Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Mit gondoltok? Egy családban,...

Mit gondoltok? Egy családban, ahol van egy fogyatékos gyermek mentálisan sérül-e az ép testvére?

Figyelt kérdés

Egy kis elő történet:

"Gondtalan terhesség, majd problémás szülés. Orvosi hiba csúszik be, majd az első szülött fiú agyvérzést kap. A szülők mindent megtesznek a gyermek fizikai és mentális állapotának javítása érdekében, nem sok sikerrel. Majd 8 év múlva egy véletlen folytán az anyuka megint teherbe esik, de rettenetesen fél...majd megszületik egy ép,egészséges kislány. Közben a fogyatékos fiú folyamatosan egyre lejjebb épül. Hiába a konduktor, a gyógypedagógus, a speciális iskola/óvoda...minden hiába. Többszörös újraélesztés, majd izmok eltávolítása. Közben a kislány 3 éves, és az édesapjával marad hónapokig,amíg az anyuka a másik gyerekkel a műtétek sorozaton esik át a javulás reményében. Hiába. A beteg gyermek állapota egyre rosszabb..Életképtelenné válik. Látványa elrettentő.Az évek telnek, a kislány kamasz korba lép...."

Mit gondoltok, az ép gyermek sérül a fogyatékos testvére miatt?



2014. okt. 31. 22:45
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
90%

rettenetes ilyet olvasni is, remélem elméleti a kérdés.

az ilyen kislány, mivel első pillanattól ebben a szférában nő fel, szerintem a szociális, segítőkészsége,a fogyatékosok elfogadása van az átlaghoz képest jóval magasabb, talán a legmagasabb szinten, valszeg ezen a pályán sikereket is érne el.

HA a szüleitől nem a örökös sírást, fájdalmat, kétségbeesést, hanem a tenniakarást, erősséget látja inkább. első esetben hajlamosabb lesz az örökös "mélabúra", mert az neki a norma, utóbbi esetben egy lélekerős nő lesz, aki előtt semmi akadály nem lesz, ami előtt összetörne.

2014. okt. 31. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
92%

Amit az első írt, az lehetséges, de korántsem biztos. Egy egyénfüggő. Vannak érzékenyebb emberek, és kevésbé érzékenyek, van, akit egy (sokak szemében) nagy trauma nem ráz meg, de egy más jellegű kisebb igen.

Szerintem ha a szülők odafigyeltek az ép gyerekre, szerették, értelmesen beszéltek a testvére betegségéről, nem lehet nagy baj.

2014. okt. 31. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

Én ismerek ilyet. Óvodatársam volt egy fiú, aki már akkor látszott, hogy valami nincs rendben vele. Mi óvodásként egymás között kicsúfoltuk. Aztán én iskolás lettem, nem tudtam, hogy mi történt a fiúval. Felsőtagozatosan tudtam meg, hogy az anyukája a magyar tanárom. Addigra a fiú már eléggé leépült-pontosan nem tudom mi a baja, de születéskor sérült. Valami izom problémája is van. Már akkor nagyon borzasztó volt a helyzet, és azt gondoltam, szegény fiú nem él sokáig. Volt egy kisöccse, nála 3-5 évvel fiatalabb. Teljesen ép, értelmes, okos. Ma már felnőtt ember mind a kettő. Az anya még mindig ápolja az első szülöttet, önálló életre képtelen, de azt hiszem tud járni. Pelenkázni kell, meg etetni. Hihetetlen sovány. A kisebbik fiú nemrég házasodott, teljesen normálisnak tűnik. Közelebbi infót nem tudok, de biztos nehéz volt az egész családnak, ahogy most is az. A nagyobbik fiú 32 éves lehet kábé, mert én annyi vagyok és vagy az én csoportomba járt oviba, vagy eggyel följebb.

Borzasztó az ilyen.

Apuék 4-en testvérek. Apu a 2. gyerek. Van még egy húga és egy öccse a nővérén kívűl. Az öccse születéskor meghalt kétszer is. Értelmi szintje körülbelül mint a Forest Gump-é, vagy talán még lejjebb. Olyan 10 éves szinten van szerintem. De ő nem épült egyre lejjebb, ő maradt azon a szinten. Az apám normális, ahogy a másik két lánytestvére is. Különösebben nem mesélt soha róla, hogy valamilyen hátrányban lett volna az öccse miatt, vagy bármi ilyesmi.

2014. okt. 31. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
89%

szerintem az első jól megfogalmazta talán a lényeget. talán... a szülői hozzáállás, erő lehet a kulcs ilyen esetben.


nekem a volt osztálytársamnak a kistesója halva született, újraélesztették :( 7-8 éves koráig élt, nem emlékszem már pontosan. anyukája jóban volt anyámmal, gyakran jöttek át hozzánk, teljesen össze volt mindig törve, nekem olyannak tűnt mint aki nem is ezen a földön van. az osztálytársam is nagyon visszahúzódó volt, nem barátkozott, nem beszélt, a jegyei is nagyon rosszak voltak, leginkább azért engedték át mert sajnálták.

aztán mikor elment a kis testvére, teljesen kinyílt, jó tanuló lett, vagány srác lett belőle.

ijesztő ezt még leírni is, bele se merek gondolni milyen lehetett a gyerekkora :(

2014. okt. 31. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
58%
Igen szinte biztos, hogy sérül, már csak azért is mert nem kapja meg azt a törődést amit kéne, kiskorától ápolnia kell a testvérét.
2014. nov. 1. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
54%
Mit nevezünk "sérülésnek".... Ha az sérülésnek számít, hogy valószínűleg megtanulja a helyén kezelni egy segítségre szoruló emberrel való együttélést, akkor igen. Rettenetes olvasni hogy ilyesmi jut valaki eszébe még kérdés szinten is. MINDEN a szülők hozzáállásán múlik. Könnyű kibújni alóla, de attól ez még így van. Mentális sérüléshez elsősorban idióta szülők kellenek, nem egy beteg testvér.
2014. nov. 1. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
98%

Nem.

