Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » A munkahelyemen 4 órába...

A munkahelyemen 4 órába vagyok bejelentve sajnos.. így mekkora csed/gyest kapnék az ikreim után? Mert a férjemnek meg cége van érdemesebb lenne szerintem ha ő igénylné meg mint én.

Figyelt kérdés
De azért kivancsi vagyok hogy mekkora osszeget kapnék a gyerekek után

2023. júl. 16. 00:00
1 2 3 4
 21/39 anonim ***** válasza:
100%

#20 Az igényléstől nézik visszafelé, onnantól 180 bérezett napot keresnek. Magyarul olyan napot, amin az ember munkabért kapott, azaz dolgozott.

Te egy napot nem dolgoztál az "új" béreddel, igazából nem is volt új béred, szóval semmiféle "rosszuljárásod" nem volt. Ha 2021 júliusa után szültél akkor több csedet kaptál, mint amennyit utoljára, amikor valóban dolgoztál, akkor kerestél.

Az hogy mennyit kerestél volna ha... az nem számít. Nem kerestél, mert terhes lettél, és táppénzre mentél.


Ha a szerződés szerinti bér számítana úgy, hogy azzal a bérrel egy napot sem kell dolgozni, azaz a cégnek valójában nem kell kifizetnie, akkor minden kismamának különös módon pont szülés előtt megemelkedne papíron a bére... Nem sokáig tudná finanszírozni az állam a milliós csedeket...

2023. júl. 17. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/39 anonim ***** válasza:
100%

#20 nem az utolsó munkában töltött naptól nézik, pontosan úgy van, ahogy utánam 21 is írta... Nyugodtan olvass utána az államkincstár oldalán.


Nem kell utána néznem egyébként, pontosan tudom mi mennyibe kerül, két gyerekem van, a kisebbik egy éves. ;)


A CSED munkabér helyett jár, valljuk be, ha szülés után vissza mész dolgozni nem fogsz azért másfélszer annyi pénzt kapni bérnek, mint amennyit egyébként kapnál, csak azért mert ikreket szültél.

Nyilván szívás, mert többe kerül 2 gyerek egyszerre mint egy, de azért nem a kétszeresébe kapásból... (Már ha annak az egynek nincs szüksége kezelésekre vagy bármi fejlesztésre... Mert akkor már lehet, hogy kapásból olcsóbb 2 vagy akár 3 gyerek nevelése is.)

Az meg, hogy egymás után születik valakinek 2 gyerek kis korkülönbséggel és a kettőre két külön ellátás jár, megint nem fekete vagy fehér... Mert mondjuk mikor CSED-ről GYED-re vált anyuka, aztán kapásból 100-150 ezerrel kevesebbet kap a maximum miatt, míg más mondjuk 30 ezres csökkenést tapasztal csak marhára nem össze hasonlítható.

Olyan bért hoztál fel, amit nem kerestél meg, csak a munkáltató kötelezően emelte a garantált béred a többiekével együtt.


16-os és 18-as voltam.

2023. júl. 17. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/39 anonim ***** válasza:
19%

Kedves 21-es!


Már hogy ne lett volna "rosszul járásom", amikor idén végre emelték a garantált bérminimumot, S én abból semmit nem láttam? Se a táppénzemet nem az alapján számítják, S most majd a csed-et sem? A garantált minimálbér emelése arra szolgálna, hogy javítsa az életszínvonalat, de mivel semmit nem látok belőle, akkor azt minek neveznéd? Nem neveznéd hátránynak? Nem dolgoztam az új munkabérrel egy napot sem? Kérdezem én, szívbetegséggel és veszélyeztetett terhességgel hogyan is kellett volna? Előtte ledolgozták 15 kemény évet úgy, hogy egyetlen napot sem töltöttem táppénzen, vagy betegszabadságon. Akkor miért is érdemlem ezt?


A többire nem reagálok, mivel még nem szültem, bár ezt le is írtam, csak van, akinek az olvasás már kevésbé megy, mint a kötözködés. Nem baj, ezért szeretjük a gyakorit.


