GYÁS, GYES, GYED, GYET, családi pótlék. Segítene valaki eligazodni ezekben?

Figyelt kérdés

Annyit tudok, hogy a GYES alanyi jogon jár és fix összegű, a GYED pedig a bruttó (vagy nettó?)munkabér kb. 70 %-a (Vagy több? Vagy kevesebb? Tudja valaki pontosan, hogy hány százaléka?). Mi az a GYÁS, ez ugyanaz, mint a T-GYÁS? Mi az a GYET? Mikor kaphatóak ezek, és milyen feltételekkel?


Illetve ezeket igényelni kell valamiféle formanyomtatványon, vagy a szülés közeledtével / utána ezeket automatikusan utalják a kismama bankszámlájára, vagy hogy működnek ezek?


Mi a helyzet a családi pótlékkal? Az (is) automatikusan jár? Milyen kedvezmények járnak még a gyermekvállalóknak, amik megkönnyíthetik egy baba felnevelését?


Mi a helyzet ikerszülés esetén? Mindezek duplán járnak?


Ha két munkahelyem van, akkor összeadódik a két bruttó bér, és az alapján számolják majd a GYED-et? Egy vagy másfél éves munkaviszony szükséges ahhoz, hogy valaki GYED-et kapjon?


Bocsánat, hogy ilyen tájékozatlan vagyok, de nagyon örülnék, ha valaki tudna válaszolni ezekre a kérdésekre pár mondatban, hogy összességében láthassam, mit, hogy merre meddig kell lépnek, ha majd babát szeretnék.



2014. dec. 26. 20:45
 1/5 A kérdező kommentje:
A szocpol is érdekelne: ki kaphat, milyen feltételekkel, új vagy csak használt ingatlanra (a jelenlegi törvények szerint, illetve a közeljövőben várható-e ennek a módosulása), mennyi az összege...ilyesmik.
2014. dec. 26. 20:49
 2/5 A kérdező kommentje:
És még valami érdekelne: valami "anyasági"-ként szokták emlegetni. Mi ennek a becsületes neve? Anyasági pótlék? Vagy anyasági segély? És mikor, milyen esetben, mennyi időre adják? Vagy egyszeri juttatás?
2014. dec. 26. 21:07
 3/5 anonim ***** válasza:

[link]

Itt pl néhány kérdésedre kapsz választ, amúgy mindegyiket formanyomtatványon kell igényelni, de évente változnak a törvények ezekre vonatkozóan is.

2014. dec. 26. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Találsz kalkulátorokat is a neten. Előző voltam
2014. dec. 26. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Még két kérdésem lenne:


1. Úgy tudom, 365 nap munkaviszony kell ahhoz, hogy valaki GYED-et kapjon. De ennek összefüggőnek kell lennie vagy sem?

2010-2013-ig részmunkaidőben dolgoztam bejelentett munkahylen, majd a munkaviszonyom megszűnt, és utána 2014. júniusában lett újra bejelentett munkaviszonyom, ami azóta is tart. A GYED-be akkor beletartozik majd a 2010-2013 közötti munkaviszonyom is, vagy nem, mivel nem volt folyamatos a munkaviszonyom?


2. Ha időközben levelező tagozaton elkezdenék felsőoktatásba járni, és közben teherbe esnék, a hallgatói jogviszonyom okozhatná-e bármelyik fent említett kedvezmény kiesését / nem igényelhetőségét? A munkaviszonyomat természetesen próbálnám fenntartani, amíg csak tudom.

2014. dec. 26. 21:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!