Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Elvált szülők gyerekét irigyli...

Elvált szülők gyerekét irigyli a többi gyerek. Hogyan kezeljük a helyzetet?

Figyelt kérdés

A kisfiam idén kezdte az 1. osztályt. Ahogy az manapság elkerülhetetlen, az ő osztályában is vannak gyerekek, akiknek nincsenek együtt a szülei. Van, aki soha nem is ismerte az apját, de többen vannak, akik apukával is tartják rendszeresen a kapcsolatot, otthon pedig az anyukának új párja van, aki velük él együtt.


Az utóbbi csoportba tartozó gyerekek (legalább 4-en vannak) az utóbbi időben elkezdték hangoztatni a többieknek, hogy nekik milyen jó, mert két apukájuk is van (vér szerinti + nevelőapa), és ez mennyivel jobb, mint akinek csak egy van. Páran voltak nálunk a múltkor vendégségben, ott is hallottam az egyik kisfiútól, hogy ő majd karácsonyra is sokkal több ajándékot fog kapni, mert külön a két apukájától, és ez mennyire szuper. És mondta a többieknek (akiknél együtt vannak a szülők, így "csak" egy apuka van), hogy "milyen kár, hogy nektek nincs két apukátok."


Hozzájön persze, hogy akik 2 hetente hétvégére mennek láthatásra az apjukhoz, azokat az apák elkényeztetik, ajándékokkal, programokkal próbálják bepótolni a kimaradt időt. Így ezek a gyerekek gyakrabban mennek moziba, állatkertbe, játszóházba, plázába, gyorsétterembe, élményfürdőbe, stb., amit aztán nagy dicsekedve mesélnek a többieknek, hozzátéve, hogy mennyire örülnek a helyzetnek. Az egyik kislányról mondta az anyukája, hogy az apa konkrétan minden második szombaton elviszi a plázába, és választhat magának két tetszőleges ruhát és két játékot, majd beülnek valami mesére a moziba.


Az a baj, hogy ezek a gyerekek dicsekednek azzal, hogy a szüleik szétmentek, és most "két apjuk" van, és az "igazi" apjuk mennyire elhalmozza őket minden jóval. Ezt úgy tudják előadni, hogy a többi gyerek (akinek együtt vannak a szülei) irigykedik, és lassan az a kép alakul ki a fejükben, hogy mennyivel jobb dolga van annak, akinek két apja van, és elváltak a szülei.


A kisfiam is a múltkor azzal jött oda hozzám, hogy "anya, ti nem akartok majd elválni?", elég rosszul esett... persze elbeszélgettem vele, hogy ő milyen szerencsés, mert minden nap láthatja az apukáját és az anyukáját is, erre ő azt mondta, hogy "a Dávid is minden nap látja, csak a másik apukáját".


Mit lehet tenni ezzel a helyzettel? Hogyan tudom megértetni vele, hogy nem kell irigyelni az elvált szülők gyerekeit? Hogy ne kívánja azt, hogy mi is elváljunk...


Mi nagyon jól megvagyunk a férjemmel, szeretjük egymást, éppen a harmadik gyerekünket tervezzük. Nagyon ritkán veszünk össze valamin, de azt soha nem a gyerekek előtt tesszük. Sok családi programunk van, gyakran kimozdulunk hétvégén, de néhány elvált szülővel nem tudjuk felvenni a versenyt... Szóval a fiunknak semmi oka azt kívánni, hogy bárcsak szétmennénk, de ezt hogy tudom vele is megértetni?


