Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogyan kezeljem a dobálós...

Hogyan kezeljem a dobálós korszakot?

Figyelt kérdés

Másfél éves kislányom nemrég elkezdte a dobálós korszakát. Úgy érzem tehetetlen vagyok.


A legrosszabb, mikor a lépcsőn dobálja le a játékait. Mindig rászólok, figyelmeztetem hogy elveszem ha ledobja, ezután elveszem a játékát, de miután már az összes játékot elvettem, jönnek a könyvek, dísztárgyak, kisszőnyek akármi, ami az emeleten van (az egész emeletet mégsem üríthetem ki). Rászólok erélyesen, leküldöm felszedni amit ledobált (van amikor felszedi, van amikor nem), otthagyom, közlöm hogy nem játszom vele, berázom egy szobába (kb fél percre és utána szépen elmagyarázom neki miért rossz amit csinál). Volt, hogy egész napra nem kapta meg a kedvenc könyvét a dobálózás miatt, amikor kérte mindig elmagyaráztam neki a dobálózás miatt nem kapja meg.


Mindig következetesen, először figyelmeztetve majd beváltva a figyelmeztetést. Sőt most már hosszabb távú "büntetést" is próbálok adni (pl amikor egész napra nem kapja meg a könyvét).


Úgy érzem már mindent kipróbáltam. Egyedül az üvöltözést/popsira csapást nem, de ezekben nem hiszek.


Mit tudok még tenni?


Akkor kezdi el ezt, mikor valamiért megunja magát és "rosszalkodni" akar kicsit. De hát egész nap nem tudom körbeugrálni, nekem is kell pár felnőttes dolgot csinálnom rövid ideig (kiteregetés, elpakolás). Ezekbe mind belevonom, de hamar elunja. És valahol meg kéne tanulnia, hogy nem tudok folyamatosan csak vele foglalkozni és csak rá figyelni.


Mit javasoltok? Mit tudok még kipróbálni?



2014. dec. 12. 09:42
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Másfél évesnek hiába magyarázol. Őt vidd el a lépcső tetejéről, és tedd be a járókába (ha még nem tud egyedül kimászni belőle), vagy játssz vele mást.
2014. dec. 12. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Én azt olvastam, hogy a dobálás teljesen természetes dolog, mert újat fedezett fel, hogy el tudja engedni az adott tárgyat, és az akkor leesik a földre, illetve zajt csap.

Nekem azt ajánlották, hogy ne tiltsam neki, hanem azt tanítsam meg, hogy mit szabad dobni és mit nem.

Először is én valahogy lezárnám a lépcsős részt, hogy ott ne tudjon dobálni, másodszor pedig csinálnék neki egy dobozt, amiben olyan tárgyak vannak, amit lehet dobni. Kisebb labdák, plüssök, gummi tárgyak.

Ha olyat akar eldobni, amit nem szabad, azt vedd el tőle, és adj neki helyette olyat, amit szabad.

Nem fogod tudni lebeszélni róla, hiába bünteted, mert ez most tetszik és új, inkább határold be, hogy mit szabad.

Azt meg megint neked kell behatárolni, hogy hová mehet, amíg te teregetsz.

2014. dec. 12. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Másodikkal értek egyet.

Egyrészt ki kell néhány dobálható tárgyat jelölni. Eleinte dobáljátok együtt, mutasd meg neki, hogy azt szabad.

A tiltólistás tárgyakat pedig következetesen el kell venni, mondani, hogy nem. Ezt akár kétszázszor napjában. Tudom, hogy idegesítő, de ha szakirodalomban is utánaolvasol, így válik lassú folyamattal belső motivációvá a tiltás.


Az engedélyezett tárgyak dobálását pedig állítsd be jó mókának. Néha te is szállj be, vagy puhább plüssöket dobálj neki messziről (az nem baj, ha fejen találja).

2014. dec. 12. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

A lépcső le van zárva, a rács felett dobálja. Egy teljes falat meg nem rakhatok oda.


Az a baj, hogy nem hagyja abba. És valahol határt kell szabni, valahol nemet kell mondani. Teljesen mindegy miben, mert számára ugyanúgy érthetetlen a "ne csináld mert megráz az áram és meghalsz" vagy "ne csináld mert eltörik" (mégha puha dologról is van szó). Szóval számára ugyanúgy frusztráltságot okoz a tiltás és ezt csak további dobálással vezeti le.


De van amikor nem a lépcsőn lefele, hanem csak úgy elkezdi dobálni a játékait, egy ideig hagyom (ami puha) de mikor a törékenyebb tárgyai jönnek akkor rászólok mert eltörik/elveszem stb. És akkor jön a hisztériás dühroham, sírás, földön fetrengés stb.


