Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » 60%ban öröklött,40%ban nevelés...

60%ban öröklött,40%ban nevelés kérdése milyen a gyerek viselkedése? Ez így van? Miért hiszik sokan azt hogy CSAK nevelés kérdése?

Figyelt kérdés

Leírom miért jutott eszembe ez, 4.5 éves fiam van és 2.5 éves lányom. Egy lakóközösségben élünk sok más kisgyerekes családdal találkozunk (közös a játszótér). . És a szülők részéről is kicsit azt tapasztalom,hogy nem az igyekezetet nézik hogy fegyelmezem a gyereket, hanem csak pusztán a tényt hogy eleven és rossz.

A fiam nem egy hú de jó gyerek, pedig következetesek vagyunk vele, nagyon szeretjük, külön is fordítunk rá időt, nem kivételezünk se vele se a testvérével.

Mégis gyakran keresi a veszélyt, az élményt, hangosan kiabál,ugrál, szaladgál. Nem hiperaktív, csak egyszerűen imád mozogni. (dehát 4 éves múlt szerintem ez életkori sajátosság is).

A lányomat ugyanúgy mi neveljük, ugyanazokat a szempontokat betartva mégsem okoz problémát egyáltalán,(nem nekem, hanem a környezetnek) neki egyszer max.2szer elmondunk valamit, azt megérti és nem próbálkozik meg vele újra és újra. Csendesebb, visszafogottabb jóval mint a fiunk.

A környező családokban vannak fiúk is, lányok is de mindenki olyan rendes valahogy, vagy csak akik ide járnak nem tudom, de ott ha hisztizne is a gyerek, egyet rászól a szülő és máris abbahagyja, illetve akkor hazamennek, de legközelebb mikor jönnek már nem próbálkozik meg a gyerek ugyanazzal a rosszalkodással. Az én gyerekemnek meg mindent ezerszer kell elmondani (sose mulasztom el hogy figyelmeztessem rá ha valami nem tetszőt csinál).

És már látom a rosszalló pillantásokat hogy hát hogy van az én gyerekem nevelve hogy ilyen rossz.Komolyan már arra gondoltam, biztos velem van valami baj hogy nem tudom "betörni". De úgy érezzük a férjemmel mindketten hogy ő ilyen impulzív személyiség, sose lesz az a csendben megülök fajta.

A többi szülő rosszallóan vagy elnézően megjegyzi hogy ez pusztán nevelés kérdése...Nem így nekünk szegezve de ha szóba jön valami ilyen téma, akkor mindig beleszövik a mondókájukba.

Az oviban az óvónők kedvelik a fiamat, elmondják,hogy aktív meg eleven és viszonylag nehezebb lekötni, de nincs vele különösebb baj.


2011. okt. 16. 10:57
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%

Nem csak nevelés kérdése ez. Igaz nekem még csak 1éves a lányom, de folyamatosan jön-megy, magyaráz, pakol-rámol, rosszcsontkodik és iszonyat huncut szeme van. Nálunk is u.e ez a helyzet, hogy azt látom, más szülők gyerekei elvannak magukban és csendben játszanak, az enyém meg...sikongat és szaladgál.

De hát mit is várhatnék? A férjem, meg én sem voltunk jógyerekek :) Én örülök, hogy ilyen.

Szerintem téged sem kellene ez, hogy zavarjon.

2011. okt. 16. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:
Hát úgy önmagában ez a kérdés nem is zavarna, csak ezért mert ebben a közösségben ez zavaró. Hiszen tényleg mindig az ő neve hallatszik mivel 10-20 percenként rá kell szólni valamiért. Nekem is kellemetlen, meg látva a sok "rendes" gyereket olyan érzésem van hogy én csinálok valamit irtó rosszul. Egyébként van még rajta kívül rossz gyerek, de arra tényleg nem sokat figyel a szülője, azt az elvet követi hogy majd elrendezik egymás között a gyerekek...hát mondjuk ezzel én nem értek egyet mert 3-4 évesek nem tudják egymás között elrendezni szerintem-
2011. okt. 16. 11:08
 3/19 anonim ***** válasza:
87%

Volt egy könyv amiben valahogy így fogalmazott egy ember.