2016. dec. 6. 09:06
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Nyugalom, ez csak egy fellángolás. Türelmesen beszélgess a témáról a gyermekeddel, ne légy túl érzékeny, egy pici gyermekről beszélünk, aki még nem érzi a kimondott szavak súlyát. Nem kell túlmagyarázni, a kérdéseit próbáld megválaszolni, és mindig tedd hozzá kedvesen, szeretettel, hogy az a szerencsés gyermek, aki teljes családban nevelkedhet. Én hozzátenném, hogy megértem az érzéseidet, tényleg jól hangzik a két apuka, sok ajándék, minden hétvégén plázázás, de nem ez a természetes állapot. Ne húzd le nagyon a másik gyermek helyzetét, mert eljuthat a szülőkhöz az, amiről beszélgettek. Óvatosan, okosan, szeretettel, türelmesen. Te vagy a felnőtt, ő a gyermek.
2016. dec. 6. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Az utolsó mondataidban van a kulcs szerint.Gyanítom a 7 éves kisfiatok az első szülött,és van egy kisebb tesó.Szerintem azért irigykedik,mert neki osztozkodnia kell.Nem jut annyi figyelem és anyagi javak neki,mint az egykéknek.Gyanítom azok,akik dicsekednek,egyedüli gyerekek.Mennyit van külön foglalkozva vele?
2016. dec. 6. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
69%
En nagyon sokat beszelgetnek vele errol. Hogy milyen jo, hogy az anyukaja az igazi apukajat szereti. Meg hogy ha ti elvalnatok, borzasztoan hianyozna neki az igazi apuka, es hogy ilyen jo potalukat ugyse talalnal, mint amilyen o. Kepzelje csak el, hogy ket hetet Apa nelkul kene lennie, hogy hianyozna. Es ez lenne az allandosult allapot. Egy ido utan rajon szerintem, hogy jo neki :)
2016. dec. 6. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors válaszokat. Szerintem azzal nincs összefüggés, hogy egyedüli gyerek vagy testvére van-e, a dicsekvő gyerekek közül többnek is vannak testvére, sőt olyan is van, hogy az "új apuka" hozott magával gyereket a családba, és most 3 gyerek él a háztartásban. Olyan is van köztük, akinek már féltestvére van az anyuka és az "új apuka" kapcsolatából.


Amúgy foglalkozunk vele sokat. Napköziotthonos suliba jár, tehát 4-ig bent van, de így legalább otthonra nem marad lecke. Együtt is szépen eljátszanak a húgával, de külön is foglalkozunk velük minden nap, pl. apa lemegy vele focizni, bringázni, addig én a kicsivel babázok, vagy én a naggyal együtt olvasok (nem kényszerből, hanem mert szereti), olyankor apa a másik szobában játszik a kislánnyal. Minden nap van legalább egy óra, amikor valamelyikünk csak vele foglalkozik (és olyat csinálunk akkor, amit szeret). Vacsora mindig közös családi körben, jó hangulatban telik. Ő szeret egyedül is játszani, pl. legózni, de mindig lelkesen mutatja nekünk, miket alkotott.


Persze, nem akarom lehúzni a többi gyerek helyzetét, hiszen nem ők tehetnek róla, és ismerek pár családod, teljesen rendben, szépen neveli a gyerekeket az anyuka a nevelőapukával. Szóval azt sem akarom mondani a kisfiamnak, hogy nekik milyen rossz, milyen rossz helyzetben vannak. Csak szeretném ha tudná, hogy neki sem rosszabb attól, hogy mi együtt vagyunk.

2016. dec. 6. 09:30
 5/6 anonim ***** válasza:

Én csak az igazat mondanám el. Hogy neki is nagyon jó, és az elvált szülők gyerekeinek is nagyon jó. Viszont az elvált szülők gyerekeinek, mielőtt jó lett volna, nagyon rossz volt. A szüleik sokat veszekedtek, mert már nem szerették egymást, csak a gyerekeket. Ezért váltak el. Most jó nekik, mert apuka és anyuka nem veszekszik, de előtte veszekedtek. Megkérdezném, hogy hogy esne neki, ha veszekednénk az apjával. Mert a veszekedés és a szomorúság kell a váláshoz.


Nem kell lehúzni az elvált gyerekek helyzetét, mert simán lehet kiegyensúlyozottabb, mint egy teljes család, ahol a szülők között rossz a kapcsolat. Azt kell kiemelni, hogy régen nekik rossz volt, veszekedtek, anyuka sokat sírt. A rosszból nem kérnek a gyerekek az extra ajándékokért. Persze a végére kiemelném, hogy mindkét helyzetnek megvannak az előnyei, de azért nagyon jó, ha anyuka és apuka egymást is szereti, nem csak a gyereküket.


A gyerekek dicsekvése teljesen érthető.

2016. dec. 6. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

En a fiadban tudatosítanám, hogy lehet a gyereknek jó, de a szülöknek nem.

Nekik minden nap látniuk kell az exet akitöl azért válltak el, mert rossz Volt a házasságuk. Vagy is, hogy a válás a szülök részére egy nagyon rossz dolog, és habár lehet most már mindenki boldog, de biztos, hogy évekig nem voltak azok.

2016. dec. 6. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!