Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Dühít a gyerekem szorongása,...

Dühít a gyerekem szorongása, mit tegyek?

Figyelt kérdés

Tudom rémesen hangzik, és a válaszok javarésze szranyázás lesz, de azért beleállok, hátha van pár jó gondolatot író szülő is.

Szóval van nekem egy közel 7 éves lányom, aki pár hónapja észrevehetően szorong, és ezt nem tudom kezelni. Terhes vagyok, ezért kézenfekvő lenne azt gondolni, hogy a terhességem miatt ilyen ő, de igazából már egy éve tart, csak eddig enyhe volt a helyzet, nem ütötte át annyira az ingerküszöböt, amolyan gyerekkori aggodalmaknak tűntek a szorongásai, de ez az állapot a terhesség óta felerősödött, és egyértelműen rossz érzelmi reakciókat gerjeszt bennem, mert állatira bosszant. Amúgy a már meglévő öccsét imádja, és extrém lelkesen várja a babát is. Na de példák a szorongásra:

- Közlekedés: ha sétálunk, soha egy pillanatra sem engedi el a kezem, míg az öccse vígan szökdécsel körülöttünk. Ha kisbringát cipelek, vagy akármi, akkor a táskámat/szoknyámat fogja, de nem ereszt (út menti járdán fogom a kezét amúgy, de egy füves parkban túlzásnak érzem ezt a ragaszkodást). Sokszor az öccsére is rászól, ha 3 lépésnél távolabb merészkedik szegény.

- Kisebb, közeli játszóház: míg régebben simán szaladgáltak az öccsével fel-alá, most csak a lábamnál játszik, mert fél, hogy elveszlik. Az öccse mászna, csúszdázna, de ő nem megy vele, sőt, örülne, ha az öccse is lábamnál játszana, hogy biztosan ne veszítsük el egymást. Ez borított ki a legjobban a legutóbb, sajnos nagyon mérges lettem. Mert míg mások elmennek vásárolni, amíg ott játszik a gyerek (nekem semmi ilyesmi nem áll szándékomban amúgy, csak viszonyításképp írom), én pisilni sem tudok kimenni nélküle, és még az öccse szabad játékát is elrontja.

- Alvás: nagyon fél a rossz álmoktól, és attól, hogy nem tud majd elaludni. Rendszeresen sír emiatt. Ezzel szemben rémálmai sosincsenek. Olykor valóban felkel éjjel, de nem rossz álomtól, csak úgy, ilyenkor kicsit ücsörgök az ágya mellett. Igyekszem amúgy leszoktatni arról, hogy mellette kelljen maradni, amíg el nem alszik. Részeredményeink vannak egyelőre.

- Evés: bár ez most elmúlt, de volt egy pár hetes periódus, amikor gondban volt a nyeléssel. Egy ideig evett, aztán egyszer csak azt vettük észre, hogy fél órája ugyanazt a falatot forgatta a szájában. Azt mondta, nem tudja lenyelni. És ne rágós húsra gondoljatok, tejbegrízzel is képes volt ezt eljátszani. És a vége az, hogy kiköpi. Mivel ilyen hulláma nem először volt élete során, már tudjuk, hogy nem szervi okai vannak.

- Szülinapi zsúrok: idén egyetlen barátja szülinapját sem élvezte. Általában 1 óra múlva hívnak a szervező szülők, hogy menjek érte, mert anyáért sír.

- Ovi: egy évvel tovább maradt oviban, és könnyű óvodás évek után most nagy-nagycsoportban kellett megtapasztalnunk, milyen, amikor reggel sír, hogy velünk akar maradni. Szerencsére ritkán volt ilyen, de ez is szokatlan volt tőle.

És még sorolhatnék millió apróságot, amik együttérzést édemelnének, de sajnos engem kifejezetten bosszantanak. Nem tudom, hova lett az én mindig vidám, vagány kislányom, és aggódom, hogy mi lesz vele a suliban. Az óvónők szerint is más volt idén. Látom, hogy segítség kellene neki, de amikor azért sír a játszóházban, hogy ne menjek el wc-re nélküle, akkor egyszerűen dühös leszek. És bosszant a férjem is ebben az egészben, mert ő meg agyon babusgatja és dédelgeti. A lányunk olyan vele, mint egy kis koalabébi a mamája szőrébe csimpaszkodva. Olykor csak rátapadva, az apját átölelve ül az ölében, amíg a férjem homeofficeban meetingel (kamera nélkül természetesen). Ha a férjemen múlna, együtt aludnánk a gyerekekkel. Mintha ő nem kiutat keresne a lányunk számára a szorongásból, hanem teljes mértékben kiszolgálja azt (és minden egyéb szeszélyét). Vagy ez így helyes? Mindenesetre amikor mérgesen reagálok a gyereknek egy-egy dolgára, akkor a férjem felé érzett dac és indulat is benne van a reakcióm érzelmi gyökerében. Nem tudom, mit kezdjek ezzel, hogyan ne legyek mérges, és hogyan találjak kiutat mindenki számára ebből az állapotból. Bocs a hosszú írásért, és köszönöm, ha nem rúgtok belém.