vannak nyugodt gyerekek és vannak aktivabb gyerekek és vannak kezelhetetlen gyerekek. de egy nyugodt gyereket is lehet úgy nevelni, hogy kezelhetetlen legyen. vagy is a nevelésnek is sok köze van. de ha következetesen neveled, akkor lehet nagyon akvtív de nem kezelhetetlen. Ne add fel mond el neki 200x is és tarts ki.


nekem a lányom 1 éves és a boltban simán hanyatvágva hisztizik. persze engem is néz a babakocsit toló anyuka ferde szemmel. na de azt vettem észre hogy lányomnál ez pár havonta vissza térö dolog és pár napig tart. gondolom, ha nem kezelném rendesen akkor ez állandósulna, de így azért rájön hogy nem megy vele semmire.


amit nem rég halllottam és már kezdem alkalmazni (habár 1 évesen ez még nehéz), hogy nem NEM-t mondok, hanem máshonnan közelítem meg a dolgot. pl szeretne csokit ebéd elött. mondom neki hogy nem, mert ebéd lesz. egy gyerek itt csak a nemig jut el és jön a kérlelés, akár hiszti is. na de ha azt modnod, hogy ok kapsz csokit, ebéd után.


vagy is ha felakar mászni egy veszélyes fára akkor ne azt mond neki, hogy nem hanem hogy mutassa meg a Józsikának hogy kell a mászókára mászni.

2011. okt. 16. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
86%

három nevelési stílus van

tekintélyelvű nevelői stílus

- hagyományos normák dominálnak

-fontos az engedelmesség

-nincs engedmény sem alku

-gyakori büntetés, testi fenyítés

Hatás a gyermekre

- barátságtalan, hiányos szociális készségek

-nincs kezdeményezés társas helyzetben

-gyakori agresszió a gyengébbekkel szemben

-szorongás, gyenge teljesítmény

-kevés érdeklődés


Irányító nevelői stílus

-szabályok megvitatása a gyerekkel

-döntéssel elmagyarázása

-gyerek nézőpontjának figyelembe vétele

-magas elvárások

-önállóságra, kreativitásra ösztönzés


Hatás a gyerekre

-társas szabályok elfogadása

-van kezdeményezés barátkozásra

-nagyobb önkontroll

-jó eredmény versenyhelyzetben

-önállóság, kreativitás


Engedékeny nevelői stílus

-kevés korlátozás

-nagy szabadság a gyermeknek

-nincs fegyelmezés

-nincs elvárás jó eredményre

-döntések megvitatása a gyerekkel


Hatása a gyerekre

- önállótlanság, értetlenség,bizonytalanság

-indulatokon való uralkodás hiánya

-konfliktuskerülés

-nincs felelősségvállas

-gyenge teljesítmény ösztönzés hiányában

2011. okt. 16. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem sem csak nevelés kérdése. Én is ugyan ebben a cipőben járok, a 4,5 éves fiam dettó ugyanez. Mindent megteszek, okos, értelmes kisfiú, de sokszor nem bírok vele. Százszor rá kell szólni, nem akar szót fogadni, rohangál, nem tud sokáig nyugton maradni. Szerintem neveld továbbra Te is ugyanígy, nem tudsz semmit tenni ellene. Én se tudok, ha a tüdőmet kiköpöm néha, akkor se. Máskor meg kisangyal. Biztos nem fogsz belőle rossz embert nevelni, mert jó családban nevelkedik szerintem. Pláne ha a tesó szótfogadóbb(nálunk is). Kitartás!
2011. okt. 16. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
65%

Döntő részt nevelés kérdése a gyerek viselkedése, ezt nem én mondom, hanem neves pszichológusok.

Ami eszembe jutott: kérdező, azt írtad, hogy ezerszer rá kell szólni a gyerekedre, meg azt is írtad, hogy mások csak egyszer szólnak rá a sajátjukra, vagy hazamennek, de legközelebb már nem kell a gyerekre rászólni. Nos itt van a kutya elásva. Azok a gyerekek megtanulták, hogy KÖVETKEZMÉNYE van a nem szófogadásnak. Azonnali következménye.

