Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Szülés előtti és utáni ellátás...

Szülés előtti és utáni ellátásokban válaszolnátok?

Figyelt kérdés

2016. július 3-ra vagyok kiírva. Úgy gondoltam, hogy április 30-ig dolgoznék szabadság nélkül, utána pedig kivenném a szabikat, táppénzre mennék, ha kell, illetve előre igényelném a csed-et, amikor lehet.

Két napja guglizom, hogy mi hogy van, de nem igazán jövök rá mindenre.

Az ok, hogy a szülés előtt 4 héttel lehet igényelni már a csedet, tehát jún. 4-től lehetek cseden. Ezt a munkáltatótól kell igényelni? Mi kell hozzá?

Májusban milyen ellátást hogyan számoljak? Egész évben 24 nap szabi járna, ebből időarányosan május 31-ig 10 nap. Ezt kivenném május elején és akkor a csedig táppénzre mennék.

Jól számolok így? A maradék szabim ilyenkor elveszik? A táppénzhez is elég, ha a háziorvos ad igazolást és azt beviszem a munkáltatóhoz?

Hogyan zajlanak ezek a dolgok?

Köszi



2016. febr. 16. 12:49
 1/7 anonim ***** válasza:

a csedet a foglalkoztatódnál kell igényelni, OEP honlapjáról letölthető hozzá a nyomtatvány, csatolni kell mellé a terhesállományba vételről szóló igazolást (háziorvos adja) ennek hiányában a terhes könyv másolatát. Utólag a taj kártyát és az anyakönyvi másolatát be kérik majd, azzal igényeled a szülést...ez van legkorábban szülés előtt 28. naptól.

a táppénzt a jogosultság kezdő napjától számított 3. hónap utolsó napjától (esetedben ha májusban mész táppénzre, február 29-től) visszafelé számított 180 napi jövedelmed alapján számolják. Annak a 60%-a a táppénz, amely bruttó összeg, szja vonódik belőle. De csak akkor jár a 60% ha legalább volt 2 év folyamatos munkaviszonyod (itt vagy bármely más cégnél - gondolom volt).

Tehát a 180 napból számolnak egy átlag naptári napi jövedelmet és annak a 60%-a lesz egy napra a táppénz. Ugye a cseded is így számolják majd, csak ott az igénylés kezdőnapjától visszafelé veszik majd a 3 hónapot, és annak az utolsó napjától vett 180 napi jövedelem 70%-át kapod (-szja). A táppénzes időszakot csed számításnál figyelmen kívül hagyják.

A maradék szabid nem veszik el, a szülési szabadság 6 hónapjára arányosan 13 nap jár majd neked (azért 13 mert ha megszületik a gyerek nem 24 hanem 26 lesz a szabid), a fizetésnélküli szabi idejére (tehát gyed gyes idejére) pedig összesen jár 13 nap. Ezeket a munkáltatónak ki kell adni mikor újra munkába állsz, méghozzá 60 napon belül.

A táppénzhez majd nőgyógyász igazolása is fog kelleni, mert a háziorvos csak a szakorvosi igazolásra állíthat ki terhes táppénzről táppénzes papírt.

2016. febr. 16. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Ha 10 nap szabit veszek ki és 14 még bent marad, de a szülés után 26 járna és csak 13-at kapok meg, akkor elveszik végülis 3 nap nem? :) 26-10 = 16 marad meg, de ebből csak 13-at kapok meg.

Olyan opció, hogy előre kiveszem az egész éves szabit, hogy ne kelljen táppénzre menni és aztán, ha újra dolgozni megyek, akkor köszönöm nem kérek pótlólagosan az idei évre szabikat... Ilyen nincs? :)

Az hogy van, hogy a gyed, gyes idejére, ami 2,5 év csak 13 nap jár? Nem értem ezt az egész szabidolgot.

2016. febr. 16. 13:29
 3/7 anonim ***** válasza:

Nem vész el. A gyerek utánit nem kell arányosítani, mert az nem időarányosan jár. Ha dec. 31-én szülnél, akkor is kapnál rá 2 nap szabadságot.


"Az hogy van, hogy a gyed, gyes idejére, ami 2,5 év csak 13 nap jár? "

Úgy, hogy hoztak egy törvényt, hogy csak a csed idejére és a gyed első fél évére jár szabadság. Korábban az egész GYED-re járt (a gyes-re akkoriban sem járt).

2016. febr. 16. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
nekem meg lehetett beszélni a munkáltatómmal, hogy kivettem a szülés előtti 4 hétre mind a huszon valahány szabim ami arra az évre járt...megbeszélés kérdése.
2016. febr. 16. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:
CSED igényléssel kapcsolatosan, ha táppénzre megkapod majd a plafont (kb. 160 000 Ft nettó), akkor felesleges megigényelned 28 nappal hamarabb. Mert a GYED max. 116 550 nettó most, így kb. 40-50 000 Ft-tól esel el. És ha jól tudom hiába igényled meg hamarabb, kifizetni csak a gyermek születése után fogják, igaz akkor két havi jön egyszerre.
2016. febr. 17. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Tyű, jó volna, ha 160 ezret kapnék táppénzre, de a nettó jövedelmem sincs annyi, nemhogy a táppénz. :)

180 ezer a bruttóm, aminek 117-re jön ki a nettója. Ennyit kapok. Ilyenkor sem éri meg a csed-et előre?

2016. febr. 17. 19:16
 7/7 anonim válasza:
Táppénzkalkulátort nézve (2 is ugyanazt adta ki, adózóna.hu elég jó szerintem, de ha van könyvelő ismerősöd kérdezz rá nála is) táppénzre br. 108.000 Ft kapnál, kb. 80.000 netto. GYED-re pedig 97.650 nettót hozott ki. Így esetben jobban jársz a GYED-del, azaz ha hamarabb veszed igénybe a CSED-et és így hónappal hosszabb lesz a GYED-ed. CSED-re 110.670 Ft hozott ki.
2016. febr. 18. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!