Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Mennyire megbízható a fogamzás...

Mennyire megbízható a fogamzásgátló? Milyen előnyei/hátrányai vannak szerintetek?

Figyelt kérdés

Óvszerről szeretnénk rá váltani, ezért olvasgatok mostanában róla sokat. Az a baj hogy kicsit megijedtem, nagyon sokan írták hogy terhesek lettek mellette, meg hogy mennyi mellékhatása van, ezért erősen elgondolkodtam. A gumiban meg jó, hogy ha baj van (elszakadna), akkor azonnal észrevehető. A menstruációm így is viszonylag rendszeres, szóval csak emiatt nem szeretnék szedni.

Van róla valami fontosabb tudnivaló, amiről még esetleg nem hallottam? Ki mióta szedi? Mik a tapasztalataitok?

16/l


2018. jan. 2. 21:20
1 2 3
 11/25 A kérdező kommentje:
Nekem Symiciát írt.
2018. jan. 2. 22:02
 12/25 anonim ***** válasza:
Én is yadine_t szedtem. 5. vagyok (asszem..) nekem az bevalt bár nem olcsó és elég régi gyogyszer.. Lehet amit neked írt az ujabb
2018. jan. 2. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
71%

Azért essen szó a negatívumokról is.


Azzal legyél tisztában, hogy hogy is működik a fogamzásgátló. Az ovulációdat úgy szünteti meg, hogy elhiteti a testeddel, hogy terhes vagy. Menstruációd ezáltal nem lesz, hanem megvonásos vérzésed, sokkal kevesebb lesz, és nem si fog fájni a hasad (pont ezért, mert nem rendes mestruáció ez). Tehát ha szeded évekig, akkor éveken keresztül úgymond terhes állapotban lesz a tested, becsapja a hormonrendszered.


Ez egy hormonkészítmény. Hogy mik lesznek a mellékhatások, teljesen a szervezetedtől függ, előre nem lehet megmondani, mindenkire másképp hat. Migrén, fejfájás, rosszullét, hasfájás, hajhullás. Nem egy ismerősöm van akiknek évek után baromira megritkult a haja a bogyó miatt. Sokaknak a libidóját nullázza le. Nem beszélve arról, hogy megkavarja igencsak a hormonrendszered, barátnőm néhány év után abbahagyta, és majd egy évig nem jött meg neki, mászkálhatott orvosokhoz, hogy gyereket akar.

Másik barátnőmnek cisztája lett miatta. És a legrosszabb, a családban pont most lett valaki rákos, emiatt mert nagyon korán, 16 éves korától kezdve szedett bogyót. Sok esélye nincs a túlélésre, már áttétes.


Jól gondold át, te még fejlődő szervezet vagy. Sokan szedik ,sokaknak semmi baja nem lett, de akinek lett az nem kezdené újra szedni semmi pénzért sem, az tuti.

És abban szerintem egyetérthetünk, hogy egy jól működő, egészséges hormonrendszerbe beleavatkozni műhormonokkal, az sosem egészséges.


Ha ragaszkodsz is hozzá, szerintem egy 2 évet még legalább várj vele.

2018. jan. 3. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
100%

Ha rendesen szeded, megbízható. Én 6 évig szedtem 19 és 25 éves korom között, nem lettem terhes. Aztán abbahagytam, mert babát szerettünk volna. Miután szültem, ismét bogyót szedtem, olyat, ami szedhető szoptatás alatt, az is teljesen jól müködött 2 évig. Most már visszatértem a

régire, továbbra sincs vele semmi gond.

Szerencsére én jól bírom ezeket, soha semmi mellékhatás nem jelentkezett, de nagyon jól védett.

2018. jan. 3. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
100%

Én 15 évig szedtem - közben két szünettel, amikor a gyerekeket akartuk -, és nem lettem véletlen terhes.

A második szülés után erös hangulatingadozásaim lettek a fogamzásgátlótól, ekkor abbahagytam és további 25 évig óvszert használtunk.

Ezzel sem lettem terhes és egyetlen egyszer sem szakadt ki, szóval ez is megbízható módszer.


Ha neked nincs semmi problémád a gyógyszerrel, akkor nyugodtan használd, ha valami nem stimmel, akkor elöször beszélj az orvossal, hogy másik esetleg jobban beválik-e, de ha több fajta mellett is vannak mellékhatások, akkor jobb, ha nem használod.


De a helyedben most keresnék egy másik, rendes orvost, mert aki vizsgálat nélkül felír ilyet, az nem sokat ért a szakmájához, vagy nem érdekli, hogy neked mi a megfelelö.

