Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mit gondoltok a gyereknevelésb...

Mit gondoltok a gyereknevelésben elkövetett "kegyes hazugságokról"?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Gondolok itt a klasszikus "gólya hozza a gyereket", a "Jézuska hozza a karácsonyfát", "Mikulás" és társikra. 2 éves a lányom és amellett döntöttem, hogy én bizony nem fogom ilyen hazugságokkal tömni a fejét. Első sorban azért, mert hogyan is kérhetném számon rajta, ha egyszer is hazudni fog nekem, ha én voltam az első, aki megtette? Másodsorban azért, mert egyenrangú félként kezelem és nem szándékszom becsapni. Harmadrészt pedig azért, mert emlékszem még milyen rossz volt, mikor rájöttem, hogy az egész család úgymond hülyének nézett éveken át. Szerintem nincs olyan, hogy "jó hazugság", a hazugság az hazugság. Az én kislányom már tudja, hogy a pocakomba volt, belőlem bújt ki, stb, stb. A mikulás, karácsony, stb még annyira nem került előtérbe, mivel nem is igazán fogta fel, de idén már minden bizonnyal eljut a tudatáig valamilyen szinten. Úgy döntöttem, hogy nem fogok neki hazudni. Az ünnepet enélkül a hazugság nélkül is lehet gyönyörűvé és meghitté varázsolni, számomra azután is megható és szeretetteljes volt, hogy 8 évesen rájöttem a turpisságra. Nem beszélve arról, hogy sokkal jobb volt részt venni az előkészületekben, az ajándékok megtervezésében, stb. A legjobb barátnőm viszont (3 éves a fia, 1 a lánya) azt szajkózza, hogy elveszem a gyerek örömét, elrontom az ünnepet, stb. Meg azt, hogy nem kell még egy gyereknek tudni arról, hogy hogyan lesz a kisbaba, stb., mert úgysem fogja fel "nem az ő eszükhöz való" mondta, amivel számomra ledegradálta a gyerekeit. Nem megerősítést várok, se nem egyetértést, le-, vagy rábeszélést, pusztán csak kíváncsi vagyok, hogy Ti hogyan vélekedtek erről. :)

2016. jún. 10. 16:00
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:
74%

Ez miért hazugság?

Ez nem hazugság. Ez szimplán arról szól, hogy a gyerek, az gyerek. Aki hisz a mesékben, a varázslatokban, hisz a mikulásban, a húsvéti nyusziban. Az csak egy dolog, hogy ez mind nincs, de ez neki egy olyan dolog, ami a gyereket gyerekké teszi. Hogy hisz dolgokban, a maga kis lelki világának ez jót tesz. Miért akarod ettől megfosztani???

Meg aztán gondolj bele, hogy majd a gyereked egyszer elmegy közösségbe, ahol jön a nyuszi, meg a mikulás, a gyereked meg közli a többi gyerekkel a tényeket. Hát, ne csodálkozz majd, ha egy csomónak utálni fognak érte.

Meg akkor ezek szerint ha a lányod nekiáll rajzolni, meg színezni, és éppen valami krix-kraxot eléd tesz, mert nyilván ő még csak ennyire képes, akkor kerek-perec megmondod neki azt is, amikor nagy örömmel megkérdezi tőled, hogy anya, ugye milyen szépet rajzoltam, hogy hát, nem kislányom, ez egy krix-krax. Biztos marha boldog lehet olyankor...

Hagyd meg neki a gyerekkort, ne vedd el tőle, én ezt gondolom.

Ha majd nagyobb lesz, önállóan felnő ahhoz, hogy rájöjjön, hogy nincs mikulás, nincs nyuszi, vagy ilyenek, de nem azt fogja a képedbe vágni, hogy miért kellett erről hazudni, hanem lehet boldogan fog visszaemlékezni rá, hogy milyen jó is volt akkor...Legalább is én így emlékszem vissza rá és örülök, hogy a szüleimtől ezt a sok szép emléket, dolgot megkaptam! Én így vélekedem erről.

2016. jún. 10. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 anonim ***** válasza:
61%
Pont azt akartam én is kérdezni, hogy vajon majd a gyerkőc mit fog csinálni, ha bölcsiben/oviban jön a mikulás?
2016. jún. 10. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 anonim ***** válasza:
87%

Nem olvastam végig a kérdéseket, és mindenféle bántó szándék nélkül kérdezem:


-hogy fogod szelektálni a meséket? Mert abban van pl. olyan, hogy a kutya beszél, ami ugye hazugság.

