Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Jogos volt a büntetés? Mit...

Jogos volt a büntetés? Mit tegyek?

Figyelt kérdés

Kislányom 2. osztályos. Ma azzal fogadott, hogy kiküldte a tanár az énekóráról. Mint kiderült, az volt a hatalmas bűne, hogy levette a cipőjét óra alatt. Ezt nem igazán éezem akkora bűnnek (sőt igazából egyáltalán nem érzem annak), hogy ilyen büntetést érdemelt volna.

Mit kellene tennem ilyen esetben? Ne foglalkozzak vele, beszéljek az "osztályfőnökkel" (az éneket másik tanár tartja), vagy az énnektanárral beszéljem meg a történteket?


2010. okt. 1. 19:44
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

A hideg padló miatt én is lebeszélném a gyereket, de a büntetés ezért nem volt jogos.

A tanár néni lehet nehéz eset, de én a helyeben bemennék a gyerekkel és megbeszélném ezt a tanárral.

Ne a gyerek mögött intézd szerintem.

2010. nov. 15. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

Csak kérdezem:Amikor kiküldi a tanár, akkor a gyerek felügyelet nélkül tölt akár 45 percet a folyosón? Vagy nmem óra végéig küldte ki csak pár percre.

Bocs, nincs még iskolás gyerekem, csak ovis, de nem szeretném ha ő is így járna majd 2.-os korában.

Amúgy a papucs nem lenne megoldás?

2010. nov. 15. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:

utolsónak.

Igen, kint áll a gyerek 5-10 percet, aztán behívják

fiam negyedikes, már nem egyszer állt az jató előtt első óta, ő általában beszélgetni szokott:-))))


Jobb ha szokod a dolgot, leszenk ennél sokkal cifrábbak is.

2010. nov. 15. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

Ki lehet-e küldeni a diákot az óráról?


A közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX törvény (a továbbiakban KTV) szerint a diák legalapvetőbb joga a tanuláshoz való jog.


KTV 10. § (3) A gyermeknek, tanulónak joga, hogy


a) képességeinek, érdeklődésének, adottságainak megfelelő nevelésben és oktatásban részesüljön, képességeihez mérten tovább tanuljon, valamint tehetségének felismerése és fejlesztése érdekében alapfokú művészetoktatásban vegyen részt;


A diáknak tanuláshoz való jogával összhangban a tankötelezettség teljesítésének érdekében (a magántanulók kivételével) kötelessége a tanítási órákon való részvétel.


KTV 12. § A tanuló kötelessége különösen, hogy


a) részt vegyen a kötelező és a választott foglalkozásokon és szakmai gyakorlatokon;


A fenti két tételből egyértelműen következik, hogy a diákot nem lehet kiküldeni az óráról, hiszen neki joga és egyben kötelessége az azon való részvétel.


A gyakorlatban azonban előfordulhat, hogy a diák részvétele az órán megakadályozza társai tanuláshoz való jogának érvényesülését, mert "röhögő görcse van", amit a pedagógus felszólítására sem képes abbahagyni.


A KTV szerint a diák cselekvési szabadsága (és ennek részeként a "nevetéshez való jog") nem korlátozhatja társai tanuláshoz való jogát, illetve az óra menetéhez szükséges fegyelem fenntartását.


KTV 10. § (3) A gyermeknek, tanulónak joga, hogy


e) személyiségi jogait, így különösen személyiségének szabad kibontakoztatásához való jogát, önrendelkezési jogát, cselekvési szabadságát, családi élethez és magánélethez való jogát az óvoda, az iskola, illetve a kollégium tiszteletben tartsa, e jogának gyakorlása azonban nem korlátozhat másokat e jogainak érvényesítésében, továbbá nem veszélyeztetheti a saját és társai, a nevelési-oktatási intézmény alkalmazottai egészségét, testi épségét, illetve a művelődéshez való jog érvényesítéséhez szükséges feltételek megteremtését, fenntartását;


Tehát kivételesen végső esetben arra az időre, amíg a diák többieket zavaró állapota meg nem szűnik (nevető görcse el nem múlik), a többi diák tanuláshoz való jogának biztosítása érdekében időlegesen korlátozható a tanuláshoz való joga.


E korlátozás azonban csak addig tartható fenn, amíg a jelenléte akadályozná a tanítást, azaz ha a nevető görcs után "megnyugodott", lehetővé kell tenni számára az oktatásba való bekapcsolódását. (Tehát nem szabad végleg kiküldeni az óráról)


Fontos megjegyezni, hogy ha a diákot kiküldik a teremből, továbbra is gondoskodni kell a felügyeletéről, hiszen az intézmény eme kötelezettségét a KTV. nem korlátozza a tanítási órára.


KTV. 41. § (5) A nevelési-oktatási intézménynek gondoskodnia kell a rábízott gyermekek, tanulók felügyeletéről,...


Összefoglalva:


A diák tanítási óráról való kiküldés csak kivételes esetben, végső esetben alkalmazható, csak annyi időre, amennyire feltétlenül szükséges, és ez idő alatt is gondoskodni kell a felügyeletéről.

2010. nov. 16. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

Szerintem a tanár nénihez kell bemenni személyesen a férjeddel. Én megmondanám neki, hogy mélységesen csalódtam, hogy a gyereket ily módon megbüntette. Először is téged kellett volna tájékoztatnia és veled megbeszélnie a helyzetet. Lehet, hogy közösen tudtatok volna megoldást találni.

Mondjuk a cipőlevetést óra közben én sem tartom helyesnek, ezt egy váltócipővel meg lehet oldani. A gyerekem elsős, neki van bent egy szandál és az a cserecipője.

2010. nov. 16. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:
Próbálok egyben reagálni a felvetésekre. Nálunk is váltócipő van, ezt kifejezetten kérte az iskola. Direkt olyat vittünk be, ami kényelmes, és nem meleg. A papucs nem tudom megoldás lenne-e. Szeretnék mielőbb beszélni a tanárral, sajnos eddig nem sikerült. Semmiképpen sem akarom "letámadni", nem lenne jó elmérgesíteni a helyzetet, viszont jó lenne megtudni, mi zavarja igazából. Azon sokat gondolkodom, hogyan tudnám a lányomat leszoktatni erről (egyáltalán le kell-e szoktazni, vagy idővel elhagyja magától).
2010. nov. 16. 18:30
 17/17 A kérdező kommentje:
Kifelejtettem: szerintem, ha a többieket direkt szórakoztatná, akkor az osztályfőnök is szólt volna érte. De egyébként nincs panasz az órai viselkedésére.
2010. nov. 16. 18:34
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!