Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Miért bűn a mai világban a...

Miért bűn a mai világban a szigorú nevelés?

Figyelt kérdés

Ha valakinek őszintén beszélek a nevelési elveinkről, akkor rögtön mi vagyunk a kegyetlen szülők...

Két gyerekünk van, lányok, egy és három évesek. Habár férjem elfoglalt kutató, mégis rengeteg időt tölt együtt felszabadultan, négyesben a család, pl: minden este apa, anya együtt mesélünk a nagynak, közben dajkáljuk a kicsit, sokat sétálunk, játszunk, kirndulunk.

Szigorúak az elveink. A 3 évesnek már tudatában kell lennie, hogy a szülő, bár sokat játszik vele, mégsem haver, hanem a szülőt tisztelni kell.

Nemrégiben beköszöntött nálunk is a dac korszak, nem is akárhogy. Kisasszony dirigálni próbált, megverte a tesóját, sőt, volt hogy olyat mondott: menjünk innen, mert ez az ő háza! Na ekkor - miután a szépszó és a sarok bünti nem használt, és azok a tanácsok sem vígasztaltak: hogy nem kell vele foglalkozni, majd kinövi - előkerült a vessző. Kislányunk a sokadik figyelmeztetés után, kapott egyet a popójára. (Mielőtt valaki feljelentene gyermek bántalmazásért, megjegyzem, nem nagyot kapott.) Kicsit később elmondtam neki, hogy őt továbbra is nagyon szeretem, csak a rosszaságot nem és most a rosszaságot büntettem meg. Azóta a hisztiket rövidre zárjuk. Csak megmutatom a vesszőt, elszámolok háromig és mintha elvágták volna a tombolást. Utána mindig megbeszéljük a dolgot és már magától bocsánatot szokott kérni.

A másik ilyen dolog, amivel szülő társaimnál ütöm a biztosítékot, az, hogy ha nem pakolja el este a játékait, néhány figyelmeztetés után kidobom a kukába, azt ami nincs a helyén. Mondanom sem kell, eddig csak 2 játék járt így, azóta itt is elég a figyelmeztetés és a kislányom szépen pakol maga után.

Fontos elv nálunk az is, hogy az ételt megbecsüljük és nem pazarlunk. Volt hogy a megszokott ételt szétköpdöste poénból, fogtam magam és elpakoltam mindent, az az étkezés számára kimaradt.

Folytathatnám sokáig, de szerintem így is sokaktól megkapom majd, hogy milyen brutál anya vagyok, aki vesszővel fenyegetőzik stb...

Pedig célom az, hogy ne elkényeztetett, senkit és semmit nem tisztelő kamaszt neveljek "majom szeretettel", aki majd jól elrontja az életét. Ott a példa előttem, mert engem úgy neveltek. Egyke voltam és kései gyerek. Mindent megkaptam, mindent elnéztek. 25 éves koromig azt sem tudtam, mit kezdjek az életemmel. Akkor aztán egytemre mentem és dolgozni kezdtem, persze közben már ismertem a férjemet és az ő példája motivált.

A férjemet szigorúan nevelték, nagyjából úgy ahogy most mi a lányokat. Becsületes, szorgalmas és jószándékú, őszinte ember lett belőle.

De most az a divat, hogy ha szigorúak vagyunk, netán még néha-néha, nevelő szándékkal megfeddjük szegény gyermeket, megnyomorítjuk a kis lelkét és agresszív állatot nevelünk belőle.

(Azt még meg kell jegyeznem, hogy azt, ha valaki indulatból, üti-veri a gyerekét mélységesen elítélem és elfogadhatatlannak tartom.)



2012. okt. 19. 11:43
1 2 3 4
 1/35 anonim ***** válasza:
77%

Szerintem túl szigorú vagy. És nem azért mert nem hagyod a gyereket a fejedre sz.rni, hanem mert még csak 3 éves. Nem rossz az irány, csak szerintem túl drasztikus. Pl elpakolásnál te is segíts be neki, ketten pakoljatok, nem rögtön kidobod! Szerencsétlen gyerek. Még fingani se fog merni engedély nélkül. Szerintem finomíts a teknikádon, nehogy majd ezzel azt az érzetet keltsd a gyerekben, hogy nem szereted őt.

