Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Mit tegyek, hogyan védjem meg...

Mit tegyek, hogyan védjem meg a lányom? Súlyos önértékelési problémái vannak.

Figyelt kérdés

19 éves, egyetemista. Próbálok rövidíteni: hatodik osztályban új iskolába kerültek a gyerekeim, és a lányomat elég csúnyán kikezdték az osztálytársai, amiről mi sokáig nem is tudtunk. Újabb iskolaváltás és pszichológushoz járás, de ezeken a sérelmeken a mai napig nem tudott tovább jutni, és az önértékelése a romokban van. 3-4 évig jól volt, de aztán a folyamatos kudarcok miatt megint rosszban van önmagával (volt 2 fiú, aki játszott az érzésével, hitegette, majd átvágta.


Azóta nem rak ki semmit, minden képet leszedett magáról, a barátai képen lesatírozza magát, vagy hangulatjelet tesz oda. Nyilván az se tesz jót a lelki világának, hogy a barátnőinek, barátainak már mind van párkapcsolata, és többször megkapta már, hogy neki kell változnia: csinosan öltözködés, sminkelés, ami még jobban dühíti. Vékony, szép lány, jó alakja van, és nem a legújabb divat szerint öltözik, bő pólókba, kapucnis pulóverekbe jár, strand és rövid nadrág tavaly nyár óta szóba se jöhet.


Ez is aggasztja, hogy azt mondják stílusilag neki kellene változtatni, de közben meg hallja azt a szöveget, hogy "jön majd egy szőke herceg, aki elfogad úgy, ahogy vagy". 18 éves korában hagyta abba a pszichológushoz jarast, és nem akar többet menni.


2023. máj. 13. 11:47
1 2
 11/15 anonim válasza:

Én úgy gondolom az önelfogadás (is, mint sok más dolog) a szülőben kezdődik. Te szépnek látod magad? Ki tudod mutatni, hogy látod önnön hibáidat, amiktől függetlenül szeretetre méltó vagy? Ki tudod mutatni, hogy látod a lányod hibáit, de ettől függetlenül elfogadod őt, szereted őt? (Ha letagadod a nyilvánvaló hibáit, úgy hiteltelenné válsz.) Szerintem nem konkrét tanácsra van tőled szüksége, egyszerű elfogadásra, és a számára megfelelő módon kimutatott szeretetedre. (Minőségi idő, érintés, elismerő szavak, stb.)

Ha jó hatással volt rá a pszichológus, talán érdemes lenne folytatni. De terápián megküzdési technikákat is elsajátíthat, amiket a terápia után, önállóan is használhat majd. Lehet, hogy egy masik pszichológussal lenne érdemes folytatni? (Azt hiszem a legtöbb nagy egyetemen/főiskolán van ingyenes pszichológus a hallgatóknak.)


Úgy hiszem, szülőként nem (csak) az a dolgunk, hogy megvédjük a kudarcoktól, fájdalmaktól, hanem az, hogy együtt küzdjünk meg ezekkel.


(Én egyébként minden vizsgám előtt megkérdeztem anyukámat, hogy akkor is szeret-e, ha nem sikerül. Természetesen tudtam, hogy szeret, mégis hatalmas erőt adott, hogy bátrabban küzdjek, és kudarcokat is könnyebben feldolgozzam - meg kellett tanulnom, hogy nem attól vagyok értékes és szerethető, hogy hogyan sikerülnek a vizsgák. Korábban nem voltak kudarcaim a tanulás téren, ezért kellett "felnőttként" ezt megtanulnom.)

2023. máj. 14. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
56%

A lányodnak volt már barátja? Szűz még?


Lehet ez is benne van, hogy emiatt a barátai beszólogattak neki, mivel nem volt még fiúja.

Én erre gondolok, meg lehetséges ez nyomasztja.

2023. máj. 16. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

Önmagammal nem mindig voltam kibékülve, és küzdöttem ezzel.


19 éves, nem kényszeríthetem pszichológushoz. Kijelentette, hogy nem akar többet járni, és szégyelli is, hogy járt.


Neki a pozitív megerősítés a szeretet nyelve, igyekeztünk mindig dicsérni, kíemelni a pozitív dolgokat, tulajdonságokat. Ez azért is volt fontos, mert így lehetett őt ösztönözni.



Nem volt még barátja és ez zavarja. Nem hiszem, hogy lefeküdt volna bárkivel is.


A barátai nem szólogattak be neki, pedig már mindegyiknek van/volt párja. Ők azt mondták neki, hogy jobb várni, és nem ciki, hogy még senkije nem volt. De erről a "jobb később" dologról is megvan a véleménye, főleg hogyha ezeket olyanok mondják neki, akik párkapcsolatba vannak.

Családból párszor már megkapta, hogy "Mire vársz még, tapsra?"

2023. máj. 16. 18:35
 14/15 anonim ***** válasza:

Milyen szakra jár egyetemre ott nem lehet rászálltak, esetleg valamelyik tanár beszólogat neki?


Meg írtam privátot, ha úgy van kérlek szépen válaszolsz. Köszi!

2023. máj. 16. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:

A kérdés szempontjából nem releváns, hogy hova és mire jár.

Láttam a privát üzeneted. Nem, és ilyet nem játszunk.

2023. máj. 16. 21:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!