-hogyan tálalod neki azt, hogy ha valaki meghal? Nálunk egy kutyus ment el, és bizony a fiam hirtelen kérdésére nem tudtam jobbat kitalálni, mint azt, hogy alszik egy felhőn. Máig nem tudom, hogy ez jó válasz-e, de jobbnak éreztem, mint azt, hogy apa elásta a kertben.


Vannak nehéz szituk, és vannak a könnyed mesék, ami egy gyerek életének része. Ő is fog olyat játszani, hogy pl. a kockák az emberek, ami szintén nem igaz, de neki egy fantázia, mese része, ettől gyerek, és ettől más, mint mi, felnőttek.

2016. jún. 10. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 anonim ***** válasza:
100%

23-as vagyok.


Bocsánat, a válaszokat nem olvastam el. Azóta igen. :)


A rajzos példa is nagyon jó, ahol rajzol egy kört a gyerek, és azt mondja, hogy ez anya mondjuk. Akkor közlöd vele, hogy nem, ez egy kör?


A mesékben meg nem csak a két véglet van, szerintem nagyon sok jó mese van, pl. Benedek Elek mesék, ahol mondjuk állatokká változnak emberek. Ez rossz? Tehát Benedek Elek elítélendő, mert hazudik?


Én is azt vallom, hogy a gyerekkel őszintén kell beszélni a megfelelő helyzetekben, de attól még meg kell hagyni gyereknek. Butaság kitalálni egy ilyen mondatot, és foggal-körömmel ragaszkodni hozzá, mert átgondolatlan.

2016. jún. 10. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 A kérdező kommentje:
Ez már nagyon ki lett sarkítva. Természetesen tudja, vagyis tudni fogja, hogy mi az a Mikulás és ki volt Jézuska. És azt is, hogy Lappföldön lakik egy bácsi, aki most a Mikulás (ami igaz), de akkor sem fogom elhazudni neki a dolgot. Jézuska nálunk megint más, mert nem vagyunk klasszikus értelembe vett keresztények, gnoszticizmust követjük, szóval, na... Az meg, hogy a mesében beszél a kutya... tudja magától, hogy az csak mese. Húsvéti nyuszi, meg fogtündér a mi vidékünkön nem divat. Az ovis, isis dolog meg... öcsémnek elmondtam, hogy nincs Mikulás meg Jézuska, mikor rájöttem, hogy nincs. Utána azt mondta anyának egy karácsonykor, hogy tudom, hogy tőled kaptam, de a Jézuska segített, hogy meg tudd nekem venni. Minden a tálaláson és a hozzáálláson múlik. Nem azt mondtam, hogy full materiálisan fogom nevelni spirituális emberként nem is tudnék ilyet tenni, de becsapni sem fogom.
2016. jún. 10. 18:19
 26/28 anonim ***** válasza:
A golya tema meg a mikulas tema nem ugyanaz a kategoria. Ne keverd ossze az igazmondast a foldhozragadtsaggal. Vagy meset se olvasol neki? Mert az hazugsag? Csak ismeretterjeszto konyvet? Mert azokat ugy még sose cafoltak meg...
2016. jún. 10. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 anonim ***** válasza:
67%
Aha ezek szerint te is hiszel valamiben. Hiszed, tehat nem tudod. Akkor ez azt jelenti, hogy hazudsz magadnak?
2016. jún. 10. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim ***** válasza:
14%

Néhány válaszoló keveri a fantáziát, a mesét és a hazugságot. A meséről, filmekről meg kell mondani, hogy nem igazi pl. ha valami ijesztőt lát benne. A rajzos példa nagyon erős. Az a fantázia és az önkifejezés asztala, nyilván nem törné le senki a lelkesedését azzal, hogy csúnya és hogy rajzol...

Kicsit túltolták egyes válaszolók. Nem felnőttet akar belőle csinálni, csak máshogy kezeli. A Mikulás létező alak volt, úgyhogy nem hazugság. Én nem hittem semmiben, mégsem tűnt fel senkinek az oviban se sehol. Mivel így nőttem fel, teljesen természetesen ünnepeltem ezeket, és nem uszítottam, hogy "de hülyék vagytok ez nem igazi..." Én azt hittem mindenki úgy van vele mint én. Fel se merült, hogy másként élik meg.

2016. jún. 10. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!