Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Ártalmas-e a kétkezes gyereket...

Ártalmas-e a kétkezes gyereket leszoktatni iskola előtt a balkéz használatról?

Figyelt kérdés

Én kiskoromban kétkezes voltam, bal és jobb kézzel is ugyan úgy csináltam mindent mind a kettővel, volt hogy egyszerre rajzoltam mind a kettővel. Aztán anyu mindig rámszólt, hogy a jobb kezem kell használni, nem jó a balt. Később azt mondta azért szoktatott le, hogy ha írás tanulásnál kellett volna a segítsége, akkor tudott segíteni, ha csak jobbkezes vagyok. (Végül amúgy nem szorultam segítségre)

Igazából a mai napig többet használom a jobb kezem, inkább reflex szerűen, de a ballal is szinte ugyanúgy megy minden, kivéve az írás. Illetve ha rajzolok bal kézzel, akkor a finom mozdulatoktól egy idő után zsibbad a kezem.

De ez csak az én példám.


Szóval szerintetek ártalmas a gyereket leszoktatni az egyik kezéről, ha kétkezes és ugyanúgy használja mind a kettőt?


2020. jún. 12. 08:36
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem igen. Eleve megtaníthatod, hogy írja le a nevét, kiderül rögtön, melyikkel fog írni.
2020. jún. 12. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
65%
Nem kell, elég ha írni majd jobbal fog, meg tudja, melyikbe való a kés és villa, a többinél meg használja mindkettőt.
2020. jún. 12. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Egy idő után kialakul a dominánsabb kéz. Nem leszoktatni kell, hanem hagyni, hogy kialakuljon.

Sokan használják jól mind a két kezüket. De bizonyos feladatoknál kialakult a domináns kéz. Pl. vki jobbal ír, ballal eszik.

2020. jún. 12. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Én úgy tudom, ártalmas.
2020. jún. 12. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
92%

Ugyanolyan rossz, mintha balkezest erőszakkal átszoktatnak jobbkezesnek.

Vagyis kérdező, ha már veled elkövették ezt a hibát a szüleid, te ne kövesd el a saját gyerekeddel.

2020. jún. 12. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
86%
Kifejezetten káros ebbe beleavatkozni! Nem is értem! Ne érts félre, kérdező, nem a te kérdésedben háborgó, hanem úgy önmagában ezen a témán: milyen jogon szól bele a külvilág egy másik ember testének, szervezetének a működésébe??? A kisgyerek is egy szuverén ember, oka van annak, hogy kétkezű, idővel pedig alakulhat még ez bármilyen irányba. Ha valami valóban káros dologról lenne szó vagy egy korrigálást igénylő rendellenes állapot lenne, de ez nem az a kategória.
2020. jún. 12. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
98%
Annyiban igazad van, hogy a kétkezesség egy bizonyos kor után önmagában probléma, mert azt jelzi, hogy nem alakult ki az agyfélteke-dominancia, ez pedig mindenféle tanulási nehézségeket okozhat. De erre nem a leszoktatás a megoldás, mert a kétkezesség csak tünet.
2020. jún. 12. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó válaszolónak van igaza.

Nagyjából 5 éves korra kell kialakulni a jobb- vagy baloldali dominanciának. Ha 5 éves kora után is kétkezes a gyerek, az sok esetben valóban problémát jelent.

Az én fiamnál is ez a helyzet, simán váltogatja a kezeit rajzolás, vágás stb. közben. Az 1-es válaszolóval nem értek egyet, ugyan a nevét nem tudja leírni a gyerekem, de ha megkérem, hogy valamit rajzoljon le, akkor ma a jobb kezével teszi, holnap a ballal, de mondom, hosszabb munka során menet közben is cserél, ezzel a módszerrel nem jutok előrébb.

Önkényesen a szülő részéről beavatkozni azonban tényleg nem szabad, ez nem szoktatás kérdése, hanem agyi érettségé. A 6-os válaszolóval sem értek egyet, nyilván nem káros dolog a kétkezesség, de nem is megfelelő, ez azért nem szuverenitás kérdése. Ez egy olyan dolog, amit szakembernek kell kezelnie, vagy legalábbis szakember útmutatása alapján.

Beszélj az óvónővel, védőnővel, és mutasd meg gyógypedagógusnak, ők talán tudnak tanácsot adni, hogy merre tovább. Mi pl. tsmt tornára járunk (nem csak a dominancia miatt, de azért is), remélem lassan látom eredményét e tekintetben is.

2020. jún. 12. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Ha jól emlékszem 4-5 max 6 éves korom körül szoktattak le. Igazából nagyobb következményt nem tapasztaltam magamon azon kívül, hogy balkézzel kicsit lassabb vagyok rajzolásnál és fárasztóbb. Csak érdekelt, hogy lehet-e ennek komolyabb következménye
2020. jún. 12. 10:51
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
Ha lett volna következménye, az már iskolás korban kijött volna. Lehet, amúgy is a jobb kezed volt a domináns :)
2020. jún. 12. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!