Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » SOS! Második babynket várjuk,...

Szilvi mamóca kérdése:

SOS! Második babynket várjuk, az első most lesz 2 éves. Igénybe vehetem a GYED-et? És kb. mennyi lesz?

Figyelt kérdés
Segítségeteket szeretném kérni. Második gyerekünket várjuk, 2014.április elején várható a születés időpontja. (Szóval csak 5 hetes vagyok.)Az első 2011.augusztus 18.-án született, 2 évig kaptam a gyedet, most gyest fogok kapni szeptembertől 2014. augusztusáig. Az előző gyedem a bérem (120,000) alapján volt számítva. Mennyi lesz (ha igényelhetem) a GYED-em? Vagy csak GYES-t fogok kapni? És Tgyást kaphatok?Előre is nagyon köszönöm.

2013. júl. 31. 12:59
1 2 3 4
 21/33 anonim ***** válasza:

Mert a passzív tgyás és passzív gyed ideje a következő tgyás idejébe beleszámítható, ez egy speciális szabály, ha a szülést megelőző 2 évben volt passzív tgyáson és gyeden.


"A passzív tgyás és gyed összeköti a biztosításokat, ami ennek köszönhetően folyamatos marad. Egészségügyi ellátáshoz jogosultságot biztosít. Nyugdíjhoz szolgálati időnek minősül. Következő szülés esetén a Tgyás jogosultságának megállapításánál a passzív tgyás és a passzív gyed beszámít az előzetes biztosításba, ezért lehetséges az, hogy tesó születése esetén a terhességi gyermekágyi segély jogosultságát rendbe lehet hozni."



Forrás: [link]


Itt konkrét példákat is írnak. Ez pl. egy hasonló eset, mint a Kérdezőé:



Kedves Mónika!


Többévnyi (9) munkaviszony után 2.gyermekünk 2011.11.17-én született, azonban a munkaszerződésem 2011.12.31-én megszűnt. Jelenleg gyeden vagyok a kicsivel, és most derült ki hogy várandós a 3.gyermekünkkel. A gyedem 2013.11.17-én megszűnik és gyes-t kapok majd. A kérdésem hogy a várható 2014.03.17-ei szülést követően hogy alakul a tgyás-gyed-gyes várhatóan számomra?


Köszönettel: sabuci



#9 | Szerző: Horvathne R. Monika kb. 3 héttel ezelőtt.Be kell jelentkezni a válaszadáshoz

Kedves Kata !


Sajnos jelenleg csak gyes-re jogosult. A tgyás, gyed jogosultsági feltételét a mindenkori szülést megelőző két éven belül nézik. A szülés várható ideje 2014. március 17. 2012. március 17 és 2014. március 16. között nincs biztosítása, mivel a munkaviszonya megszűnt 2011. 12. 31 – én. A szülés várható időpontjáig nincs időben lehetősége arra, hogy realizálja a szükséges (365 naptári nap) biztosítási időt. Egy speciális szabály miatt a tgyás jogosultságát ki tudom hozni, de gyed-re biztos, hogy nem jogosult.



De, te is felhívhatod az OEP-et, ha nem hiszed.

2013. júl. 31. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/33 anonim ***** válasza:

Akkor linkelgessünk:


[link]


"Ez alapján úgy gondoltam, nincs probléma a jogosultságaimmal. Ma (2013.02.01.) a biztonság kedvéért felhívtam az OEP Ügyfélszolgálatát, ahol az ügyintéző hölgy azt a tájékoztatást adta, hogy mivel a várható szülés időpontja előtti két évben nincs meg a szükséges 365 nap biztosítotti jogviszonyom, - mert a gyed "passzív" volt,- így már sem tgyás-ra, sem gyed-re nem vagyok jogosult semmiképp, csak a gyes ellátást kaphatom meg."

2013. júl. 31. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/33 anonim ***** válasza:
49%
Kíváncsi vagyok, mi az a "speciális szabály", amiről az OEP nem tud?
2013. júl. 31. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/33 anonim ***** válasza:
Akkor valamelyik TB ügyintéző rosszul tudja. Javaslom neked is, keresd elő a tankönyved és nézz utána.
2013. júl. 31. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/33 anonim ***** válasza:
49%

Hát ez az, hogy ezt nem a tankönyvben kell(ene) keresni.


Melyik törvényben szerepel hogy a TGYÁS bizt. idejéhez jó a passzív GYED?


Köszi ha belinkelted.

2013. júl. 31. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/33 anonim ***** válasza:

Nem linkelgetek neked semmit, elég szomorú, ha nem ismered a szabályokat vagy csak ilyen esettel még nem találkoztál vele, persze ha egyáltalán ezzel foglalkozol. Kétszer is linkeltem, ahol írják, hogy a passzív tgyás és gyed ideje beleszámíthat a tgyás biztosítási idejébe.

Kérdező, neked tanácsolom menj be az OEP-hez, ott tudnak pontos információt adni neked erről, de ne telefonálj, mert ott simán leráznak egy sablon szöveggel, hanem menj be személyesen.

2013. júl. 31. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/33 anonim ***** válasza:
De nem tudom mióta foglalkozol TB bérügyintézéssel, ha még azt sem tudtad, ha valaki több mint 180 napot van gyesen, akkor a minimálbér a gyed alapja. Szerintem egy továbbképzés nem ártana, és Isten ments, hogy egyszer még véletlenül is te számold a tgyásom és gyedem.
2013. júl. 31. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/33 anonim ***** válasza:

68% én szívesen belinkelem neked a törvény vonatkozó részét.


Íme:

(2) A terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani

a) a biztosítás megszűnését követő baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj folyósításának az idejét,

b) közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideje folytatott tanulmányok idejéből 180 napot,

c)a rehabilitációs járadék, rehabilitációs ellátás folyósításának idejét.


a pont, elég egyértelmű.


GYed:

(4) A gyermekgondozási díjra történő jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani

a)a biztosítás megszűnését követő baleseti táppénz idejét,

b) a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmány idejéből 180 napot,

c)a rehabilitációs járadék, rehabilitációs ellátás folyósításának idejét.


itt is az a pont, azt hiszem, látványos a különbség. A passzív gyed ideje beszámít a tgyáshoz szükséges 365 napba. Viszont legalább igényléskor kellene minimum egy álláskeresési támogatás.

2013. júl. 31. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/33 anonim ***** válasza:
Lemaradt, hogy a jogszabály az eb törvény. Nem fórum, vagy téves információt adó ügyintéző (bár kizártnak tartom, hogy sok olyan lenne, aki ilyen szarvashibát vét)
2013. júl. 31. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/33 anonim ***** válasza:

Na végre!


Köszönöm a 89 %-osnak, ez egy korrekt válasz.

75%-os: te tán ezzel foglalkozol?

2013. júl. 31. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!