Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Olyan létezik, hogy valaki...

Olyan létezik, hogy valaki úgy néz ki külsőre születésétől fogva, mint egy értelmi fogyatékos, olyan a fizikuma, arca, mimikája, mozgása és emellett értelmileg nem fogyatékos, mentálisan egészséges?

Figyelt kérdés
Nem a Stephen Hawking-hoz hasonló esetekre gondolok, hanem aki "veleszületetten" ilyen. Értelmes hozzászólásokat várok. Köszönöm.
2012. dec. 11. 22:07
 1/4 anonim ***** válasza:

Szerintem létezik.Anyukám egy gyermekotthonban dolgozott,ahol sokféle értelmi fogyatékos volt,és volt aki kicsit furcsán nézett ki,mégsem volt fogyatékos.

De attól is függ hogy milyen fogyatékosságról van szó. Pl a down szindróma külsőleg látszik,viszont én még olyannal nem találkoztam akin látszott volna de mégsem volt down szindrómás.


Tehát, szerintem, előfordulhat hogy egy ember kicsit furcsának tűnik,mintha fogyatékos lenne,de mégsem az.

2012. dec. 11. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Sajnos igen.A születéskori oxigénhiány tud sajátságos dolgokat produkálni... :(
2012. dec. 11. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Létezik értelmi és testi fogyaték, illetve a halmozottan fogyatékos, akinek mindkettő van.


Nem minden értelmi fogyatékoson látszik elsőre hogy valami nem százas, és van aki full ép mentálisan, csak fizikailag problémás. van akinek a mozgásán látszik meg. Másnál meg még beszédhiba sincs, csak az tűnik fel, hogy marhaságokat beszél, vagy túlságosan is gyerekes személyiségjegyei vannak.


Illetve a fogyaték mértéke sem mindegy.

Enyhe testi fogyaték pl. ha valakinek pl. göcsörtös a keze, vagy a lába, és emiatt ügyetlenebbül mozog vele,az elég gyakori. Enyhe szellemi fogyaték mondjuk egy Asperger szindróma. Ezek mind olyan dolgok, hogy simán lehet a főnöködnek vagy az egyetemi csoporttásadnak is, szinte fel se tűnik.


Igazából fogyatékból végtelen számú kombináció és lehetőség van, mert egy magzat elég sérülékeny. Úgy képzeld el, mintha egy fogantatáskor több millió gyümölcsös nyerőgép mozdulna meg. Elég sokféle variáció jöhet ki.


Az is kérdés hogy mondjuk milyen szemmel "tűnik értelmi fogyatékosnak". Aki mondjuk ért hozzá, az mondjuk 1-2 perc alatt nagyjából fel tudja mérni a helyzetet.

Ha jól tudom, Stephen Hawking a Lou Gehrig-szindrómában szenvedett, aminek a forrása nem biztos, de genetikát és traumát is okolnak érte.


Nagyon sok olyan veleszületett betegség van (példának odáért az epilepszia) ami kezdetben mentálisan és fizikailag is ép személynél gyors leépülést okoz. Pl. egy kezeletlen epilepszia egy dolgozó értelmiségiből 1 év alatt kerekesszékes, óvodás értelmi szintjén lévő pacienst tud csinálni.

Vagy mondjuk egy olyan stroke, mint a Szkafander és pillangó c. filmben. Ha egy hasonló sokk a méhen belül vagy születéskor következik be, akkor kb. ugyanez az eredmény.

A különbség csak az, hogy akinek súlyos veleszületett testi fogyatéka van, gyakran nem képes részt venni az oktatásban és a szocializációban olyan mértékig, így elmaradottabb lehet a kortársainál. Sajnos idehaza a sérültek oktatása elég szánalmas szinten van.

2012. dec. 14. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm kedves harmadik a válaszod, tanulságos számomra. Egyik kedvenc könyvem a Szkafander és pillangó :)

Én is azt tapasztalom, hogy itt Romániában is, ahol én élek jelenleg, gyenge lábakon áll a sérült emberek oktatása, társadalmi beilleszkedésük segitése. Kolozsváron viszont sokkal biztatóbb a helyzet, több intézményen belül is zajlik (véleményem/tapasztalatom szerint minőségi)speciális oktatás.

2012. dec. 14. 21:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!