2022. aug. 4. 02:58
1 2 3 4 5 6
 1/60 anonim ***** válasza:
97%
Ezzel a kislánnyal történt valami, méghozzá valami nagyon rossz dolog. Gyermekpszichológus mielőbb!
2022. aug. 4. 03:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/60 anonim ***** válasza:
95%

Olvasd vissza amit leírtál, nagyon aggasztó, nem dühösnek kellene lenned! Valami nagy baj van, és ez az óvodához köthető valószínűleg. Nem történt ott valami baleset, vele, vagy látott valamit?

Még egy szavazat a pszichológusra!

2022. aug. 4. 03:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/60 anonim ***** válasza:
97%

Jézusom, ahogy olvastam, szinte megszakadt a szívem azért a kislányért!

Biztos, hogy történt valami vele! Csak úgy nem lesz ennyire szorongó egy kisgyerek!

Azonnal gyermekpszichológus!

2022. aug. 4. 03:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/60 anonim ***** válasza:
50%

Nem mondom, h szar anya vagy, de... hát tudod. Légy szíves, ne hagyd szenvedni a kislányt, hanem mielőbb vidd el gyermekpszichológushoz.


Még az is lehet, de reméljük nem, hogy Apu szexuálisan molesztálja időnként.

2022. aug. 4. 05:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/60 anonim ***** válasza:
96%
#4 ne fess rémeket a falra, az apjához kimondottan ragaszkodik a kislány, semmi jelét nem adja, hogy pont tőle kellene félnie. Viszont valami trauma tényleg érte, ennek utána kell járni.
2022. aug. 4. 05:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/60 anonim ***** válasza:
96%
A leírtak 80%-a igaz volt rám gyerekkoromban. A legjobb emlékem, mikor anyukám babusgatott, dédelgetett. Tehát szerintem a férjed csinálja jól. Sok sok szeretetre, megerősítésre van szüksége. Felnőtt koromban 4 országban éltem, sokat utaztam egyedül is, megálltam a helyem mindenhol, jó munkám van. Most is vannak szorongásos dolgaim, pl. alvás, idegen emberek, nyelési problémák. De mióta családom van, teljesen tudom élvezmi az életem.
2022. aug. 4. 05:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/60 anonim ***** válasza:
96%
Valami olyat láthatott amitől sajnos felerősödtek a szorongásoi vagy újakk keletkeztek.gyerekorvosnak mondtad már ezeket a dolgokat.
2022. aug. 4. 05:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/60 anonim ***** válasza:
96%

Pszichológus, addig pedig rengeteg sok türelem, közös játék, beszélgetés, lehetőleg néha az öccse nélkül.


Nálunk nem volt ennyire durva, de a nagycsoport megkezdésekor az én lányomnál is jelentkeztek hasonló tünetek.

Nem vártunk egy évet, és bizony hamar kiderült, hogy őt az ütötte ki, hogy az oviból többen elmentek suliba-ő ezt kudarcként, veszteségként élte meg, pedig nem akart suliba menni, sokat beszéltünk erről korábban is vele. Szóval bármi apróság is okozhatja amire nem is gondolnál.


De kérlek vegyél nagy levegőt, ne bántsd ezért, hanem segíts neki megoldani, hidd el, neki sem jó így!

2022. aug. 4. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/60 anonim ***** válasza:
59%

Szerintem ez bármi lehet, de én megértelek, és tudom, hogy sokan éreznek hasonlóan a gyerekem dolgaiba adott reakciókból(indokolatlan félelmek általában ellenszenvet váltanak ki).


Szerintem vagy történt/történik vele valami, akár molesztálás(a gyerekek nem úgy reagálnak feltétlen, hogy félnek, így apuka is esélyes), akár bántás oviban, akár látott/mondtak neki valamit..


