Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Beszédindítás, kinek segített?

Beszédindítás, kinek segített?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Van egy 2 éves kislányom, aki nem igazán beszél. Néhány szava van csak. Nem tudjuk, mi állhat a háttérben, mert az orvos és a védőnő szerint is minden más szempontból abszolút rendben van, tehát nincs semmilyen autisztikus tünete, mindent megért, minden utasítást végrehajt, mindent tud amit tudnia kell, a kis-és nagymozgásai is a korának megfelelőek, stb. Tehát tényleg csak a beszéd hibádzik.

Kértem időpontot egy helyi (magán) fejlesztőközpontba, ahol egy másfél órás felmérés alatt megállapítják majd, hogy milyen jellegű fejlesztést kell kapnia, de a hölgy a hallottak alapján azt mondta, hogy a logopédia+beszédindítás a legvalószínűbb szerinte.

Azoktól kérdezném, akik jártak/járnak ilyenre: segített a gyereknek? Ha igen, kb mennyi idő alatt indult be a beszéd? Ha nem, akkor mi más volt az, ami segített? (Szeptemberben kezdi a bölcsit egyébként.)

Még annyi, hogy van egy 6 éves bátyja, neki 1 éves kora óta be nem áll a szája 🤷‍♀️ A férjem és én is korán beszéltünk, tehát nem genetikus ez a dolog.

Köszönöm, ha válaszoltok.



2022. jún. 26. 20:17
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Mi most simán elkezdtük a Hömböldét, de ingyenes videók is vannak youtubeon.

Nem tudom, hogy amúgy is megindult volna, de nálunk egyre ügyesebb a gyerek, pedig 3 hete kezdtük.

2022. jún. 26. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
50%

Logopédiai beszédindítás majd 3 éves kortól lesz, ha oviba kerül és még akkor sem beszél!

Addig a TSMT torna a leghatékonyabb beszédindítás céljából!

Egyébként az én kisfiam autista, de a gyermekorvos és védőnő is végig azt állította, hogy biztosan nem autista. Valljuk be őszintén, ők ritkán látják a gyereket és akkor is csak néhány perc erejéig, max fél óra, ha kimegy a védőnő családlátogatásra. Az semmi...

Autisztikus tünetek 2 éves korban sokszor még nincsenek is, vagy csak 1-2 enyhe tünet. Óvodáskorban válnak markánssá a tünetek.

Ezzel csak azt akarom mondani, hogy 2 éves korban még nem lehet ezt kijelenteni, hogy biztosan nem autista, mint ahogy auti diagnózist sem aggatnak rájuk még ilyenkor az esetek többségében.

Szóval én elvinném a pedagógiai szakszolgálatra egy komplex gyógypedagógiai- pszichológiai kivizsgálásra. Ha ott is azt mondják, hogy semmi baja a gyereknek, akkor az ő szavuk mégiscsak biztosabb.

2022. jún. 26. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
57%

Az én lányom 20 hónaposan kezdte a beszédindítást, tsmt-t, zeneterápiát.

Mégis megmondta a gyógypedagógus,hogy csak a bölcsi fog segíteni.

És igaza lett! Ahogy bekerült közösségbe, 2 hét múlva megszólalt!

(Hozzáteszem 3 évesen kezdte a bölcsit mert nem akarták felvenni pelusosan és beszéd nélkül. 1 év volt,mire jegyzői segítséggel bekerült).

2022. jún. 26. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
77%

Én hordtam pedagógiai szakszolgálathoz, egy felmérés, semmi nem volt, hogy lássák a súlyossági fokát a problémának. Heti egy de.fejlesztés volt, tsmt jellegű, semmit nem használt, 4,5 éves koráig annyit mondott, hogy apa, és semmi több.

Aztán magán logopédussal megnézettük, mert úgy gondoltuk, hogy ez már nem állapot, hogy olyan, mintha csinálnánk valamit, csak semmi eredmény. Specifikus nyelvfejlődési zavar, amit vélhetően egy minimális születési oxigénhiány miatt sérült a beszédközpont, ezzel együtt a beszédértés és a beszédprobukció is. Mikor felhívtam a szakszolgálatot, hogy nem viszem többet, köszi, azt mondták, hogy hát sejthető volt valami... hát persze, annak a magán szakembernek, aki 2 óráig vizsgálta.

Most 5,5 éves, azt szoktuk néha kívánni, hogy csak egy percre fogja be a száját... ;)

2022. jún. 26. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
74%
A beszédinditás nálunk semmit nem használt, járt rá fél évet. Mondott persze pár új szót, de azt beszédinditás nélkül is mondott volna. A tsmt viszont látványosan használt.
2022. jún. 26. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
3as válaszom miért van lepontozva?
2022. jún. 26. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
90%
Sajnos vannal itt, akik random lepontoznak válaszokat, nem kell vele foglalkozni...
2022. jún. 26. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Én senkit nem pontoztam le.


"Autisztikus tünetek 2 éves korban sokszor még nincsenek is, vagy csak 1-2 enyhe tünet. Óvodáskorban válnak markánssá a tünetek."


Igen, ezt én is tudom, de ismerek olyan gyereket, aki csak egészen enyhén érintett, és még neki is voltak furcsa dolgai, bőven 2 éves kora előtt is. Nyilván én nem vagyok szakember, így nem jelenthetem ki 100%-ra, hogy nem az, ezért is viszem szakemberekhez. És nem is önnyugtatásból mondom, hogy nem az, de emlékszem a fiamra, és tök ugyanilyen volt ennyi idősen (persze azzal a különbséggel, hogy ő mondatokban beszélt). Egy abszolút empatikus, szociális, érdeklődő, örökmozgó kiscsaj. Rengeteget mutogat, mindenre ami érdekli, illetve ha én kérem, hogy mutasson meg valamit, arra is (pl könyvben állatra, tárgyra, színre, testrészére vagy az enyémre, stb.). Szerepjátékozik, berakja a játékbabát a babakocsiba, megeteti, ilyesmi. Érdekli a többi gyerek is, utánozza őket, minket is. Meg egyébként nincs ő kussban, sokat magyaráz, csak hát 90%-át nem értjük. Szóval nem tartom valószínűnek, de ettől természetesen nem szentírás.


Őszintén, most nagyon bízom benne, hogy jutunk valamire, mert már várjuk a csicsergését, mint a Messiást. Köszönöm szépen az eddigi válaszokat egyébkent.

2022. jún. 26. 22:26
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
2 évesen 20-50 közötti szókincs az elvárt, nem beszéd, csak az, hogy tudjon 20 szót. És a hangutánzó és az általa kitalált szó is beletartozik. Rengeteg gyerek nem beszél 2 évesen, azt hittem egy szava sincs, az lenne problémás.
2022. jún. 26. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Hát, 20-at talán-talán össze tudnék szedni, de ebben már benne vannak az ilyen bumm, hamm, au, hapci, háp-háp, hess és egyéb hangutánzók is. Elvileg ennyi idősen már valamilyen formában meg kéne neveznie saját magát, és össze kéne raknia 2-3 szavas mondatokat is (pl "anya eszik" és hasonlók). Nos ezektől érzésre nagyon messze vagyunk.
2022. jún. 26. 22:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!