Pontosan ugyanez a helyzet van nálunk. Nővérem orvosi mulasztás miatt agyvérzést kapott születés közben. Én rá 7 évre születtem. Mondjuk annyi különbséggel, hogy nővérem csak fizikailag fogyatékos, 3 végtagja sérült.

Nekem semmi "bajom" nem lett ebből. Sőt, az elsőnek igaza van ebben: "az ilyen kislány, mivel első pillanattól ebben a szférában nő fel, szerintem a szociális, segítőkészsége,a fogyatékosok elfogadása van az átlaghoz képest jóval magasabb". Teljesen igaz rám.

Egyébként nővérem már 28 éves, épp most csinálja a doktorit az egyetemen. Ja, és jogsija is van, meg kocsija, speckó kocsi.

2014. nov. 1. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim válasza:
100%
A pszichológiai/gyógypedagógiai szakirodalmak a fogyatékos gyerekek egészséges testvéreit fokozottan sebezhetőnek tartják, viszont az korántsem törvényszerű, hogy az egészséges testvért elkerülhetetlenül negatív hatások érik. Általában jellemző, pozitívként minősített hatása, ha valakinek beteg testvére van, hogy az ép testvér szociálisan érzékenyebb lesz, gondoskodóbb, támogatóbb, empatikusabb, toleránsabb embertársaival szemben. Oda kell figyelni azonban, ha az egészséges gyermek "túl jó", sokat alkalmazkodik, mindig fegyelmezett, háttérbe szorítja magát. Nehezére eshet ezeknek a gyerekeknek kifejezniük valódi (életkoruk szerinti) igényeiket és negatív érzéseiket, haragjukat, bánatukat, csalódásukat - hiszen utóbbiakból otthon már úgyis van elég. Sokszor "jóságukkal" igyekeznek enyhíteni családjuk, szüleik terhén, melyet a fogyatékos testvér gondozása, nevelése követel. Egy őszinte, nyílt családi légkör sokat segít az egészséges testvéreknek (is), hogy beteg testvérükkel kapcsolatos érzéseiket kezelni tudják. Jó, ha a szülők az egészséges testvér életkori szintjéhez mérten elmagyarázzák, hogy mi történik a beteg testvérrel, miért, hogyan. Jó, ha van lehetőség van beszélni a családban a családtagok érzéseiről, félelmeiről, bánatról, nehézségekről, s azok nem kimondatlanul, szorongatva keringenek a levegőben. Az egészséges testvérben felmerülhetnek olyan kérdések, mint "szeretik-e ugyanúgy őt is, mint a testvérét", "foglalkoznak-e vele is majd a szülei", "hibás-e testvére betegségéért", "mi lesz a testvérével", "megtörténhet-e ez vele is, vagy majdani gyermekével", "haragudhat-e a testvérére", "lehet-e emellett boldognak lenni, jól érezni magát", "mit mondjon testvéréről másoknak"... Ha ezeket lehet tisztázni , ki lehet mondani sokat segít az egészséges testvérek érzelmeinek rendezésében, egészségesebb lelki fejlődésükben.
2014. nov. 1. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
98%
Van ismerősöm, ahol az első gyerek nagyon súlyosan sérült. Ott a húga nem sérült semmilyen értelemben, kicsit komolyabb és felelősségteljesebb volt mindig a korosztályánál, de nem láttam rajta, hogy ne tudott volna közben igazán gyerek is lenni. De biztosan minden család más, több példát meg én nem láttam.
2014. nov. 1. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
77%

Nekünk a szomszéd lány volt mozgássérült. a nővérére mindig kevesebb idő jutott, de ez úgy kialakult. A nővére már egy 4gyerekes elismert művész, úgy gondolom jól alakult az élete.

Viszont - bár én csak szomszéd vagyok - de hatással volt rám is, hogy egy ilyen gyerekkel nőttem fel. Sorházban lakunk kertvárosban- kb azonos korú gyerekek, és együtt bandáztunk sokat kb 10-11-en. Cibáltuk mindig magunkkal a tolókocsit is, meg tollasoztunk vele, meg nem tudom már, de kint lógtunk az utcán, kertekben és sokat voltunk együtt. Én is érzékenyebb vagyok a mozgássértültek iránt. Ha pl látok egy tolókocsist az utcán, nem átnézek rajta, hanem ha kell segítség neki- segítek. Ajtót nyitok- feltolom, stb. Úgy érzem, hogy talán jobban észreveszem őket.

2014. nov. 4. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!