Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Egy 2,5 évesnek mennyire kéne...

Egy 2,5 évesnek mennyire kéne boldogulni az óvodai szabályokkal?

Figyelt kérdés

Van egy 2,5 éves lányom, igen akaratos, nem tudom, ilyen-e az alaptermészete vagy ez csak átmeneti. Igazán foglalkozom vele, de kb 10-ből 6-szor szófogadatlan. Kényszerűségből óvodába jár három napja, ma maradt ott először. Előtte egy hónapig családi napközis volt, ott minden klasszul ment.

Nagyon aggódom érte. Azt már tudom, hogy a rólam való leválás nem megy neki nehezebben, mint az átlagnak. Sírdogált a napköziben minden reggel, de a végén már csak addig, amíg ki nem léptem az ajtón. A folyosón már hallottam, hogy beszélget. De az ovi egész más. Csomó szabály van és rengeteg a gyerek, nagy a zsivaj, kicsi az udvar. Például. Nem mehet ki a csoportszobából csak úgy, ha pisilni kell vagy csak meg akarja nézni a folyosón a teknőst. Ha névsorolvasás, foglalkozás van, le kell ülni a szőnyegre és csöndben kell maradni. Az udvarról se mehet be csak úgy, ha mondjuk kezet akar mosni. Nem mászkálhat a motorpályának kinevezett részen, pedig a közepén áll a mászóka (ami egy agyrém). Ha valami nem az ő kedve szerint történik, nem hisztizhet. Időnként egyedül van az óvónő a 20-25 gyerekre (mindegyik sokkal nagyobb a lányomnál, vegyes csoport), és nem tud mindenkire odafigyelni. Mindegyiknek mondanivalója van, pisilni kell, kérek ceruzát, öntsél kakaót, Pistike meghúzta a hajamat. Az én lányom ezalatt simán kisétál a szobából.

Na nem ragozom tovább. Nem tudom másik oviba vinni, örülök, hogy ide fölvették. Ráadásul elég nagy szívatás lenne a napközi meg az ovi után még egy harmadik helyre beszoktatni. Sokat beszélgetünk róla, mit szabad az oviban és mit nem, hogy szólni kell az óvó néninek, ha pisilni kell, kézenfogva kell menni a lépcsőn (második emelet, kőlépcső, agyrém), nem szabad felmenni a nagy mászókára stb. Na de mégse hagyatkozhatom a gyerek ígéreteire, hisz 2,5 éves. Ő még ezekhez a szabályokhoz nagyon kicsi, nem érett meg rá, hogy ilyen sok szabály között éljen (bár belátom, a szabályok nagy része szükséges). Hiába 2,5 éves, én tudom, hogy kicsi hozzá. Itthon is voltak szabályok, a napköziben is, de az ovi ehhez képest szabályok rengetege.

Féltem őt, nehogy baja essék, nehogy megutálják az óvónők, amiért több gondjuk van vele. Ráadásul van a csoportban négy viselkedészavaros fiú, az egyik autistagyanús, akkora, mint egy iskolás, jó kövér is, csúnyán beszél, teljességgel szófogadatlan.

A ti 2,5 évesek hogy boldogul a szabályok betartásával? Tudtok valami vigasztalót mondani, tanácsot adni?


2011. okt. 6. 10:04
1 2 3 4
 1/34 A kérdező kommentje:
Ráadásul nehezen értik a beszédét, megkésett beszédfejlődése volt. Gondolom, ez nem fog tetszeni az óvó néniknek.
2011. okt. 6. 10:09
 2/34 anonim ***** válasza:
100%
Bocs, de ez az ovónők dolga. És hidd el ők könnyen megoldják a dolgot. A lányod otthon talán egy ykicsit túlságosan is szabályok nélkül nőtt fel,most meg fogja tanulni. Semmi gond nem lesz, csak te aggódsz
2011. okt. 6. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 A kérdező kommentje:

úgy legyen

nem csak attól félek, hogy neki baja lesz, de ha kiteszik, és egyikünknek itthon kell maradni, éhen halunk (ami így is elég esélyes)

2011. okt. 6. 10:13
 4/34 anonim ***** válasza:
100%

*Hiába 2,5 éves, én tudom, hogy kicsi hozzá.