Már hogyne számítana, hogy mennyit kerestem volna...nem a terhesség miatt kerültem táppénzre, teljesen más miatt, a terhesség csak utólag derült ki. Ha már milliós csedekről beszélsz itt, akkor hozok én is egy extrém példát barátom. Tegyük fel, 15 évnyi munkaviszony után hosszabb táppénzre kerülnék betegség miatt (nem terhesség), tegyük fel évekre, akkor szerinted gondolom az is jogos lenne, ha olyan lenne a rendszerünk (most tegyük fel) - ha pl. 2020-as évtől táppénzzen lennék egészen 2025-ig (ismétlem tegyük fel) akkor szerinted én 2025-ben is a 2020-as évi munkabér alapján érdemelnék táppénzt, majd ha ott esnék teherbe akkor csed-et és mindent is, ugye? Az, hogy közben milyen infláció van, vagy hogy az 5 évvel ezelőtti bér mit ér ma, a kutyát nem érdekli. Szerinted ezt érdemlem, mert nem dolgoztam egy percet sem az új bérrel. :) Szándékosan hoztam ilyen példát, mert az elmúlt 1 évben akkora volt az infláció átlagosan, mint normál keretek közt 5 év alatt...


Köszönöm az empátiát tesó, S örülök, hogy ennyire elégedett vagy a mai rendszerrel.


Őszintén csak annyit kívánok neked, hogy amikor majd odajutsz, hogy a rendszernek kell döntenie a felől, hogy mi lesz a sorsod, akkor is ennyire elégedett leszel azzal, amit kapsz. Semmivel se kapj többet, mint ami a rendszer szerint jár. :)

2023. júl. 17. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/39 anonim ***** válasza:
"garantált bérminimum" mindig átírkálja a telefon
2023. júl. 17. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/39 anonim ***** válasza:

Kedves 22-es! Egy kérdésem lenne csak: nem ugyanaz a kettő szerinted? Amit én mondtam és a másik? Nem a kifejezésen van a hangsúly, hanem azon, hogy ténylegesen honnan számolják. Már pedig az az utolsó munkában eltöltött naptól visszafelé indul...ha az igényléskor magyarul táppénzen vagy, akkor visszaugranak az utolsó munkában töltött napig (maximum 1 év erejéig, ami jelen példában az utolsó munkával eltöltött nap)… akkor most nem egyről és ugyanarról beszélünk?


Minden más egyebet már korábban leírtam, újra nem kívánom.

2023. júl. 17. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/39 anonim ***** válasza:

#25

Nem ugyan az a kettő.

Ha te augusztusban igényelsz CSED-et, akkor május 31-től néznek vissza 180 napot és ott keresnek bért. Azaz 2022. dec. 03-tól 2023 május 31-ig nézik, hogy milyen összegű bevételed volt.


22-es voltam.

Ha te ez idő alatt végig táppénzen voltál, akkor nincs alap amiből számítsák a CSED alapját, mivel ellátás nem lehet másik ellátás alapja. Ettől függetlenül ha te pont dec 01-től vagy csak táppénzen, nem fognak november 30-tól vissza nézni neked újabb 180 napot.

Minden TB ellátás alapját egyszer állapítják meg, minimálbér emelésnél vizsgálják, hogy a maximum bér felett van e, vagy sincs, ha nő a maximum, akkor a magasabb alappal rendelkezők onnantól magasabb összegű ellátást kapnak. Táppénz esetén meg felesleges a felvetés, 365 napig jár, hiába van 15 év munkaviszony. Úgy ahogy munkanélküli sem jár tovább annak, aki 15 év után kényszerül rá, mint annak aki 2 évente úgy dönt, hogy 3 hónapig otthon akarja belőle. Minden nem lehet igazságos, de mivel minden egyértelműen szabályozva van, felesleges mérgelődni rajta.

2023. júl. 17. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/39 anonim ***** válasza:
50%

26 - Jelen téma esetében, pontosan ugyanaz a kettő, bármennyire is nem tetszik ez neked.


Annyira vártam, hogy belekezdek abba, hogy nem lehet valaki táppénzen évekig. Nem véletlenül írtam bele a táppénzes példámba úgy kb 3-4x, hogy tegyük fel, de úgy látom nem ment át, sebaj.


