Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Mit tegyek? Már nem bírok a...

Mit tegyek? Már nem bírok a 12 éves fiammal.

Figyelt kérdés

Pár hónapja egyedül nevelem 4 gyermekemet, jelenleg a szüleimnél lakunk de csak 1-2 hétig.

Van egy 12 éves fiam. Pár hete nagyon sok gond van vele. Visszabeszél, hisztizik, beszólogat az embereknek. Semmit nem csinál, a szoba mintha bomba robbant.. Az apjuk mindent megengedett nekik, ő se csinált semmit, ezért is váltam el.

A szüleimmel megbeszéltem hogy nem kell helyettük pakolni de "szegény gyerekek" "nyári szünet van miért dolgoztatom őket" stb. Szerencsére nemsokára költözünk.

Mit tegyek? Probáltam vele beszélni de nem hallgatt meg, kértem szépen, határozottan, csúnyán, kapott pofont is. Egyszerűen már nem bìrok vele. Folyamatosan parancsolgat, 100% hogy az apjától látta.

Ti mit tennétek?



2016. júl. 9. 19:27
1 2 3
 11/27 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat

A nagyfiamnak (aki 15 éves) elmondtam hogy az apja nem foglalkozik velük, alig látogatja őket stb. Ugyanezt elmondtam a 12 évesemnek is de az én hibám a válás, akkor is az apja a jobb stb..

2016. júl. 11. 12:41
 12/27 anonim ***** válasza:
Fölösleges ilyeneket mondani, hogy az apjuk nem foglalkozik velük, nem látogatja őket, ezt ők is meg tudják ítélni. Más lenne, ha olyan információd lenne, amiről ők nem tudtak, mondjuk, hogy bűnöző. A te frusztrációdhoz, haragodhoz nem kell a gyerekeket is ellene fordítanod, úgyse fog sikerülni, az apjuk. Legyél toleránsabb a gyerekkel, és ne szídd előtte volt férjedet. Könnyítsd meg neki, hogy át tudja vészelni. A házassági konfliktusotokat nem kell ráönteni.
2016. júl. 11. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
100%
ezeka büntik olyan hülyeségek már bocs a szóhasználatért. Le kell ülni és megbeszélni vele mi a baja, mit szeretne. Ilyen szobafogság stb-vel csak benzint öntesz a tűzre..
2016. júl. 12. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 A kérdező kommentje:

De ha beszélni se hajlandó mit csináljak??

Tegnap megint hiszti volt, de ma jól viselkedett, bár még csak 1 óra.

2016. júl. 13. 13:01
 15/27 anonim ***** válasza:
Mi a baja? mivel van baja? semmiért nem szoktak hisztizni
2016. júl. 13. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 A kérdező kommentje:
Hogy az én hibám hogy szétmentünk az apjával, miért ìgy van kiteregetve és miért nem másképp, miért kell neki csinálnia mindent (csak ágyazást kértem), miért ez a kaja miért nem más (reggel megkérdeztem mit kér, a kedvencét mondta meg is főztem) stb. aztán porszìvozzak ki nála, meg hogy elkéne mosogatni. Ugyanazt csinálja mint az apja. De ha neki kéne mosogatni, porszìvozni csendbe van..parancsolgat de alig csinál valamit
2016. júl. 13. 15:03
 17/27 anonim ***** válasza:
Ebben a változékonyságban bennevannak a hormonok is, meg az apja hiánya, úgyhogy próbáld meg türelemmel kibekkelni. A nagyobb testvére nem tud vele beszélni? A házimunkával kapcsolatban - mert abból neked se kéne engedned, de konfliktusmentesen - mi lenne, ha írásos megállapodást kötnétek, amit ki lehet a falra/ajtóra rakni arról, hogy mikor milyen feladata van, amit ő vállal. Ez rendszerességet, kiszámíthatóságot vinne bele.
2016. júl. 13. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 A kérdező kommentje:

Lehet akkor megprobálom hogy a báttyja beszéljen vele, nagyon jó testvérek :)

Hétvégén költözünk, ilyen módszert szeretnék bevezetni :)

2016. júl. 13. 15:47
 19/27 anonim ***** válasza:
100%

Akkor hozzászólok pszichiáterként (meg pszichoterapeutaként).