2018. jan. 3. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:

Ha vizsgálat nlkül ír fel valamit, azt a dokit hagyd is ott.


ELŐTTE minimum egy vrvétel, mert trombózisveszély esetén TILOS szedni.


Én szedtem, szétbxta a hormonháztartásomat, még félévvel utána SEM menstruáltam, aztán meg három hétig olyamatosan.

Nem volt libidóm, szárazzá tett, fogytam tőle 10 kilót, stb.


Hagyjuk, az életben nem szedném többé - ráadásul IBS-em van,, így a random hasmenésnél feleslegesen is vettem be, mert úgyis pótolni kellett.

2018. jan. 3. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
Ja, azt elfelejtettem, hogy nézz utána a PCO-nak és az ösztrogén dominanciának is
2018. jan. 3. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
Én Missee t szedek. Ez eléggé alacsony hormontartalmú, ezért nem hat a libidóra károsan. Ezt aláírom mert ugyanúgy kívánom a szexet, sőt mióta szedek intenzívebb orgazmusaim vannak. Ami hátrány... első szedési hónapot végigpecsételtem, aztán 3 hónapig minden rendben volt, aztán a semmiből megint végigvéreztem másfél heteta mensin kívül. Ebben a hónapban megint rendben van. Asszem 5.hónapja szedem. A doki mondta h a vérzések miatt ne aggódjak mert kell idő h hozzászokjon a szervezetem. Ez egyébként az alacsony hormontartalma miatt van. Aki tartósan pecsétel annak erősebbet kell szedni de ez majd kiderül szedéskor. 19 évesen nekem találomra írta fel a doki a Mercilont mint neked, és nekem nem volt jó, libidó nulla és idegbeteg voltam. Eltelt azóta már 10 év, azt mondtam soha többet tabi, de majdnem becsúszott egy baba( elvetéltem), pedig nem terveztünk többet, így irattam megint. Azért látszik h jobb mint a régiek. A lényeg ha úgy érzed h nem jó számodra merj váltani.
2018. jan. 3. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:

Szerintem dicséretes, hogy 16 évesen felelősségteljesebben gondolkodik, mint sok huszon-, meg harmincéves nő. Nem lehurrogni kell, meg prédikálni, hogy nem kellene ilyen fiatalon szexelni, hanem értékelni, hogy ha már szexel -ami a mai világban 16 évesen nem kirívó- legalább ésszel teszi.


A kérdésedre válaszolva:


A tablettának számos előnye és emellett számos lehetséges mellékhatása és szövődménye lehet. Mindig egyénileg kell mérlegelni, hogy túlsúlyban vannak-e az előnyök a hátrányokhoz képest.


Előnyei:

1. Megbízható védekezési forma. Természetesen ez csak akkor igaz, ha megfelelően, az előírás szerint, pontosan szeded. Nem csoda, hogy sokan teherbe esnek mellette, hiszen nézz csak szét ezen az oldalon:

"Kihagytam 1-2 szemet, de nem védekeztünk pluszba. Ugye ennyitől még nem leszek terhes?" vagy "Elfelejtettem kiváltani az új levelet, 2 napja kellett volna elkezdenem, gumit nem használtunk. Ugye ha már 3 éve szedem, nem lehetek ettől terhes?"

El kell olvasni a betegtájékoztatót, és ha valami nem világos, SZAKEMBERTŐL kérdezni. A tabletta megfelelő szedése mellett 1000 nőből egy év alatt kb. 1 esik teherbe! Ez nagyon kicsi szám, gyakorlatilag az egyik legmegbízhatóbb védekezés. 100%-os pedig egyébként nincs is, az elköttetés sem az!


2. Rendszeres ciklust biztosít. Ezt persze nem kell összekeverni a saját ciklusoddal, hiszen igazából nem a tiédet rendszerezi! A saját ciklusodat leállítja, és a rendszeres szedés és megvonás egy rendszeres ciklust hoz létre. Ha összevissza szednéd, a vérzésed is összevissza jönne. De ennek a mű ciklusnak köszönhetően szükség esetén lehet vele tologatni a vérzést, ami mondjuk egy nyaralásnál, fontosabb eseménynél jól jöhet. Persze nem veszélytelen, előfordulhat ilyen esetben, hogy áttöréses vagy pecsételő vérzés jelentkezik.


