Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Egy 4-5 éves gyereknél mennyir...

Egy 4-5 éves gyereknél mennyire elfogadható ez a viselkedés? Szakember kellene?

Figyelt kérdés
Kislányom, nagyon kiegyensúlyozott, abszolút nem hisztizős fajta. Általában mindent meg tudunk vele beszélni, nem kiabálunk, tiltunk, büntetünk, inkább leülünk és megbeszéljük, ha probléma van. Az elmúlt évben viszont berögzült nála pár dolog, pl. csak 1 típusú ruhadarabot hajlandó felvenni és a haját is csak 1 képpen csinálhatom meg. Persze tudom minden gyereknek vannak kedvencei, meg ízlése, de nálunk ez olyan szintre jutott, hogy képtelen a kompromisszumra még akkor is, ha nyugodtan megbeszéljük vele, hogy bizonyos helyzetekben miért nem lehet azt a ruhát felvenni stb. Sír, hisztizik és lehetetlen vele addig elindulni akár oviba akár máshova, amíg az nincs, amit ő akar. Sosem volt nyunyókája, nem cumizott (nem mi tiltottuk ezeket, egyszerűen nem alakult ki nála), plüssökkel sincs különösebben szoros viszonyban így lehet csak nekem furcsa most ez, de számomra kicsit aggasztó, hogy ennyire kiborul, ha felmerül pl. egy másik frizura ötlete. Sosem erőltettünk rá semmit, de azért próbálkozom alternatívákkal kevesebb sikerrel. Azért merült fel bennem a szakember gondolata, mert eddig akárhogy próbáltam, nem tudtam belőle kihúzni, hogy miért csinálja ezt és talán egy hozzáértő segíthet megérteni mi zajlik a kislányom lelkében ilyenkor és ha netalán valami negatívum hatására történik ez, akkor segíthessünk neki. Szóval nem azzal van a bajom, hogy csak X ruhadarabot hord, hanem szeretném tudni, van-e emögött esetleg több.
2023. jún. 10. 23:50
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:

Már ne is haragudjatok, de nagyon el vagytok tévedve.

Nem bosszant a viselkedése, nem látok rémeket, nem esik nehezemre úgy megcsinálni a haját és nem szoktunk emiatt veszekedni vele, de még csak szabály vagy tiltás sincs erre. De attól még, hogy nem veszélyes, amit csinál néha szükséges az, hogy mást is felvegyen és az azért szerintem túlzás, hogy az ovis kirándulásra is inkább nem akart menni, csak mert a kedvenc outfitje se az időjárásnak, se a körülményeknek nem volt megfelelő. A hajával kapcsolatban pedig egyszer annyit mondott, hogy fél, hogy ha más a frizurája, akkor nem fogják megismerni az oviban. Úgyhogy nem csak arról van szó, hogy valami neki nagyon tetszik én meg lusta vagyok megcsinálni, hanem oka van. És mivel a gyerekek a hisztivel valami olyat fejeznek ki, amit még nem tudnak máshogy kommunikálni, ezt az én dolgom megfejteni. Utána meg el lehet dönteni, hogy kell-e emiatt aggódni vagy nem. Ez nem rémlátás, meg hogy ráerőltessem az akaratom, hanem pont, hogy szeretném megérteni, mi zajlik a kis fejében, amit így az öltözködéssel és a hajával próbál kifejezni.

2023. jún. 11. 09:05
 12/15 A kérdező kommentje:
Szóval mégegyszer leírom , nem a ruhával, nem a frizurával van bajom. Csak az tűnt fel, hogy az amúgy még a boltban sem hisztiző lányom, ezekért a kicsi lelkét is képes kiordítani. Amikor lehet azt a ruhát és hajat kapja de vannak szituk, amikor nem lehet (időjárás, mosás, program stb.) és ekkor lehetetlen kezelni az indulatait. Sosem kiabálunk, tiltunk neki semmit, mondom nem szokott hisztizni, mert sosem sajnálunk tőle semmit, vagy épp nyugodtan megbeszéljük mi miért van. És mivel ezek a praktikák most csődöt mondtak, szeretném megérteni mizu ezzel a ruhával és hajjal, hogy ha az van, hogy valamiért mást kell felvenni, akkor segithessek neki könnyebben elfogadni a másik ruhát. És nem azért, hogy ráerőltethessek mást.
2023. jún. 11. 09:14
 13/15 anonim ***** válasza:
74%

Akkor is normális, akárhogy csűrőd.

11, honnan tudod hogy nem "ért" hozzá, aki hozzászól? Egyébként szülők közül érteni senki se ért hozza, max. a saját autistajat ismeri, de az összeset nem.

Annyit viszont meg lehet állapítani, hogy ilyen mértékű "rögeszme" fel se veti az autizmus gyanújat.

2023. jún. 11. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
100%

Én gyógypedagógus vagyok, a kislány pedig ennyi alapján nem autista. (Bár úgy látom, hogy a kérdezőben szerencsére ez fel sem merült.)

Tényleg normális, hogy pár dologban dacol, nem enged. A nem praktikus öltözetnél nálunk bevált, hogy "amint hazaérsz, abban a pillanatban lekaphatod magadról a ruhát és észre sem veszed, rád adom a kedvencedet". Farsang környékén ez mindennapos nálunk, hogy a jelmezeikben akarnak mindenhova menni.

Illetve egy ideig a mi kisfiunkkal is mindent meg lehetett beszélni, aztán 3.5 éves kora környékén mintha ezt elvágták volna. Nem hallgatott semmilyen érvre, ami korábban bevált. Az óvodapszichológus azt mondta, hogy szabályok kellenek. Több helyen kell meghúzni a határt. Egyszer el lehet magyarázni, de amikor már nem hall, nem lát a hisztitől, akkor ne magyarázkodjunk, hanem zárjuk le a vitát, alkudozást és az legyen, amit mondunk. Nálunk ez bevált. (Ezt csak azért írom, hogy lehet, hogy a kislányotoknál is meg fog jelenni ez az időszak, amikor ki fogtok merülni a magyarázkodástól.)

2023. jún. 11. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
10# minden auti szenzoros de nem minden szenzoros auti 🙄 ezt vágod?
2023. jún. 11. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!