az, hogy a gyerek feneke alá toljunk majd 18 évesen kocsit, lakást, stb... Az ilyen gyerekek, fiatal felnőttek sajnos sokszor nem tudják megbecsülni az ölükbe hullott dolgokat.

Nekem 4 gyerekem van, pedig nem dúskálunk... ami kell, megvan, nincsenek mindennapos gondjaink. De az biztos, hogy nem fogjuk tudni a gyerekeket ilyen-olyan anyagi dolgokkal elindítani. De szerintem ennél sokkal többet kapnak azzal, hogy talpraesettekké, minden helyzetben magukat feltaláló, becsületes emberekké igyekszünk őket nevelni.., hogy ne ijedjenek meg a majdani nehézségektől, ne adják fel az első kisebb nehézség felbukkanásakor.

2011. júl. 24. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
79%

Hidd el, a legtöbben, akik azért nem vállalnak még egy gyereket, mert nincs pénz, azok nem attól tartanak, hogy nem tudnak lakást vagy kocsit tenni majd a seggük alá. Sok családnak a ruházkodás, a különórák (nem minden szülő tud foglalkozni a gyerekével ilyen téren, főleg ahogy nőnek), a táborok mind-mind kiadás. Ahol a számlákkal és törlesztőkkel kell harcolni minden hónapban, ott a legkisebb gondjuk is nagyobb annál, hogy tudnak-e majd lakást venni a gyereknek vagy sem.


Szerintem szellemileg és érzelmileg megalapozni a gyerekek jövőjét egy evidens, alap dolog(nak kéne hogy legyen). ÉS ha ezek mellett valaki megteheti, hogy pénzzel támogassa a gyerekét felnőttként is, az miért ne tenné?

2011. júl. 24. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
45%

Én most vok főiskolás, így csak azt mondhatom, h milyen helyzetben vunk:

Ösztöndíj nálunk 14ezer/hó, na ebből a kaját nem veszed meg nemhogy kaját/stb. Persze van ahol több, de 40 ezernél sehol nem több.

Munka suli mellet: nem lehetetlen, de inkább így fogalmaznék: munka/suli. Volt néhány csoporttársam akinek dolgoznia kellett. Nem is járt suliba, a munkáltatók nem foglalkoznak vele, h diák vagy-e, ott legyél minden nap 8-16-ig, h emelett h jársz suliba, magánügy. Vannak kulimunkák, újságkihordás stb, de újságkihordásból+ösztöndíjból megint nem tartod fenn magad. A jegyzetek sincsenek ingyen 20-30 ezer/félév.

Manapság laptop és internet hozzáférés nélkül egy egyetemista akkora handikappel indul, h csak úgy füstöl, ezek pénzbe kerülnek.

Szóval ezek szépen hangzó sorok, de sosem lehettem vna egyetemista, ha nem fizetnek mindent a szüleim- mert akkor dolgoznom kellett vna, és a kettő mint írtam nem megy. Egy szülőnek minimum a lakhatást állni kell az egyetemista esetében. És akkor a gyerek elmegy újságot kihordani és 3 évig parizeren él.- Amúgy szüleimnek is mindent fizettek szüleik, míg tanultak így nálunk nem volt kérdés, h ők is ezt tegyék-e.


Hát én is úgy vok vele, inkább legyen egy gyerekem, de annak én is mindent ki akarok fizetni amíg le nem diplomázik! Mert egy gyerek eltartása manapság a diplomával ér véget. Persze ha nem akarod a gyerekeidet nehéz helyzetbe hozni. Van ismerősöm, értelmes, volt osztálytársam, járhatna suliba...egy zöldségesben dolgozik.


De csak h legyen rálátásod egy mai egyetemista kiadásaira: kaja minimum 30000/hó és akkor nem evett semmi extrát, kevesebb ha minden hétvégén elhozza az ellátmányt otthonról.

