Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Fél év állandó bejelentett...

Fél év állandó bejelentett munka után mit lehet igényelni ha a párommal nem vagyunk házasok és bejegyzett élettársi kapcsolatban? Ő Ausztriában van bejelentve augusztus óta

Figyelt kérdés
A munkám miatt hamar elmentem táppénzre ezért ettől a hónaptól már nem jár. Korábban csak napi bejelentéssel dolgoztam. Most hogy megvonták a táppénzt, annyit tudok, hogy a családi adókedvezményt igénybe tudom venni, ami havi 10ezer és az egyszeri anyasági támogatást ami 60ezer és a családi pótlékot. Egyenlőre nem beszéltem olyannal aki teljesen képben lenne ezekkel, de egy könyvelő és a védőnő azt mondta hogy szerintük így nem jár CSED és GYED sem. A GYES-t is csak a baba 2 éves korától tudnám igénybe venni. Ebben az esetben tudnànk igényelni valamit Ausztriából vagy ha nem akkor én itt Magyarországon mit tudnék?
2019. jan. 24. 09:56
1 2 3 4
 21/36 A kérdező kommentje:
Ezért írtam hogy csak napi bejelentéssel dolgoztam, ami nem számít bele az ilyesmibe és február 1től augusztus 1ig dolgoztam, augusztus 1től vagyok táppénzen. Így ha most papíron dolgoznék is úgy hogy végig kiírják a szabadságot, úgy sem lenne meg a 365 napom :/
2019. jan. 24. 14:18
 22/36 A kérdező kommentje:
Tehát kb 180napom van az elmúlt 2 évben ami számít.
2019. jan. 24. 14:19
 23/36 anonim ***** válasza:
73%

Ha tavaly február 1-től dolgoztál, akkor idén február 1.-én megvan a 365 napod.

Az időbe a táppénzes napok is beleszámítanak.

Akkor is él a jogviszonyod.

2019. jan. 24. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/36 anonim ***** válasza:
83%

Uramatyám. Még jó, hogy te magad írtad, hogy sötét vagy a témához, így nem nekem kell kimondani. Ahogy az is katasztrófa, hogy mennyire összefüggéstelenül, rendszertelenül csepegteted az infókat, az ember szinte akkor sem tud segíteni, ha akar.


Amúgy határozatlan idejű szerződést kötöttél tavaly február 1-jével? Most abból indulok ki, hogy igen (aztán persze ki tudja...)


A napi bejelentés semmit nem számít, sem a táppénz, sem a csed/gyed szempontjából.


Ami számít, az a 2018. február 1-tól fennálló munkaviszonyod.


Ahhoz, hogy csedet, majd utána gyedet kapj, az kell, hogy a gyerek születésekor, a születéshez képest visszamenőleg 2 éven belül meglegyen a 365 nap biztosítotti jogviszonyod, és a szülés napján is biztosított legyél.


Ökörség, hogy te kb. 180 napnál tartasz, és egy hónap rajtad nem segít. Felejtsd el ezt a baromságot, most. Ugyanis a táppénz alatt is biztosított voltál, tehát ha még él a munkaviszonyod (ezt nem tudtad egyértelműen megmondani eddig), akkor január 31-én már meg is lesz a 365 napod (feltéve, hogy febr. 1-től tényleg nem volt benne megszakítás).


Az összeg kiszámításánál a táppénzt tényleg nem veszik figyelembe, de mint biztosítotti időszakot, igen.


Teljesen igaza volt annak a válaszolónak, aki azt írta, hogy a munkáltatónak lett volna kötelessége olyan munkakört biztosítani, ami terhesen is ellátható. Ha ilyen nincs, akkor felmenteni a munkavégzés alól, és távolléti díjat fizetni. Nem neked kell táppénzre menned ilyenkor.

Persze elfogadom, hogy sok kismama így tesz, hogy a munkáltatójának kedvezzen, na de könyörgöm, közben ne csesszen ki saját magával, úgy, mint te.


Valóban annyit lehetsz táppénzen, amennyit előtte dolgoztál, esetedben ez kb. fél év (napokban van meghatározva). Ennek megfelelően most járhatott le a táppénz. Az, hogy a táppénzed megszűnik, nem jelenti, hogy a munkaviszonyod is megszűnik.