3. Kényelmes. Nem kell a gumival szórakozni, érzésre is más (mondjuk nőként nekem nem konkrétan fizikailag más, hanem lelkileg más érzés:D, a férfiak feltehetőleg fizikai különbséget is jobban éreznek az óvszeres és anélküli szex között). Nincs olyan, hogy véletlen elfogyott a gumi, rendszeres szedésnél folyamatosan védve vagy, akármikor, akárhol, akárhányhányszor jön rátok a szexelhetnék.


4. Bizonyos rosszindulatú daganatok (egészen konkrétan a petefészek daganatok) kockázatát csökkenti. Emellett bizonyos nőgyógyászati betegségekben is előnyös (pl. endometriózisban).


5. Az, hogy nincs mellette ovulációd, valamint a méhnyálkahártya sem vastagodik meg annyira, mint normál ciklusnál, általában azzal is jár, hogy kevesebb a vérzés mennyisége és csökkenti a görcsöket is. Tehát ha valaki mondjuk vérszegény a menstruációja miatt, mert hosszú és erős, vagy iszonyatosan görcsöl, annak igen is jelentős segítséget nyújthat a mindennapokban.


6. A benne lévő gesztagén hormon típusától függően lehetnek egyéb jótékony hatásai is. Pl. vannak olyan tabletták, amelyek ún. antiandrogént tartalmaznak, azaz csökkentik a szervezetben a férfihormon mennyiségét. Ezáltal pl. akinek nagyon acnés a bőre, általában javul. Van olyan fajta, aminek enyhe vízhajtó hatása van, így akire menzesz előtt jellemző a vizesedés, annál jó lehet.


Na és akkor mivel tökéletes gyógyszer és tökéletes védekezési mód nincs, jöjjenek a hátrányok:


1. Orvossal kell felíratni. Ez persze nem tűnik hatalmas problémának, de elég kellemetlen, mikor akkor veszed észre, hogy elfogyott, mikor el kellene kezdened az új levelet. Vagy mikor elfelejtesz előre gondolkodni és ünnepnapon kellene új recept. Nyilván nem megoldhatatlan probléma, de azért nem olyan egyszerű, mint az óvszernél, hogy besétálsz a boltba, leveszed a polcról, kifizeted és helló.


2. Vannak bizonyos betegségek, amik mellett tilos vagy nem javasolt a szedése. Pl. migrénben alapból nem javasolt, mert jellemzően fokozza, gyakoribbá teszi a rohamokat, de aurával járó migrén esetén kifejezetten tilos, mivel jelentősen fokozza a szélütés kockázatát. Szintén nem adható olyannak, akinek korábban volt trombózisa, vagy van valamilyen genetikai hajlama rá, mert erősen növeli a kockázatot. Dohányozni sem szabadna mellette épp ezért (meg amúgy sem kellene dohányozni:D). A probléma azzal van egyébként, hogy sok orvos ki sem kérdezi normálisan a beteget. Volt olyan barátnőm, akinek az aurás migrénjére simán felírták, mert meg sem kérdezték, hogy van-e, ő meg nem tudta hogy baj, aztán mikor hetente 3 migrénes rohama volt, akkor kérdeztem meg tőle, hogy egyébként mivel is védekezik? Bizonyos gyógyszerek mellett sem javasolt, mert pl. az epilepsziára szedett gyógyszerek csökkentik a hatását, így kb. felesleges...


3. Lehetnek viszonylag ártalmatlan, de annál kellemetlenebb mellékhatásai. Viszonylag sűrűn fordul elő libidócsökkenés, a hüvely pH megváltoztatása miatt gyakoribb hüvelyi fertőzések, fejfájás. Az első hónapokban viszonylag gyakori a köztes vérzés, pecsételés, de ezek jellemzően 3 hónap után elmúlnak, ha nem, akkor más típusú gyógyszer segíthet.


4. Lehetnek ritka, de annál komolyabb szövődményei. Ilyen a korábban már említett trombózis pl, de előfordul májkárosodás, májdaganat.


5. A fogamzásgátló hatása visszafordítható, azaz mikor már úgy gondolod, hogy szeretnél gyermeket, abbahagyod, és jellemzően pár hónap alatt visszaáll a termékenység. Nagyon kis %-ban azonban előfordul, hogy ez nem történik meg ilyen egyszerűen és tartósan nem tér vissza a peteérés. Persze ilyen esetben nehéz bizonyítani, hogy a tabletta okozta vagy alapból volt a háttérben valami gond.


6. Az óvszerrel ellentétben a nemi betegségek ellen természetesen nem véd. Nem véletlen, hogy manapság ennyire elterjedt a HPV-fertőzés, hiszen szabadosabban élnek az emberek nemi életet úgy, hogy nem kell félni a terhességtől. Amennyiben a partnered volt már másokkal is együtt, javasolnám a gyógyszer elkezdése előtt a HPV oltás felvételét, ha még nem kaptad meg. Én magam is beadattam, mikor új partnerem lett, aki előttem több lánnyal is volt már.


