Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Hogyan kezeljek egy problémás...

Hogyan kezeljek egy problémás 20 évest?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Azokhoz szólnék, akik anyák- mert én nem. A férjem fia hozzánk költözött, aminek örültem. Már nem örülök. Mert totálisan eszköztelennek érzem magam. Tudni kell, hogy apa érzelmi intellektusa kicsit hiányos, bizonyos mélységeken túl nem tudok beszélgetni vele: nem érti. Pedig jó volna egy véleményen lennünk a gyerekhez való hozzáállás kérdéseiben. Akkor nem történhetne meg, hogy én pl szólnék, ha csak úgy berakja az üres tányérját a mosogatóba, még csak vizet sem enged bele - akkor, amikor épp pl négy púpozott adag szennyes mosogatásán vagyok túl egy nagyobb ebéd után. Vagy. Véletlenül elszundítok a nappaliban, arra eszmélek, hogy gyerek settenkedve elcsen egyet a cigimből. Adtam volna, de a settenkedéstől fordult velem egyet a világ. Gyerek amúgy egész nap a szobájában van, nem igényel kommunikációt és a kérésekre, meglátásokra sem kíváncsi, valahogy úgy érezheti, mindent jobban tud, neki nem kell észt osztani. Minap pl rászólt az apja, mossa fel a konyhát. Elkezdte. Magától nem jött rá, hogy előtte porszívózni is kellene, az apja szólt neki: "elkened a morzsákat így, kapd fel porszívóval". Gyerek: miért, máskor is ez van, mindig elkenjük. Tudni kell, hogy olyan az életvitelünk, hogy 2-3 hetet töltök velük, azután 1 hét szünet. Gyerek szorongó, a reszketésig az-mindig ilyen volt, amikor nem velünk élt is. Képtelen vagyok beszélgetni az okokról, valahogy nem érez vágyat, hogy boncolgassa magát. Nincsenek barátai, nem jár el sehová. A köszönöm szó néha-néha elhangzik, és nagy eredmény, hogy már legalább berakja a tálját a mosogatóba, illetve ha kell neki valami, hozzáteszi, hogy légyszi. Jelenleg az a "munkája", hogy az apja vállalkozásában nyújt szellemi segítséget, ami annyit tesz, hogy hetente kb kétszer 1 órában együtt gondolkoznak. Nem szólhatok rá, pedig megbeszéltük apával, hogy nyugodtan. De ha szólok, apa nem erősít meg, csak hallgat, ő nem szól. Olyan, mintha félne, hogy ő lesz a rossz fej a fiánál. Aztán néha persze kifakad, és olyankor nagyon-nagyon lehordja. Magyarul a magam eszközeit tudom csak használni. A kérdés az, hogyan tudok kedvesen, szelíden családtagot varázsolni a gyerekből? Ha csak annyira, hogy nem szar le minket, nem dobálja szét a zsebkendőit, elviszi az edényeit a mosogatóba és elmossa- már az nagy eredmény volna. Köszönöm.
2016. ápr. 1. 10:37
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
58%
1:1-ben mond meg neki,hogy egy kis xarházi kretén,és ha nem alkalmazkodik,akkor mehet a pitsába.
2016. ápr. 1. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
A-a. Az apja házában élünk. Itt legfeljebb rám vonatkozik a vagy kezelem a helyzetet, vagy megszököm effekt.
2016. ápr. 1. 11:00
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos 20 évesként már nem lehet nevelni, addigra ki kell(ett volna) alakuljon, hogy önmagát nevelje, vagyis keresse azokat az embereket, tanárokat, nevelőket, mestereket, amelyek az ő életútján segítik...

"szorongó, a reszketésig,nincsenek barátai" - ne nyaggasd, valószínű pszichológusra lenne szüksége. De sajnos, valahogy erre is már magának kell rájönnie, nem kívülről megmondani. Tanul? vagy dolgozik?

Valószínű, hogy a múltja annyira összetörte, hogy így alakult. A válás lelki nyomorékot tud tenni egy gyerekből, hacsak nem figyelnek extrém módon, hogy ne sérüljön.

Mint szülő és nevelő az lenne a tanácsom, ne foglalkozz most a mosogatás kérdéssel. Sokkal nagyobb a baj, és nem fogod tudni kezelni- hisz most hirtelen kapott egy pótanyát, amikor már amúgy sem az anya határozná meg, mit és hogy tegyen, hanem ő, aki FELNŐTT. Neked most 1 adaggal többet kell mosogatni, de ez nem olyan nagy gond, mit az, hogy a fiú el van akadva az útján. Az apával próbálnám megbeszélni, hogy lehetne ezen segíteni -szorongás, bezárkózottság - ha ebből kimozdul, magától is rendezettebb környezett kíván és tesz is érte. Megfigyelheted, a depressziósok elhanyagolják a környezetüket, magukat is. Ha gyógyulnak már jönnek ebből kifelé - maguktól igyekeznek jó környezetben lenni, magukat ápolni, jobban kinézni. Ezt tudom mondani.