Az én lányom is majdnem 3 éves, de én minden buliban benne vagyok vele, mégsem egy hisztérika. Nagyon kezelhető, barátságos gyerek. Kicsit engedd jobban gondtalan gyereknek lenni. Mert attól függ milyen az alap jelleme. Ezzel a neveléssel vagy egy maradi vaskalapos figura lesz, vagy lázadni fog még a nemtudommi ellen is. Én soha nem tenném ezt a gyerekemmel. Mégsem sz.rik a fejemre. A tiszteletet és a fegyelmet szigor nélkül is el lehet érni.

2012. okt. 19. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 anonim ***** válasza:
85%
ó,nagyon nehezet kérdeztél...engem vertek is otthon,lelkileg is terrorizáltak,korán el is menekültem,elcseszve az életemet. később több képzésen is azt tanultam(tanulom),hogy a fizikai bántalmazás rendkívül káros a gyermekre,mert később agresszív lesz,és büntetésnél sem a verés,sem a nyilvános megszégyenítés nem elfogadható nevelési elv. hát én nem lettem agresszív,sőt,túlságosan is erős az empatikus készségem. és bár én magam sokat szenvedtem tőle,és követem a korszerű nevelési elvek módszereit,mégis azt gondolom,van helyzet,amikor a fizikai fenyítés elfogadható. ezalatt viszont semmiképp nem értem a középkori stílusú vesszőzést. egy kézre verés,fenékre paskolás akár veszélyhelyzetet is megelőzhet,de eszközzel verni egy kis- vagy bármilyen korú gyermeket úgy érzem,túlzó és ha nem is fáj neki annyira,a lelkét tényleg megnyomorítja. kérlek,próbáljatok enyhébb fenyítő eszközöket bevetni. egyetlen dolgot fűznék még az általad leírtakhoz "elég elővennem a vesszőt,és rend van": az anyám a mai napig büszkén dicsekszik azzal,hogy egész kicsi koromtól elég volt csúnyán rámnéznie,és én már reszkettem,mint a nyárfalevél,vagy sírva fakadtam. meggyőződése,hogy az ő érdeme,hogy milyen jó kislány voltam. csak az a baj,hogy én még mindig emlékszem a félelemre,ami összeszorította a gyomromat,valahányszor "úgy" nézett rám,sőt most is megbénít a félelem,ha valahol fenyegető szituációba keveredek,és nem tudom kellőképp megvédeni az érdekeimet.
2012. okt. 19. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/35 anonim ***** válasza:
16%
én még csak márciusban lépek a szülő pályafutás első lépcsőfokára,de így még "tudatlanul" teljesen egyet értek veled. ez csak a mai modern nevelés számára drasztikus.
2012. okt. 19. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/35 anonim ***** válasza:
21%
sztem a kérdező nem rögtön kidobta a játékokat. biztos vagyok benne,hogy fokozatosan is tanítgatta a gyereket,hogy pakoljon maga után.
2012. okt. 19. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/35 A kérdező kommentje:

Köszönöm az őszinte válaszokat.

El fogok gondolkodni rajta, mer nem akarok rosszat.

Viszont, annyit még hozzá fűznék, hogy nagyon-nagyon makacs. Van hogy 10x kellett kérni valamire, akkor vagy meg sem hallotta, vagy hisztizni kezdett. Volt hogy ilyenekkel ment el a délután, a testvérével meg alig tudtam foglalkozni. Ekkor jött a vessző ötlet. (Tényleg csak egyet kapott és azóta csak mutogatjuk, ha nagyon engedetlen)

Ma reggel pl. azért kellett elő vennem, mert siettünk volna óvodába, nagyapa jött érte, de a kisasszony nem akart reggel pisilni, pedig hosszú az út, plussz a reggeli tea, szóval ebből gondok lettek volna a kocsiban. Üvöltött, hogy nem megy, ő most nem akar, nagyapa sietett volna még ő is dolgozik. Ezért felmutattam a "dádá botocskát" - mert hogy így hívjuk és már szaladt is. Szerintetek ez tényleg túl szigorú?

2012. okt. 19. 12:10
 6/35 anonim ***** válasza:
88%

Engem így neveltek. Anyám elérte, hogy semmit nem mertem neki elmondani, mert féltem tőle. 10 évesen már pszichológushoz kellett hordani.

