Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Miért veszi sok szülő annyira...

Miért veszi sok szülő annyira szigorúan a nemi sztereotípiákat?

Figyelt kérdés

Gondolok itt arra, hogy a fiúk csak kéket hordhatnak, a lányok rózsaszínt. Fiú ne játsszon babával, lány ne játsszon járművekkel. Fiú ne próbálhasson fel lányruhát (ez érdekes mód lányoknál nem kizáró ok, ők felvehetnek hagyományosan fiúsnak számító ruhát).

Fiú ne akarjon otthon kíváncsiságból az anyja cipőjében masírozni vagy neadjisten a körömlakk irány érdeklődni.


Mi értelme van ennek a merev, nemi sztereotípiákra alapozó nevelésnek?


2016. febr. 17. 09:17
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
15%
A lányaim szeretnek babázni, nem autóznak. Szeretik a rózsaszínt, nem veszik fel a fiús színű ruhákat. Nem én neveltem így őket, egyszerűen ilyenek, mert lányok. Szerintem ott már gond van, ahol a fiú babázni akar, vagy körmöt festeni. Azért vannak a nemek, hogy megkülönböztessük őket.
2016. febr. 17. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
85%

Azért ilyenek a lányaid, mert ezt sugallja a környezet. Ha a társadalom szerint a játékkard lányos lenne, azzal játszanának. Nem genetikailag kódolt a rózsaszín szín (sőt, száz éve még a kék volt lányos). Amiről te beszélsz az a külső nyomás a gyerekeken.


A fiamnak van babája. Szereti. És nincs baja.

2016. febr. 17. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
86%
Nem mindenki neveli bele, de a környezeti, társadalmi hatások által beléjük rögzül. A mesében, a könyvekben, a bölcsiben, oviban, mindenhol látják a különbséget. A játékok is úgy vannak gyártva, elkészítve, hogy ezt nevelik a gyerekekbe. Alapvetően a ruha készítők is úgy készítik a ruhákat, hogy a fiú ruha fiús, max. uniszex. Szerintem sehol nem tudnál venni rózsaszínű, lányos mintával, díszített ruhadarabot, még ha akarnál sem. Arról nem beszélve, hogy sok gyerek már elég korán megmondja, hogy melyik ruha tetszik neki. (persze az ésszerűség keretein belül) Én nem ragaszkodom ezekhez a sztereotípiákhoz. Ha a fiam babával akarna játszani, tegye. Ha ki akarná próbálni egy ujján a körömlakkot, én magam festeném be neki. Persze nem mind, és nem rendszeresen. Elég lazának érzem magam, de azt nem támogatnám, hogy átessen a ló túloldalára.
2016. febr. 17. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
93%

Karácsony táján megkérdezte itt valaki, hogy milyen játtékkonyhát vegyen a kisfiának, mire válaszok helyett jól leosztották, hogy noooormális? Fiúnak konyhát?!


Én meg csak megkérdeztem, hogy miért, tán egy férfi nem főzhet?


Nem voltam népszerű...

2016. febr. 17. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
92%
Tudjátok, fura nekem, hogy kisfiú ne babázzon, meg ne legyen semmilyen szinten sem feminin, mert nehogy meleg legyen (gondolom azok ezt akarják elkerülni, akik félnek ettől), aztán meg panaszkodnak itt, hogy a férjük nem tud mit kezdeni a gyerekükkel, mert kicsi, nem takarít, nem főz, senki nem segít, leterheltek, és a férjük szerint azért van ő otthon, hogy megcsinálja ezeket. A nevelés kicsi korban kezdődik. Ha egy tíz éves kisfiúnak természetes, hogy segít főzni, takarítani, a tesója ellátásánál adogatja a dolgokat, stb. amihez kedve van, akkor jobb eséllyel lesz normális felnőtt férfi. Azt gondoljátok, hogy ez más, de nem. A gyerek a játékaiban is megjeleníti, amit átél. Egyetlen fiúnak sem lesznek meleg hajlamai attól, ha kiskorában játékbabát pelenkázott, vagy játékkonyhában főzött, segített a házimunkában, stb. Csak pozitív hatását látom. A homoszexualitás pedig nem ezeken a dolgokon múlik, aki ettől fél, tanuljon a témáról többet!
2016. febr. 17. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
100%

Az 5éves fiam állandóan harcol, küzd. teli van a lakás kardokkal, harcosokkal, dinókkal, robotokkal, szinte csak ilyen mesék a jók tévében is, könyvben is (na jó... annapetigergő is simán jöhet :)).