A felírásról is szeretnél néhány gondolatot mondani, mivel itt gyakorin elég széles körben terjed az a tévhit, hogy vérvétellel lehet megállapítani, hogy milyen gyógyszer kell. Ez nettó hülyeség.

Nem létezik olyan vizsgálat (sem sima vérvétel, sem hormonvizsgálat), ami megmutatja azt, hogy neked személy szerint melyik készítmény fog beválni. Bizonyos jellemzők alapján nagyjából be lehet határolni, hogy inkább ún. progeszteron- vagy gesztagéntúlsúlyos gyógyszer javasolt, de ez is csak irányvonal. Sajnos ez ilyen próba-szerencse alapon működik. Adnak egyet, és ha nem válik be, mellékhatást tapasztalsz, akkor jön egy másik.

Vérvétel egyébként sem kötelező a gyógyszer felírása előtt, teljesen egészséges nőnél mondhatni felesleges, szóval ha nincs semmi ismert betegséged, akkor nem probléma, ha az orvos nem küldött el. De ha megnyugtat, egy rutin labort a háziorvos is tud kérni, évente egyszer úgy sem árt megnézetni.

Szintén nem kötelező vizsgálat a szedés előtt az. ún. trombofília vizsgálatnak, de szerintem még pénzért is több haszna van, mint egy rutin labornak. Mint már írtam, a fogamzásgátló növeli a mélyvénás trombózis kialakulásának esélyét, ami potenciálisan életet is veszélyeztető állapotot, tüdőembóliát okozhat. (Hogy értsd, kb. milyen kockázatnövekedésről van szó: 100 ezer egészséges nő közül évente kb. 2-nél alakul ki trombózis. 100 ezer tablettát szedő nő közül pedig - tabletta típusától függően- évente kb. 5-12. A Symicia ilyen téren a veszélyesebbek közé tartozik egyébként.)

Ha valakinek van valamilyen genetikai hajlama is emellé, akkor ez a kockázat még többszörösére növekedhet. Többféle genetikai eltérést is ismerünk, ami trombóziskockázat-növekedést okoz, a magyar lakosság körében a leggyakoribb az ún. Leiden-mutáció.

Emiatt célszerű szedés előtt legalább ezt az egyet kivizsgáltatni, pláne akkor, ha a családban előfordult már trombózis. Tekintettel arra, hogy ez nem egy kötelező vizsgálat a felírás előtt, ráadásul ha anyagilag nézzük a dolgot, akkor nem kifizetődő, így nem is szokták elvégezni, csak annak, akinek indokolt. De a saját véleményem az, hogy még magánlaborban, - ezer forintért is érdemes elvégeztetni egy trombofília panelt, mert azért csökkent a kockázatot. Persze, így sem lesz , de nem mindegy:) Én magamnak is megcsináltattam, mielőtt elkezdtem szedni, így nyugodtabb vagyok.


A saját tapasztalatom pedig: évekig óvszerrel védekeztem, azzal sem volt egyébként soha semmi problémám. Nem szakadt ki, nem csúszott le, nem lettem terhes sem. Kb. 9 hónapja tértem át fogamzásgátlóra. Az első egy-két hónapban rettenetesen fájt a mellem tőle, de ez kb. 3. hónapra megszűnt, azóta sem tapasztalom. A vérzésem normálisan jön meg mellette, minimálisan kevesebb ideig tart és kevesebb a mennyisége, mint korábban, de nem túl jelentős a változás. Az egyetlen mellékhatás, amit tapasztalok, hogy a megvonásos vérzés 1-2(-3) napján fáj a fejem. Mivel korábban iszonyatosan fejfájós voltam és gyakorlatilag hetente legalább 3-szor volt ilyen problémám, így kibékültem a dologgal:D


Szóval összességében az a véleménye, hogy végig kell gondolni, hogy egyáltalán szedheted-e, van-e valami olyan problémád, ami mellett fokozott kockázata van a szedésnek, milyen más módokon tudtok még védekezni stb. Szerintem (ha nincs olyan betegséged, ami abszolút kizárja a szedést), akkor még mindig jobb bevállalni azt a minimális kockázatot, amivel a szedés jár, mint mondjuk abortuszra menni. Mert ugye annak is megvan a maga nem kevés kockázata, a lelki tényezőkről nem is beszélve. Persze nálatok nem az abortusz vs. fogamzásgátló a kérdés, hanem az óvszer vs. fogamzásgátló, ami azért nem ugyanaz:) Olvasd át, amiket írtam és döntsétek el együtt a pároddal, szüleiddel, orvosoddal együtt, hogy belevágtok-e vagy sem.