2016. ápr. 1. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem az, hogy valaki családtag nem ugyanazt jelenti, hogy rendet rak vagy nincsenek idegesítő szokásai :) Kérd meg mindig normálisan azokra a dolgokra, amiket szeretnél tőle és mondd meg, ha valami nem tetszik (csodát tesz, ha azt sem felejted el megemlíteni, ha valami igen). 20 évesen fiatal felnőtt, ha még az otthoni rangsorban gyerek-státuszban van is, és nem lesz a te gyereked, max. a barátod. Ha szimpatizáltok, elfogadhat és kialakulhat fokozatosan bizalom is, de a megismeréshez idő kell és a megszokáshoz következetesség, stabilitás. Szerintem ne maceráld azzal, hogy lelkizzetek, legalábbis a férfiak többsége nem szereti. A lelki problémáira gyanítom (ha még nincs) jót tenne valami rendszeres elfoglaltsággal járó életcél-féle, amit tud szeretni: tanulás és/vagy munka vagy legalább egy ezeknek beillő értelmesebb hobbi - de ezt sem biztos, hogy szerencsés, ha te akarod elintézni.
2016. ápr. 1. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Hat nem lennek a helyedben, nem hinnem hogy barhogy is tudnal ra hatni.. ha nem olyan jo a viszony egy ido utan tamadasnak fogja venni ha csak celozgatsz azt is ... ha az apjaval beszelsz es o probal vele beszelni azt meg ugy veszi hogy ellene hangolod es azert lesz feszultseg... gondolom hozza lett szoktatva hogy kivan szolgalva.. en tuti hogy nem pakolnek utana marmint a szobajabol nem hoznek ki semmit ha mar olyan budos lesz hogy elviselhetetlen ugy is kiviszi a koszos edenyt.. ha nem mosogatja el akkor vissza vinnem a szobajaba.. talan ebbol rajon hogy takaritsa el maga utan a szemetet.

21/L

2016. ápr. 1. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm, értékes válaszokat kaptam! :) Odáig már eljutottam, hogy nem lehetek az anyja-azaz ez meg sem fordult a fejemben. Azt is tudom, hogy a barátságot nem lehet kérni - azt csak kapni lehet.

Viszont a mosogatás-tányér stb -nél összetettebb a probléma - és utolsó előtti erre rávilágítottál, köszönöm! Így ezt még nem mondtam ki. Nyilván nem az a gond, hogy egy tányérral több, hanem, hogy úgy érzem, semmi a lényem, a munkám, egy kérleket vagy köszönömöt nem érdemel. Nyilván nem találja az útját, azaz önmagát. Erre utal a színes haja, a körömlakk.... Nyilván neki a legrosszabb a közérzete, ha ennyire szorong. De hogyan segítsek neki? Még nem élt velünk, amikor pszichológusnál járt- nem segített. Gyerek önfejű. Egy dolog biztató: ha állatokat vagy kisgyerekekt lát, azt csinálja, amit amúgy soha: mosolyog! Nem reménytelen eset ő, csak nem és nem találom a kulcsot hozzá. Más vélemény? Mindenkinek ment a plusz!

2016. ápr. 1. 11:29
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Első körben azt tudnám mondani, hogy ne kezeld gyerekként. Következő körben pedig azt, hogy kérd meg erre-arra segíteni.. Ha nem veszi észre magától, akkor ez van. Meg kell kérni..tudod, néma gyereknek anyja sem érti a szavát.


Pl. kérd meg, hogy a zoknijait rendesen vegye le, mert neki semmibe nem telik, neked viszont plusz meló fordítgatni. Vagy ha evett és nem is mossa el a tányért, akkor legalább áztassa be, mert úgy pillanatok alatt el lehet mosni, egyébként pedig 10 percig sikálhatnád.

Úgy lett nevelve, hogy ezeket nem veszi észre magától. Ez van, nem tudsz vele mit csinálni. Ettől függetlenül megkérheted ezekre.


Ami a felmosást illeti.. Arra kértétek, hogy mossa fel a konyhát, ő megtette. Én ugyan észreveszem, ha szükséges előtte a söprés, de utálom, mikor anyám annyit mond, hogy fel kell mosni, mert akkor csak arra készülök, aztán ott látom, hogy dupla meló kell.

Vagy amikor azt mondja, hogy csak pár mosatlan edény van, majd kiderül, hogy 2 naggyal, 3 tányérral, 15 evőeszközzel több, mint azt saccolta.. Ezeket nagyon nem szeretem, mert másra számítottam.


Ha fel kell söpörni és mosni a konyhát, akkor mondjátok neki ezt, és ne azt hogy mossa fel..


Azért ezek nem akkora hatalmas problémák. Kérd meg és kész.

2016. ápr. 1. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Kedves 7! Köszönöm. Megkértem. Szépen. Alapvetően kedves vagyok, tanultam pszichológiát - de most csődöt mond. Szóval megkértem többször, kedvesen, mosolyogva. Hasztalan. Falhoz beszélek, levegőnek nézi. Zokni marad a padlóm, taknyoszsepik szerteszét, tányér a mosogatóban. Jelenleg csendesen figyelek-és gondolkozom, plusz kibeszélem magamból - itt. :(
2016. ápr. 1. 12:09
 9/11 anonim ***** válasza:
Lehet csak szeretetre vágyik, 20 évesen ne kezeld nagyon gyereknek, mert ez is sértheti. Próbáljátok mindenhová magatokkal vinni, ha valamit nem akar, ne erőltessétek mindenáron.
2016. ápr. 5. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
A koszos zsebkendőit szedd össze, és szórd az ágyára. Ha nálatok tényleg mindenki maga után mosogat, akkor a legközelebbi étkezésnél tedd elé a mosatlan tányérját.
2016. ápr. 9. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!