Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Egy 2,5 évesnek mennyire kéne...

Egy 2,5 évesnek mennyire kéne boldogulni az óvodai szabályokkal?

Figyelt kérdés

Van egy 2,5 éves lányom, igen akaratos, nem tudom, ilyen-e az alaptermészete vagy ez csak átmeneti. Igazán foglalkozom vele, de kb 10-ből 6-szor szófogadatlan. Kényszerűségből óvodába jár három napja, ma maradt ott először. Előtte egy hónapig családi napközis volt, ott minden klasszul ment.

Nagyon aggódom érte. Azt már tudom, hogy a rólam való leválás nem megy neki nehezebben, mint az átlagnak. Sírdogált a napköziben minden reggel, de a végén már csak addig, amíg ki nem léptem az ajtón. A folyosón már hallottam, hogy beszélget. De az ovi egész más. Csomó szabály van és rengeteg a gyerek, nagy a zsivaj, kicsi az udvar. Például. Nem mehet ki a csoportszobából csak úgy, ha pisilni kell vagy csak meg akarja nézni a folyosón a teknőst. Ha névsorolvasás, foglalkozás van, le kell ülni a szőnyegre és csöndben kell maradni. Az udvarról se mehet be csak úgy, ha mondjuk kezet akar mosni. Nem mászkálhat a motorpályának kinevezett részen, pedig a közepén áll a mászóka (ami egy agyrém). Ha valami nem az ő kedve szerint történik, nem hisztizhet. Időnként egyedül van az óvónő a 20-25 gyerekre (mindegyik sokkal nagyobb a lányomnál, vegyes csoport), és nem tud mindenkire odafigyelni. Mindegyiknek mondanivalója van, pisilni kell, kérek ceruzát, öntsél kakaót, Pistike meghúzta a hajamat. Az én lányom ezalatt simán kisétál a szobából.

Na nem ragozom tovább. Nem tudom másik oviba vinni, örülök, hogy ide fölvették. Ráadásul elég nagy szívatás lenne a napközi meg az ovi után még egy harmadik helyre beszoktatni. Sokat beszélgetünk róla, mit szabad az oviban és mit nem, hogy szólni kell az óvó néninek, ha pisilni kell, kézenfogva kell menni a lépcsőn (második emelet, kőlépcső, agyrém), nem szabad felmenni a nagy mászókára stb. Na de mégse hagyatkozhatom a gyerek ígéreteire, hisz 2,5 éves. Ő még ezekhez a szabályokhoz nagyon kicsi, nem érett meg rá, hogy ilyen sok szabály között éljen (bár belátom, a szabályok nagy része szükséges). Hiába 2,5 éves, én tudom, hogy kicsi hozzá. Itthon is voltak szabályok, a napköziben is, de az ovi ehhez képest szabályok rengetege.

Féltem őt, nehogy baja essék, nehogy megutálják az óvónők, amiért több gondjuk van vele. Ráadásul van a csoportban négy viselkedészavaros fiú, az egyik autistagyanús, akkora, mint egy iskolás, jó kövér is, csúnyán beszél, teljességgel szófogadatlan.

A ti 2,5 évesek hogy boldogul a szabályok betartásával? Tudtok valami vigasztalót mondani, tanácsot adni?


2011. okt. 6. 10:04
1 2 3 4
 21/34 anonim ***** válasza:
100%

Csatlakozom az előttem szólóhoz. Ne aggódj. 3 napja jár. Meg fogja szokni, és be fog tudni illeszkedni. Az erősítsd benne, hogy az ovónő olyan amikor vele van, mint az anyukat, tehát szót kell neki fogadni, és mindent úgy kell csinálni, ahogy mond. De nem kell ezerszer elmondani, csak ha esetleg kérdezi, hogy ez miért így van, hogy miért kell szót fogadni, vagy ilyesmi.


A másik lényeg, hogy ne lássa, ne érezze rajtad, hogy Te nem hiszel benne, hogy Te nem hiszed el, hogy ő iganis be fog szokni. Gyakran dicsérd, mond neki, hogy milyen okos nagylány már és hogy minden menni fog neki.

Remélem érthető voltam.


Ja és még annyit, hogy 2011 januárjától módosult az ovisokra vonatkozó törvény, mivel kevés a bölcsi, ezért az ovódába való felvétel legalsó korhatára 2,5 évre módosult, és már nem kell szobatisztának lennie a gyerkőcnek.


