Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Milyen támogatásokat tudunk...

Milyen támogatásokat tudunk igénybe venni ebben az esetben? (GYED, diplomás GYED, GYES, CSED, stb. )

Figyelt kérdés

Sziasztok!

A kérdést azért teszem fel, mert többszörösen is speciális helyzetben vagyunk, szakembert pedig még nem tudtunk megkérdezni (erre is sor fog kerülni).

A helyzet az, hogy a feleségem külföldi állampolgár (nem EGT tagállam), és bár dolgozik, nincs bejelentve, értelemszerűen emiatt nem járhat neki GYED sem (meg CSED sem?). Én pedig megbízási szerződéssel dolgozom 3 éve (minden évben megújítva január 1-től december 31-ig), nem tudom, hogy erre lehet-e GYED-et igényelni? Egyéb jövedelmem pedig az egyetemtől kapott ösztöndíj, ahol mesterszakos hallgatóként jogosult vagyok diplomás GYED-re, lévén, hogy a feleségem nem magyar állampolgár, ezt nekem kéne igényelnem.

Kérdésem tehát, hogy ebben az esetben kettőnk közül ki és mit igényelhet, amennyiben első gyermekünk októberben megérkezik?

Előre is köszönöm szépen mindenkinek, aki válaszra méltat, illetve, ha kihagytam volna valami fontosat, írja meg legyen szíves!



2015. júl. 10. 16:51
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
72%

tudtommal csak az anya igényelheti a diplomás gyedet, az apa nem.

szerintem nektek csak a gyes és a családi pótlék fog járni.

2015. júl. 10. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Diplomás GYED-et igényelhet az apa is, ha a feltételeknek megfelel, illetve az anya nem felel meg valamelyiknek, ez biztos, a lényeg itt inkább a megbízási szerződés alapján járó vagy nem járó GYED lenne, mert az egy magasabb összeget jelentene a mi esetünkben, mint a diplomás GYED. Illetve, ha jól tudom, a támogatásokat csak egy személy igényelheti, azaz ha én igénylem a GYED-et, akkor a GYES-t is nekem kell? Bocsi, ha értetlenkedem :)
2015. júl. 10. 17:11
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

megbízási szerződés után nem jár gyed se gyes.

diplomás gyed is necces, ennek tényleg n, azt csak szélsőséges esetekben veheti az apa igénybe, de nem tudom, hogy akkor miből élnétek meg ha te azt kapod? mert a gyerek 1 éves koráig nem lehet dolgozni gyed mellett, szerintem ez a leginkább kizáró tényező, hisz az kis összeg, ráadásul a feleségednek kéne maga után fizetnie a tb-t, ugye az is mínusz...

50E-ből meg hárman megélni?


feleségednek van itteni lakcímkártyája? ha igen, akkor ő kaphat gyest, ha te emellett dolgozol, még mindig több lesz a jövedelmetek!

2015. júl. 10. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

még erre válaszolok:

"én igénylem a GYED-et, akkor a GYES-t is nekem kell?"

a gyed és a gyes nem egyszerre jár, hanem egymás után. a d.gyed ugye a gyerek 1 éves koráig, utána gyes. vagy csed és gyed a gyerek 2 éves koráig, majd a gyes.

nincs jelentősége ki veszi igénybe a gyest, mert 1 éves kor után már lehet dolgozni mellette.

nem mindent kell egy embernek, hanem 1 gyerekre lehet 1 embernek...

viszont itt is azzal számoljatok, hogy a feleségednek nincs tb-je, neked meg ugye rendezve van, akkor a feleséged jobban jár a gyessel hisz megmarad az a 6500.- :)

2015. júl. 10. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat, igazad van, még mindig jobban járunk úgy, ha a feleségem igényli a GYES-t (mindene van, beszél is magyarul, csak nem állampolgár még), én pedig akkor tudok tovább dolgozni, ez alapból is csak ideiglenes állapot, amíg az egyetemet be nem fejezem. Szerencsére mindenünk megvan, ami kell, a kérdést is csak azért tettem fel, mert nem tudtam milyen verzióval járunk a legjobban, de már körvonalazódik a dolog. :)
2015. júl. 10. 23:38
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

első 2 mondat kicsit kusza lett, nem gyest akartam írni hanem csedet.