A többin pedig nem kell szépíteni, köszönöm a mérhetetlen empátiát, ami sugárzik az itt megnyilvánult emberek többségéből. Ismételten csak annyit tudok mondani ezeknek az embereknek, hogy semmi rosszat nem kívánok nekik, csak azt, hogyha odakerülnek, akkor egy forinttal se kapjanak többet, mint amennyi a rendszer szerint jár, s ha netán nem tetszik majd nekik, akkor hasonlóan empatikus véleményekkel találkozzanak.

2023. júl. 17. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/39 anonim ***** válasza:

Hiába mondod, hogy ugyan az, nincs igazad, csak ezzel az a baj, hogy a hülyeséggel másokat félrevezethetsz...

Ha valaki nem csak a szerződéses bruttó bért kapja, hanem vannak neki pótlékok, jutalmak, bónuszok a megelőző időszakban, akkor lehet, hogy ezt a hülyeséget látva megy el táppénzre, mert hogy ugyebár szerinted bele számítana... Aztán majd koppan, hogy mégsem számít bele, esetleg még szarabbul is jár, mert pont lecsúszik egy olyan hónapról, ami megnyomhatná az alapját valóban, de tegyük fel ő azt hitte két hónapot tud csúsztatni, ahol egy nagyobb jutalma volt neki. Hiába fáj, ebben nincs igazad.


Feltenni meg felesleges az 5 év táppénzt, annak akinek ilyen mértékű egészségkárosodása van találták ki a rehabilitációs és rokkantsági ellátást.

2023. júl. 17. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/39 anonim ***** válasza:

Senkit nem vezetek félre kedves 28-as. Ti azt mondjátok ismétlem, hogy az igényléstől számítják, én pedig azt mondom, hogy az utolsó munkában töltött naptól kiindulva. Jelen táppénzes példában, eme nap az utolsó munkában töltött nap lett, szóval UGYANARRÓL beszélgetünk, nem értem, hogy ezzel miért vezetnék félre bárkit is, illetve miért lenne hülyeség. Attól még, hogy te nem értesz valamit, az nem jelenti azt feltétlenül, hogy az hülyeség lenne.


Ezt a csúsztatott táppénzes dolgot viszont én nem értem, bár ennek valószínűleg az az oka, hogy soha nem mentem kamuból táppénzre. Így, aki így tesz, ilyen miatt kivár a táppénzzel és megszívja, azt nehogy sajnáljuk már. Ugyanitt megemlítenék egy hiányosságot részedről: a táppénz számításába például a pótlékok is beleszámítanak, azaz a pótlékokkal növelt bruttó bér alapján számolják a táppénzt is, én is az alapján kapom. Minimális az eltérés, de van, mert kevés pótlék is járt néha. Szóval eddig nem volt erről szó, de a táppénzhez számít a pótlék is.


A táppénzes példám pedig úgy látom most sem ment át, hogy mire célzott. Nem gond, engedd el, ha eddig nem ment át, akkor nem is fog. :)

2023. júl. 17. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/39 anonim ***** válasza:

Nem ugyanarról beszélünk, de én elengedem a témát.

Örülök hogy te jobban tudod, az államkincstár oldala is fars, nekem meg vegülis csak ez a szakmám és ebben dolgozom...

Az utolsó munkában töltött naptól egyetlen egy esetben számítják a CSED-et, ha az pont az igénylést megelőző 3. hónap utolsó napja.

Olyan is létezik, hogy az utolsó munkában töltött nap a vizsgált időszak 180. napja pont, ebben az esetben az az egy nap számít bele az alpba.

Pontosan tudom, hogy a táppénzbe bele számít minden, ami után vonják a TB járulékot, úgy ahogy a CSED és GYED alapba is beleszámít...

De én a CSED igénylésről beszéltem megelőző táppénzzel és olyan számítassal ahogy te mondod.

Egyébként a kismamák nagyon nagy része elmegy táppénzre szülés előtt és nem azért mert veszélyeztetett terhes, hanem egyszerűen már nem tud mondjuk normálisan végig ülni 8 órát egy helyben.

2023. júl. 17. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!