Amit még hozzátennék, hogy nálunk már bölcsiben voltak ilyen szabályok, hogy szólni kell a pisiléskor egyedül nem lehetett kimenni, az udvarnak csak egy bizonyos részén lehetett játszani, nem lehetett homokozni, ha pl. vizes volt. Meg voltak nekik feladatok, el kellett venni a poharat tányérat az asztalról és odatenni maguk elé stb.

És az is igaz, hogy ha az ovónők nem panaszkodnak rá, akkor nem kell izgulni,tudják ők is, hogy még kicsi.

Amikor nyílt napon voltunk egy vegyes csoportban, volt ott egy 2,5 éves, ő egész délelőtt a dajkanéni ölében ült, és csak akkor játszott, ha kedve volt. A kicsiket még nem kényszerítik a foglalkozásokra.

Na most már eldugulok. Sok sikert és kitartást Nektek.

2011. okt. 6. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/34 A kérdező kommentje:

Köszönöm!! "Egész délelőtt a dajka ölében ült" - erre szeretnék valami mondani.

A legtöbb szülő szidni szokta a dadusokat meg az óvónőket, miszerint egész nap cigiznek, pletykálak, mittudomén. Hát én nem így látom. A dadusnak nagyon sok dolga van. Reggelit terít, elmossa a poharakat tányérokat, lemossa a terítőket, felsöpör, segít pisiltetni, kakiltatni, rendet tenni, kipakolja az összes ágyat, ágyneműt, kikészíti a pizsit, segít öltözni, vetkőzni, cipőt köt, és még nem tartunk az ebédnél. Az óvónő 10-ig egymaga van, utána jön a váltótársa és együtt vannak fél kettőig. De ha úszás van vagy egyéb program, akkor az egyik elmegy a nagyokkal éa a másik egész délelőtt egyedül van teljes létszám esetén 25 gyerekre, ebből 3 viselkedészavaros és egy autisztikus. Meg az én drága kis töpörtyűm. Rojtosra beszéli a száját, kínlódik a sok gyerekkel, akik mind egyszerre beszélnek és nincsenek tekintettel se rá, se egymásra, nem mert buták, hanem mert kisgyerekek. Még nézni is fárasztó!!! Majd ezután hazamegy a saját óvodás gyerekéhez és próbál még neki is az anyja lenni.

Szerintem legalább annyit dolgoznak ezek a nők, mint bármelyik titkárnő, banki ügyintéző vagy csemegepultos, csak keveseb pénzért. Nem sajnálni akarom őket, nem mennének vele úgyse semmire, csak nem szidom.

2011. okt. 6. 11:07
 23/34 anonim ***** válasza:
43%

Hát én pont ezért adtam a fiaimat oviba, bár nem kellett volna, mert itthon vagyok, illetve itthon dolgozom.

De szó szerint amiket leírtál ezért tartom fontosnak, hogy járjanak ezeket a szabályokat megtanulják.

Egyébként a mi ovink katolikus ovi és első nap, úgy indult, óvó néni meggyújtott egy gyertyát és leültek a 2,5-3 éves gyerekek a szőnyegre és úgy beszélgettek 25-30 percig. Én mondjuk egy gyerek mellett nem gyújtanék gyertyát, nemhogy 25 között, de ültek a gyerekek fegyelmezetten, úgyhogy én még ebben sem látok semmi betarthatatlant, hogy le kell ülni a szőnyegre. Mert látom mindkét gyerekem csoportjában, hogy működik a dolog.

Azt meg egyenesen nem is értem, mi bajod azzal, hogy nem kóricálhat szabadon egy 3 éves gyerek, ahogy neki tetszik egy oviban? Szerintem a legfőbb probléma, te magad sem vagy szabályokhoz szokva és így nehéz elmagyarázni a gyereknek, hogy be kell tartani a szabályt, ha magad sem fogod fel ez a gyereked érdeke, illetve egy ovi így működik. Én örülnék a helyedben, ez csak hasznára válhat, hidd el.