Kamaszként pedig minden erőmmel lázadni kezdtem a szülői hatalom ellen: 15 évesen már többször berúgtam, pasiztam, fűvel-fával szexeltem, csak hogy megmutassam, igenis a magam ura vagyok. Anyám próbált még jobban bekeményíteni, ezért inkább többször megszöktem otthonról.

Fiatal felnőttként depressziós voltam, pánikrohamokkal és öngyilkos akartam lenni többször. Hosszú ideig jártam pszichiáterhez.

A mai napig nem bírom elviselni, ha valaki hatalmaskodni próbál felettem, emiatt gyakran váltogattam a munkahelyeimet, mert ha a főnök meg akarta mutatni, hogy ő az úr, felmondtam. A házasságomban is megjelent az agresszió, meg is romlott, válófélben vagyok.

Nem mondom, hogy jaj de pocsék az életem, mert azért a sok terápia hatására viszonylag kiegyensúlyozott felnőtté váltam (bár a napig vannak pánikrohamaim), de azért érzem a "szülői terror" utóhatásait.

Én másképp nevelem a saját gyermekem, észérvekkel és nem vesszővel meg fenyegetéssel - és láss csodát, működik!

2012. okt. 19. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/35 anonim ***** válasza:
90%
Nem rossz az elgondolás de sztem átestél a ló túlsó oldalára. Nekem azért nem lenne mindegy h a gyerekem azért tesz vagy nem tesz meg valamit mert retteg tőlem és a következményektől...
2012. okt. 19. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/35 anonim ***** válasza:
17%
Szerintem nem vagy túl szigorú.Az én kisfiam az ellentéte.Szófogadatlan.Ha a popsijára kapna egy kicsit sem változtat semmin.Könyörgök és nincs értelme:(Neked legalább szót fogad,én már azt sem tudom mit próbáljak meg.
2012. okt. 19. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/35 anonim ***** válasza:
78%

Ha annyira fél a "dádá botocskától", akkor el is hiszi, hogy megütnéd vele. Gondolj bele, majd oviban egyszer mikor beszélgetnek, megkérdezi az óvónő, hogy kinek milyenek a szülei, és milyen velük a gyerek kapcsolata. Őmegmajd elmondja, hogy ha nem csinálom amit anya mond, akkor elver a vesszővel. De hiába nem csapsz rá vele 1x sem, a gyerekben az lesz, hogy ha "rossz" lesz, és ez alatt csak az elevenséget értjük, mert egy kisgyerek nem rossz csak eleven, tehát az lesz a kis fejében, hogy nem lehet huncutkodni mert akkor kap a vesszővel, és az óvónő ezt lehet hogy majd el is hiszi, hogy ő kap a vesszővel.

Én ha nem bírok a lányommal, tehát se szép szó, sem bünti nem használ, akkor ráhagyom a dolgokat. Hisztizhet boltban, bankban, utcán bárhol, engem nem zavar egy pillanatig sem, hogy ki lát, ki hall, és ki mit gondol. Volt már ilyenekben részünk, de mindig csak pár percig tartott, addig, amíg rájött, hogy ezzel bizony semmit nem ér el. Én kompromisszumot szoktam vele kötni. Belőled ezt is hiányolom. Nem kötsz vele kompromisszumot, hanem mindig csak sarkalatosan az van, amit te akarsz.

2012. okt. 19. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/35 anonim ***** válasza:
84%
1es és 9es vagyok: azt kihagytam, hogy szerintem azért is ennyire makacs, mert már jelentkezik nála, hogy próbál saját maga feje után menni, és önálló lenni, ami egyébként totálisan természetes és fontos fejezet az ő életkorukban, kvázi lázad. Ha ilyen szigorú és vaskalapos maradsz, szerintem ne csodálkozz majd tini korában sem, ha ki akar majd törni az uralmad alól, és lázadni fog folyamatosan. Szerintem ha lazítanál a gyeplőn, és néha engednéd hogy átélje, az ő akarata is érvényesülhet, akkor nem érezné azt, hogy ellened mindig harcolnia kell. Ezért írtam, a kompromisszumot. Hogy sikerélménye legyen ezáltal, ne érezze elnyomva magát általad.
2012. okt. 19. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!