Albérlet minimum30000/hó

kolesz: Ez az olcsóbb csak nem mindenki mehet, van ahol 9000/hó, de azért inkább 20000 szokott lenni

jegyzetek 20 ezer/ félév- minimum

És akkor remélem figyelsz, még nem volt moziban, nem vett egy cipőt, nem csinált semmit!


Elmegy dolgozni, újságkihordásból megkeres...hm max 40000-et, de akkor minden nap 4-kor kel és télen odafagy a peronokra és hétvégén is dolgozik, ez kevéssé kivitelezhető vizsgaidőszakban. Ha rendes helyen dolgozik, ott kap 70000-et mert diák, tehát nyilván nem többet, viszont akkor nem v alig tud bejárni, csúszni fog a tárgyaival stb. Vizsgaidőszakkal megint gond van.


Tehát: felveszed a diákhitelt és eladósodsz mielőtt munkád lenne/szüleid fizetik a költségeid nagyját és te max a szórakozásodra keresel pénzt, v rosszabb esetben h ehess/ nem jársz fősulira...lehet válogatni. Kérdés ki mit akar a gyerekének.

2011. júl. 24. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

Utolso valaszolo!

28 eves vagyok, 5 eve diplomaztam. Nem olyan oreg vagyok, mint az orszagut, nem a 90-es evek elejen jartam egyetemre.

Akkor is volt jegyzetpenz, en informatikat is tanultam, erre kulon kellett kolteni, a gepemet is folyamatosan fejleszteni kellett.

Megmondom oszinten, hogy nekem ment egyutt a munka es a suli. Nyilvanvalo, hogy nem kerestem agyon magam, de nem volt olyan gondom, hogy ne teljen kajara/cipore/mozira.

Az en osztondijam kb 30 ezer volt a 2. felevtol, 70-100 ezer kozott kerestem. A kollegium akkor 15 ezer volt egy honapban, az nem volt tul szimpatikus, mert altalaban ejszaka ertem vissza munkahelyrol, zavartam a tobbieket. Emiatt egyetlen egy felevben felvettem a diakhitelt, akkor mozogtam alberletbe, a kauciora es a bekoltozesre ment a penz. Akkor kb 35 ezret koltottunk rezsivel egyutt albira fejenkent, mert mi nem akartunk sokan lenni egy helyen, baratnommel bereltunk inkabb egy kisebb lakast.

Felvaltva foztunk egymasra, ezzel is eleg sokat sporoltunk.

Mondom, lehet, hogy vannak dolgok, amiket nem latok at, de nem igazan latom, hogy az altalad irt osszegek tulsagosan elteroek lettek volna akkor.

Ez nem vitatkozas, csak azert irtam, hogy legyen mihez visszonyitani es ne hidd, hogy en 10-15 evvel ezelotti korulmenyekrol beszelek.

2011. júl. 24. 22:53
 6/19 anonim ***** válasza:
77%

Saját tapasztalatból tudom, hogyha az ember magának kaparja ki a gesztenyét, jobban meg is fogja becsülni. 16 éves korom óta végzek diákmunkát, és mellette csuda négyes-ötös érettségim lett. A pénzből pedig eljártam bulizni, nyelvtanfolyamra, ruhákat vettem, ilyenek. Nyilván az alapszükségleteket itthon is biztosították a szüleim, de például márkás ruhát, vagy hasonlót ritkán kaptunk, inkább sokat utaztunk, kirándultunk.


Hasonló szellemben szeretném a gyermekeimet is nevelni.

2011. júl. 24. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
61%

Persze nyilván tudod, mjuk neked szerencséd volt az ösztöndíjaddal és a munkáddal is, mivel én nem szorultam rá h eltartsam magam suli alatt (most végeztem) ezért csak azt mondhatom, amit láttam magam körül. Általában mekiben tudtak elhelyezkedni/újságkihordás.


