Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » 2 anyanyelvū kisgyerek...

2 anyanyelvū kisgyerek esetében, hogyan kellene tanítanunk, hogy mindegyik nyelvet szépen megtanulja?

Figyelt kérdés

A Fülöp-szigeteken élünk, férjemnek a helyi nyelv az anyanyelve, nekem a magyar, egymás között angolt használunk.

Arról már sokat olvastam, hogy elvileg megtudja tanulni a pici mindhárom nyelvet, mégha az elején keveri is, csak lesz egy, amit a legjobban beszél, amit a legtöbbet hall.


Viszont a kérdésem inkább arra irányulna, hogy hogyan tudjuk mindegyik nyelvet megtanítani neki?

Ha majd az apukája lesz vele a helyi nyelven szól majd hozzá, ezt hallja az utcán is, én pedig magyarul beszélek majd hozzá, napközben természetesen velem lesz a legtöbbet... közben hall angolt is...de ha együtt vagyunk hármasban, hogyan kellene megoldani? Egymáshoz is beszélünk, közben mindketten hozzászólunk majd a picihez, eléggé zavaros lehet.

Hasonló helyzetben lévõk hogyan oldották meg? Várok mindenféle tanácsot, ötletet, köszönöm!



2015. febr. 6. 15:23
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Elnézést, 3 akart lenni az a 2 anyanyelv.
2015. febr. 6. 15:25
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Neten sok infó van erről. Két nyelvre az a legbiztosabb, hogy te csak magyarul szólsz hozzá, apuka meg csak a saját anyanyelvén. Ez működik, D. Tóth Kriszta is ezt a módszert alkalmazta.

Eleinte lassabban kezd beszélni emiatt, de hamar beéri a kortársait.

2015. febr. 6. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

A domináns nyelv az lesz, amit az intézményekben (óvoda, iskola, stb) hall majd, hiszen abból éri a legtöbb inger.


Egyébként elegendő, ha a többi nyelven sokat beszéltek hozzá, sok mesét olvastok neki és odafigyeltek, hogy tisztán, érthetően, nyelvtani hibáktól mentesen adjátok át a nyelvet. (Gondolok itt olyanra, hogy amíg egy itthon élő gyerekhez az anyuka selypítve beszél, mert "decuki", az korrigálódik a közösségbe kerüléssel. Viszont nálatok a magyar esetében - mivel te leszel az egyetlen magyar nyelvi közege - ez véglegesen rögzülhet, ezért kerülendő.)

2015. febr. 6. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
69%
Bocsánat, csak kíváncsiságból, mert nem akar eszembe jutni: a Fülöp-szigeteken beszélt nyelvet hogy hívják magyarul és angolul? Filippino...?
2015. febr. 6. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
az en kisfiam is 3 nyelvu. Ugyen en magayr vagyok, apa kulfoldi es egy harmadik orszagban lakunk. En otthon voltam vele+nyarakat otthon toltottuk, egy -ket honapot amigy gyesen volttam vele egy evben. A lenyeg, h epp igy csinaljuk ahogy az elso leirta, mindenki a sajat nyelven beszel hozza sziguruan, bar apa neha az adott orszag nyelven szol hozza, ahol elunk, ahol ovodaba jar a fiunk es olyankor mindig raszolok, h nem, nem a sajat nyelveden, ha azt aakrod, h megtanulja... mivel nalatok az angol a kettotok nyelve es azt amugy is majd megtanulja, nem tudom...te mindenkepp, mindig magyarul csak! nalunk van h neha olyan vagyok mint egy szinkrontolmacs :) apa es fia neha nem etik egymast, a ferjem keso este esik haza munkabol, hetvegen is dolgozik szomaton, nem sokat van velunk. Nem beszeli a fiam tisztan a magyart de az az anyanyelve, es kezd a masik ket nyelven is beszelni. O maga ker neha, h Mama te csak magyarul beszelj!
2015. febr. 6. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tanácsokat!

Akkor ezek szerint, ha én magyarul beszèlek hozzá, apuka meg (igen filippínóul, vagy másnéven tagalogul) szól hozzá ezt a kettõt jól megtanulja, az angolgyakorlás meg mehet olvasás stb által...ebbõl a szempontból szerencsések vagyunk, mert itt szinte mindenki tud angolul, a legtöbb Tv csatornán is angolul megy az adás.


Nameg hallani fog minket angolul beszélni egymás között biztosan.

2015. febr. 6. 15:40
 7/12 A kérdező kommentje:
Utolsó, hány éves a kisfiad? Olvastam, hogy a többnyelvū gyerekek késõbb kezdenek el beszélni, illetve, hogy egy ideig keverik a nyelveket. Nálatok hogy volt?
2015. febr. 6. 15:48
 8/12 anonim ***** válasza:

Ne aggódj, mindegyiket gond nélkül meg fogja tanulni mindenféle külön "erőfeszítés" nélkül is.

Csak természetesen viselkedjetek/beszéljetek vele.

2015. febr. 6. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Én az első három évében otthon voltam a lányommal, és egész nap magyarul beszéltem vele.

Este, mikor a férjem hazajött, automatikusan átváltottunk franciára, bár néha, ha egyenesen hozzá beszéltem, magyarul szóltam akkor is. (Az apja volt annyira intelligens, hogy ezt ne vegye rossznéven, ellentétben néhány más francia rokonnal...)

Még véletlenül sem cserélta össze a két nyelvet, ma sem értem, hogy csinálta...

Később oviban, majd iskolában természetesen a francia járta, úgyhogy ez az "anyanyelve", mint minden ilyen gyereknek.

Ha viszont Magyarországon járunk, ami gyerekkorában is gyakran megtörtént, rögtön átáll, mintha soha abba se hagyta volna.

Viszont jókat nevetünk néha, mikor ő framciául kérdez valamit, én magyarul válaszolok, később meg megesküdnénk, hogy fordítva történt a dolog! :)

2015. febr. 6. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Irok meg csak vege a munkaidomnek :))) amugy az en fiam 4 es fel eves es magam is meglepodtem, h mennyire jatek ez neki, amugy engem a kornyezetem allanoan paraztatott, hogy meg fog bolondulni szegeny gyerek!!!!na ez egy baromsag!
2015. febr. 6. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!