Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » SOS! Második babynket várjuk,...

Szilvi mamóca kérdése:

SOS! Második babynket várjuk, az első most lesz 2 éves. Igénybe vehetem a GYED-et? És kb. mennyi lesz?

Figyelt kérdés
Segítségeteket szeretném kérni. Második gyerekünket várjuk, 2014.április elején várható a születés időpontja. (Szóval csak 5 hetes vagyok.)Az első 2011.augusztus 18.-án született, 2 évig kaptam a gyedet, most gyest fogok kapni szeptembertől 2014. augusztusáig. Az előző gyedem a bérem (120,000) alapján volt számítva. Mennyi lesz (ha igényelhetem) a GYED-em? Vagy csak GYES-t fogok kapni? És Tgyást kaphatok?Előre is nagyon köszönöm.

2013. júl. 31. 12:59
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
100%

Igen, kaphatsz tgyást és gyedet, ha a munkaviszonyod ugyanúgy fennáll. Viszont én nem mennék gyesre, mivel ha több mint 180 napot vagy gyesen, akkor a gyed alapja a minimálbér lesz.

Amit én ajánlok: augusztus 19-el vedd ki a felhalmozott szabikat, a munkáltatónak írásban jelentsd be a terhességed, így továbbra is védve vagy. Majd a szabi lejárta után menj táppénzre, ha nem akarsz dolgozni. Táppénz alapja az lesz, ami a gyed alapja volt, vagyis a 120 ezer. Ha így teszel, akkor a tgyás alapja a szüléskor érvényben lévő szerződés szerinti béred, a gyed alapja pedig az lesz ami a tgyás alapja, vagyis szintén a szerződés szerinti béred.

Ráadásul ha táppénzre mész, akkor kb. 60 ezret kapsz adókedvezmény nélkül, míg a gyesre havi 25.600 Ft-ot kapnál és gyesre nem tudsz adókedvezményt sem érvényesíteni, míg táppénzre kérheted a magzat után is a terhesség 91. napja után.

2013. júl. 31. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 anonim ***** válasza:
Úgy, ahogy az 1. írja !
2013. júl. 31. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 A kérdező kommentje:
És ha nincs szerződésem? Mivel csak hosszabítgaták 3-6 havonta. 2011.12.31.-én járt le a szerződésem. A GYES igénylőt meg már beadtam. Továbbiakban szerintetek?
2013. júl. 31. 13:24
 4/33 anonim ***** válasza:

Jelenleg nincs munkahelyed?

Akkor gondolom passzív gyeden vagy. Ebben az esetben újból össze kell szedni a 365 biztosított napot. Sajnos passzív gyed után csak gyesre vagy jogosult, ha nem dolgozol szülés előtt legalább 1 évet megint.

2013. júl. 31. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 A kérdező kommentje:

Hát nehéz lenne áprilisig 1 évet összeszedni! :)

De más megoldás nincs?

2013. júl. 31. 13:35
 6/33 anonim ***** válasza:

Ha sikerülne most elhelyezkedned, akkor szüléskor esetleg kérhetnél méltányossági gyedet, de ahhoz is kell munkahely és kevés idő hiányozhat, pl. 1 hónap a 365 biztosított napból. Talán ez, de terhesen ugye elhelyezkedni is neked.

Sajnálom, csak a gyes fog járni passzív gyed után.

2013. júl. 31. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 anonim ***** válasza:
"Terhesen elhelyezkedni is nehéz"
2013. júl. 31. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 A kérdező kommentje:

Azt gondoltam Lányok, de nem ez érdekel, hanem ha megszületik a 2. bébi. Ő utána mit fogok kapni?

Ezt találtam. Rám az utolsó2 bekezdés vonatkozik, szerintem. Szerintek?


2012/1

Hatályos 2012. január 1-től

Ha a gyed jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben a szülőnek volt 180 naptári napi jövedelme, akkor a gyed-et a gyed jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért jövedelem alapján kell megállapítani.

􀂾 a szülőnek a gyed kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári évben nincs 180 napi jövedelme

Ha a gyed-re jogosult szülőnek a gyed jogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző évben nem volt 180 naptári napi jövedelme, akkor a gyedre való jogosultság kezdő napját megelőző naptól visszafelé – maximum a jogosultság kezdőnapját megelőző naptári év első napjáig – számított 180 naptári napi jövedelemből kell a gyed összegét kiszámítani, ha a biztosítási idő folyamatos. Ha a biztosítás megszakadt, a megszakítást megelőző jövedelmet nem veszik figyelembe a számításnál.