A teendőd, hogy az utolsó táppénzes napodat követő napon besétálsz a munkahelyedre, és közlöd, hogy akkor itt vagy, dolgoznál, esetleg kivennéd a szabadságodat. Ha otthon ülsz, és várod a sült galambot, akkor azzal sikerül olyan lényeges kötelezettségszegést elkövetned, ami megalapoz egy rendkívüli felmondást.


Óriási ökörség, hogy a terhesség nem nyújt felmondási védelmet. De, nyújt. Jól írta az egyik válaszoló, hogy még akkor is védelem illeti a kismamát, ha ő maga sem tud még a terhességről. Persze vannak kivételek, ilyen pl. az olyan lényeges kötelezettségszegés (pl. ha egyszerűen meg sem jelenik vki a munkahelyén), ami a rendkívüli felmondást alapozza meg, mert úgy tényleg ki lehet rúgni.

Mondvacsinált okokkal viszont nem. Mondvacsinált ok max. egy rendes felmondáshoz elég, azzal viszont egy kismamát nem lehet elküldni. Amúgy is megtámadható a bíróságon, és a munkáltatón van a bizonyítási teher.


A táppénz viszont alapvetően nem nyújt már védelmet. A táppénzen lévő munkavállalónak is fel lehet mondani, azzal, hogy a felmondási ideje akkor kezdődik, amikor visszatér a táppénzes állományból.


A teendőd: szépen visszamész dolgozni, és megfogadod az irodisták tanácsát, kiveszed a szabadságodat. A csed 28 nappal a kiírt időpont előtt kérhető, tehát nálad febr. 2-ától. Vagy megvárod, míg az összes szabadságod letelik, és megigényled a csed-et, vagy meg sem várod, és amint lehet megigényled.


Ha valamiért mégis megszűnt volna a munkaviszonyod (bár az irodistás hsz. miatt nem hiszem), akkor bejelentkezel a járási hivatal foglalkoztatási osztályán (régi nevén: munkaügyi központ), és kéred a nyilvántartásba vételed, és az álláskeresési járadékot. Amíg ezt kapod, addig szintén biztosított vagy, és innen is tudsz csed-re menni.


Ha valamiért egyik sem jönne össze, akkor csak gyest fogsz kapni, ez esetben a gyerek születésének napjától. Ha kapsz csed-et, gyedet, akkor jön a gyes 2 éves kortól, ha csed-re, gyed-re nem vagy jogosult, akkor már a születés napjától gyes jár, ez ugyanis alanyi jogon megillet.


Mindenképp jár családi pótlék(havonta 12.200,- Ft), egyszeri anyasági támogatás, ha részt vettél min. 4 alkalommal terhesgondozáson (kb. 64.000,- Ft).

Csed-ből, gyedből érvényesíthető lehet az adókedvezmény, aminek összege 1 gyerek esetén havi 10.000,- Ft. Gyes esetén azt nem tudod érvényesíteni.


A lényegi rész ennyi. Nyugodtan lepontozhat bárki a most következő véleményemért:

Hihetetlen, hogy mennyi tájékozatlan ember van, a kérdező nagyon jó példa. Én nem azt mondom, hogy mindenkinek munkajogi és tb-s szakértőnek kell lennie, mert való igaz, hogy sok esetben olyan sokrétű a szabályozás, amit egy munkavállaló nem vagy csak nagyon nehezen lát át. De akkor meg bakker, keressen fel egy tb-szakértőt, könyvelőt, ügyvédet, vagy menjen be a kormányhivatal illetékes osztályára, és ott tegye fel a kérdéseit, lehetőleg még a terhesség előtt vagy elején, és ne akkor, mikor ég a ház. Ha egy ügyvéddel konzultálsz, akkor nem gondolsz olyan ökörséget, hogy táppénzre menj a felmondási védelem miatt, mikor terhes vagy a tb-szakértő még idejáben elirányít a táppénz, csed stb. kérdéskörben, és nem most kéne sakkozni.


Egyszerűen olyan életképtelenek sokan, hogy fel nem fogom, hogyan tudnak gyereket nevelni.

2019. jan. 24. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/36 A kérdező kommentje:

24-es!