1: Szobafogságot eszedbe ne jusson, szó szerint kínzás, nem büntetés. Volt már kamasz betegem, és mint kiderült, az egész problémát az okozta, hogy kiskorában (5-14) rengetegszer szobafogságot kapott, és besokallt. 16 évesen hozták hozzám, és szobafogságot akartak neki adni, mert részegen jött haza. Már józan volt, viszont teljesen kiborult. Ordibálástól a kés előrántásáig volt minden. Az első alkalomkor, mikor nálam volt, végig zokogott a 16 éves fiúbeteg. Képzelhetitek, milyen remek lelkiállapotban volt.

Ami segítséget nyújthat, az a jutalmazó környezet.

Mind érzelmi, mind anyagi tekintetben.

Ha van mondjuk 10 feladat feladva neki, és megcsinált hármat, és kis szünetet tart, azt mondd neki, hogy "Jól van, fiam, szépen haladsz. Egyél valamit.", ne azt, hogy még hátravan hét. Elképesztő lelombozó tud lenni.

Amikor éppen hisztizik, akkor ne veszd el a fejed, hanem maradj higgadt, ne nevesd ki, ne kezeld le, és ne gondold, hogy szülő lévén bármiben is felette állsz. Ha ezt érzi, soha nem fog hallgatni rád. Ő egyenrangú fél.

Amikor visszabeszélj, hiába fogod mondani, hogy ne feleseljen, akkor is feleselni fog. Ami érthető, mert lekezelő és azt érezteti, hogy felette állsz.

Ilyenkor higgadtan azt ajánlatos mondani, hogy "kérlek, ne veszekedjünk, beszéljük meg nyugodtan."

Az első pár ilyen alkalomkor teljesen ki fog akadni, mert nem húz fel téged, és nem az fog történni, amit akar, de rövidesen hatásos lesz.

A szobája rendetlensége a lelki kiegyensúlyozatlanságára utal, és még a privátszférája is. A kiegyensúlyozatlanságát figyelembe kell venni, ezért is ilyen agresszív, és az jogosan érinti érzékenyen, ha a privátszérája felett ítélkeznek.

Figyeld meg, ahogy kiegyensúlyozottabb lesz érzelmileg, a szobája úgy lesz egyre rendezettebb. Felesleges rendrakásra kérned, mert ahogy jobban lesz, megcsinálja maga, maximum kér tőled hozzá segítséget.

Amikor segítséget kér, akkor akár van időd, akár nincs, segíts neki, mert azt érzi majd, hogy mellette állsz és bizalommal fordulhat hozzád, ha baj van.

Nem fog vele visszaélni, efelől nem kell aggódnod.

Zárszóként: ő már mindenben partner, nem kisgyerek. Pár év és felnő, itt az ideje felelősségre nevelni büntetések nélkül, komoly beszélgetésekkel. Nagyjából 12-13 éves lehettem, miután már nem kaptam büntetést, minden vétkem ára egy komoly beszélgetés volt apámmal vagy anyámmal. Ahol elmondtam, mit érzek, ők pedig a véleményüket szintúgy. Ebből származott egy nagyon kevés veszekedés, egész kamaszkoromban kb. 4. Ahogy számolom.

Tehát már ne kisgyerekként kezeld már, hanem partnerként. Ne "engedj meg" neki dolgokat, hanem a véleményedet mondd. A nemleges válasz felesleges konfliktust szül. Jobb a "nézd, én nem szeretném, ha ezt csinálnád."

Kezdj el bízni benne, ahogy egyre könnyebben megy vele. "rendben van, de légyszíves 9 órára gyere haza."

Ha önhibájából késik, akkor a kövi ilyen alkalomnál már a nem szeretném-opció lép életbe, és mondd el, hogy az előző alkalomért. Akárhogy ki akad, ne hagyd magad, és maradj higgadt. Ha azt látja, hogy noha higgadt vagy, mégis következményei vannak a tetteinek, egyfelől ő is higgadtabb lesz, másfelől megtanul felelősséget vállalni a tetteiért. És ami a legfontosabb: MINDIG érd el, hogy mondja el, mit érez. Ha dühöt mond, akkor azt. Ezzel is azt éred el, hogy úgy fogja érezni, megbízhat benned.

Sok szerencsét.

2016. júl. 17. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:
19-es, ez tetszett! El kéne valahova tenni magamnak is.
2016. júl. 18. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!