és valamiért kimaradt az, hogy "tényleg járj utána", egy szakértő biztos kielégítőbb választ ad, na meg biztosabbat, de nekem az tűnik a legjobbnak ha a feleséged gyest igényel :)


amúgy milyen állampolgár a feleséged? ennek is utána nézhetnétek, mert mondjuk ha szlovák lenne és ott szül akkor az ottani gyes jóval több mint az itteni (60E körül van forintra átszámolva, 3 évig), persze ahhoz ottani lakcímkártya kell. vagy németország, ott meg ugye a csp is jóval több, szóval ennek is járjatok utána hátha...

minden jót :)

2015. júl. 11. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Nyugodtan igényelheted te a gyedet.

Szóval ugye a diplomás gyedet már a születéstől kezdve igényelheted, ez viszont csak 1 évig jár.

Nem tudom mennyi a megbízási szerződésed utáni fizud, ill. ha utána fizetsz eü hozzájárulást akkor gyedet is tudsz utána igényelni, viszont, akkor azt csak a gyerek fél éves korától. Gondolom a pici jövőre születne meg (meg a csed egyébként is csak akkor járna le), így te tudnál mellette folyamatosan dolgozni és suliba járni. És ha megvan a megfelelő biztosítási jogviszonyod, akkor ugye az a kicsi 2 éves koráig is járhat. Hogy anyagilag melyikkel járnátok jobban nem tudom, mert nem ismerem a megbízási szerződésed összegét. Egyébként ha bejelentett járulékalapot képező állása van a feleségednek akkor ő is kaphat csedet, gyedet. Viszont utána kellene járni, hogy az ő országában esetleg milyen ellátásokra lenne jogosult, hátha célszerűbb ott igényelni valamit. Egyébként a nemzetközi ügyek osztályán kell majd úgyis mindent intéznetek, úgyhogy ha már úton a baba, jobb már most elkezdeni a procedúrát, mert ott nem fog 30 nap alatt átfutni az ügyetek.

2015. júl. 11. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

3-asnak írnám, hogy megbízási jogviszony ugyanúgy alapja a gyednek, ha van járulékalap.

Diplomás gyedet apa és anya is igénybe veheti (ott nincs meg az a kitétel, hogy csak akkor veheti igénybe az apa, ha az anya mondjuk kórházban van és nem tudja ellátni a gyerkőcöt...)

2015. júl. 11. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
7-8-nak van igaza. Ha megvan a 365 biztosított napod legalább megbízási szerződéssel és fizettél utána TB járulékot, akkor lehetsz gyeden. De, ez esetben csak a gyerek kb. 5 és fél hónapos korától, vagyis születéstől számolva 168 nap után kérhetsz gyedet, max. 2 éves korig jár. Jövőre már a gyerek fél éves korától lehet gyed mellett dolgozni. Tehát anya fél évig gyesen, utána te rendes gyeden és dolgozhatsz is. Ha jövőre szül a feleséged.
2015. júl. 11. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen nektek is a választ, természetesen megkérdezünk még szakértőt is az ügyben, habár úgy tűnik nekem, hogy többen is elég kimerítő választ tudtak adni. A feleségem nem EGT tagállam állampolgára, nem európai származású. A jogviszony időtartamával nincsen probléma, a kérdés, hogy ezután is jár-e GYED, de ezzel kapcsolatban kaptam mindkét verzióra választ, remélem a másodiknak van igaza :) A baba idén októberben születne meg, ebben az esetben akkor csak a gyerek 1 éves kora után lehet visszamenni dolgozni? Mert a legjobb opció tényleg az lenne, ha fél évig GYES, majd utána nekem GYED plusz suli és meló.
2015. júl. 11. 23:10
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!