Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mit gondoltok a gyereknevelésb...

Mit gondoltok a gyereknevelésben elkövetett "kegyes hazugságokról"?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Gondolok itt a klasszikus "gólya hozza a gyereket", a "Jézuska hozza a karácsonyfát", "Mikulás" és társikra. 2 éves a lányom és amellett döntöttem, hogy én bizony nem fogom ilyen hazugságokkal tömni a fejét. Első sorban azért, mert hogyan is kérhetném számon rajta, ha egyszer is hazudni fog nekem, ha én voltam az első, aki megtette? Másodsorban azért, mert egyenrangú félként kezelem és nem szándékszom becsapni. Harmadrészt pedig azért, mert emlékszem még milyen rossz volt, mikor rájöttem, hogy az egész család úgymond hülyének nézett éveken át. Szerintem nincs olyan, hogy "jó hazugság", a hazugság az hazugság. Az én kislányom már tudja, hogy a pocakomba volt, belőlem bújt ki, stb, stb. A mikulás, karácsony, stb még annyira nem került előtérbe, mivel nem is igazán fogta fel, de idén már minden bizonnyal eljut a tudatáig valamilyen szinten. Úgy döntöttem, hogy nem fogok neki hazudni. Az ünnepet enélkül a hazugság nélkül is lehet gyönyörűvé és meghitté varázsolni, számomra azután is megható és szeretetteljes volt, hogy 8 évesen rájöttem a turpisságra. Nem beszélve arról, hogy sokkal jobb volt részt venni az előkészületekben, az ajándékok megtervezésében, stb. A legjobb barátnőm viszont (3 éves a fia, 1 a lánya) azt szajkózza, hogy elveszem a gyerek örömét, elrontom az ünnepet, stb. Meg azt, hogy nem kell még egy gyereknek tudni arról, hogy hogyan lesz a kisbaba, stb., mert úgysem fogja fel "nem az ő eszükhöz való" mondta, amivel számomra ledegradálta a gyerekeit. Nem megerősítést várok, se nem egyetértést, le-, vagy rábeszélést, pusztán csak kíváncsi vagyok, hogy Ti hogyan vélekedtek erről. :)

2016. jún. 10. 16:00
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
91%
A gólyás dolgot már senki sem mondja, de nem értem a mikulással és a jézuskával mi a gond?? Nekem a gyerekkorom legszebb emlékei decemberből vannak. Olyan jó volt várni a mikulást, és a jézuskát. Szerintem sokkal nagyobb öröm a gyereknek így, hogy van valaki, aki a világ összes gyermekét megakajándékozza, mintha csak a kezébe nyomnád az ajándékot. Nem szenvedtem lelki sérülést, és nem tartom hazugnak a szüleimet. Szerintem a gyerekeknek igenis szükségük van a varázslatra, a barátnődnek igaza van. :)
2016. jún. 10. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
100%
Bizonyos dolgokban én sem hazudnek. Elmondanam, hogy a baba anya hasabol jön ki, aztán ha többet kérdez többet mondok, természetesen, az ő szintjén. A Jézuskat és a Mikulást meg nem döntöttem el. De szerintem is jó egy kis varázslat az ünnepekre. Max azt mondom, hogy ezt anya mikulása/jezuskaja hozta, apae, vagy a mamieke.
2016. jún. 10. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:
5%
kamu ,nem értem miért válaszolnak emberek ilyenekre
2016. jún. 10. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
76%

Nem hiszek a kegyes hazugságokban, de a Mikulás az nekem nem teljesen az. A gyerek a hozzáértők szerint mágikus, mesés világképpel rendelkezik, de még egy csomó film is a Mikuláshoz kapcsolódik és alapvetően nincs vele baj. Nekem is van mitológiám a mai napig, nagy Terry Pratchett-rajongó vagyok, bejön a fantasy... Szóval amíg sejtjük/tudjuk, hogy ez csak mese, addig kár lemondani a vele behozott varázslatos hangulatról. Érdekesebb így az élet, mint földhözragadtabban.

Viszont van egy határ. Sokszor hallottam már arról, hogy a gyerekeket nagyon megviseli, ha a szülők nagyobb korban is kitartanak a Mikulás mellett, óriási csalódást tud ez okozni. Megismertetni a kicsit a Mikulás fogalmával piciként nem tartom hazugságnak, a kicsi érdekes világképe miatt sem. A mesékben sem valódi állatok vannak, hanem antropomorf meseszerűek, ez OK. Más kérdés, hogy én nem titkolnám, hogy a Mikulás mondjuk én vagyok... Nem tudom, hogy nézne ez ki élesben, de az én őszinteségemmel eléggé világos lenne a gyermekemnek, hogy mi merre.