DE:

van babánk, amit néha át kell öltöztetni, néha részesül abban a kegyben, hogy ő lesz az éjjeli alvós... és imád főzőset, boltosat játszani... és 3évesen a legboldogabb volt, amikor buliban sok (3-6 éves) hercegnőnek öltözött csaj között egyedüli fiúként kapott a (dinós pólójához) nadrág helyett egy tütüt :D


ja, és kicsiként imdta tologatni a játék babakocsit... igaz, hogy egy terepjárót tett bele, de legalább gondosan beövezte :D

2016. febr. 17. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
86%

Az én lányom például makacsul ellenáll minden tipikusan lányos dolognak, pedig bennem megvolt a szándék, hogy "cuki csajos" módon neveljem... letojta...

Ovis kora óta elutasítja a "barbis" ruhadarabokat. Hiába vettem neki (vagy inkább magamnak?) a szebbnél szebb babákat, alig játszott velük. Inkább plüssállatokkal szerepjátékozott, duplozott, stb. A tipikusan fiús dolgok sem vonzzák különösebben (pl. játék fegyverek, autók), inkább amolyan "semleges" játékai vannak, ami fiúnak, lánynak egyaránt alkalmas.

A suliban elkerüli azokat a lányokat, akik szerinte túl csajosak, nem tud hozzájuk kapcsolódni. A Violetta-őrület neki "fúj".

Nem így neveltük, egyszerűen ilyen a személyisége. Valószínűleg igazi geek csaj lesz, jobban érdekli a racionalitás, mint a cukiság. Én elfogadtam olyannak, amilyen, nem próbálom ráerőltetni a saját elképzeléseimet.

2016. febr. 17. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 Vilcsianyuja ***** válasza:
75%

Nekem két lányom van és egy fiam. Nem fogom eltiltani a fiamat semelyik lányos játéktól. Ahogy nyilván a lányokat se a kisautóktól. Harcolós játékaink még nincsenek, de mondjuk a nagylányomnak épp a múltkor vettünk tapadókorongos nyíl- és íjkészletet, nagyon élvez vele lövöldözni.

Ahogy a kisfiam is imád porszívózni (a játékkal és a naggyal is, milyen férfiasan berregő egy masina az), a bugyirózsaszín takarítókocsit tologatni, a játéksöprűvel serénykedni. Igaza van az egyik előző válaszolónak, miért ne lehetne egy fiúnak játékkonyhája. Szerintem ne legyen rózsaszín, ha kifejezetten fiúnak veszik, de ennyi. Az ételkészítéses játékok abszolúte uniszexek szerintem. Mondjuk nálunk ott az élő példa, apa sokszor süt magának tojást, segít panírozni, zöldséget hámozni, húst szelni, nincs elveszve a konyhában. Csak ha valamilyen tálat kell elővenni, mert akkor lefagy :). És a ténykedéseit a kisfiam lelkes csodálattal szemléli mindig.

A színek más téma. Szerintem maguknak a gyerekeknek is van igényük arra, hogy megkülönböztessék magukat másoktól, erre legegyszerűbb, ha tisztázzák magukban a fiú-lány kategóriát. Az már nyilván a környezetből szivárog a tudatukba, hogy a lányokhoz a rózsaszín illik, a fiúkhoz meg a kék. Meg mik a lányos-fiús játékok, ruhadarabok. De erre nekik is igényük van, nem az a konzervatív, előítéletes környezet sulykolja beléjük. Nekik is szükségük van egy kis identitásra.

Én egyébként annyiban vagyok konzervatív, hogy rószaszín ruhát nem adnék a fiamra.

A körömlakktól én a lányaimat is tiltom. Úgyhogy ez nem téma. Attól nem mennék falnak, ha a fiam otthon felpróbálna lányruhákat vagy az enyémeket, de azzal már gond lenne, ha így akarna lenni egész nap :)

2016. febr. 17. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:
100%
óóó, pedig a rózsaszín nem is olyan távoli múltban tipikus férfias szín volt :o
2016. febr. 17. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 Vilcsianyuja ***** válasza:
83%
Én is olvastam erről. Hogy a rózsaszín és a piros volt a fiús szín, a Nap, a tűz, a férfiúi teremtő aktivitás jelképe, a kék pedig a Hold, a víz és a női befogadó passzív energiák szimbóluma. A mai felállás a XX. századi Amerikából ered.
2016. febr. 17. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!