Gondolhatod, hogy nem itt kezdtem az érdeklődést. Bent voltam a családi adókedvezmény miatt oep-nél, ott annyit mondtak, hogy ezt kell kitöltetni a munkaadómmal ja és egyébként meg nem jár több táppénz, mert annyi ledolgozott napom volt, hogy december 29-ig járt. Jó. A munkáltatóm tisztában volt a dolgokkal és úgy SEM tudta, hogy jár-e nekem családi adókedvezmény, csed, gyed stb ezért megkérdezte a bérszámfejtőt, aki azt mondta, hogy menjek vissza táppénzről és vegyem ki a szabadságokat. A párom anyja könyvelő, beszéltem vele is erről, de ő sem tudott sokmindent mondani csak annyit hogy LEHET hogy nem fog járni se csed, se gyed. Ugyanezt mondta a védőnő is Korábban is tettem már fel kérdéseket ezzel kapcsolatban még amikor dolgoztam (nem csak itt) és utána is olvastam (persze a neten pont nem volt az én esetemre apró betűs rész). Nyilván ha 20 emberből 19 ugyanazt mondja és én nem vagyok képbe a témával és abból táplálkozom, amit hallok/olvasok, akkor persze, hogy azt fogadom meg, amit a többség javasol és amit én sem tartok hülyeségnek. Az meg hogy összevissza írok.. hát bocs hogy próbáltam összefoglalni a lényeget, nem tudtam hogy teljes felvilágosítást kéne adjak, hogy kik és mit mondtak. Egyébként ez egy kérdezős oldal, úgyhogy nem kell csodálkozni rajta, hogy feltettem egy kérdést. Örülj neki, hogy te ennyire tudod, hogy mi hogy van. Lehet mások azért nem értenek annyira ezekhez, mert egyszerűen csak más az érdeklődési körük. Attól még valaki nem debil... Gondolom te se tudsz hegeszteni vagy megműteni egy embert, mégse bax le érte senki. Félretéve, hogy egy paraj vagy: köszi a választ.

2019. jan. 24. 17:58
 26/36 anonim ***** válasza:
76%

Igen, össze vissza írsz, aminek az az eredménye, hogy lényeges dolgokat kihagytál. Így nem is lehet segíteni.

Szerintem te meg inkább ne szapuljál meg sötétezzél válaszolókat, mert tudatos gyerekvállaló még gyerektervezés előtt utána jár, azoknak amiknek most itt te, hogy mikor mi járhat. Szóval igen, ha így nézzük itt te vagy a debil.

2019. jan. 24. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/36 anonim ***** válasza:
88%

Jó, hogy egy fél nap tippelgetés és tanácsadás után kiderült, hogy már dec. 29. óta nem jár táppénz. És az elmúlt egy hónapban mégis mi a fenét csináltál?


Amúgy nyugodtan lehet rám haragudni meg parajozni, nem én vagyok gondban. Nem az a baj, hogy a lényeget akartad leírni, az a baj, hogy pont a lényeget nem sikerült.


Egyébként valóban nem értek mindenhez, ezért ha hegeszteni kell, akkor hívok egy hegesztőt, és nem megvárom, míg a házi barkácsolástól fél szememre megvakulok, és összedől, amit hegesztettem. Ha meg vakbélgyulladásom van, akkor meg felkeresem az orvost, és nem magam állok neki a műtétnek.


De hajrá.

2019. jan. 24. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/36 anonim ***** válasza:
72%

Hihetetlen, hogy ennyi észlénnyel vagy körülvéve.


Senki nem mondta, hogy egészséges terhességgel nem megyünk táppénzre?

Meg hogy táppénz alatt is biztosított vagy?

Ezért tart itt az ország, mert a szakemberek ilyen hozzáértőek. Sajnálom, hogy a butaságuk miatt nem fogsz kapni a gyerek után ellátást. Pedig kaphattál volna.


Mi van dec 29 óta? Akkor járt le a táppénz?

2019. jan. 24. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/36 anonim ***** válasza:
80%

Hagyjátok!

Nem ez az első kérdése, de menthetetlen. Már kb. november, december környékén (amikor szintén kérdezett) megfejtettük, hogy lejár a táppénze, nem jár neki semmi, ha nem lép, de nem hallgatott senkire. Ő nem megy vissza dolgozni nagy hassal, szabadságot se intéz... akkor magára vessen.

2019. jan. 25. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/36 A kérdező kommentje:

Nem tudom kivel keversz, de ilyen kérdésem nem volt itt.

Mi az, hogy mit csináltam egy hónapig? A napokban mondták az oep-nél, hogy dec.29-ig járt táppénz és elküldték a papírt, ami tegnap ért a helyi postára. Előre nem szólnak...

2019. jan. 25. 08:08
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!