Gólyát semmiképp, az nekem elég fura. Az egyik kedvenc pszichológusom is azt ajánlja, hogy igenis a valóságot mondjuk a kicsinek, természetesen a saját szintjén, 3 évesnek nem hozzuk be a szexuális szervrendszert (hacsak nem túl kíváncsi, mert állítólag volt már kicsi, aki abban hitt, hogy a gyermek a köldökön bújik ki az anyjából s mivel nem világosították fel, sokáig ebben hitt s nagyot csalódott a végén. nehéz a kicsikkel)... De gólya nem lenne a képben, ahogy káposztaföld sem. A többi nép hiedelemvilágát nem ismerem. Biztos van, ahol lótuszvirágban terem a bébi vagy efféle...


Karácsonykor sem jézuskáznék, mégis minek? Az én világképem más. Mivel ebben a kultúrában fontos elem a karácsony vallási része, valamikor beszélnék róla, a dalokban úgyis előfordul, de alapvetően a lényegre, a családi ünnepre koncentrálnék. Szeretet, különleges fények, illatok, nekem az étel is igen pozitív, viszont mások vallása és az ajándékok magas értéke pont nem érdekel. A kicsinek lenne ajándék, persze, ha telik rá és van értelme, akár drágább is, de ez a modern undorító pénzmánia és licitálás karácsonykor... Ezt soha.


Akkor tud lenni némi ütközés, amikor az egyik gyerek hisz a Mikulásban, a másik nem. Nos, szerintem a mikulásosnak kezelnie kell az igazságot, bármit is gondolnak a szülei, ezzel nem lehet mit tenni.

2016. jún. 10. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:
92%

Azt írod, hogy 8 éves korodban tudtad meg, hogy nem Jézuska hozza valójában az ajándékot, és nem okozott törést benned, ugyanúgy meg tudtad élni az ünnep meghittségét. Nos, a gyermeki lélek valahogy úgy van 'összerakva', hogy szüksége van a varázslatra, a mese élteti, táplálja, de amikor lelepleződik a nagy igazság, nem törik össze, könnyen túllép rajta. A gyermekek többsége hozzád hasonlóan sokáig hisz a csodákban, aztán rájön az igazságra, és továbblép. Éppen ezért mondom, hogy meg kell adni a gyermeknek a csodavárás varázslatát, mert szüksége van rá, és bízni kell abban, hogy egy egészséges lelkületű gyermek könnyen feldolgozza majd a veszteséget /ha rájön, hogy Mikulás nem létezik/, nem zakkan bele, nek fogja az egész világot hibáztatni, és főleg: nem fogja becsapva érezni magát. Szerintem aránylag kevés az a felnőtt, aki óriási traumának élte meg, amikor rájött gyerekként, hogy Jézuska csak egy szép sztori, és átverve, becsapva érezte magát. Ellenben sokkal több az az ember, aki lelkiekben gazdagabbnak érzi magát, mert a mai napig meleg szívvel emlékszik vissza arra a csodaváró, remegő izgalomra, amit Szentestén érzett.

Nekem csodálatos gyermekkori emlékeim vannak, a mai napig szinte újra gyermeknek érzem magam, amikor a kisgyermekeink számára készítjük a Csodát. Ők izgatottak, ragyog a tekintetük, túlcsordul a kicsi szívük, és tudom, hogy életreszóló élményekkel gazdagodnak egy-egy meghitt ünnepen.

Az ünnep meghittségét megőrizheted, de ezt a csodavárást veszed el a gyermekedtől, amihez évtizedek múlva visszanyúlhat egy-egy szomorkásabb pillanatában.

Egyébként pedig ennyi erővel mesét se olvass Neki, mert tele van hazugsággal /a kandúrok nem viselnek csizmát, nem létezik a hétfejű sárkány, Hófehérke nem térhet magához, hiszen meghalt stb./ A gyermekek sokszor a meséken keresztül, a fantáziájuk segítségével dolgozzák fel az őket körülvevő világot. A fenenagy őszinteséggel csak blokkolod ezt a gyermeki fantáziát.

2016. jún. 10. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 anonim ***** válasza:
65%

Azt csinálsz, amit akarsz, azt mondasz neki, amit akarsz.

Nem az én gyerekem, így leszrom.

Minek vonsz ebbe bele mást? Mit vársz? Csatlakozzunk a "NE HAZUDJUNK A GYEREKNEK" mozgalmadhoz?

