Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogyan kell megtanítani a...

Hogyan kell megtanítani a lehető legkorábban elválasztani a fikciót a valóságtól?

Figyelt kérdés

Tisztán emlékszem, hogy az én szüleim nem vették rá a fáradtságot, hogy elmondják, hogy amit a tévében látok az nem igaz. Hittem a mesék szereplőiben elég sokáig és időnként fel is akartam kerekedni felkeresni egykét mesebeli világot, olyan fantasztikus ötletekkel, hogy a saját képzeletem szerint csavarok kettőt a biciklimen és megindulok vele a 10. emeletről amit én komolyan is gondoltam, ők meg annyival beszéltek le róla, hogy nem biztos, hogy működni fog meg, hogy ne hagyjam itt őket.

Pedig úgy vélem, hogy értelmes gyerek voltam, csak iszonyat nagy képzelőerővel - az írás lett a hobbit, fantasy könyveket írok- ergo bizonyára elhittem volna, hogy ezek a dolgok nem léteznek, főleg mivel életem első pár évét vallásos közösségben töltöttem amire a szüleim elhagyták a gyülekezetet, addig tudtam, hogy a mikulás nem létezik stb, de az én kicsi pónim figurák létezésében szentül hittem.


Most vagyunk párommal a gyerekvállalás stádiumában, szeretnénk ha hamarosan összejönne a baba, de ez a kérdés régóta foglalkoztat, hogy hogyan tanítsam majd meg neki ezt a két dolgok elválasztani egymástól, mielőtt neki is olyan fantasztikus életveszélyes ötletei támadnának majd mint nekem.


2021. jún. 15. 12:35
1 2
 1/13 Pekka ***** válasza:
100%
Nálunk 3 éves kor után már felmerültek ilyen kérdések a gyerekek részéről. Ebben a korban már megértik, hogy amit látnak mesében, az nem a valóság, hanem mese, egy kitalált történet, amit megrajzoltak, vagy film esetében élő emberek játszanak el. Elmagyaráztuk, mi a különbség és megértették, a gyerekek nem buták, csak kicsik. És nagyon sok dolgot megértenek már egészen kis korukban is. Legalábbis nálunk ez működik. A nagyobbik most 7,5 a kisebbik 5,5 éves, teljesen jól kezelik a fikció-valóság témát.
2021. jún. 15. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
84%
Jesszus, SEHOGY! A gyerekkorban pont az a csodálatos, hogy hiszel a mesékben és a csodákban. Nagyon gonosz dolog ezt elvenni egy gyerektől.
2021. jún. 15. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Mi így direktben nem tanítottuk ezt (és nekem sem a szüleim). Hanem amikor játszottunk és olyat akart, ami a valóságban nem úgy van (pl. a nyuszi mézet evett volna), akkor elmondtam, hogy a valóságban nem eszik mézet, de itt a mesében ehet, mert a mesében minden lehetséges.
2021. jún. 15. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Jesszusom még csak terveztek XD majd ha oda jut akkor is csak a veszélyes elméletekről kell lebeszélni,de nem kell kiábrándítani, hogy ez nem igaz. Ennyi erővel a Mikulás is kamu...
2021. jún. 15. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha valami butaságot akart csinálni, vagy egy film kapcsán kérdezett, akkor elmondtam h nem minden valóság ami a tvben van. Majd ha nagyobb lesz ő is tudni fogja hogy mi igaz és mi nem.

Kb ennyiben is maradt a dolog. Néha még megkérdezi hogy ilyen tényleg létezik e. A válaszom attól függ h mi a kérdés.

Pl: harry potter:hatalmas pók nem

A mikulás igen (de a tvben nem az igazi van, ő csak eljátsza)

2021. jún. 15. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
#5 Lehet, hogy az ausztrálok vitatkoznának veled Aragog létezését illetően. 😄
2021. jún. 15. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

😂 Szegények😱

De most nagyobb gondjuk van az egér invázióval

2021. jún. 15. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Derjaderja ***** válasza:
52%

Értem, amit írsz, de így nem jó ötlet.

Én azt követem kb, amit a waldorfosok javasolnak: óvodás korig igyekszem a mindennapi életről szóló valós könyveket mutatni, adni. Pl Scolar. Náluk rugalmasabb vagyok, ők a beszélő állatokat se preferálják, engem nem zavarnak az egyértelműen gyerekéletről szóló mesék, még ha állat is a főszereplő pl Boribon, Kippkopp, Vackor, Bogyó és Babóca.

De nem választok tündérmesét vagy ilyesmit.


Hagyom, hogy részt vegyen a mindennapi teendőkben és ott magyarázok neki, amire kérdez. Sokat megyünk természetbe és megfigyeljük ott a dolgokat.

Sokat mászik, hintázik, játszózik, barátkozik más gyerekekkel.


Ez megteremt egy alapot a valóság észleléséhez, de ha vmi klasszat játszik (pl a dinófigura rollernek használja a játék mentőautót, amiről amúgy tudja mi, mert az apja azon dolgozik), én bátorítom, mert az fantázia. 2,5 éves és csomó szerepjátékot játszik, történeteket, èletet ad a figurákba stb.


Nem csinál bolondságokat. Ez jól ki van találva a gyerekeknél alapból, ha az élete és a családi környezet rendben van, követhető neki a napok és a világ, akkor nem viszi ingoványba a fantázia.


Át fogsz csapni ellenkező végletbe, ha már a születésekor ezen aggódsz. Es ha valami fantáziaírónak születne tényleg, Te meg lenyesed a szárnyait?

2021. jún. 15. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Csak az életveszélyes dolgokról szeretném majd lebeszélni, nyilván nem az a célom, hogy ne legyen fantáziája mert nekem is túlteng, éppen ezért írok, de az én szüleim mellett kb csoda, hogy egyáltalán életben maradtam. Ők aztán egyàltalán nem voltak szárny törögetők, és simán rámondták mindenre, hogy létezik, így az animációk sem keltettek bennem kérdőjeleket
2021. jún. 15. 15:32
 10/13 anonim ***** válasza:

Ebben a kérdésben szerintem nagyon sok függ az értékrendtől, így eltérő válaszokat fogsz kapni.


Mi olvasunk bőven olyan meséket, amiben beszélnek az állatok vagy kötényt hord a mókus, és nem szólok akkor sem, ha a hercegnő fejét kékre színezi. 3 évesen kezdte el a lányom kérdezgetni bizonyos dolgokról, hogy létezik-e (álommanó pl.), én ha már a gyerekben felmerül a kérdés és rákérdez, akkor viszont nem hazudok.


Emlékeim szerint úgy olvastam 6 éves korukig nem mindig tudják biztosan megkülönböztetni a valóságot a fikciótól, ezért hallani néha olyan történeteket, hogy a kisfiú azt hitte, ő is tud repülni, mint Songoku, és kiugrik az emeletről...úgyhogy az ilyen életveszélyes dolgokra én is igyekszem jobban figyelni.

2021. jún. 17. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!