Szóval valahol, valamikor meg kell tanulnia hogy nem lehet mindent, vannak dolgok amire a szülő azt mondja hogy nem lehet és ezt el kell fogadnia. Szóval ez a fajta kudarcot kellene valahogy megértenie, hisz az életben sem lehet mindig minden az akarata szerint.

2014. dec. 12. 11:37
 5/12 anonim ***** válasza:

Hagyd már békém! Nem marad úgy, nyugi. Bár minél nagyobb cirkuszt csinál valamiből a szülő, annál inkább leragad a gyerek annál, hogy ismételgesse. Ő csak azt látja, hogy a dobás se semmi, hiszen érdekes, de még anya is jön műsorozni, hát ez meg egyenesen szuper már nem is vagyok többé egyedül!

És nem, nem lehet mindent azonnal megoldani egy gyereknél. A kis korszakaikat nem tudod kihagyatni velük.

2014. dec. 12. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Nem a szobába kell bezárni, hanem járókába, pihenőszékbe leültetni. Előbb-utóbb össze fogja rakni, hogy mikor és miért került a "börtönbe". Nálunk is van dobálózás... másképp kezelem a 3 évesnél, másképp az egy évesnél, pont azért, amit már leírtak előttem. A kicsinél leginkább a kanál, tányér repked az asztalról, olyankor azt teszem a mosogatóba, nincs apelláta, viszont se mérges, se ideges nem vagyok, csak ami lement, az nem jön vissza. Nagyon hamar megértette. Játékoknál meg elkobzás van, plusz leültetés, kiültetés a nagyobbaknál, ha vmi olyan repked, aminek nem kéne.
2014. dec. 12. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Elhiszem, hogy idegesítő, de egy másfél éves még nem fogja megérteni, hogy "vannak az életben dolgok, amiket nem szabad".

Szerintem ez egy fejlődési lépés, valami újat tud, amit csinálni is akar. Olyan, mintha megtanult volna járni, te meg mindig leülteted, hogy nem szabad. Meg fogja tanulni, hogy nem szabad, de hiába tiltod most. Adni kell neki mást, amit szabad dobálni.

2014. dec. 12. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Másfél évesnek törékeny tárgyai vannak??? Honnan és minek? Attól, hogy van bogyó és babócás Zsolnay porcelán, attól még nem muszáj mindent megvenni a gyereknek.

Ha törékeny, ugyanúgy eltörheti ha csak simán kicsúszik véletlenül a kezéből. Szerintem semmilyen körülmények között ne legyenek törékeny tárgyai és akkor megkímélheted magad egy csomó idegtől meg esetleges balesettől. Játékoknál is rá van írva, h apró törékeny részűek nem valóak 3 éven aluliaknak.

2014. dec. 12. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Nem vagyok ideges, nem húzom fel magam, tökéletes hidegvérrel nézem végig a műsort és próbálom vele megértetni, miért nem szabad. Tudom, hogy ez életkori sajátosság, ezért nem húzom fel magam rajta. Nem tudom miért jöttök ezzel, sehol nem írtam azt, hogy felidegelem magam rajta.


Másrészt meg igenis vannak 1,5 évesnek való játékok, amik el tudnak törni, ha 20 lépcsőfokon lebukfenceznek. Van kiszongorája, kisautója stb. És a könyv is szét tud szakadni ha ledobja, a tologatós pillangó is el tud törni. Nem minden holmija csak és kizárólag plüss.


Járóka, pihenőszék pedig nem játszik, hisz egy teljesen önállóan közlekedő kis lényről van szó. Tökéletesen tudja mit csinál, tudja hogy nem szabad mert látom rajta amikor magyarázok, hogy picit megszeppenre néz, aztán megint rohan ledobni a dolgokat.


Érdekes, hogy itt ezt írjátok nekem, mikor a valóságban mindenki (a férjemet is beleértve) engem sz*ranyáz le, amiért hagyom neki a dobálást és "csak el kell venni tőle és akkor megérti". Csak hát élesben nem érti meg, hiába veszek el mindent.

2014. dec. 12. 14:27
 10/12 anonim ***** válasza:

Miért nem mondod a férjednek, hogy ha ennyire egyszerű, akkor menjen oda, vegye el tőle, és már meg is van oldva.

Aki ilyeneket beszél, még sosem próbált ilyen "problémákat" megoldani, csak okoskodik kívülről.

De komolyan. Ha ilyen egyszerű, csinálja meg.

2014. dec. 12. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!