Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Festett/melírozott szőke...

Festett/melírozott szőke nőknek hogyan lehet szőke gyerekük?

Figyelt kérdés

Nyugi, nem vagyok annyira sötét, mint amennyire a kérdésből kitűnik. :) Sőt, pontosan a genetika kapcsán jutott eszembe ez a kérdés, máris mondom, miért.

Közeli ismerősi körömben is van három, távolabbi körben pedig jóval több fiatal, kisgyerekes anyuka, akik festett vagy épp melírozott szőkék, az eredeti hajszínük többnyire barna, és ennek ellenére mégis szőke kisgyermeket hoztak a világra. (Apukák barna, fekete hajúak, illetve az egyikük vörös!) Azért tartom ezt érdekesnek, mert pl. a sógornőméknél is így van, és róla aztán teljes bizonyossággal állíthatom, hogy még a felmenői között sem volt soha szőke, após-anyós full fekete hajúak, az ő szüleiknek pedig fekete-barna hajuk volt, a férje részéről szintén hasonló a felállás. (Mellesleg sóginőm nagylánya már 11 éves, és még mindig szőke, tehát nem az a "majd idővel besötétedik a haja" típus.)

Az egyik osztálytársnőm ugyanígy van: melírozott szőke, de az eredeti hajszíne már alig látszik, a párjának sötétbarna haja van, a kislányuk pedig gyönyörű szőke, kék szemű kis tündér.

És alapból nagyon sok ilyet látok, ezért merült fel bennem ez a kicsit fura kérdés, hiszen se a hajfesték, se a plasztika, se az egyéb ilyen beavatkozás nem avatkozik bele a génekbe... de akkor hogyan? :)


2016. ápr. 22. 10:32
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
75%

Nálunk anya barna haj, barna szem, apa barna haj, kékes-zöldes szem:

fiam barna haj barna szem

lányom szőke haj, kék szem


A családban túlnyomórészt barnák vannak, 1 szőke volt, de az is bebarnult :)


Viszont, ami nekem is feltűnt, hogy lányom ovijában a csoportban lévő 30 gyerekből 21 szőke!!!és a többi csoportban is kb ez az arány. - kb 25 évvel ezelőtt amikor én jártam suliba , oviba, nálunk alig volt 1-2 szőke gyerkőc -onnan tudom, hogy mindenki őket irigyelte, ők voltak a cukik...

2016. ápr. 22. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:

Én is és a férjem is szöszin jöttünk a világra és hamar bebarnultunk, mindkettőnknek vörös pigmentes a haja. A gyerek haja szinte fekete volt születésekor, aztán szőke lett később.


Anyósom ilyen, tőle örökölte (szerencsére a fehér bőrt és a szlávosan széles arcot nem:D). Tök vicces, mert az én szüleimtől kapta a kreol bőrt (mi mindketten fehérek vagyunk a férjemmel).

2016. ápr. 22. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:

A fiam szeme meg bebarnult de hogyan.. kék szemem van, még a nagyszüleim is kék szeműek (bár az egyik nagyapámat nem ismertem nem tudom neki milyen volt) de a szüleim kék szeműek. A férjemnek zöld szeme van, apósomnak is, anyósomnak kék.

A kisfiamnak meg barna...


Érdekes dolog a genetika de úgy tudom 8 (!) ágra öröklődhet akármi.

2016. ápr. 22. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
75%

Van némi genetikai háttértanulmányom sok évvel ezelőttről, és nekem úgy rémlik, hogy a szőke hajszín recesszív módon öröklődik. Ez azt jelenti, hogy csak akkor érvényesül, ha két recesszív (a) gén "találkozik", egyik az apától, másik az anyától.


Tehát ha van egy barna hajú anya és egy barna hajú apa, akik mindketten hordozzák a szőke hajszínt recesszív módon, akkor 1:4 az esély arra, hogy szőke gyermekük lesz, és 3:4-hez arra, hogy barna hajú.


Sematikusan leírva:


Aa - anya (A=barna hajszín, a=szőke hajszín)

Aa - apa (A=barna hajszín, a=szőke hajszín)


Nekik az alábbi genotípusú utódaik lehetnek: AA, Aa, Aa, aa


A fentiek közül csak az "aa" genotípusú utód lesz szőke hajszínű.

2016. ápr. 22. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
Nálunk is a tágabb családban gyerekként majdnem mindenki szőke volt, felnőttként meg kb 4-en maradtak azok összesen. A nők olyan hajat festenek jó esetben, amilyen jól áll nekik, nyilván aki kicsinek szőke volt, és később barnult be az egy világosabb színvilággal rendelkezik, nagyobb eséllyel áll jól neki a szőkeség, mert genetikailag is világosabb, a gyereke is sok esetben szőke lesz, aztán nagy eséllyel bebarnul. Ebben szerintem semmi furcsa nincs...
2016. ápr. 22. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

Valószínűleg akiket te felnőtten festett szőkének látsz, azok amúgy is szőkék. Vagyis hát te barnának látod, de fodrászilag még simán szőke.

[link]


pl ez a hajszín simán 7es árnyalatú szőke. Valszeg szőkébb volt gyerekként. Szőkének is vannak ezek a sötétebb árnyalatai, de a köznyelvben ezek világosbarnák és kb csak a tejfölszőkét tekintik szőkének az emberek :)

2016. ápr. 22. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

Így van, ahogy már leírták, hogy felmenők közül is bárkitől lehet örökölni.

Meg aztán arra ne adj, hogy kinek milyen a hajszíne felnőttként, vagy éppen gyerekként.

Ha megnézed a férjemet és engem, a férjemnek fekete haja van, nekem pedig ha ránézel, azt mondod, hogy barna.

A férjem is és én is 6 éves korunkig szőkék voltunk. A férjemé valamennyivel sötétebb árnyalatú, nekem meg tejföl szőke hajam volt gyerekként. Szóval simán örökölheti a szülőtől, csak a szülőnek is felnőtt korára változott a hajszíne.

2016. ápr. 22. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
A hajszín a korral is sötétedhet. Az öcsémnek kiskorában nagyon szőke volt a haja, most már fekete. Erre van még néhány példa a környezetemben.
2016. ápr. 23. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!