Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » SOS! Második babynket várjuk,...

Szilvi mamóca kérdése:

SOS! Második babynket várjuk, az első most lesz 2 éves. Igénybe vehetem a GYED-et? És kb. mennyi lesz?

Figyelt kérdés
Segítségeteket szeretném kérni. Második gyerekünket várjuk, 2014.április elején várható a születés időpontja. (Szóval csak 5 hetes vagyok.)Az első 2011.augusztus 18.-án született, 2 évig kaptam a gyedet, most gyest fogok kapni szeptembertől 2014. augusztusáig. Az előző gyedem a bérem (120,000) alapján volt számítva. Mennyi lesz (ha igényelhetem) a GYED-em? Vagy csak GYES-t fogok kapni? És Tgyást kaphatok?Előre is nagyon köszönöm.

2013. júl. 31. 12:59
1 2 3 4
 11/33 A kérdező kommentje:

AHA..., értem. De most nagyon elszomorodtam. Tervezett bébi volt, mert nem szerettük volna hogy nagy legyen a korkülönbség a két kicsi között. :(

Akkor most,ha felvennének valahova, érdemes lenne ígyis dolgozni, az is beleszámolódik.Úgye?

Nem akadékoskodok, csak annyi mindent átolvastam már, hogy mi-hogy-miért, Mi lenne a legjobb. Tudjátok, ebben a mai világban a Pénz az Úr!

2013. júl. 31. 14:06
 12/33 anonim ***** válasza:
33%

TGYÁS sem jár.


Ahhoz is kell az előző 2 évben 365 biztosításban eltöltött nap, ami nincs ( és nem is lesz meg áprilisig).


Csak GYES jár.

2013. júl. 31. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/33 anonim ***** válasza:
25%

Ne haragudj, de másfél éve nincs munkaviszonyod.

Mire számítottál?

Miért nem érdeklődtél korábban ha egyébként tervezett baba volt?

Még idén tavasszal sem lett volna késő tenni valamit, de most már igen.

Sajnos csak GYES-t fogsz kapni.

2013. júl. 31. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/33 anonim ***** válasza:
tgyás biztosított idejébe a passzív gyed időtartama beleszámít. Tehát 2012. április és 2014. április között megvan neki a 365 biztosított nap, mert a passzív gyed, a következő baba tgyásához beleszámít, a passzív gyed a következő gyed idejébe már nem számítható bele.
2013. júl. 31. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/33 anonim ***** válasza:

10-nek: Ha több mint 180 napot van gyesen az illető, akkor ez a szabály vonatkozik rá:

"􀂾 a szülőnek a gyed kezdőnapját közvetlenül megelőzően nincs 180 napi jövedelme

Ha a szülőnek a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően sincs 180 naptári napi jövedelme, akkor a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér lesz a gyed alapja (ha a gyed-re való jogosultság kezdőnapján fennálló szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelem a minimálbért nem éri el, az a szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni, szerződés hiányában pedig a ténylegesen elért naptári napi jövedelemből számítják a gyed-et). "


Mivel nincs 180 bérezett napja és azért nincs, mert gyesen volt, több mint fél évet, nem pedig táppénzen, tgyáson vagy gyeden.

2013. júl. 31. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/33 A kérdező kommentje:
Minek nevezik, aki ezzel foglalkozik? Vagy hova tudnék elmenni, hogy felvilágosítsanak?
2013. júl. 31. 14:36
 17/33 anonim ***** válasza:

előző válaszra:

"illetve azt közvetlenül megelőzően".


Ez nem az előző évre, hanem az igénylést megelőző időszakra vonatkozik. Ha tehát szülés előtt igényli ugye a TGYÁS-t ( 168 nap), + szabit vesz ki/táppénzen/GYED-en van, ami min. 12 nap ahhoz hogy összesen 180 nap legyen, akkor mégsem "az előző év 180 napnál többet van- e GYES-en vagy sem" elve alapján kap TGYÁS-t.

2013. júl. 31. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/33 anonim ***** válasza:

"tgyás biztosított idejébe a passzív gyed időtartama beleszámít. Tehát 2012. április és 2014. április között megvan neki a 365 biztosított nap, mert a passzív gyed, a következő baba tgyásához beleszámít, a passzív gyed a következő gyed idejébe már nem számítható bele."


Ez teljesen logikátlan.

TGYÁS-hoz GYED-hez biztosítottnak kell lenni és x biztosításban eltöltött nappal rendelkezni.

Szerinted ha TGYÁS-t igényel, akkor biztosított volt, de ha GYED-et, akkor nem???

Ezt honnan vetted?

2013. júl. 31. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/33 anonim ***** válasza:

Tgyást semmiképp, mert annak mindenképp a szerződés szerinti bére lenne az alap vagy tényleges bér, ha kevesebb mint a minimálbér kétszerese és nincs 180 bérezett napja.

A minimálbér, mit alap, csak a gyedre vonatkozik, ha több mint 180 napot van gyesen. Igen, ha tgyás kezdete előtt kiveszi a szabikat és táppénzre megy, akkor nem a minimálbér lesz a gyed alapja. De vannak olyan figyelmetlen emberek, akik a szülés napjától kérik a tgyást, előtte meg már több mint fél évet gyesen volt, nem ment táppénzre, sajnos ilyen esetben a tgyás után a gyed alapja a minimálbér. Láthatod, a Kérdező sem volt tisztában azzal, ha már több mint másfél éve nincs munkahelye, akkor nem jár neki gyed.

Kérdező: Tb-és bérügyintézőnek hívják, de mint írtam, menj be az OEP-hez, ebben az ügyben ők illetékesek, de ők is azt fogják mondani, amit én, hogy sajnos passzív gyed után nem jár gyed a következő gyerekre, ha nincs munkahely és nincs meg a 365 biztosított nap munkahelyről.

Tgyás szerintem jár, de igényléséhez szülés előtt mindenképp menj álláskeresési segélyre.

2013. júl. 31. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/33 anonim ***** válasza:
#19: igen, GYED-re gondoltam, csak elírtam( TGYÁS helyett).
2013. júl. 31. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!