Te nem kíváncsi vag yés véleményt vársz. Te eldöntötted, h hazugságokkal nem tömöd a gyereket, és ez a normális. Akkor csináld így.

Másnak jó érzés ajándékot adni úgy a gyereknek, hogy a Jézuska, Nyuszi, Télapó hozta és nem becsapásként kezelik a dolgot.

Nekem is ők hozták az ajándékot és nem volt a lelkemben emiatt semmiféle törés, nem éreztem úgy, hogy hülyének néznek, és nem hazudoztam emiatt a családnak utána.

Meg szerintem ez egy hagyomány, a Húsvét pl az 1800-as évek óta létezik, mint ünnep, akkor kezdték el a nyuszit és a tojást is szimbólumként használni.

Szerintem buta vagy ha ilyen h.lyeségek eszedbe jutnak, mint amiket leírtál.

2016. jún. 10. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:
100%
Én is azt mondtam,hogy nem fogom ezzel szédíteni a gyereket,aztán terhesen láttam egy műsort,ahol a gyerekpszichológus azt mondta,hogy a gyermek lelki fejlődésének szempontjából fontos,a csodavárás,a fantázia,ilyesmik.Úgyhogy végül is van Mikulás is meg Jézuska is,de nem cifrázom túl.Gólyamese nincs,5 évesen pontosan tudja,hogy a puncimon jött ki,hogy a mellemből jött neki a tej,és ezeket a sztorikat nagyon szereti hallgatni.Anyukám azt mondta,mindig annyit mondjak neki,amennyit kérdez.Sose többet.Ezt meg is fogadtam.
2016. jún. 10. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 A kérdező kommentje:
Off: A tavaszünnep, ami helyére a keresztény egyház berakta a húsvétját az már az ókorban is megvolt. És nem, a nyulat és a tojást, mint szimbólumot nem akkor kezdték el használni, hanem már az ókori népek is használták. És nem, Jézus sem december 24-én született. A karácsonyt is a fényünnep helyére pakolták, ugyanúgy, mint ahogyan a mindenszenteket, a Szent Iván éjt, stb, stb, mindet az ősi "pogány" ünnepek helyére helyezték be a hittérítők. Mesét pedig rengeteget ismer, de nem ezeket a beteg meséket, hanem akármennyire furcsa olvasok neki. Magyar népmeséket, vagy mondákat, történeteket, dalokat tanítok neki, stb. Az ő kicsi szintjén. Természetesen nem kell velem egyetérteni, nem is kértem, mint ahogy írtam is, csak kíváncsi voltam.
2016. jún. 10. 17:05
 19/28 anonim ***** válasza:
100%
Először azt írod, hogy milyen rossz volt, amikor rájöttél, hogy hülyének nézett a család éveken át. Majd pár mondat múlva azt, hogy utána is megható és szeretetteljes volt, miután rájöttél a turpisságra... Akkor mégsem volt akkora trauma?! 😊 Van egy 6 éves lányom, és egy féléves pici fiam. Emlékszem amíg pici volt a lányom, mindig titokban díszitettük a fát, és akkora élmény volt neki, hogy hozta a "Jézuska". Ma már nem emlékszik rá, hogy "anno" ezzel "átvertük", egy idő után természetes lett, hogy együtt díszitjük a fát, és utána teszi alá az ajándékokat a "Jézuska". Már látom rajta, hogy még nagyon akar hinni a dologban, de már kezd tisztában lenni az egésszel. Húsvétkor megkérdezte, hogy honnan is kapta a mesekönyvet, tőlünk-e vagy a "Nyuszitól", visszakérdeztem, hogy szerinte!? Azt mondta, hogy a Nyuszitól... Szerintem, tudja, hogy nem, de még úgy jó neki, ha elhiszi. Nem gondolom, hogy lelkitörést fog okozni neki, ha rájön az igazságra. Azt tudja, hogy a doktorbácsi vette ki őt a pocakomból,és a testvére születésével is tisztában volt, de érdekes módon a "bekerülés" mikéntjéről sosem kérdezett... 😊 A fiamnál sem fogok másként tenni, hisz akkor mesét sem olvassak nekik, vagy ne nézzünk, mert azokban is vannak kacifántos dolgok... 😀
2016. jún. 10. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim ***** válasza:
100%
Hallod, én 28 éves vagyok, és mai napig a nyuszi meg a jézuska hozza az ajándékot nagymamámnál :) szerintem aranyos
2016. jún. 10. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!