􀂾 a szülőnek a gyed kezdőnapját közvetlenül megelőzően nincs 180 napi jövedelme

Ha a szülőnek a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően sincs 180 naptári napi jövedelme, akkor a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér lesz a gyed alapja (ha a gyed-re való jogosultság kezdőnapján fennálló szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelem a minimálbért nem éri el, az a szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni, szerződés hiányában pedig a ténylegesen elért naptári napi jövedelemből számítják a gyed-et).

E szabály alól kivétel az, akinek azért nem volt meg a 180 napi keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyed-ben részesült.

􀂾 a szülő a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyermekgondozási díjban részesült, és ezért nincs meg a 180 naptári napi keresete.

Ha a szülőnek az irányadó időszakban [a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően] azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint a minimálbér."

2013. júl. 31. 13:46
 9/33 anonim ***** válasza:

Igen, az utolsó bekezdés vonatkozna rá, ha fennállna a munkaviszonyod most is és szüléskor is. De azt írtad, hogy 2011.de.31-én megszűnt a munkaszerződésed. Ha nem hosszabbítottak utána, akkor nincs most munkaviszonyod és passzív gyedet kapsz, amit nem lehet tovább örökíteni.

Én is ezt írtam le neked az első válaszomban, hogy a szerződés szerinti béred lenne az alap, de munkahely kell.


"Passzív gyed

Akinek a tgyás vagy a gyed folyósítása alatt szűnik meg a biztosítása, az a baba 2 éves koráig hátralévő időszakra ugyanúgy jogosult végig a gyedre, mintha lenne biztosítása, de ilyenkor passzív gyednek hívjuk, ezzel különböztetjük meg attól, amikor tart közben a biztosítás.

Ha már a tgyás alatt megszűnt a biztosítás, akkor a gyed igénylésekor már semmi közünk nincs az utolsó foglalkoztatóhoz, mégis ő fogja kitölteni a tgyáshoz a foglalkoztatói igazolást, ha pedig kifizetőhely, akkor ő fogja elbírálni és folyósítani a tgyást.

A passzív gyed egy kényelmes, de veszélyes dolog. Azért veszélyes, mert a rengeteg előnye mellett – ugyanolyan összegben jár végig, egészségügyi szolgáltatásra jogosultságot jelent, összeköti a biztosításokat, ami így folyamatos maradhat, nyugdíjhoz szolgálati időnek minősül, beszámít a tgyáshoz az előzetes biztosításba – egyetlen hátránya van csak és aki ezt nem tudja, vagy nem veszi komolyan, az később, egy következő babánál kellemetlen helyzetbe kerülhet. A következő gyed egyik, nehezebben teljesíthető jogosultsági feltétele ugyanis megint az lesz, hogy az előző 2 évben legyen 365 nap biztosítás, de ebbe a passzív gyed már nem számít bele."


Tehát, tgyásra jogosult lehetsz 168 napig, de gyedre látod már nem, mert újból kell a 365 biztosított nap.

Ha nem hiszed, menj be az OEP-hez és kérdezd meg tőlük.

Tgyást úgy tudsz majd igényelni, ha elmész álláskeresési segélyre a gyesről szülés előtt és a munkanélküli központ megigényli neked. Tgyás lejárta után majd pedig újból gyest tudsz igényelni csak a 2. babára is.

2013. júl. 31. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 anonim ***** válasza:

75%-nak abban igaza van hogy biztosított kell legyél a TGYÁS/GYED igénylés pillanatában ÉS igénylést megelőző KÉT évben 365 nap biztosításban eltöltött napod kell(ene) legyen.

Egyik feltétel sem teljesül, így GYES-t kaphatsz csak.


Amit te belinkeltél, az azokra vonatkozik, akiknek VAN munkahelye ( ill. biztosított vmely módon)és megfelel a 365 napos feltételnek is.


75%-nak: Azt viszont nem értem, mi ez a 180 napos dolog a GYES-sel:

„ha több mint 180 napot vagy gyesen, akkor a gyed alapja a minimálbér lesz.”

Ezt hol írja a törvény?

2013. júl. 31. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!