Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » 30 év alatti kismama vagyok,...

Pécsé kérdése:

30 év alatti kismama vagyok, februárban érkezik a baba. Jelenleg tanársegédként dolgozom, illetve nappali tagozaton PhD hallgató is vagyok. A CSED megigényléséhez passzívra kell tennem magam, mert az ösztöndíj bevételnek számít?

Figyelt kérdés

dec. 25. 16:55
 1/4 anonim ***** válasza:
43%

Én ugyan nem vagyok kismama, de félállású tanársegéd vagyok Pesten és PhD hallgató Pécsen. A bankban világosan elmondták, hogy a PhD ösztöndíj harmadlagos jövedelemnek számít, azaz nem adóznak utána egyáltalán, így nyilván más járulék sem vonható belőle, nem számít fizetésnek.

Mivel nem kevés kismama hallgató baba mellett is, szerintem nem befolyásolja a CSEDet. Viszont sajàt magad érdekében legalább a gyerek első félévében passziváld magad. Megértem, hogy kell a pénz, de a CSED után amúgy is nagyobb szükséged lenne az ösztöndíjra, plusz egy féléves babával azért több PhDs társam is jobban tudott haladni, mint egy újszülöttel. Az sem mindegy, hol tartasz, mert a komplex vizsga előtt kb. Bármennyi félévet passziválhatsz akár a baba miatt is, de a komplex vizsga után csak kettőt lehet, esetleg a dékán enged szülés miatt többet, de volt olyan ismerősöm, aki nem kapott engedélyt, ìgy 1 éves baba mellett aktiválnia kellett. Egy másik ismerős fél évvel később szült, neki engedte a dékán hogy halasszon... Lutri? Ha komplex után vagy, akkor tényleg nincs értelme úgy aktiválnod a féléved, hogy szinte biztosan nem fogsz haladni egy újszülött mellett. De neked kell tudnod hogy hol állsz az egésszel, én pl: gyerek nélkül is 6 év alatt leszek kész, így alakult.


De nyilván nálad nem ez a szempont, mindenesetre én már csak a PhD munka okán is passziválnék.

dec. 25. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Bocs, mégsem volt egyforma a szitu és nem is volt annyira lutri.


A kolléganő, aki előbb szült, 6 aktív félévvel rendelkezett mikor szült és 0 passzívval. 2 passzív félév után a dékán nem engedte hogy 1 éves gyerek mellett passziváljon egy harmadikat. Gondolom azért, mert már elég nagy volt.


A másik kolléganő, aki fél évvel később szült, 7 aktív félévvel és 2 passzív fèlévvel rendelkezett, amikor szült. Nyilván egy újszülöttel nem aktiválhatott, így ő kapott egy 3. Félévet. Nem tudom, tavaszra megkapja-e a 4. Passzív félévet, ezesetben augusztusnan abszolválnia kellene. Nem tartja sanszosnak, magas igényű babája van, nem lehet letenni, folyton kézben kell legyen és szerinte nagyon nehéz így.


Úgyhogy emiatt is gondold át mi a legjobb Nektek. :)

dec. 25. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hasznos volt a válaszod. Nálunk az NKE-n kicsit másként van, júniusban lenne egyébként a komplex vizsgám, viszont tantárgyat már nem igazán kell teljesítenem, amit igen, abban meg óriási segítséget kapok a témavezetőmtől. Nem érné meg most 2 félévet passziválnom. Komplex után pedig ahogy te is írtad már nem lehet. Elég sokat dolgoztam előre, publikációs pontjaim már a jelentkezés előtt megvoltak. Így könnyebb dolgom van azért.


Sok sikert és erőt kívánok neked a továbbiakban!

dec. 26. 11:03
 4/4 anonim ***** válasza:

Köszönöm szépen, így tényleg nagyon más a kép, én valamiért azt érzem engem fel sem kellett volna vegyenek 0 publikációval, de a pszichológia szakirányon nagyon híg tud lenni a PhD felhozatal, jó, ha a 30% komolyan veszi. Tanársegédnek is csak a kapcsolataim miatt vettek fel, a témavezetőm megmondta, ha nem veszem komolyan a publikálást, akkor nem is lesz jövőm ezen a pályán. Amúgy sem lenne, mert Magyarországon nincs szükség ennyi pszichológus kutatóra és ezt ő is nagyon jól tudja, csak segíteni akar, nyilván.


Én viszont eldöntöttem, hogy kliensekkel akarok foglalkozni főállásban. Nekem nagyon sok munkával jár kutatási tevékenységeket és oktatást is összehangolni, egyetlen pszichológusként dolgozó ismerősöm se dolgozik hétvégén, ha nem akar vagy ha épp nem továbbképzésre jár. Az egyetemen nincsenek opciók, ha olyan munka van éppen, a 40-es kollégák is hajnal 2-kor is fent vannak.


Én ebben nem látom már a szépséget, le a kalappal mindenki előtt, aki él-hal a tudományért és az oktatásért, előbbre viszitek a világot, de pl: nekem a kiégés előbb jut eszembe róla most már, mint a kiteljesedés.


Szóval most már megtolom, elvégzem, de mind a PhD, mind a munkahelyem oldaláról azt érzem, hogy nekik más igényeik vannak, én nem vagyok oda való, és tényleg csak azért vettek fel, mert a babával otthon lévő kolléga helyett nem tudtak volna kit leakasztani, mert senki se rendelkezik az országban ezzel a speciális tudással rajtunk kívül.

dec. 26. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!