Üdv: egy nőgyógyász rezidens

2018. jan. 3. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó vagyok.

Néhány dolgot javítanék:


1. Véletlen elírtam. A trombózis kockázata nem 100 ezer nőből 2 és 5-12, hanem 10 ezer (!) nőből.


2. "De a saját véleményem az, hogy még magánlaborban, - ezer forintért is érdemes elvégeztetni egy trombofília panelt"

Itt azt szerettem volna írni, hogy pár ezer vagy tízezer forintért is érdemes, csak nem volt bekapcsolva a numlock:)


3. "Persze, így sem lesz , de nem mindegy:)"

Itt pedig azt, hogy "így sem lesz 0 az esélye (mármint a trombózisnak)", csak megint bekavart a numlock:D


És az előző kommentekhez kapcsolódva szeretnék még néhány tévhitet eloszlatni.


"Az ovulációdat úgy szünteti meg, hogy elhiteti a testeddel, hogy terhes vagy."

Ez így nem igaz, mondhatnám azt is, hogy butaság. A fogamzásgátló szedése és a terhesség között kb. annyi a párhuzam, hogy egyik esetén sincsen ovuláció. De a terhességi ösztrogén- és progeszteronszintek köszönőviszonyban sincsenek a tablettaszedés alatti hormonszintekkel, arról nem is beszélve, hogy terhesség alatt termelődik olyan hormon is, ami a tablettában nincsen jelen.

Tény, hogy nincs mellette ovuláció és ezáltal a saját ciklusod kvázi le van állítva, de nem "álterhességet" hoz létre.


"Másik barátnőmnek cisztája lett miatta. És a legrosszabb, a családban pont most lett valaki rákos, emiatt mert nagyon korán, 16 éves korától kezdve szedett bogyót. Sok esélye nincs a túlélésre, már áttétes"


A petefészekciszták jellemzően a petefészek normális, élettani működése közben alakulnak ki. Mivel tablettaszedésnél nincs normális peteérés és ovuláció, pont, hogy inkább "védenek" a ciszták kialakulása ellen.


Azt pedig, hogy a második állítás miért nem stimmelhet, hosszasan fejtegethetném, de igyekszem rövid lenni.

Egyrészt attól, hogy egy dolog valami után következik, még nem biztos, hogy amiatt van. Pl. ha minden reggel vajas kenyeret eszel 12 éves korod óta, 30 évesen pedig elcsap az autó, gondolom nem jut eszébe senkinek, hogy "biztos azért ütötte el az autó, mert minden reggel vajas kenyeret evett". Ez egy egyszerű logikai hiba, amit nagyon sok ember hajlamos igen gyakran elkövetni.


Ahhoz, hogy megvizsgáljuk, hogy bizonyos dolgok között van-e ok-okozati összefüggés, nem elég egyetlen esetet vizsgálni. Pont erre szolgálnak bizonyos típusú tudományos vizsgálatok, amikből aztán statisztikákat lehet létrehozni.

Nem meglepő módon a fogamzásgátló tabletták és különböző rosszindulatú daganatok közötti összefüggés vizsgálatának meglehetősen nagy szakirodalma van.

Pl. bizonyított (amit már írtam is), hogy petefészekrák ellen kifejezetten védelmet nyújt. Értsd: kisebb eséllyel alakul ki petefészekrák azoknál, akik tablettát szednek, mint azoknál, akik nem.

A melldaganat esetén ellentmondó vélemények vannak, bizonyos vizsgálatok szerint növeli az esélyét, bizonyos vizsgálatok szerint pedig nem növeli.

Méhnyakrák is gyakrabban fordul elő tablettát szedőknél, de ennek feltehetően nem konkrétan a tabletta az oka, hanem az, hogy tabletta szedésével felelőtlenebbül élnek nemi életet a fiatalok és gyakoribb a HPV fertőzés kockázata, ami magát a rákot okozza. És persze van egy rakás olyan rosszindulatú daganat, ami az égvilágon semmiféle összefüggésben sem áll a fogamzásgátló szedésével.


Szóval ilyet kijelenteni, hogy biztos azért lett valakinek rákja (és amúgy milyen?), mert fiatal korától tablettát szedett, elég nagy felelőtlenség és butaság.

2018. jan. 3. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!