Nyilván meg lehet csinálni, mindent meg lehet csinálni, csak kérdés h te azt szeretnéd-e h a gyerekeidnek ezt kelljen tennie, v inkább legalább a sulis költségeiket állnád, amik sokkal többe fognak kerülni, mert kb 100000% h lesz tandíj mire oda kerülnek. Sajnos. Szóval aki most szülő annak ezzel is számolnia kell.


H neked ez a véleményed és elved, természetesen nem baj, de én nem fogom kitenni a gyerekeimet annak h úgy kelljen végigcsinálniuk a sulit ahogy láttam pár csoporttársamat. Ez számomra nem kérdés.


Persze nyilván házat meg kocsit csak a leggazdagabbak tudnak venni a gyereküknek, de ez már egy felsőbb kategória.

2011. júl. 24. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
76%
Én meg úgy látszik, az extra parás szülők közé tartozom. Egy gyerekünk van, és nem merek 2.at vállalni. Pedig a férjem anyukájának és az én apukámnak a lakása is a mi nevünkön van, mi vagyunk az örököseik. (és nekünk is van saját lakásunk). Szóval a gyerek még nincs 3 éves, de máris van két "lakása"... És ennek ellenére nem merek. Mert nem a lakással van gond, hanem a napi megélhetési gondokkal.. Mit tudom én, mit hoz a jövő, mi lesz velünk 20-22 év múlva??!
2011. júl. 24. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
78%

Kedves Fősikolás Lány! Olvasom a soraidat és számomra kissé túlzónak tűnnek.. Hogy miért is? 4 éve végeztem el egy főiskolát levelezőn, 3 gyerek mellett. Igaz, volt olyan szerencsém, hogy államilag finanszírozott képzésre jutottam be, de tudod, így is voltak bőven költségek. Meg ugye itthon se lógattam a lábamat, nem csak a tanulás volt a dolgom. És így is kitűnőre államvizsgáztam... Hogy miért is? mert volt vele célom.. Akárhány vizsgán nappalisokkal hozott össze a sors, ledöbbentem, hogy mennyire felkészületlenül mentek vizsgázni. Pedig mindegyiküknek a szülők állták a sulit, ők dugták a zsebükbe a költőpénzt, stb.. Munka? Olyan meg se fordult a fejükben! Most nem akarok általánosítani, de hidd el, ha valamiért te magad küzdesz meg, az sokkal értékesebb lesz számodra, mintha az öledbe hullik. Mondom ezt úgy, hogy a legidősebb fiam 19 éves, jövőre érettségizik.. Mindig azt tanítottuk mind a 3 nagynak (a pici még csak 3 éves lesz), hogy ha valamire menni szeretnének, ahhoz tenni is kell. Eddig úgy látszik, megértették...

Persze, nem mondom, hogy nem fogjuk őket támogatni, de az valóban túlzás, hogy azzal az alibivel, hogy nekik tanulni kell, semmit se tegyenek... nem gondolod? igenis, lehet együtt dolgozni és tanulni, csak megfelelően kell hozzá állni.

2011. júl. 24. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
67%

Nem azt írtam h nem lehet, azt írtam h nem lehet úgy, h mindent a diák finanszírozzon. Természetesen lehet dolgozni suli mellet, fenntertani magad nem lehet, v csak nagyon nehezen.


De engem ez nem érintett hál istennek, ennek ellenére mindig 4,5 felett voltam, mjuk nálunk meg a levelezősök szoktak akkora marhaságokat mondani, h XD De ez most más téma, szóval nem térek el a tárgytól!


Én annyit mondok, nem baj, ha valaki így van nevelve, ellenben kötelességemnek érzem h az én gyerekeimnek a sulit kifizessem, mert számomra ez a minimum, ha olyan lesz az anyagi helyzetem h erre esélyem se legyen, akkor nem szülök gyereket. Én így gondolom, te máshogy.

2011. júl. 24. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!