Mi a kérdés? 2,5 éves gyerek nem való az óvodába. Bölcsödébe való. Nem véletlenül kezdődik az óvoda 3 évesen. Tudom, vannak vegyes csoportok, meg "mini" csoportok, de attól, hogy vannak, még nem jók, HA a gyerek még ne érett rá. Az érést pedig nem lehet siettetni, nem a szabályoktól érik meg a gyerek, de még attól sem, ha sokat beszélgetsz vele a szabályokról.


Ha nem tudod másképp megoldani a dolgot, nem lehet jó tanácsot adni, a gyerek szenvedni fog, és lehet, hogy nem csak addig, mire érett lesz, hanem végig az óvodában, mert úgy megutálja az elején.

2011. okt. 6. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/34 anonim ***** válasza:
100%

De miért ovi? Miért nem bölcsi? nagyon nehéz lesz neki.....

Én nem adtam volna vegyes csoportba....

2011. okt. 6. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 A kérdező kommentje:
mert ide vették fel. előtte is azért volt napközis, mert nem volt bölcsi. szerintem beadtad volna, ha ezen múlik az amúgy is nagyon szűkös megélhetésetek.
2011. okt. 6. 10:15
 7/34 A kérdező kommentje:
kicsit pontatlanul fogalmaztam, augusztusban volt 2,5 éves, februárban lesz 3
2011. okt. 6. 10:17
 8/34 anonim ***** válasza:
100%

Szia

A gyerekek alkalmazkodóképesebbek, mint gondolnánk. Bele fog szokni a menetrendbe, ne aggódj. :-)

Nem kell állandóan a lelkére beszélni, azt az egyet értesd meg vele, hogy bárhová is menne, bármit is szeretne a szobán/udvarrészen kívül tenni SZÓLJON AZ ÓVÓNŐNEK (vagy kérjen segítséget).

Nem mehet ki egyedül.

Vegyes csoportban biztosan akadnak segítőkész nagyobbak is, jellemzően kistestvéres lányok (de persze a fiúk közül is vannak), akik szívesen pátyolgatják a kicsiket, és az óvónőnek segítségére vannak az apróbb teeendőkben pl kikísérik a kicsit kezet mosni, segítenek cipőt húzni stb. Plusz ott van a dajka néni is, és ő is, meg az óvónő is jobban odafigyel az újakra, pláne ha ilyen kicsik...


Különben meg még csak 3 napja jár, hidd el, bele fog jönni, szépen megszokja a szabályokat és a rituálékat. A csordaszellem is erős motivációs tényező ebben az életkorban már, és a megfelelni vágyás is.


Még egy dolgot mondok: ne faggasd túlságosan a benti dolgokról. Hagyd, hogy ő meséljen, persze kérdezhetsz de ha úgy látod, hogy tereli a témát v nem szívesen beszél róla ,akkor egyenlőre hagyd. Inkább ülj le vele 2óvodásat játszani a babákkal-mütyürökkel. Ha állandóan kérdezgeted, akkor befog zárkózni, így meg előbb-utóbb vagy elmondja magától vagy kijátssza magából.


egy óvónő anyuka :-)

2011. okt. 6. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 anonim ***** válasza:
100%
Bele fog jönni, hidd el. Minden gyerek betartja a szabályokat és hamarosan ő is megy a többi után. Tapasztalat, hogy a gyerekek sokkal könnyebben elfogadják és betartják az ovis szabályok tömkelegét, mint az otthoniakat. Ugyanis ott amikor belecsöppennek az ovis életbe, meglévő szabályok vannak. Ezekhez alkalmazkodnak, addig van némi gubanc amíg megismerik őket, de ez is egy két nap. Az otthoni szabályok sokszor nehezebben tarthatók, mert a gyerek korával némelyik átalakul. Ilyen például, hogy eddig anya törölte meg a szádat, mostantól magadnak kell, mert nagy vagy már. Az oviban meglévő szabályokhoz a többi gyerek már alkalmazkodott a te csepped pedig majd teszi amit ők, megy utánuk, észrevétlenül megszokva, hogy mit tehet és mit nem.
2011. okt. 6. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 anonim ***** válasza:
28%

Huha! De nagyon nem kéne neki ez az ovi. És csatlakoznék az előttem lévőkhöz, miszerint : miért nem bölcsi????

Én úgy tudtam az oviba csak a 3. életévüket betöltött gyereket veszik fel. Nem kéne feláldozni a gyerekedet szerintem. És miért halnátok éhen? Ha 3 éves lesz, beíratod rendes oviba, addig mi változik az anyagiakon? Írasd be bölcsibe!!!!!

2011. okt. 6. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!