De olyan sok területen kijön ez a dolog, hogy már szinte oktalannak tűnik, valószínű alkati kérdés, fogékony rá. Van egy rakás "félelemoldó" mese, ezeket nem szoktátok olvasni? Tuti járatnám pszichológushoz, illetve sokszor babusgatnám is. Ezzel nem az van, hogy utat engedsz a szorongásának, pont akkor kell babusgatni, ha épp nem akarja. Akkor gyorsan kapd el, és ölelgesd meg. Amikor az enyém nagyon "anyás volt", ezt csináltam. Amikor épp játszott, mással foglalkozott, nem engem akart ölelgetni, megpuszilgattam, megölelgettem, mondtam, neki, hogy "gyeree ide ügyürübügyürü megölgetlek, szeretnél egy nagy puszit, ugye?:))" szóval így túltolva a dolgot, és tökre élvezte, de szabadult is volna és már csakazértis kevesebbet bújt hozzám, mert már megvolt a szeretetadagja korábban. Szerintem azt kellene éreznie a gyereknek, hogy ne kelljen hívnia/tennie a szeretetért, biztonságért, hanem találja meg az őt, mielőtt még felmerülne benne az igény, akkor úgy fogja érezni, hogy az állandó. Tehát te magadtól odamész, odahívod, ha épp mással van elfoglalva, megölelgeted és megpuszilgatod. Ha meg nincs kedved/nem érsz rá, megmondod, hogy kicsit később, és később is akkor menj, ha épp nem hív. Persze néha lehet reagálni, de nem kell minden apróságra ugrani. Továbbá hogy kiderítsem mi van vele, megpróbálnám "beugratni", hatni a bizalmára. Az egyik ilyennél, mikor csak ketten vagyunk, elmesélném neki egy félelmem, valami rosszat, ami történt velem, és amitől tartok(ne legyen nagyon rossz, de azért legyen titok feelingje, de olyan, ami gyorsan megoldódik, pl nagyon tartottál tőle, hogy valami gondja lesz a babának, mert harmadik gyerek és nem fog eleget a pocakban maradni).. kicsit megijed majd, de hosszútávon örülni fog, hogy megbíztál benne, és majd ő is fog neked ilyet mesélni magától a következő pár alkalom egyikén.


Egyébként a szorongást a tények nagyon oldják még, pl hogy bízzon a testében, mert remekül ütemezett gép, az bizony jóhelyre küldi a falatokat, gondoljon bele, magától vesz levegőt is, pedig még nem is gondolt rá, hogy kellene. Kiemelném, hogy az övé kifejezetten jól ütemezett gép, mert x területen(ezt te tudod) kifejezetten jól teljesít.


Vennék még stresszlabdát, mütyürt amit nyomkodhat és a szorongásoldó meséket és szereznék neki egy barátot, az enyém pl egy kis vadkan, a legtöbb gyerek szorongását, gátlásait oldja az energiáival, nyitottságával, simán leszólít bárkit, és úgy önállóságra törekszik, hogy vissza kell fogni, mondjuk már egyedül akar játszóterezni, de nem engedem:) Úgy elkapja a másik kezét, hogy gyere játszunk, hogy a másiknak lehetősége sincs végiggondolni. A gyerekem tart a rovaroktól amúgy, és mindenkit idegesít a környezetében, engem is. Ha elrepül a közelében akár egy pillangó, látványosan megijed, elszalad, vagy nem megy le a lépcsőn egyedül, mert mi van, ha lesz ott darázs(sajnos ott sokat vannak valamiért). Kikészít ezzel, de alapvetően nem ilyen.


Én a szorongó típus voltam, mint a tiéd, nálam ezek váltak be, és a körülöttem lévőket én is idegesítettem, anyámat is. Szerintem egy okosórát is kaphatna egyébként, amin van gps.


Semmi gond, sokan álszentek, a legtöbb embert zavarja az indokolatlan félelem, ételtől, rovartól, elhagyatottságtól(anyukák nem tudnak gyerek nélkül wczni sem, azon kivan mindenki), balesettől, vagy félenyeléstől, vagy elveszéstől, mert ezek ilyen kényszeres dolgok, nem tudnak rajta változtatni, hiába mondják meg, hogy "nincs mitől félni", mégis ellehetetleníti a hétköznapokat, vagy legalábbis akadályozza a dolgok menetét. Az enyém kikészítette a tanárnőt, mikor berepült egy darázs az osztályba, az enyém sikított, sírt, bebújt az asztal alá és nem mert kijönni, amíg bent volt a teremben. Tanárnő együttérzés helyett megpróbálta kihúzni, ami nem ment neki, majd dühösen mesélte nekem. Itt a legtöbb válaszoló is ideges lett volna, nem pedig együttérző, mert az "csak egy darázs". Elmesélve könnyebb együttérezni, mert nem érint a helyzeti stressz, tehetetlenség, amit ilyenkor átélsz.

2022. aug. 4. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/60 anonim ***** válasza:
96%
Sokan elmondták, megerősítem gyerekpszichológus most. Én nem tartalak szaranyának, de szerintem neked is muszáj kontrollálni az érzelmeidet, mert nem jó irány ha ez bosszúságot vált ki. Biztosan idegesítő lehet, de a gyerekednek sérült a lelke. Ha a keze tört volna el tuti babusgatnád. Próbálj meg úgy állni hozzá, hogy gyógyítsd a lelkét, ne haragudj rá. Fontos, nem veled akar kicseszni, hanem valami nem okés.
2022. aug. 4. 06:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!