Mindez persze nem azt jelenti, hogy ők csinálják jól, te pedig rosszul. Sőt, bennem felmerül, hogy az a fajta nevelés, ahogyan a környezetedben élő szülők csinálják, talán nem is olyan szuper. A gyerek nem nevelve, hanem idomítva van, ami működik, amíg kicsik. De mi lesz később? Vajon amikor már egyedül is lemennek a játszótérre, bárhová, akkor nem csinálják-e meg csakazértis mindazt, amit korábban nem tehettek? Elképzelhető, hogy a te gyereked most "rossz", de ő akkor lesz "jó", amikor elég idős lesz hozzá, hogy megértse, mit miért kell tenni vagy nem tenni. A megértésből jön az elfogadás, vagyis a ti normáitokat magáévá teszi, elfogadja, aszerint él és nem a következményektől való félelmében tartja be a szabályokat, hanem mert érti és helyesnek érzi ő is! Ez pedig szerintem hosszú távon mindenképp jobb megoldás.

2011. okt. 16. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, hosszasan tudnám elemezni mikor mire mi a válaszom a gyermek különféle viselkedéseire, de tényleg nem érzem úgy hogy következetlen lennék, ha valamit rosszalkodik annak megvan a következménye előfordult már igen, hogy hazamentünk (de hatása a nullával volt egyenlő ráadásul a hugával is kiszúrok ha 5 perc után hazaindulunk hiszen ő szegény nem csinált semmit de neki is jönnie kell) de általában inkább magam mellé ültetem vagy csak velem játszhat olyankor mikor nem bír magával vagy konfliktusba kerül másokkal. Amúgy érdekes módon a gyerekekkel nem agresszív ám és nem bántja őket tehát nem a gyerekekről kell leválasztani hanem hogy mindig rosszaságokat talál ki, mint közös program és a többi gyerek meg megy utána, ami nyilván nem tetszik a szülőknek hiszen úgy tűnik ő "rontja el őket".

Felmászik magas helyekre gyorsan biciklizik, futkos,pad tetejére mászik (de nem úgy hogy folyton csak így felsorolom hogy ilyenek jutnak eszébe)és neki megvan hozzá az ügyessége, nem éri baleset de más gyerekét meg igen.

2011. okt. 16. 12:10
 8/19 anonim ***** válasza:

Ja, hogy ennyi a gyerek bűne? Gyorsan biciklizik, meg felmászik dolgokra? Akkor vígasztaljon a tudat, hogy az enyémek a világ legrosszabb gyerekei. :-)))

Örülj, hogy ügyes a fiad, ha tényleg veszélyes, amit csinál, beszéld meg vele, de ha a te gyerekedet fel lehet engedni pl. a magas mászókára, akkor csak hadd menjen, vigyázzon az a szülő a saját gyerekére, akié nem ilyen ügyes.

2011. okt. 16. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:

Hát így vicces tényleg :) Nem tudom milyen gyerekek laknak itt felénk, de valahogy nem valami mozgós típusok, jó mondjuk a kislányom nekem se egy húú de aktív egész nap jól eltologatja a kis babakocsiját max.hintázik, homokozik eszébe se jutott még a pad tetejére vagy a legmagasabb mászókára felmenni.

Persze az hozzátartozik hogy kapásból van 3 család ahol a nagyobb a lány és a pici a fiú aki még csak 1-másfél éves szóval kiváncsi leszek azért pár év múlva a fiúk milyenek lesznek, lehet hogy ugyanolyan aktívak mint az én fiam :)) Aki akkor már okos "nagy" 6 éves lesz:))

2011. okt. 16. 12:50
 10/19 anonim ***** válasza:
Szerintem is nagyobb részt a saját természetén múlik a gyerek viselkedése, és kisebb, de nem elhanyagolható részta nevelés és a környezete. Vagyis nagyban befolyásoló milyen körülmények között él, hogyan nevelik, milyen hatások érik, de saját személyisége döntő. Az én gyerekem nem rossz, de vannak dolgok amiben más, mint az átlag, és a gondozónő számomra fura véleményeket alkot róla, bár engem nem érdekel.
2011. okt. 16. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!