2011. okt. 6. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/34 anonim ***** válasza:
100%

én lányom sem volt még 3 amikor kezdett. Hozzászokott és már szívesen jár oviba. nyugodj meg az ovónénik és a dajkanéni tudják mit csinálnak. a te gyereked is megszokja, hogy már nem csak ő van, hanem még sokan mások. Szocializálódik és semmi baja sem lesz tőle, sőt. Az én lányon 2hét ovi után már nem engedte itthon, hogy segítsek neki öltözni, pedig az első héten én még azon sírtam, hogy szegény gyerekemnek egyedül kellett öltöznie az oviban. nagyon gyorsan tanulnak, alkalmazkodnak az újhoz. Menj el dolgozni, mert ezzel teszed a legjobbat magatoknak. A kicsi pedig jó helyen van az oviban.

Még annyi, hogy amikor otthon vagytok ne traktáld azzal, hogy mit lehet az oviban meg mit nem, az az ovónénik dolga. Otthon legyen úgy minden, ahogyan eddig volt.

2011. okt. 6. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/34 anonim ***** válasza:
100%

nem írom le újra, mert felesleges, egyszerűen csak maximálisan egyetértek a 10:18-as óvónő anyukával és a többi biztató, pozitív hangú hozzászólóval.

te pedig, kérdező, egy nagyon szimpatikus csaj...öööö... anya vagy:)

2011. okt. 6. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/34 A kérdező kommentje:
11:49, kérlek, ne személyeskedj, mert teljesen félrértesz, ráadásul nem olvastad el figyelmesen, amit írtam. Belátom, hogy szükség van a szabályokra, ahogy írtam is, és ami azt illeti, nagyon is a szabályok embere vagyok magam is! Kifejezetten rendszerető, udvarias, tisztelettudó, szabálykövető és fegyelmezett embernek tarom magam, tudom, mi a kötelességem és nem is keresek kibúvókat. A gondom az, hogy amiatt aggódom, hogy a lányom, mivel ilyen kicsi, vajon fog-e tudni alkalmazkodni minden szabályhoz. Egy szóval sem vontam kétségbe egyik szabálynak a létjogosultságát sem.
2011. okt. 6. 12:00
 27/34 A kérdező kommentje:

11:53 és 11:57, nagyon ki vagyok amúgy borulva, főleg az anyagi gondok miatt, szóval csak nagyon szépen köszönöm a kedvességeteket, sokkal többet jelent nekem, mint gondolnátok!

Kispupákom már itthon is csont egyedül öltözik, szóval ezen az óvoda csak rontani tud, de nyilván nem fog!

2011. okt. 6. 12:03
 28/34 A kérdező kommentje:

Elhoztam ebéd után, ahogy megbeszéltük az óvó nénivel. Kicsit korábban értem oda érte, benéztem az udvarra, nincsenek-e vérfoltok. Nem vicc. Óvó néni szerint reggel minimális sírás volt. Napközben nem rohangált ki a szobából, sem be az udvarról. Moslygott az óvó néni is meg a dadus néni is, hogy smi baj nem volt.

Két panasz hangzott el, egyik, hogy az udvaron rálépett az elkerített füves részre (na bumm), másik, hogy ebédnél nem evett, nem is ült a helyén, hanem mászkált (erről majd beszélek vele, a füves dolgot már megdumáltuk). Itthon rendesen, asztalnál ülve, egyedül megebédelt, most alszik.

Nagyon remélem, hogy legalább így megy majd tovább a dolog.

Köszönöm mindannyiotoknak!

2011. okt. 6. 13:57
 29/34 anonim ***** válasza:
100%
Mind a füves dolog, mnid az ebéd ügye megoldani az óvónének kell. Te csak vedd tudomásul.
2011. okt. 6. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/34 anonim ***** válasza:
100%

A 3. szülinapja utáni napon ment a drágám oviba.

Kettő hétig pityergett reggelente, három hónapig semmit (!) nem mesélt az oviról. Én már beszéltem az óvónénikkel is, akik közölték, hogy ja, ez csak nekem szól bünti gyanánt, mert mihelyst kilépek az ovi kapuján, ő már a többiekkel játszik (ez 3 évesen állítólag nagy szó, mert általában ekkor még csak magukban játszanak).

A szabályokról csak egy példa:

Itthon szinte küzdeni kellett, hogy kaja előtt mosson kezet, az oviban ez az első, most már ő szól a húgának, hogy irány a kézmosás.

Ő is vegyes csoportba jár, s bár jöttek már új kicsik, még mindig ő a legkisebb méretű. Most az a legnagyobb problémánk, hogy állandóan szeretgetik a nagyok...

Bele fog jönni, új még neki ez a helyzet. Adj neki időt, és hidd el mesélni fog ő is.

2011. okt. 6. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!